Öneri Hangi Veritabanı Sistemini Kullanmalıyım?

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.
Çözüm
MariaDB bildiğim kadarıyla bir çok bilişim firması tarafından desteklenmiyor. Çoğu MySQL ile çalışıyor. Yani filesınızı bir bilişim firması üzerinden online'a sunacaksanız, bu konuda sorun yaşamanız muhtemel. Tabi yine de MariaDB destekleyen bir firma var mıdır bilmiyorum. En azından bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ancak sunucu kendinize aitse, rahatlıkla MariaDB kullanabilirsiniz.
Standartı Mysql. Mysql 8.0 kullanmanı öneririm. 5.6 çok eskide kaldı artık performansı 8'e kıyasla çok düşük.

MariaDB bildiğim kadarıyla bir çok bilişim firması tarafından desteklenmiyor. Çoğu MySQL ile çalışıyor. Yani filesınızı bir bilişim firması üzerinden online'a sunacaksanız, bu konuda sorun yaşamanız muhtemel. Tabi yine de MariaDB destekleyen bir firma var mıdır bilmiyorum. En azından bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çözüm
Bu arada MySQL'a gelen hemen hemen benzer şeyler MariaDB'ye de geliyor. Hangisini kullanacağınız size kalmış. Ben sıfırdan files hazırlama rehberinde MySQL 5.6, 8.0 ve Mariadb kullanımını gösterdim.

bunu bilmiyordum mariadb desteklese bile bir sorun çıksa googlede pek fazla veri yok maria db hakkında, ben en iyisi hiç riske atmiyim mysql80 ı kurayım

bunu bilmiyordum mariadb desteklese bile bir sorun çıksa googlede pek fazla veri yok maria db hakkında, ben en iyisi hiç riske atmiyim mysql80 ı kurayım
Mysql Üzerinden devam etmen daha iyi olur. Birde nacizane tavsiyem öncelikle filesinizi gerçek online üzerinde test edin ondan sonra mysql güncellemesi yapın aksi takdirde sonradan sorun çıkarsa yaptığınız her şey çöp olur.

dipnot;
Bu bir düşünce tarzı, benim düşüncem bu şekilde, başkası, başka şekilde düşünebilir. Tavsiyedir sadece...

Mysql Üzerinden devam etmen daha iyi olur. Birde nacizane tavsiyem öncelikle filesinizi gerçek online üzerinde test edin ondan sonra mysql güncellemesi yapın aksi takdirde sonradan sorun çıkarsa yaptığınız her şey çöp olur.

dipnot;
Bu bir düşünce tarzı, benim düşüncem bu şekilde, başkası, başka şekilde düşünebilir. Tavsiyedir sadece...
Güncellemeden kaynaklı ne gibi sorun çıkabilir ki? 8 sürümünde performans daha yüksek.

bazı yerlerde mysql80 yüksek onlineda test edilmedi yazıyor ondan olabilir
Tamam ama ne fark yaratacak ki? Bir zamanlarda 5.6 ya böyle diyenler vardı denemek lazım diye hatta bazıları hala direk 5.5 kullanıyor anlamsızca. Mariadb ile korkmadan server açabiliyorlar ama mysql 8 e temkinli yaklaşılıyor. İlginç.

Ben MySQL 8.0 daha iyi zaten ama yapılacak değişiklikler soruna sebep olabilir.

Bu yüzden diyorum MySQL eski sürümde durup filesi test edip daha sonra MySQL güncellemesi yapsın.
Eğer öyle bir şey yaparsa daha çok sıkıntı çeker. Neden diyeceksin. Mysql 8 ile localde geliştirir testlerini vs yapar sorun varsa çözer. Fakat 5.6 sürümünde açıp sonradan güncelleme yaparsa asıl o zaman çıkacak hatalar başını çok çok ağrıtır. Mysql 5.6 ile zaten oyun sorun çıkarmadan çalışıyorsa zaten güncelleme ihtiyacı duymayacaktır boşuna aksiyon aramaz diye düşünüyorum.

