SQL sorgularına merhaba (Query)

ioscan

Kodcu Enginar
Geliştirici
Editör
Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır çeşitli diller öğrendim ama yakın zamanda veri tabanı hakkında hiç bir bilgimin olmadığını fark ettim. Bu yüzden ben de SQL e başlama kararı aldım. Buraya bu konuyu hem benim için pekiştirme olsun diye , hem de belki işinize yarar diye paylaşıyorum. Keyifli okumalar.

Eğer Microsoft SQL Management Studio ' yu indirmek istiyorsanız -->
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
tıklayın

Eğer Microsoft SQL Management Studio nasıl kurulur öğrenmek istiyorsanız -->
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
tıklayın

Buraya kadar geldiyseniz SQL 'i indirip başarıyla kurduğunuzu düşünüyorum. Buradan sonra SQL Query yani SQL sorgularını temelden öğrenmeye başlıyoruz. İlk olarak bir veri tabanı öğrenmek için neye ihtiyaç vardır ? Tabii ki de bir veri tabanına : )

Veri tabanı oluşturma komutumuz --> CREATE DATABASE veritabaniadi (Veri tabanı adını kendiniz belirtebilirsiniz)

Bu sorguyu çalıştırdıktan sonra artık veri tabanımız hazır demektir. Ee iyi de şimdi bize verileri tutacağımız bir tablo gerekli ve bu tabloya veri türü sütunları eklememiz gerekli. O nasıl olacak ? Diyorsanız hemen başlayalım. Ben kullanıcının adının ve yaşının depolanacağı bir tablo oluşturacağım.

SQL:
USE veritabaniadi

CREATE TABLE tabloadi

(

Ad varchar(50),

Yaş int

)

Bu sorgudan sonra artık tablomuz ve veri girilecek sütunlarımız hazır. Ee tamam anladık tablo oluşturduk falan filan ama bunun içine verileri nasıl gireceğiz ya ? Diyebilirsiniz. Hemen ona geçelim. Veri tabanına veri girişi için INSERT komutu kullanılır. Örneğin:

SQL:
USE veritabaniadi

INSERT INTO tabloadi (Ad,Yaş) VALUES ('ioscan','20')

Bu sorgudan sonra tabloma ad olarak ioscan , yaş olarak 20 eklenmiş oldu. Tamam iyi hoş ama ben adı yanlış yazdım . Nasıl sileceğiz ? Diyebilirsiniz. Onu da anlatalım.

SQL:
USE veritabaniadi

DELETE tabloadi WHERE Ad='ioscan'

Bu sorgudan sonra da yanlış girdiğimiz ismi silmiş olduk. Tekrar yeni isim yazmayı da üstte verdiğim komutla tekrar yapabilirsiniz.

SQL serüvenime yeni başladığım için bu konu şimdilik bu kadar (Daha çok şey biliyorum ama başlangıç olarak bunları yazmak istedim.) Biliyorum daldan dala atlamış olabilirim yani bir konudan diğerine geçmiş olabilirim ama hem ilgi çekmesi için hem de yeni başlayanların (Ben dahil) en çok merak ettiği komutları ilk olarak paylaşmak istedim. Eğer siz de bu konuya ilgi duyarsanız ve devamını isterseniz ben öğrendikçe buraya öğrendiklerimi yalın bir dil ile aktarmaya çalışacağım. Yorumlarınızı belirtirseniz çok sevinirim . Hepinize bol kodlu günler dilerim.

Geri