Pvp Sunucuların Online Sayısını Abartması?

melihalbayrak

Geliştirici
Geliştirici
Yardımsever Üye
Usta Üye
Ticaret Puanı
0
Selamlar arkadaşlar. Pvp server sahibi kişiler oldu olası oyundaki online sayısını 10 ise 20 yazarlar sitelerine bu alışıldık durum ve herkes de bilir. Fakat bugün dikkatimi çekti yeni açılan rohan2 1-120 serverinin online sayısı. Şu an 90K online gözüküyor oyunda :) diğer serverlarınıda toplasak 120k civarı bir online sayısı oluşuyor. Ben sanmıyorum ki bırakın rohanı diğer tüm serverlarıda toplasak ülkede 200k bile pvp server oynayan ancak çıkar. Yanılıyor olabilirim ülke geneli oyuncu sayısında fakat eminim ki o oyunda o kadar online sayısı kesinlikle yok.

Yapacak bir durum yok, rakipler bu şekilde online sayılarını abarttığı için diğerleri de abartıyor. Zaten az çok gözlemleyen birisi oyuna girdiği zaman anlayabilir :)

Yapacak bir durum yok, rakipler bu şekilde online sayılarını abarttığı için diğerleri de abartıyor. Zaten az çok gözlemleyen birisi oyuna girdiği zaman anlayabilir :)
Rohanda şunu fark ettim. Adamlar offline shopu iki kere açmaya izin veriyor fakat slotlar mesela 400 tane ise 200 tanesi kilitli item ile açılabiliyor. Fakat fazladan bir pazar daha açtırıyor. Tamamen birbiri ile tezat bir iş. Madem 2 pazar açmaya izin veriyorsun niye slotları kilitliyorsun. Tamamen köyler dolu gözüksün mantığı başka bir şey değil. köyü pazarla doldur geriyede bi 3 4 k online olsa dolu göstemeye yetiyor

Rohanda şunu fark ettim. Adamlar offline shopu iki kere açmaya izin veriyor fakat slotlar mesela 400 tane ise 200 tanesi kilitli item ile açılabiliyor. Fakat fazladan bir pazar daha açtırıyor. Tamamen birbiri ile tezat bir iş. Madem 2 pazar açmaya izin veriyorsun niye slotları kilitliyorsun. Tamamen köyler dolu gözüksün mantığı başka bir şey değil. köyü pazarla doldur geriyede bi 3 4 k online olsa dolu göstemeye yetiyor
90K olmasa bile rahat 30K user olduğunu düşünüyorum.
Ki bi oyuncu için yeterli bi online o açıdan düşünmüyor kimse gerisini.

Ne yazik ki öyle server sahipleri hak yemekten başka bişey yapmıyorlar bireysel oyuncular online gerçek sanıp giriyorlar oynuyorlar lonca savaşından sonra server kapanıyor isim atıp başka server açıyorlar facebook gruplarını takibe aldığımızda bu sonuç ortaya çıkmakta birilerinin emeklerini hiç etmeye alışmış oyun kurucuları var servre oynucaksanız da ne zamandır olduğuna bakın server para ödüllü serverse ömrü az sürüyor genellıkle

Bu sayaçları abartmalarında elle tutulur bir amaç var mı merak ediyorum.
Şahsen ben böyle bir durumla karşılaştığımda "bu kadar adamın arasında nasıl nasıl çar kasıp geliştirecem" diye düşünüp yanaşmıyorum pek.
Daha çok, az ve öz olan serverları veya henüz sistemi,ticareti vs oturmamış serverlerı tercih ediyorum. Serverla beraber ilerlemek istiyorum.
Almış başını gitmiş serverları pek gözüm kesmiyor açıkcası. Bilmem böyle düşünüp de başlamaktan vazgeçen başkaları var mıdır.. :)

Bu sayaçları abartmalarında elle tutulur bir amaç var mı merak ediyorum.
Şahsen ben böyle bir durumla karşılaştığımda "bu kadar adamın arasında nasıl nasıl çar kasıp geliştirecem" diye düşünüp yanaşmıyorum pek.
Daha çok, az ve öz olan serverları veya henüz sistemi,ticareti vs oturmamış serverlerı tercih ediyorum. Serverla beraber ilerlemek istiyorum.
Almış başını gitmiş serverları pek gözüm kesmiyor açıkcası. Bilmem böyle düşünüp de başlamaktan vazgeçen başkaları var mıdır.. :)
Bende senin gibi birçok servere başlamadan bıraktım. Örneği alesta serveri. Başlangıçta hatalar yüzünden ilk giren oyuncular itemler efsunları çok kolayca yapıp para depolayıp şimdi sefasını sürüyorlar o serverde. Diğer bir örnek ise hisar rina hanedan serverleri hanedanı birleştirmişler zaten neyse mesele o değil. Hisara başladım geçen ay 4 yıldır açık server diye reklam yapıyorlar bir girdim oyuna bir hafta ancak sabrettim oyunda bir loncaya üye olmadan gelişmek mümkün bile değil. Yada adını sayamadığım birçok server. Sağlam altyapısı olup yeni açılan servere başlamak en mantıklısı. Öyle 5 yıllık 10 yıllık açık serverlere başlanmaz 1 yıllık olana bile başlanmaz bence çünkü bir süre sonra oyunda mapler ticaret vs bir kaç kişinin, loncanın tekeline dönüşüyor.

Bende senin gibi birçok servere başlamadan bıraktım. Örneği alesta serveri. Başlangıçta hatalar yüzünden ilk giren oyuncular itemler efsunları çok kolayca yapıp para depolayıp şimdi sefasını sürüyorlar o serverde. Diğer bir örnek ise hisar rina hanedan serverleri hanedanı birleştirmişler zaten neyse mesele o değil. Hisara başladım geçen ay 4 yıldır açık server diye reklam yapıyorlar bir girdim oyuna bir hafta ancak sabrettim oyunda bir loncaya üye olmadan gelişmek mümkün bile değil. Yada adını sayamadığım birçok server. Sağlam altyapısı olup yeni açılan servere başlamak en mantıklısı. Öyle 5 yıllık 10 yıllık açık serverlere başlanmaz 1 yıllık olana bile başlanmaz bence çünkü bir süre sonra oyunda mapler ticaret vs bir kaç kişinin, loncanın tekeline dönüşüyor.
Hisarda normalde de gelişmek mümkün değil. Yardımcı olacak biri olmadığı sürece çok zor. Hatta imkansız. + basma itemini bile nesne markette TL ile satan tek serverdır belki de.. Açıkcası sahibi tam bir paracı. Oyuncuyu düşündüğünü söyleyemem. Hisarın kahrını çok çektim, full çarım vardı ama artık soğudum aylardır girmiyorum.
Konuya dönecek olursam, son söylediğinizde kesinlikle haklısınız. Bir yerden sonra artık ticaret vs. güçlü olanların elinde olmuş oluyor ve yeni gelen oyuncu tamamen tıkanıyor.

Ben hisar oyuncusuyum haklısın yenı oyuna başlayan tanıdığı yoksa yada para yatırmadıkça item yapması çok zor yada hırsız dolandırıcı olcan servde oynayanalrın hepsi eski
oyuncu yenı oyuncu sayılı var onlarda küçük leveler farm filan yapıyorlar o bide sitede yeni oyuncular için başlangıç itemi paketi satılıyor ondan alabilirsiniz won yada :d

Hisarda normalde de gelişmek mümkün değil. Yardımcı olacak biri olmadığı sürece çok zor. Hatta imkansız. + basma itemini bile nesne markette TL ile satan tek serverdır belki de.. Açıkcası sahibi tam bir paracı. Oyuncuyu düşündüğünü söyleyemem. Hisarın kahrını çok çektim, full çarım vardı ama artık soğudum aylardır girmiyorum.
Konuya dönecem olursam, son söylediğinizde kesinlikle haklısınız. Bir yerden sonra artık ticaret vs. güçlü olanların elinde olmuş oluyor ve yeni gelen oyuncu tamamen tıkanıyor.
Bak o nesne marketi unutmuşum. Oyunu bırakmandeki en büyük etmenlerden biri o saçma artı basma iteminin nesne markette satılmasıydı. Zor bela saatlerce günlerce uğraş itemi dönüştür sonra bir bakıyorsun artı bakarsak item istiyor nesne marketten 30 liraya. Tamamen saçmalı para gözlülük.

Ben hisar oyuncusuyum haklısın yenı oyuna başlayan tanıdığı yoksa yada para yatırmadıkça item yapması çok zor yada hırsız dolandırıcı olcan servde oynayanalrın hepsi esk
oyuncu yenı oyuncu sayılı var onlarda küçük leveler farm filan yapıyorlar o
Oyunda gelişmek için hiç bir yol yok. Event var lastik eventi adam ks atarak barı kapıyor millet açmış ninjayı lastik eventinde son vuruşu yapıp bar düşürüyor diğer oyuncularda gariban gariban bir şeylere uğraşıyor. Metin dağı zaten tamamen tekelde diğer yerlerde öyle adam bir kule yapmış bir çıkıyorsun 4 kurbağa 2 tanesi kesin boş çıkıyor diğeri ikisidende biri %100 atıyor sandık desen para etmiyor. Falan filan. Tamamen boş bir oyun dediğin gibi çarı olan emek vermiş adamlar devam ediyor o kadar oyun süresinin hatrına yoksa kimse oynamaz. Oyunda ne bir sistem ne bi yenilik hiç bir şey yok. zırhların rengini değiştirip yenilik diye eklşyorlar.

Oyunda gelişmek için hiç bir yol yok. Event var lastik eventi adam ks atarak barı kapıyor millet açmış ninjayı lastik eventinde son vuruşu yapıp bar düşürüyor diğer oyuncularda gariban gariban bir şeylere uğraşıyor. Metin dağı zaten tamamen tekelde diğer yerlerde öyle adam bir kule yapmış bir çıkıyorsun 4 kurbağa 2 tanesi kesin boş çıkıyor diğeri ikisidende biri %100 atıyor sandık desen para etmiyor. Falan filan. Tamamen boş bir oyun dediğin gibi çarı olan emek vermiş adamlar devam ediyor o kadar oyun süresinin hatrına yoksa kimse oynamaz. Oyunda ne bir sistem ne bi yenilik hiç bir şey yok. zırhların rengini değiştirip yenilik diye eklşyorlar.
Bende ilklerde normal itemle başaldık o kdar emek verdım sonra vip turkuaz yeşil kırmızı zırhlar geldı ortamı kurunca kaldık öyle damage sorunu var bıde ne kdar item yaaprsan yap kesılıyorsun yenılık yok evet ama bazı oyunculara göre çok ilerde server gözüyle bakılıyor karaymt2 açılcak oda onun

Bende ilklerde normal itemle başaldık o kdar emek verdım sonra vip turkuaz yeşil kırmızı zırhlar geldı ortamı kurunca kaldık öyle damage sorunu var bıde ne kdar item yaaprsan yap kesılıyorsun yenılık yok evet ama bazı oyunculara göre çok ilerde server gözüyle bakılıyor karaymt2 açılcak oda onun
O çok ilerde gözüyle bakanlar ömürlerinde server görmemişler heralde. Client 2010 client optimizasyon sıfır en basit bir grafik yoğunluğunda cpu kullanımı fırlıyor. Millete akıl ermez yapacak bişey yok.

O çok ilerde gözüyle bakanlar ömürlerinde server görmemişler heralde. Client 2010 client optimizasyon sıfır en basit bir grafik yoğunluğunda cpu kullanımı fırlıyor. Millete akıl ermez yapacak bişey yok.
GM oyun bilgisi yok sadece yazılım ondan öyle

Bu konuya açıklık getirmenin zamanı çoktan geçti bile, öncelikle bu bilgileri yıllardır piyasanın içinde olan ve zamanında ekiplerinde görev yaptığım insanları baz alarak aktarıyorum.