Tamam ama ne fark yaratacak ki? Bir zamanlarda 5.6 ya böyle diyenler vardı denemek lazım diye hatta bazıları hala direk 5.5 kullanıyor anlamsızca. Mariadb ile korkmadan server açabiliyorlar ama mysql 8 e temkinli yaklaşılıyor. İlginç.
Yalnız şu var. MySQL 8.0'e filesi geçirmek biraz zor. Zaten videoları izlediyseniz fark edersiniz. Acaba düşünmeden edemiyorum. Zor olduğu için mi kötüleniyor diye :)

Eğer öyle bir şey yaparsa daha çok sıkıntı çeker. Neden diyeceksin. Mysql 8 ile localde geliştirir testlerini vs yapar sorun varsa çözer. Fakat 5.6 sürümünde açıp sonradan güncelleme yaparsa asıl o zaman çıkacak hatalar başını çok çok ağrıtır. Mysql 5.6 ile zaten oyun sorun çıkarmadan çalışıyorsa zaten güncelleme ihtiyacı duymayacaktır boşuna aksiyon aramaz diye düşünüyorum.
Bak burada bence yanılıyorsun aslında bakarsan bir Server Files fixleriyle, sistemleriyle test edilmesi gerekiyor düşüncem bu şekilde çünkü şöyle çoğu server files genelde MySQL Kullanımı yüksek olan Filesler yüzünden kapanıyor, çöküyor veya çöp oluyor bunu test etmeden MySQL Yükseltilirse evet bir nevi MySQL Sorunu gidebilir ama şöyle ki bu sistemlerin MySQL kullanımlarını düşürmeyecektir ve bunu fark etmen daha çok zor olacak.

Yaptığım Testler ve Bilgi Birikimim bu şekilde eğer bu konuları çok test ettim diyorsanız sizin dediğiniz daha mantıklıdır. Eğer anlattıklarımdan bir şey anlamadıysanız ya ben anlatamıyorum yada siz anlamıyorsunuz.

Örneğin ;
Martysama neden MySQL 5.6 Sürümünü kullanıyor ?
Neden
Martysama sizce bilgisiz birisimi ?
Hayır

...

Yalnız şu var. MySQL 8.0'e filesi geçirmek biraz zor. Zaten videoları izlediyseniz fark edersiniz. Acaba düşünmeden edemiyorum. Zor olduğu için mi kötüleniyor diye :)
Bakın hocam ben zor veya kolay demiyorum ki MySQL Metin2 Çoğu sisteminin verilerin tutulduğu kısım burda anlatmaya çalıştığım farklı bir şey yada ben anlatamıyorum size...

Onun sebebi güncel sürümlerle gelen değişikliklerin düzgün uyarlanmaması. Zaten yeterince tecrübe sahip değilseniz değiştirmeyin derim. Ancak kurcalamadan da öğrenilmiyor maalesef. Bu mesele biraz ucu açık. Marty'e gelirsek 8'e desteğini başlattı galiba

Ki zaten yapılan testlerde var.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
bakabilirsiniz. Zaten kendi sitelerinde de bahsetmişler. Bakmak isterseniz link:

Yine de isteyen istediğini kullansın

Onun sebebi güncel sürümlerle gelen değişikliklerin düzgün uyarlanmaması. Zaten yeterince tecrübe sahip değilseniz değiştirmeyin derim. Ancak kurcalamadan da öğrenilmiyor maalesef. Bu mesele biraz ucu açık. Marty'e gelirsek 8'e desteğini başlattı galiba

Ki zaten yapılan testlerde var.
bakabilirsiniz. Zaten kendi sitelerinde de bahsetmişler. Bakmak isterseniz link:

Yine de isteyen istediğini kullansın
maşallah bitcoin gibi yükselmiş :D

Geri