Uygulandı: Forum Ahlakı Kuralları İle İlgili Önerileriniz

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Sitede ortamın istikrarını sağlamak için ana kurallara ek olarak forum ahlakı / vicdanı gibi kurallar eklenmesi gerektiği ile ilgili bir istek aldık.

Bu isteği bulunan üyemizin ismini vermiyorum lakin kendisi isterse konu altından söyleyebilir ve önerilerini sunabilir.
Benim aklımda bir kaç kural oluştu lakin bu tüm forumu ilgilendiği için üyelerimizde bu konuda önerilerinizi dinlemek istiyoruz.
Önerileriniz alındıktan sonra yönetim ekibi ile ilgili bu kuralların eklenip eklenmemesi yönünde ayretten bir oylama yapacağız.

Başlıca kriterler;
1. Forumda bencilliğin değil paylaşımcılığın önde olması,
2. İnsanların birbirini ezmek yerine yardımlaşmaya bilgi alışverişinde olması (Yabancılarda oturmuş ama bizim milletimizde oturmamış bir durum)
3. Başarılı insanların haklarının nasıl korunacağı. (Genel de iyi bir şey yapanı taşlarlar :D)
4. Diğer forumlarda olan ve zamanla bizimde forumumuzda olan bir durum ise kendi isteğiyle konu açıp daha sonra kapatılması. Bunun önüne nasıl geçebiliriz ve ne tür bir kural ekleyebiliriz.
5. Özgün içerik üreten insanların telif haklarının korunması
vb.

Bu kriterlerin dışında önemli gördüğünüz şeyler de varsa konu altından bildirebilirsiniz.

Dipnot: Forum ahlakı kuralları insanların forumda nasıl davranacağını belirleyen kurallardır. Genelde bu kurallar sadece öğüt içindir. İhlal edildiğinde filan cezai işlem uygulanmayacak. Fakat ağır ihlaller ile uyarı puanı alabilecekler. Uyarı puanı biriktikçe sistem kendisi belirli bir ölçüde ceza verebilir..

Amacımız ceza vermek değil, amacımız türk forumlarına yerleşmiş olan kronik sorunların çözümünü sağlamak..

Çözüm
Güncelleme bildirimi;
Öneride listelenen birçok madde ile ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır.
1. madde: Uyguladığımız limitler ve kurallar sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. Bu kültüre sahip olmayan kişilerin forum içinde yükselmesini engelleyen düzenlemeler yapılmıştır. Detaylar: Duyuru : - Kullanıcı Terfilerinde Değişiklikler
2. madde: Buda aynı şekilde uyguladığımız kurallar ve limitler sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. Bu kuralları ihlal eden kullanıcılara gereken uyarılar verilip sitede yükselmesinin önü kesilmiştir.
3. madde: Kurallarımızda gerekli düzenlemeler yaparak içerik üreten kişilerin motivasyonunu kıran mesajların önüne geçilmesi hedeflenmiştir.
4. madde: Düzenleme limiti ekleyerek bu sorunun önüne...
Öncelikle teşekkür ediyorum dikkate aldığınız için. Genel olarak şahsen'de benimsediğim şekilde oluştulurmuş. 4.madde için şunu diyebilirim; Öneri,istek,çözülmüş veya yardım konularının kesinlikle kaldırılmaması lazım fakat bu başlıklar altında örnek veriyorum kendi öneri konumda 10 maddenin 1 tanesi kabul edildiyse o konu kaldırılmamalı şeklinde yürütülmeli.(bunları yazarken web üzerindeki algoritmayı'da düşünmüyor değilim :) )

Hizmet sözleşmesi madde 39 gereği tüm kuralları yazmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum.. Çünkü forum ahlakı dediğimiz kavram çok geniş yer alıyor. Söz konusu madde ise bunu açıklıyor.

Bu tür kurallara sinirlendirici bir şekilde iğneleyici laflar etmek de girebilir aslında. Yani alttan alttan laf çarpmak gibi. Sonuçta hiç beklenilmeyen bir anda sinirlenebilir karşıdaki kişi. Tabiki laf söylenmesin değil olay fakat bunu iğneleyeci ve sinirlendirici bir şekilde yapmamak önemli bence :)

Güncelleme bildirimi;
Öneride listelenen birçok madde ile ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır.
1. madde: Uyguladığımız limitler ve kurallar sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. Bu kültüre sahip olmayan kişilerin forum içinde yükselmesini engelleyen düzenlemeler yapılmıştır. Detaylar: Duyuru : - Kullanıcı Terfilerinde Değişiklikler
2. madde: Buda aynı şekilde uyguladığımız kurallar ve limitler sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. Bu kuralları ihlal eden kullanıcılara gereken uyarılar verilip sitede yükselmesinin önü kesilmiştir.
3. madde: Kurallarımızda gerekli düzenlemeler yaparak içerik üreten kişilerin motivasyonunu kıran mesajların önüne geçilmesi hedeflenmiştir.
4. madde: Düzenleme limiti ekleyerek bu sorunun önüne geçmiş bulunmaktadır. Haklı sebeplerden dolayı düzenleme ve kaldırma bildirimleri olduğu zaman yönetim tarafından yerine getirdik. Fakat kötü niyet taşıyan istekleri geri çevirdik.
5. madde: 16.09.2019 tarihinde telif kontrolü ile ilgili sistemi oturtmuş ve şu duyuru yapmıştık. Duyuru : - MMO Tutkunları Telif Hakları Bildirisi Daha sonrasında ise kapsamları ve yaptırımları genişletip şu duyuruyu yayınladık. Duyuru : - Kopya İçerikler ve Yeni Kural İhlalleri Hakkında Bilgilendirme Bu sayede hem özgün içerik üreten kişilerin hakları korunmuş olacak hemde başkasının emekleri üzerinden yükselmek isteyenlerin önüne geçmiş olacağız.

Bu sayede bu konuda planlanan tüm maddeler yüksek başarılı oranı ile tamamlanmıştır. Zamanında fikirlerini beyan eden tüm kullanıcılarımıza sonsuz teşekkürler.

Çözüm
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri