Sizce Kopyala Yapıştır İle Ne Kadar İlerlenebilir?

hasanmacit

dc: hasanmacit
Site yetkilisi
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Selamlar. Bu konuda fikrinizi merak ediyorum. Yani tabi çok üst bir mertebeye gidilemez ama sizce sınırı neresidir? Ben hiç kodlama bilmeyen birisiyim mesela. print("hello world") dışında kod bilmem ki bunun doğruluğundan bile şüpheliyim. Fakat metin2 ile o kadar çok içli dışlı oldum ki senelerin getirdiği bir tecrübem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Artık çoğu hatanın neyden kaynaklandığını anlayabiliyor ve direk çözüme ulaştırabiliyorum. Sıfırdan sistem yazamam fakat gui oluşturabilir ve guinin içeriğini değiştirebilirim. Hiç görmediğim bir hatayı çözemeyebilirim ama bu konuda chat gpt çok yardımcı oluyor o konuda da artık bir gelişme yaşadığımı söyleyebilirim. Hatta şunu bile söyleyebilirim ki bir gün kodlama öğrenirsem sistem yazabilirim çünkü hangi dosyada ne var bunu artık ezberledim. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. İyi forumlar.​

İşlerini halledebilirsin fakat kişisel gelişimin için faydadan çok zarardır, zira vakit kaybedip hiçbir şey elde etmemiş oluyorsun.

Bence odaklanman gereken şey ben bunu gerçekten ne kadar istiyorum önümde başka bir yol olsa da bunu seçermiydim sorgulaması. Mesela ben müziğe yeteneği olan daha önce defalarca kayıt almış bir insanım ve müzik prodüktörlüğünü seviyorum. Ancak metin2 geliştiriciliği de ilgimi çekiyor bu yüzden bir seçim yapmaktansa bir gün onla bir gün onla geçirip sonuç olarak hiç bir şey öğrenemiyorum çünkü hangisini yapsam sanki diğerini yapamadığım için üzülürmüşüm içimde kalırmış gibi hissediyorum. Bence en odaklanman gereken şey bu sonrasın da kendini geliştirmek için zaten bir şüphen olmayacaktır ve ne yapman gerekiyorsa onu yapacaksın.

Ben de hazır bulup ekleyerek başladım ama hazıra duvar bile dayanmadığından bir sürü hata ve uyarı alıyordum en sonunda hazır bulup eklemek çok sıkıcı gelmeye başladı ve amelilikten başka bir şey degildi bir şey ögrendiğim de yoktu. Ben de kendim bir şeyler yapmaya başlıyayım dedim ve yavaş yavaş bir şeyler öğrene öğrene o paylaştığım şeyleri yaptım. Şimdi de uzun zamandır eklemeye çalışıp da ekleyemediğim levelli pet sistemini en baştan kendim yapmaya çalışacam. Files geliştirme süreci yavaş ilerliyor ama en keyifliside böyle oluyor. Kisacası vardığın yer değil o yere varırken yolda aldığın keyif daha önemli diye düşünüyorum

Bir yerden sonra kesinlikle tıkanırsın. O kopyaladığın kodu anlayamadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor. Ezberlemek yerine anlamaya çalışmak gerekir ve bununla ilgili olarak, kendini bu işe adadığında beynin zaten sana yeter artık diyor iflas ediyor çünkü beyin ağrısından başka bir şey değil bu geliştiricilik. Dediklerim yanlış anlaşılmasın kötü bir şey bu, bu işi yapmayın bunu tu kaka falan demiyorum, sadece gerçek hayatında eğer bir iş sahibi isen ve ek olarak böyle bir şeye girişmek istersen daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Kimsenin ne yapacağı beni zerre ilgilendirmez ve alakadar etmez ama diyeceğim odur ki; kodlama yapmayı bilmeyen birisi bile zamanla kendisini geliştirip kendi sistemlerini yazabilir ve mucizeler yaratabilir :) "kodlama yapmayı bilmeyen birisi sistem yazamaz" sözüne katılmıyorum. Zamanla ben neler yapıyorum diyeceksin ve o kadar o yaptığın işin etkisinde kalmış olacaksın ki sen zaten o işi yapabiliyor hale geleceksin. Bununla birlikte sürekli öğrenmeye açık olmak zorundasın çünkü "bunu bilmiyordum" çok fazla kez diyeceksin ve hiç bir zaman tam olarak o işi öğrenmiş olmayacaksın. Sonsuz bir engebeli yokuş gibi ve bir okadar da bunaltıcı bir iştir geliştiricilik :) yani ne kolaydır ne de zordur.

İngilizcen varsa eğer uzun süre kopyala yapıştır yaptığın kodun algoritması kafana oturuyor. Kod syntaxı neredeyse tamamen ingilizce çünkü. Ama bence sorun özgünlükte. Hep kopyala yapıştır yaparsan özgün proje çıkarman çok zor, yaratıcılığını geliştirmiyor kopyala yapıştır.

Ulaşmaya çalıştığın şeye bağlı kendi sistemlerini yazmak istiyorsan mecbur öğrenmek zorundasın kodlama ama amacın mt2de oyun açmaksa para yeterli

Geri