Gülü sevip dikenine katlanmaya gerek yok, papatya sevin

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Bayadır sürekli karşıma çıkan sosyal medya gönderi sebebi ile aklımda düşünceler gelip gidiyordu. Özellikle aşk içerikli postlarda çiçekleri kendilerine yakıştıranlar çok oluyor.

Mesela örnek vermek gerekirse;
Gül'ün dikenleri olduğu için sevdiğini kanatır. Bu yüzden gülleri değil papatyaları sevin.

Mesela Youtube'da Kır Papatyası adlı şarkının altında birisi tarafından yapılan bir yorum;
Papatyaların dikeni yoktur bu yüzden kanatmaz sevdiğini, lakin yaprakları aşıkların oyuncağı olmuştur bu yüzden onlar kanatılır, birilerine aşık olupta gidip söylemeye çekinenlere çok kızıyorum,, mademki seviyorsun gidip söylemelisin, ne gereği varki papatyaları koparmaya, kırıp koparmaktansa onu öldürmek daha güzel değilmidir? Uzaklaşarak öldürmek,hiç yoktan yaşadığını bilirsin, bu yüzden asla kırıp koparmamalı kimse sevdiğini... Papatyaları sevin, onları koparmayın

Evet pratikte düşününce bunlara hak veriyoruz. Hatta bende ilk başlarda bu yorumları okurken çok beğenmiştim.
Uzun uzadıya düşündükten sonra şu sonuçlara vardım;
Her çiçeğin kendine özgü bir güzelliği vardır. Ve çiçekler asla insanları üzmez. Ancak kendilerini çiçeklere benzeten insanlar üzerde kırarda...

Kırsal kesimde yaşadığım için çocukluğum Papatya çiçekleri arasında geçti. Taçlar filan yapıp kafamıza takardık, arkadaşlarımıza hediye ederdik vs.
Ne zaman hava yağmurlu olsa veya kapalı olsa papatya yapraklarını kapatırdı. Yüzünü göstermezdi. Gül ise öyle değil bahar dönemi boyunca yapraklarını kapatmaz.
Papatyaların dikenleri yok belki ama ummadık bir anda güzelliğini saklar. Güller ise saklamaz. Eğer gülleri tutmasını bilirseniz dikenleri zarar vermez.

Zaten her insanın karakter yapısı farklıdır. Bu yüzden insanları çiçeklere indirgememeliyiz. Her ikisini de sevmeliyiz...

Geri