Eski Metin2 TR CoMa'sı DerinDarbe'nin görevinden istifa etmesinin ardından yaptığı bir canlı yayında soruları yanıtlarken kendisine " Metin2 döneminin en kalabalık zamanı ne zamandı ve kaç online vardı ? " sorusu üzerine 12 yıl görev süresi içindeki en yoğun oyuncunun 45 serverin olduğu dönemde olduğunu ve anlık online oyuncu sayısının maksimum 60.000 civarında olduğunu söylemişti.Bunu detaylı bir şekilde anlatmamın sebebi Metin2 TR'nin bile en popüler döneminde ( 45 Server hepsinde 4 CH ve çoğu zaman full ) bile maksimum bütün serverlerin toplamındaki ( KIRK BEŞ ) 60 bini geçmediğini ( Evet ikinci köylerin bile ağzına kadar dolu olduğu zamanlar ) iyice anlayın istedim.Şuan bir PvP serverinin ( Sadece 9 CH'nin olduğu ) 90 bin online oyuncuya sahip olması mümkün mü sizce ? Şuan aktif olan Metin2 PvP sunucularından hiç birinin anlık 3.000 oyuncudan fazlasına sahip olduğuna inanmıyorum, inanmamaktan ziyade olmadığına eminim.Günümüzde açılış yapan bir sunucu eğer gerçek 1.000 oyuncuyla açılış yaparsa bence çok çok iyi bir kitle yakalamış demektir.Bunun örneklemesini de şöyle yapayım, büyük kitleyle açılış yapan ve PvP tarihinde rekor kıran bir sürü server oldu geçmişte çok daha fazla var ama yakın tarihten bahsedelim.Mesela Sado45'in son açtığı MarkMT2, Can Baran'ın son açtığı MilasMT2 yada Rohan'ın 1-99 serveri olan Alesta çok yüksek online sayıları ile açılış yapmış örnekler global olarakta en iyi örnek Rubinum'un geçen sene açlışını yaptığı serveri online şişirmesi olmadan 5.000 ortalama anlık oyuncu ile açılış yaptı ve açılışta belirli kasma ve farm bölgelerinde bir slota 5 kişi düşüyordu.

Bu şişirmelerin tek sebebi server sahiplerinin birbirine üstünlük kurma arzusu, birisi çıkıp 30 K yazınca diğer oyun sahibi biz 40 K ile açılış yaptık diyor ve bu böyle böyle artıyor bana sorarsanız saçmalıktan başka bir şey değil bu ama herkes yarış halinde olduğu için şişirmeden duramıyorlar maalesef.Bu gözler 950 online ile açılan serverin Türkiye rekoru kırdık yazıp 60 K gösterdiğini bile gördü artık şaşırmıyorum.Bu arada nasıl yapıyorlar diye merak edeniniz varsa onu da üstü kapalı açıklayayım ; Oyuna giriş yapan her bir oyuncu = Site online göstergesinde +35 Online bunu yapınca 100 kişi oyundaysa sitede bu rakam 3500 online olarak gözüküyor, işte bu kadar kolay.

İleride olur da kendi sunucumu açma hayalimi gerçekleştirirsem eğer 1.000 online sayısını yakalayabilirsem reklamlarımı " Gelin ve gerçek 1000 kişi aslında ne kadar kalabalık şahit olun " şeklinde yapacağım ki insanlar 1000 online'ın ne kadar fazla olduğunu kavrayabilsin.İyi forumlar herkese.

Ben en fazla dün şaşırdım. Astra serveri 12ch ve 1-2 gün önce açılış verdiğinde sitede 250bin küsür bir online gösteriyordu. Bu sayının gerçek olduğunu sanan varsada metin2'ye yeni başlamış kişilerdir.xd

@Defacer35 durumu çok iyi özetlemiş.
Bizde Casro2 serverini bir dönem test amaçlı açmıştık ve anlık 100-120 bandında online vardı. Asla siteden bu sayıları şişirmedik ve gerçekte nasılsa o şekilde yansıtmıştık. Her ne kadar sayı bu kadar az gözükse bile oyunda aktiflik iyiydi. Bazı sorunlar olmasaydı daha da iyiye giderdi ancak o güzel günler geçmişte kaldı.

Neredeyse 20 gün geçmiş. Bi Astra sayısına bakmak için siteye girdim haha ;

Aktif Oyuncu :250000
20 gün önceki hal ;

Parantez içerisindeki Gerçek yazısı'nı ben eklemedim. Kendileri eklemişler :D
(Gerçek)Aktif Oyuncu :906
Şimdiki hal ; :D

olay kısacası bu şekilde işliyor;

/////

edit :

bu arada official serverlerde paylaşılan source dosyalarına göre kanal sınırlaması böyle;

int g_iFullUserCount = 1200;
int g_iBusyUserCount = 650;
//Canada
//int g_iFullUserCount = 600;
//int g_iBusyUserCount = 350;
//Brazil
//int g_iFullUserCount = 650;
//int g_iBusyUserCount = 450;

kısacası her kanalın 1200 oyuncu limiti varmış. 45 serverli, 4 kanallı eski metin2 tr bile maksimum 216.000 oyuncu alabilirmiş ki bunun için tüm server ve kanalların FULL çekmesi, bağlanmak isteyenlerin sıra beklemesi gerekli.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Geri