Öneri TR Tipi Files Arayışı, Fikirler Ve Öneriler

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

McDynamic

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Files arayışı içerisindeyim sıfırdan oluşturmak aşırı bir zaman gerektirdiği için girişmek istemedim. Bunun dışında maxmi,frozen,pma gibi bi çok filesi yüzeysel kontrol ettim. kontrol ettiğim şeyler pack görünüşü değil içerisinde bulunan sistemler ve alt yapının üzerine yapılan değişiklikler birde dosya boyutları oldu. Bu konularda daha tecrübeli arkadaşlardan ricam hertürlü fikir ve önerilerinizi paylaşmanızı isterim. TR tipi olarak Hangi filesi önerirsiniz ? eksileri artıları nelerdir ? yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar :)

Konu başlığı "Öneri" olarak değiştirilmiştir.
Benim önerim şudur. Orijinal kaynak kodlarından yola çıkarak kendi filesinizi oluşturabilirsiniz. Farkedersiniz ki büyük başarıya ulaşan serverler kendi fileslerini yapıyor. Her filesini yapan başarılı olamıyor o ayrı ama sağlam bir şey olsun diyorsanız kendiniz yapın.
Eğer fazla vaktim yok diyorsanız ve bütçeniz varsa martysama'yı örnek gösterebilirim. :)

Haklısınız hocam 300 dolar :D frozen filesin ne gibi sıkıntıları var peki videolarınızda uğraşıyodunuz ?

Bir sürü sıkıntı vardı aslında. Frozen altyapı olarak Maxminin sourcesini kullanıyordu oda vanillanın.
Bence sorun şu forumlarda görülen her fixi ve sistemi ekleyerek farklı sorunlar ortaya çıkarmasıydı.
Birkaç örnek vereyim;
  • Txt dosyalarını okuyamıyordu. Query ile ilgili sıkıntı vardı. Videoda çözmüştüm.
  • Arkadaş listesinden birini silmeye çalıştığında karakter banlanıyordu.
  • Birisi fısıltıyı engellediğinde onun envanterine bakmak istediğinizde karşıdaki kişiye onay penceresi gelmeden eşyaları gösteriyordu.
Daha bir sürü sıkıntı bu yüzden 0'dan bir altyapı üzerinden kendiniz çalışmalısınız.

Bunlar bide gorunen kismi gorunmeyen kisminda neler var o guvensizlik yaratiyo aslinda yani hangi noktada oynama yapildigi belirsiz.

Siz olusturabildiniz mi hocam filesinizi? Olusturduysaniz hangi source uzerinden olusturdunuz simdi vanilla mainline var ama aralarinda ki farki cozemedim sanirim surum farki sadece biri ilk hali digeri en son cekilen hali fln olabilir.

Burada amaç insanları karalamak değilde belki gerçekten iyi niyetiyle paylaşımda bulunmak istemiştir. Bunların çoğu gözden kaçan hatalar. Benim fark etmem bile zaman almıştı. Bu yüzden en iyisi kendin yapacaksın yada gerçekten işini iyi yapan insanlardan yardım alacaksın.
Ama büyük bir Metin2 projeniz varsa bir birikim olmalı çünkü serveri açıktan sonra da bir sürü sorunlar çıkacak ve eğer çözemezseniz oyuncuların emeği ile sizinde emekleriniz heba olur. Bu yüzden kolay bir şey değil...
İnsanın üstünde büyük bir sorumluluk oluyor. Bazen niye bu kadar yükü çekmek zorundayım ki diyorum kendime. Sonra bakıyorum bunla uğraşmayınca canım çok sıkılıyor. :(

Ben martysama'nın eski sourcesi üzerinden bir tane oluşturdum. Fakat uyuşma sağlaması için düzenlemeler yapıyorum. Bu tür sorunları bende alıyorum ama önemli olan düzeltmek.

Fakat kendisi files ve source beraber satıyor diye biliyorum. Onla pek uğraşmazsınız. Gene de birikim şart her ne kadar hazır olsa da...

Kesinlikle hocam karalamak değil aslında. Sadece eleştiri ve eleştiri olumluda olabilir olumsuzda. Niyet okumamız mümkün değil ama genel olarak durum böyle maalesef. Haklısınız hocam insanin canı bi uğraşı istiyor. Benim tek sebebim orijinal Metin2'de Artemis'te oynuyordum. Mehmetçik serveri açıldığında işler karıştı. Oyunun level sınırı 105 oldu, beta, kuşak bilmem ne derken oyunu bıraktım ve oyunun kurucu şirketine bildirim (ticket) attım. O gün buğündür böyle uğraşıyorum. Bu kadar detaya daha önce girmemiştim. Sizin videoları görünce detaya inmeye başladım. Hakkınızı helal edin. :)

Aynen hocam kesinlikle cpp dilini python diline hakim olmak lazım. Sistemin dosyaları nereden aldığını hangi bölümden nasıl işlediğini vs çok iyi bilmek lazım. Hatta bütün bi sistem elden geçmesi lazım. O yüzden ciddi bi calışma gerekir. Eğer gerçekten sade türkçe haliyle bulabilirsem incelemeye alacağım. Öyle karar vericem galiba.

Size bi sorum olucak mainline vanilla gibi fileslerin farki ne oluyor?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Yazım hatalarını düzenlemeye uğraşırken devamında 2 mesaj daha atmışsınız. Konu bütünlüğü için birleştirme kararı aldım. Eğer konu altından bir yanıt gelmemişse bir önceki mesajınızı düzenleyerek ekleme yapabilirsiniz. 24 saat düzenleme yetkisi oluyor. 24 saat sonra düzenleyemiyorsunuz.

1. Mesajınıza yanıt olarak;
Oyunlar gelişmek zorunda çünkü insanlar yapacak bir şey bulamayınca oyunu bırakıyor. Gelen yenilikler tabiki de oyuncuların hoşuna gider veya gitmeyebilir bu şirketin sorunu bence. Oyuncularının isteklerini yapmak daha iyi olur. Fakat seneler önce paylaşılan dosyalarda bile gelecekte oyuna nelerin ekleneceği yazıyordu. Mesela Casro2 oyunu için orijinal Metin2'nin ana görevleri üzerinde çalıştım. Elimdeki official questler almanca olduğu için Orijinal Metin2'den bakarak çeviri yaptım ve 84 level görevi devil catacombda 2 bossu kesince bitiyor. 0 - 99 iken en son ana görev 84 leveldir.
O görevi bitirince şunlardan bahsediyor;
Kod:
"Kötü Ejderhaların uyudukları ada...[ENTER]Hm, Karanlık Ejderha Kayası kastediliyor olmalı.[ENTER]Buradan çok uzakta keşfedilmemiş bir ada.[ENTER]İstediğimizi elde edemedik ama sana yinede büyük[ENTER]bir teşekkür boçluyuz. Sen olmasaydın Şeytan[ENTER]Katakombu'nun derinliklerindeki bu felaketin[ENTER]sebebini hiç öğrenemeyecektik. "
0-99'ken görevde gelecekte oyuna eklenecek şeylerin bilgisi verilmiş. Buda bir kanıt.

2. Mesajınıza yanıt olarak;
Uğraşarak öğrenebilirsin.

3. Mesajınıza yanıt olarak.
Açık kaynak işletim sistemlerini biliyor musunuz? Mesela linux çekirdeği bunu alıyor birileri kendi istekleri doğrultusunda düzenliyor ve dağıtım ortaya çıkarıyor. Vanilla gibi fileslerde bu. Yazılımcı geliştiriyor ve kendi ismiyle dağıtımını yapıyor. Bu bir gelenektir. Github gibi siteler ile uzaktaki kişilerle de koordineli şekilde çalışıp, yaptığınız projeleriniz açık kaynaklarını (source) herkese sunabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bilgilendirme için sağol'un hocam cepten yazdığım için düzgün yazamadım şimdi PC'ye geçtim bakın nasıl güzel güzel yazıyorum :D
1.gelişmesi gerekli her oyun için ama oyunun bir atmosferi vardı ve atmosferi tamamen bozdular ben sadece buna tepki verdim tek olduğumu sanıyordum 45 server'den şuan 10 15 server kalmış oyun modern bir oyun değil modernleştirmeye çalışınca çok yanlış oldu.
2.Evet biliyorum. Linux'un veya FreeBSD'nin açık kaynak dosyaları sitelerinde paylaşılıyor 3 5 kişi yerine herkese açık olarak sunuluyor ve yapılan çalışmalar merkeze iletiliyor raporlar halinde. Bunu bilmiyordum ben sadece sürüm farkı sanıyordum :) herhangi birini kullanıp aynı sistemleri ekleyebiliyor muyuz hocam açık kaynak olduğu için eklenmesi lazım gerçi de...

