Mavi Tik İçin Şartlar Ne Olmalı?

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhaba arkadaşlar,
Yakın geçmişte sitemize sosyal medyalarda kullanılan doğrulanmış profil özelliğini sitemize entegre etmiştik. Daha sonra ise kimlik onayı özelliğini eklemiştik.

Kimlik onaylayan üyelerimizde tik işareti gri iken doğrulanmış üyeler mavi renktedir.

Mavi tik şu an için sadece yönetim takımında olanlarda mevcut ancak daha önce söylediğimiz gibi yakın zamanda üyelerimizin kullanımına açmayı planlıyoruz. Fakat mavi tiki almanın belirli şarları olacak. Dilerseniz bu konuya yorum atarak şartların ne olması gerektiğiyle ilgili öneri verebilirsiniz.

Ufak bi not: Tc kimlik onayı ile sadece gri tik alabilirsiniz. Mavi tik için şartlar daha ağır olacak.

Gerçek hayattaki gibi ya da diğer büyük platformlarda olduğu gibi resmiyete dayalı kurallar belirlenemeyeceği için, forum çerçevesinde düşündüğümde başvuracak kişiler için aklıma gelenler şunlar;

- Minimum 'Usta Üye' rankına sahip olmalı.(Rank değiştirilebilir)
- Forum içinde herhangi bir uyarı/ceza almamış olmalı.
- Forum içinde diğer insanlarla iletişim kurarken dil kullanımı(üslup) uygun olmalı.(Başvuru sonrasında incelenir)
- Minimum 500 mesaj beğenisi almış olmalı. (sayı değiştirilebilir, ayrıca inceleme sonrasında sırf başvuru için beğeni toplayanların başvurusu direkt reddedilir.)
- Mavi tik için, öncesinde gri tik ile onaylanmış bir hesap olmalı.
- Forum içinde başka bir hesabı bulunmamalı.

Şayet mavi tikin bir anlamı olacaksa, kriterleri de ona göre belirlemek gerek. Aksi halde burada hiç birimiz, basit kriterler ile insanların mavi tike sahip olup, ve bunu kendince avantaja çevirerek 2-3 gün sonrasında insanları dolandırmak ya da bir şekilde zarara uğratmak için bir araç olarak kullanmasını istemeyiz.

Sonuç olarak, bu ya da benzeri şartları tek başına karşılıyor olmak yeterli olmamalı. O şartları nasıl sağladığı da incelenip, gerektiğinde başvurular reddedilebilir. Mesela beğeni maddesinde belirttiğim örnek gibi bir durum tespit edildiğinde, o şartı sağlamış olarak kabul edilmemeli.

Gerçek hayattaki gibi ya da diğer büyük platformlarda olduğu gibi resmiyete dayalı kurallar belirlenemeyeceği için, forum çerçevesinde düşündüğümde başvuracak kişiler için aklıma gelenler şunlar;

- Minimum 'Usta Üye' rankına sahip olmalı.(Rank değiştirilebilir)
- Forum içinde herhangi bir uyarı/ceza almamış olmalı.
- Forum içinde diğer insanlarla iletişim kurarken dil kullanımı(üslup) uygun olmalı.(Başvuru sonrasında incelenir)
- Minimum 500 mesaj beğenisi almış olmalı. (sayı değiştirilebilir, ayrıca inceleme sonrasında sırf başvuru için beğeni toplayanların başvurusu direkt reddedilir.)
- Mavi tik için, öncesinde gri tik ile onaylanmış bir hesap olmalı.
- Forum içinde başka bir hesabı bulunmamalı.

Şayet mavi tikin bir anlamı olacaksa, kriterleri de ona göre belirlemek gerek. Aksi halde burada hiç birimiz, basit kriterler ile insanların mavi tike sahip olup, ve bunu kendince avantaja çevirerek 2-3 gün sonrasında insanları dolandırmak ya da bir şekilde zarara uğratmak için bir araç olarak kullanmasını istemeyiz.

Sonuç olarak, bu ya da benzeri şartları tek başına karşılıyor olmak yeterli olmamalı. O şartları nasıl sağladığı da incelenip, gerektiğinde başvurular reddedilebilir. Mesela beğeni maddesinde belirttiğim örnek gibi bir durum tespit edildiğinde, o şartı sağlamış olarak kabul edilmemeli.
uyarı şartını kaldırırsak .d

bence forumun genelinin o kişiyi tanıyor olması, yani forumun aşina olduğu bir kişi olması gerek. tıpkı mmotutkunları dediğimizde buradan başka bir site kimsenin aklına gelmediği gibi. ya da mesela whistle dediğimde çoğu türk forumundaki bu işle içli dışlı olan kişi seni biliyor. bunun gibi olmalı anlatabildim mi. tabi yeniçerinin şartları da eklenebilir buna. ben biraz twittervari bir öneride bulundum ama olsun.

Amaç tanınmış kişi ve şirketleri fake olanlarla ayırt etmek. Sosyal medyada mavi tik hangi amaç için kullanılıyorsa burada da benzer bir amaç olacak.

Gri tik ise kimlik onayı. Kimliği herkes onaylayabilir.

Şartlar konusunda orta yolu bulmak için üyelerimizden konuya katılım sağlamalarını ve fikirlerini söylemelerini istiyorum. Daha sonra yönetim ekibimizde buradan çıkacak kararları kendi içerisinde değerlendirecektir.

Geri