Dr Livesey

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Forumda kesinlikle olması gerektiğini düşündüğüm bir eklenti hakkındadır bu konu. Şimdi özellikle değinmek istiyorum bu konuya çünkü forum içerisinde belli başlı açılan konuları ve konuların içeriklerini görecek olursanız, yazım hatası yapan bazı arkadaşlarımız mevcut. Bunları şu an gösteremiyorum, ama forum içerisinde araştıracak olursanız rastlayabilmeniz oldukça olasıdır. Daha önce duydunuz mu bilmiyorum, duymamış olabilirsiniz. Kendi düşündüğüm bir fikrimi belirtmek istiyorum, keşke böyle bir şey olsaydı dediğim, aynı önceki konularımda da olduğu üzere. Bu konu Spell Checker, yani diğer tabiriyle Yazım Denetleyicisi hakkında olacaktır.

1699800474255.png

Yazım Denetleyicisi ne işe yarar? Yazım denetleyicisi, Google'ın kendi açıklamasında da olduğu üzere yazım hatalarını kontrol etmeye ve düzeltmeye yarayan bir araçtır. Forum için oldukça işlevsel olduğunu düşündüğüm gerekçesiyle, bu forum açısından eklentiyi oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm bir eklentidir. Sonuçta forumda konu açarken bazı arkadaşlar nerede veya hangi satırda yazı yazarken hata yaptım diye düşünmez, yazısını yazar geçer. Tam olarak da bu sebeple eklentinin gerekli olduğunun kanısındayım. Dikkatli birisi olması gerekir ve forumda konu açan kimsenin böyle bir şeyi pek fazla dikkate aldığını/alacağını düşünmüyorum. Düşünmediğini bildiğim için, hem forumun işine oldukça yarayacağını, hem de forumu kullanan kullanıcıların da işine oldukça yarayacağını düşünüyorum.

Bu eklentiyi kullanan bilinen bir forum sitesi üzerinden örnek gösterebilir misin?

Hayır, gösteremem çünkü reklama girer. Fakat araştırırsanız bulabilirsiniz. Bu konu bunun hakkındaydı. Konu hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce bu eklentinin gerçekten forumda olması gerekiyor mu veya olması gerekmiyor mu? Olması gerekmiyorsa, neden olması gerekmiyor konu altından görüşlerinizi belirtebilirseniz sevinirim. Hep beraber bu sayede konuyu tartışabiliriz.

Son düzenleme:
Yakın geçmişte yazım denetimi konusunu araştırmıştım. Aslında forum yazılımımızın kullandığı mevcut metin editörü tarayıcı taraflı sağlanan yazım denetimini destekliyor. Fakat yakın gelecekte ana sürüm güncellemesi geleceği için mevcut eklentiler dahil olmak üzere gelecek için planladığımız yeni özellikleri durdurduk. Ana sürüm güncellemelerinde çok fazla şey değişeceği için mevcut eklentilerimizi de baştan revize edeceğiz.

Galiba yeni sürümde şablon taraflı değişiklik olacağı belirtilmiş. Öncekinde olduğu gibi komple bir değişim olursa iş yükü artacaktır.
Bu öneriyi geliştirme planlarına alıyorum. Zaten gelecekte planladığımız bir özellikti. Öneriniz için teşekkür ederim.

Böyle bir plugin olursa evet gerçekten güzel olur tek katılmadığım düşünceniz "Sonuçta herkes forumda konu açarken nerede veya hangi satırda yazı yazarken hata yaptım diye düşünmez, yazısını yazar geçer." oldu, yazım hataları elbet olacaktır fakat bence public ortamda yazılan herhangi bir yazı için ekstra dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diğer türlü bu direkt yazdığınız yazıyı okuyacak kişilere bir hakaret oluyor.

1699862414576.png

microsoft edgede böyle bir yazım denetimi var (forumun özelliğide olabilir emin değilim diğer tarayıcılarda var mı ondan da emin değilim). ama kullanabilirsiniz bence hoş.

O senin tarayıcıdan kaynaklı

Böyle bir plugin olursa evet gerçekten güzel olur tek katılmadığım düşünceniz "Sonuçta herkes forumda konu açarken nerede veya hangi satırda yazı yazarken hata yaptım diye düşünmez, yazısını yazar geçer." oldu, yazım hataları elbet olacaktır fakat bence public ortamda yazılan herhangi bir yazı için ekstra dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diğer türlü bu direkt yazdığınız yazıyı okuyacak kişilere bir hakaret oluyor.
O zaman şöyle dersek daha doğru olur, 'bazı arkadaşlar' ;) düzelttim.

Geri