3310'da bile Türkçe karakterler kullanılıyor. Klavyenizde gözükmüyorsa ayarlardan Türkçe karakteri açabilirsiniz yada i, o, u gibi harflerin üstüne basılı tutunca diğer karakterleri gösteriyor.

Bana soracak olursanız oyun bence de bozuldu fakat önceden planlandığı için yapacak bir şey yok. Eğer ben Metin2'yi yönetiyor olsaydım oyuncuların önerilerini dikkate alarak geliştirme yapardım. Ben mesela Casro2'nin tanıtım konusunda da bir şey yazdım bilmem okudunuz mu?
Casro2 Online Tanıtım [22.02.2017]
isterseniz bakın.

Gene de ben size özet geçeyim;
"Metin2 oyununun geniş bir pvp server piyasası oluşmuştu. Artık neredeyse bir çok kişi kendi serverii açıp hayalindeki düzeltmeleri yaparak Metin2 oyuncularına sunuyordu. Zamanlar geçtikten sonra artık buda ticarete dökülmeye başladı. Zamanında kendi istediğimiz düzenlemeler için server açarken şimdi para kazanmak için server açar hale gelmişlerdi."

Burada aslında bu pvp piyasasının başlangıcının insanların hayalindeki şeyleri oyunda olmasını istediği şeyleri oyuna eklemesidir. Biraz para konusunda giydirmede yaptım. Tabiki belli bir hizmetin karşılığı olacak. Çünkü bunun sunucu giderleri oluyor, zaman gidiyor ws. Fakat sezonluk açıp kapatarak oyuncuları ortada bırakanlara ve daha sonra farklı isimlerle açanlar için para konusunda eleştirdim.

Benimde uğraşma amacım bu. Ben oyunu oynarken kendim oyun yapsaydım şunları şunları eklerdim diyordum. Buda benim için iyi bir başlangıç oldu.. :)

Yok hocam onu biliyorum'da İngilizce yapmıştım ondan oyle düzensiz yazdım şimdi sıkıntı yok :) Evet okumuştum hatta bir ara girdim server'e test etmek için... sağlık olsun hocam daha geri dönüşü olmaz zaten kimseyi dinlemiyorlar. En altta bir soru yöneltmiştim gözden kaçtı galiba.. kraizy'nin paylaştıklarında herhangi birini build edip kullansam şuan ki sistemleri eklemem mümkün mü ?

Tabikide zaten orjinal dosyalar Kraizy dosyalarıdır. Quest, python ve packlara ulaşmak için ise womsvn olarak paylaşılan dosyalarda bulabilirsiniz. Bunların için server dosyaları da bulunuyor.
Geliştirme araçlarıda var. World editor, dump proto, torrent patcher ws.

Benim kafa baya karıştı hocam womsvn dediğiniz 40k mı oluyor ? bide wom2 var çözemedim. 40K nın paylaşıldığı ilk source hangisi oluyo.

Benim kafa baya karıştı hocam womsvn dediğiniz 40k mı oluyor ? bide wom2 var çözemedim. 40K nın paylaşıldığı ilk source hangisi oluyo.
Hepsi 40k zaten arasında pek fark yok. Kraizy orijinal dosyalar yer alıyor. Fakat pack ve python kodları womsvn'de yer alıyor. Wom2'nin sourcesi olduğunu söyleyenler baya var. Fakat bazı yabancı forumlarda olmadığını söylüyorlar. Burada amaç dosyaları edinmek değil mi. :)

Yani hocam açık kaynak dosyaları olduktan sonra gerisi sana kalmış :) Womsvn baya aradım da bulamadım hocam linkler kırık sizin bildiğiniz link var mı acaba ? Konuda baya açıldı maşallah burayı okuyan bir daha çıkamaz :D

Aynen bende bulamadım. Hep konuları silmişler. Dosya 5gb yakın. 0.60 kb ile bunu yüklemek aralıksız 3 - 4 gün sürer. Olmadı bi ara bu tür dosyaları up edip forumda paylaşayım. :)

İyi olur aslında ben biraz araştırdım dediğiniz wom filesi kurt karakter falan varmış bana kraizy'nin verdiği source yeterli sadece iş yükü fazla olucak ama olsun uğraşmaya değer :) Teşekkür ederim hocam yardımınız için :friendship:

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri