Python için En Popüler iki Web Geliştirme Çerçevesi | Django ve Flask.

EsatOfficial

MT Üye
MT Üye
Python için en popüler iki web geliştirme çerçevesini tanıtıp tartışacağız: Django ve Flask.

Django nedir?​

Django_logo.jpg

Django, karmaşık ve ölçeklenebilir web siteleri oluşturmak için bir arka uç python web geliştirme çerçevesidir ve python'un son yıllarda popülaritesinin artmasının nedeni bu olabilir. Django, kodunuzu düzenlemek için bir dizi en iyi uygulamaya dayalı bir model olan model görünüm şablonu (MVT) mimarisini kullanır.

Model: Model , uygulamanızı veritabanına bağlayan şeydir. Normalde bir model, veritabanındaki bir tabloyu temsil eder ve uygulamanızın veritabanına neyi ve nasıl erişeceğini tanımlar. Tablo girişlerini oluşturma, silme veya güncelleme görevlerini basitleştirir.

Görünüm: Görünüm, kullanıcı arayüzüdür. Şablonları işler ve gördüğünüzü ve davranışını tanımlar. HTML, CSS ve javascript dosyalarından oluşur.

Şablon: Özel sözdizimi ile istenen statik HTML yapı dosyasıdır. Eklenen içeriği açıklar.

Django, "piller dahil" felsefesini takip eder; bu, web uygulamaları oluşturmak için standart işlevlerin çerçevelerle birlikte gelmesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, yalnızca Django'yu cihaza kurarak, şunlara erişmenizi sağlar: kullanıcı kimlik doğrulama sistemi; URL yönlendirme; şablon motoru; Nesne İlişkisel Eşleştiricisi (ORM); ve veritabanı şeması geçişleri. Bu, ilk uygulama kurulumunu çok hızlı hale getirir ve ek araçlara ihtiyacınız varsa, Django'nun proje ihtiyaçlarınıza göre kullanılabilecek 4000'den fazla ek indirilebilir paketi vardır.

Buna ek olarak, Django'nun çok detaylı bir dokümantasyonu var. Uzun bir süredir var olduğu için (2005), pek çok yardımcı uygulama öğreticisi internette kolayca bulunabilir. Django'da yetkin olmak, uygulama geliştirmeyi pragmatik, hızlı ve temiz hale getirecektir. Yıllar boyunca, Django kullanılarak birçok popüler web sitesi oluşturuldu - Spotify, Instagram ve Youtube'un durumu bu.

Flask nedir?​

Flask_logo.png

Armin Ronacher, Flask'ı 2010 yılında, Django'nun web geliştirme için alternatifi olarak bilinen bir arka uç Python çerçevesi olarak geliştirdi. Django'dan daha yeni olan Flask'ın yaratıcısı, bu yeni çerçeveyi oluştururken bilgisini temel almak için Python web geliştirme topluluğunu kullandı.

Flask'ın ilk başarısından sonra yazar, geliştiricilere web geliştirme ihtiyaçları konusunda yardımcı olacak bir kitaplık koleksiyonu olan "Palet Projeleri"ni yarattı. Django ve Flask aynı geliştirme amaçlarına hizmet etseler bile çok farklı bir felsefeleri var.

Flask yalnızca iki ana bileşenle gelir: HTML şablonları oluşturmaya yardımcı olmak için Jinja 2 şablon motoru ve HTTP yönlendirme desteği sağlayan bir araç olan Werkzeug (korkunç bir Almanca kelime). Basitliği nedeniyle Flask, sizi Django gibi önceden tanımlanmış geniş bir araç seti ile çalışmaya zorlamayan bir mikro çerçeve olarak kabul edilir. Bunun yerine Flask, minimum düzeyde gelir ve geliştiricinin hangi araçların kullanılması gerektiğine karar vermesine izin verir. Bu nedenle Flask, ikisinin daha pitonik bir çerçevesi olarak kabul edilir.

Flask minimalist yaklaşımı, uygulamaların minimum standart kod ile geliştirilebileceği ve deneyimli geliştiriciler tarafından ele alındığında Flask'ın son derece basit uygulamalar üretebileceği anlamına gelir (kod açısından). Ancak, çerçeve esnekliği ve mevcut araçlar, proje gereksinimleri değiştikçe veya geliştikçe uygulamanın işlevlerinin genişlemesine izin verir.​

Kısacası​

Python, uzun süredir var olan harika bir kodlama dilidir. Basit ve anlaşılır söz dizimi, onu yeni başlayanlar için ilk tercih edilen dil olarak ideal kılar, ancak dünyanın en popüler web sitelerinden bazılarının arkasında olacak kadar güçlüdür.

En popüler çerçevelerinin her ikisi de - Django ve Flask - kendi yararlarına sahiptir ve web uygulamanızı oluşturmak için ikisinden biriyle gidebilirsiniz. Ancak, daha az deneyimli bir geliştiriciyseniz, daha kolay ve daha hızlı bir web geliştirme sağladığında Django'yu kullanmanızı öneririz. Python topluluğunda hem komik hem de kendi kendini açıklayan popüler bir söz vardır: "Korsanlar Flask kullanır, Donanma Django kullanır."

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Selamlar,

Öncelik ile tebrik ediyorum Esat, hocam. Platform farkı olmadan içerik ve özgün kaynak paylaşımlarında liderliği her alanda koruyorsun : )
Okurken çok keyif aldım, başlıca klavye düzenin ve mükemmel seviyede açıklayıcı mizacın beni oldukça etkiledi.

Değerlendirme olarak şunu belirtmek istiyorum, DJA ve Flask arasında bazı artı ve eksiler bulunuyor. En azından deneyimlerim kapsamında gördüğüm şeyleri yazmak istedim.

