Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
8 senelik bilgisayarıma Windows 11 kurulumunu yapmak istedim ancak Windows 11 tpm 2.0 şartı istediği için benim bilgisayarım bu şartı desteklemiyor. İşlemcim ise 3. nesil olduğu için önerilen işlemciler listesinde bulunmuyor.
microsoft pc sistem durumu denetimi sistem raporu.jpg

WhyNotWin11 sistem raporu.jpg

Microsoft'un insider için yazdığı blog yazısında tpm şartı aranmadan kurulabileceğini söylemişlerdi.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
ve
bakabilirsiniz.

Insider'a katılmama rağmen bende sadece Sürüm Önizleme Kanalı seçeneği çıkıyordu.
windows insider sürüm önizleme kanalı.jpg

Bu konumuzda ise Geliştirici Kanalı'nı nasıl aktif edeceğimizi göstereceğim.
İlk önce ayarlar geliştiriciler için seçeneğini seçin ve geliştirici modu'nu aktif hale getirin.
Windows 10 geliştirme modu.jpg

Daha sonra Windows insider'a kayıt olun ve resimdeki gibi sizde tek sürüm Önizleme kanalı gözüyorsa bu seçeneği seçip devam edin.

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Yeniden başlattıktan sonra regedit (kayıt defteri düzenleyicisine) gelin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\UI\Selection dizinine gelin. Varsayılan ayarlar şu şekilde olması lazım.
regedit insider uibrach releasepreview.jpg

Burada UIBranch'a sağ tıklayıp değiştir diyorsunuz. ReleasePreview yerine Dev yazınız. Ayarlamaları yaptıktan sonra şu şekilde gözükmesi gerekli.
regedit insider uibranch dev.jpg

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability dizinine gelin. Varsayılan ayarlar şu şekilde olması lazım.
regedit insider windows 11 Applicability ReleasePreview.jpg

Burada BranchName 'e sağ tıklayıp değiştir diyorsunuz. ReleasePreview yerine Dev yazınız. Ayarlamaları yaptıktan sonra şu şekilde gözükmesi gerekli.
regedit insider windows 11 Applicability Dev.jpg

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ayarlar Windows Insider Program'ı seçeneğine geldikten sonra resimdeki gibi Geliştirici Kanalı'na dahil olduğunuzu göreceksiniz.
Windows 11 Insider Geliştirme Kanalı.jpg

Bu ekranla karşılaştıktan sonra hiçbir yere dokunmadan Windows Update seçeneğine geliyoruz ve güncelleştirmeleri denetle diyoruz.
Ve gördüğünüz gibi Windows 11 Insider Preview güncellemesi geldi. Bunu indirdikten sonra sisteminizi güncelleyebilirsiniz.
Windows 11 insider preview guncellemesi.jpg

Geliştirme sürümü olduğu için sorunlarla karşılaşabilirsiniz, yükleme sırasında hatalarla karşılaşabilirsiniz eğer tecrübeli kullanıcı değilseniz kullanmanızı tavsiye etmem. Kurulum sırasında resimdeki gibi tpm 2.0 hatası ile karşılaşırsanız

Windows 11 tpm 2 hatası.jpg

Kapat tuşuna basın ve pencere kapandıktan sonra eklere eklediğim dll dosyasını indirin ve C:\$WINDOWS.~BT\Sources dizinine atınız.

Daha sonra Windows Update'a gelip indirmeyi devam ettirin. Bir süre sonra tekrardan pencere karşınıza çıkacak. Bu sefer neredeyse hazır mesajı ile karşılaşacağız. :)
Windows 11 Güncelleme.jpg

Dosya Eklentileri

• appraiserres.zip
    20,6 KB · Gösterim: 57
En iyisi beta kanalı;

Ekran görüntüsü 2021-06-29 124705.png

dev kanalı çok sıkıntılı oluyor. ben vaktinde dev kanalında kullanmıştım ancak ciddi sıkıntılar çıkmıştı, normal versiyona dönmüştüm 3. gün..

İnternetten edindiğim bilgiye göre geliştirici kanalı'na 2 haftada bir güncelleme gelecekmiş. Bu da ayrı bi uğraş. Henüz Windows 11 beta kanalına yayınlanmadı sanırsam eğer sorunlarla uğraşmak istemeyen olursa beta veya sürüm önizleme kanalını seçebilirler. Ben biran önce denemek için zorladım biraz. :) Sizdeki gibi beta ve geliştirici kanalı gözükmüyordu bende. Bi sürüm önizleme vardı. :(

Windows 10 ilk çıktığında da yapmıştım bunu. :D

İnternetten edindiğim bilgiye göre geliştirici kanalı'na 2 haftada bir güncelleme gelecekmiş. Bu da ayrı bi uğraş. Henüz Windows 11 beta kanalına yayınlanmadı sanırsam eğer sorunlarla uğraşmak istemeyen olursa beta veya sürüm önizleme kanalını seçebilirler. Ben biran önce denemek için zorladım biraz. :)

Windows 10 ilk çıktığında da yapmıştım bunu. :D

edit : paragraf sildiğimden dolayı anlatım bozukluğu olmuş, windows 11 geçmeyi düşündüm ancak geçmedim.

direct storage dışında aşırı derece ilgimi çeken bir şey olmadı açıkcası.. yeni pencere tasarımları ve yeni store tasarımı güzel duruyor. ayrıca windows kaynaklı uzamsal ses 44.1 khz crackling sorunlarını da çözmüşlerse iyi olur.

şuan kullandığım windows 10 teması giderse üzülürüm;

43cwqx8.png

Tema güzelmiş :)
Ben görev çubuğunu sol tarafta kullanmaya alışmışım. :D
win 10 masaüstüm.jpg

Otomatik gizleme de aktif. Görev çubuğuna fare ile geldiğimde açılıyor. Ekranın tamamını kullanabiliyorum rahatça :D

Tema güzelmiş :)
Ben görev çubuğunu sol tarafta kullanmaya alışmışım. :D
7453 eklentisini görüntüle

Otomatik gizleme de aktif. Görev çubuğuna fare ile geldiğimde açılıyor. Ekranın tamamını kullanabiliyorum rahatça :D

sadelik iyidir ya, ben olabildiğince sade tutmaya çalışıyorum bilgisayarı. benim şuanki temada ufak bir değişiklik yaptığımda bile modernlik kayboluyor gibi hissediyorum nedense :alala:

Sonunda güncelleme işlemi tamamlandı. :)
Arayüz güzel olmuş. Windows 10'u aramayacağım galiba :D

Windows 11 Görünüm.jpg

Windows 11.jpg

Güncelleme sonrası herhangi bir dosya eksikliği filan yaşamıyoruz değil mi?

Update ile yükseltme yapıldığında dosya kaybı olmuyor. Bu arada daha ilk yayımlanan geliştirici sürümü. Sorunları var. Eğer uğraşmak istemezseniz tam sürüm çıkana kadar beklemenizi tavsiye ederim.

Beta kanalını seçtim sanırım bu kanala güncelleme yayınlanmamış.

Bu arada bende beta ve dev kanalları gözükmüyordu. Bu konuda anlattığım şekilde dev kanalına girebildim. Şimdi baktım diğer kanallar gözüküyor. Windows 10'da iken neden sadece sürüm önizleme gözüküyordu anlamadım.

windows insider program.jpg

Umarım TPM 2.0 şartını kaldırırlar da tam sürüme rahatlıkla geçebiliriz.

Bende de gözükmüyordu. BIOS tan TPM ayarlarını açınca oldu. Ama beta kanalında ön izleme yok.

Benim cihaz eski olduğu için TPM modülü yoktu. :(
Demek ki o yüzden diğer seçenekler gözükmedi.

Geliştirici kanalına da dün geldiydi yanlış hatırlamıyorsam betaya daha sonradan gelir. :)

Önemli bir sorun yaşamadıysan bende dev kanalına geçeyim mi?

Şu ana kadar yaşadığım sorunlar şunlar;
  • Dosya gezgininde farenin sol tuşuna basarken seçmeye çalışırken donma oluyor. (mavi seçim alanı)
  • Dosya gezgininde dosyaların listelenmesi biraz uzun sürüyor.
  • Ayarlarda menülerde dolaşırken ufak bi kasma oluyor
  • Widget'lar gözükmüyor.
  • Bazen başlat ve arama açılmıyor. Windows gezginini yeniden başlatınca düzeliyor.

Tabii ki de sorunlar bilgisayardan bilgisayara değişkenlik gösterebilir. Ben şu ana kadar bunları yaşadım. :)

Olası bi sorunda veri kaybı yaşama ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. İşlerinizi yaptığınız bilgisayara geliştirici sürümünü kurmak mantıklı değil. Bakmayın ben heves ettim. Win 10 çıktığında da heves edip kurmuştum. :) O zamanlar forumumuzun blog sayfası vardı orada paylaşmıştım.

Bu arada 10 günlük geri dönüş süresi var sanırsam. Windows.old klasörünü silmezseniz geri dönebilirsiniz. Yine de tüm riskleri iyice değerlendirmeniz gerekiyor.

Biraz daha beklemek iyi olur. Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

Geçeli neredeyse bir hafta olacak. Şu ana kadar sistemin çalıştıramadığı uygulama olmadı. İlk geliştirici sürümü olmasına rağmen fazla sorun yaşamadan kullanabilmek sevindirdi beni. Sanırsam ana sürüm çıkana kadar geliştirici kanalında kalmaya devam edeceğim.

Taskbar'ın ortada olması beni çok rahatsız etmedi hatta alıştıktan sonra daha çok sevdim diyebilirim. Windows 10'da taskbar ekranın sol tarafına dikey olarak kullanıyordum. Şuan için Windows 11'de bunu yapamıyoruz. Eğer bu da gelirse her şey tadından yenmez olur.

Arayüz konusunda diyeceğim şey ise bana göre şuana kadar çıkmış tüm Windows sürümleri arasında en güzel arayüze sahip.

Vallahi dev kanalına geçmeye korkuyorum beta kanalında beklemedeyim.

Bence tam sürüm çıkana kadar da bekleyebilirsiniz. Sonuçta ne olacağı belli olmuyor. ^_^

Geri