Öncelik ile, DJA için önemli artı ve kullanışlı yanları;
  • Birden fazla eklenti, yazılım ve otomasyon ile uyumlu olabilmesi,
  • Mevcut, içerik yönetim alanının üzerinde geliştirme ve yeniden dağıtımı kolay,
  • C#,Java, ve PHP'de olduğu gibi ORM konusundaki mükemmel hassasiyeti ve kolaylığı,
  • Tamamen açık, MVC/SOC dağılımı ve kolay bir şekilde parçalanabilmesi,
  • Kullanım alanı ve kullanıcısına göre tamamen özgün olarak kişiselleştirilebilmesi,
  • Konseptine en uygun şekilde, Widget/Form desteği verebiliyor olması,
  • Basit ve uygulaması kolay veritabanı yönetim kolaylığı,

DJA için önemli eksi yanları;
  • Ufak çaplı projeler ve çalışmalar için çok fazla yazılımsal ihtiyaçta bulunması,
  • Kalıplar kendi içerisinde, kullanıcıyı bilgilendirmeden başarısızlık içinde sonuçlanabilmesi,
  • Yürütülen bir işlemin mevcut döngü içerisinde yalnızca bir defa istekleri işleyebilmesi,
  • Yüksek bilinç yorucu, LOC gereksinimi.
  • Baskıcı ve yıldırıcı özellikleri olması..

Flask için önemli artılar ve kullanışlı yanları;

Son derece esnek, ve her açıdan (bireysel/kurumsal) kullanıma(legal/illegal) uygun
Yıpratmayan, üzerinde yorucu şekilde fazla çalışma gerektirmeyen
Temelini, derinlemesine öğrenmesi ve kullanması kolay
URL Yönlendirmesi açısından oldukça kolay
Küçük ve kullanışlı çekirdek aynı zamanda kolayca genişletilebilir olması

Flask için önemli eksi yanları;

Discord ve diğer sosyal medya uygulamalarında kullanıcı dostu olmaması,
Sınırlı açıda teknik destek, belge ve kaynak yetersizliği ile yorucu olması
Veritabanı yönetimi eksikliği / ORM / Widget ve alternatif şablon gereksinimi
Kısıtlı açıdan özellik barındırması ve yetersiz kalabilmesi

Bu güzel konun için topluluk adına teşekkür ederim, gerçekten güzel bir bilgi kaynağı olmuş.

Keyifli forumlar : )

Selamlar,

Öncelik ile tebrik ediyorum Esat, hocam. Platform farkı olmadan içerik ve özgün kaynak paylaşımlarında liderliği her alanda koruyorsun : )
Okurken çok keyif aldım, başlıca klavye düzenin ve mükemmel seviyede açıklayıcı mizacın beni oldukça etkiledi.

Değerlendirme olarak şunu belirtmek istiyorum, DJA ve Flask arasında bazı artı ve eksiler bulunuyor. En azından deneyimlerim kapsamında gördüğüm şeyleri yazmak istedim.

Öncelik ile, DJA için önemli artı ve kullanışlı yanları;
  • Birden fazla eklenti, yazılım ve otomasyon ile uyumlu olabilmesi,
  • Mevcut, içerik yönetim alanının üzerinde geliştirme ve yeniden dağıtımı kolay,
  • C#,Java, ve PHP'de olduğu gibi ORM konusundaki mükemmel hassasiyeti ve kolaylığı,
  • Tamamen açık, MVC/SOC dağılımı ve kolay bir şekilde parçalanabilmesi,
  • Kullanım alanı ve kullanıcısına göre tamamen özgün olarak kişiselleştirilebilmesi,
  • Konseptine en uygun şekilde, Widget/Form desteği verebiliyor olması,
  • Basit ve uygulaması kolay veritabanı yönetim kolaylığı,

DJA için önemli eksi yanları;
  • Ufak çaplı projeler ve çalışmalar için çok fazla yazılımsal ihtiyaçta bulunması,
  • Kalıplar kendi içerisinde, kullanıcıyı bilgilendirmeden başarısızlık içinde sonuçlanabilmesi,
  • Yürütülen bir işlemin mevcut döngü içerisinde yalnızca bir defa istekleri işleyebilmesi,
  • Yüksek bilinç yorucu, LOC gereksinimi.
  • Baskıcı ve yıldırıcı özellikleri olması..

Flask için önemli artılar ve kullanışlı yanları;

Son derece esnek, ve her açıdan (bireysel/kurumsal) kullanıma(legal/illegal) uygun
Yıpratmayan, üzerinde yorucu şekilde fazla çalışma gerektirmeyen
Temelini, derinlemesine öğrenmesi ve kullanması kolay
URL Yönlendirmesi açısından oldukça kolay
Küçük ve kullanışlı çekirdek aynı zamanda kolayca genişletilebilir olması

Flask için önemli eksi yanları;

Discord ve diğer sosyal medya uygulamalarında kullanıcı dostu olmaması,
Sınırlı açıda teknik destek, belge ve kaynak yetersizliği ile yorucu olması
Veritabanı yönetimi eksikliği / ORM / Widget ve alternatif şablon gereksinimi
Kısıtlı açıdan özellik barındırması ve yetersiz kalabilmesi

Bu güzel konun için topluluk adına teşekkür ederim, gerçekten güzel bir bilgi kaynağı olmuş.

Keyifli forumlar : )
Aleykum Selam artık bu forumda aktıf oldugum ıcın burdada dıger yerlerde yaptıgım paylasımlarıma esasen duzenlı konular gelıcek ıse yarar materyaller bulunacaktır portfolyemde sızede bu degerlı yorumunuz ıcın tesekkur eder ıyı forumlar ve ıyı gunler dılerım

Geri