Açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemleri

Laniatus

Laniatus Games LaniEngine
MT Üye
Merhaba,

Gelişen oyun sektöründe ve diğer alanlarda açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemlerinden bazıları sık sık kullanılsa da, bazıları nadir olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise, kısıtlı kaynak bulunmasıdır.

Bu küçük bilgi paylaşımı ile, bilinen ve bilinmeyen bir çok veritabanı sistemini sizlere bilgi olarak paylaşmaya çalışacağım. Bu konuyla ilgili olarak merak ve beklenti yüksek olursa her bir veritabanı için özel bir anlatım hazırlanabilir ve sunuma verilebilir. Belki her bir veritabanı için ayrı bir başlık bile yöneticiler uygun görürse oluşturulabilir rağbete göre.

• PostgreSQL/Postgres DB
    Ücretsiz ve açık kaynaklı olması ile bilinir.
    Desteklediği platformlar ise Windows/Linux/MacOS/Linux/FreeBSD ve OpenBSD'dir.
    Programlama desteği: C, PL/Python, PL/Java PL/R, PL/pgSQL,
    Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

• MySQL
    Ücretli ve açık kaynaklı olması ile bilinir.
    Desteklediği platformlar; macOS/Windows/FreeBSD/Linux/Solaris'dir. Oracle şirketi tarafından geliştirilmiş özgün bir veritabanı sistemidir.
    Programlama desteği: C, C++

• Oracle Database
    Ücretli ve işleve özgün (kurumsal) olarak açık kaynaklı muhtemel olması ile bilinir. Dünyanın önde gelen büyük şirketlerinin kullandığı en güvenli veritabanı yönetim sistemlerinin başında gelir. Oracle şirketi tarafından her türlü amaç ile kullanıma uygun hale getirilerek tescil yapılabilir.

• Microsoft SQL Server
    Ücretli olması ile bilinir, Microsoft şirketi tarafından üretilen ve geliştirilen ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir. Günümüz de çok sık olarak kullanılmakta olan büyük bir popülarite kitlesine sahiptir.
    Desteklediği platformlar; , Windows Server, Windows, Linux

• Maria DB(Database)
    MySQL veritabanı sisteminin kullanıcılar (topluluk) tarafından geliştirilmiş, ticari olarak desteklenen bir bağlantısıdır. GNU (Genel Kamu Lisansı) altında ücretsiz ve açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemi yazılımıdır.
    O/S Repo:

Desteklediği platformlar: Linux , Windows, ve macOS

• CUBRID
    Yarı ücretsiz olduğu bilinir, CUBRID şirketi tarafından 2008 yılında geliştirilen nesne tabanlı, ve açık kaynaklı, SQL tabanlı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.
    Desteklediği platformlar; , Windows, Linux
    Programlama desteği: C , C++ , Java, SQL

• Apache Cassandra (KASANDRA)
    Ücretsiz olması ile bilinir. Birden çok veri merkezinde ve bulutta büyük miktarda veriyi işlemek için oluşturulmuş dağıtılmış bir veritabanı yönetim sistemidir. Ticari oyun motorları ve bulut istemine sahip sistemler tarafından kullanılan, Apache tarafından geliştirilmiş ve Java ile yazılmış büyük bir veritabanı yönetim sistemidir.
    Desteklediği platformlar; ,Çapraz Platform
    Programlama desteği: Java
    O/S Repo:

Esen kalın..

Konu içerisinde öneriler geldiği için ben de yanıt veriyorum. Öncelikle siteye sunduğunuz katkılar için teşekkür ederim.

Eğer devamını getirmeyi planlıyorsanız her veritabanı için içerik oluşturabilirsiniz. Gerek görüldüğü taktirde de bölümler oluşturulabilir veya önek getirilebilir. Şimdilik bu alanda aktif içerik üretimi az olduğu için genel bölüm üzerinden gitmek mantıklı olacak

Güzel konu olmuş. Her veri tabanı için konu açmalısın bence.

Konu içerisinde öneriler geldiği için ben de yanıt veriyorum. Öncelikle siteye sunduğunuz katkılar için teşekkür ederim.

Eğer devamını getirmeyi planlıyorsanız her veritabanı için içerik oluşturabilirsiniz. Gerek görüldüğü taktirde de bölümler oluşturulabilir veya önek getirilebilir. Şimdilik bu alanda aktif içerik üretimi az olduğu için genel bölüm üzerinden gitmek mantıklı olacak
Ben teşekkür ederim, öncelikle ilgilendiğiniz için.

Devamını getirmeyi planlıyoruz, ekip arkadaşlarımız şu an yeni tarayıcı tabanlı oyun projemiz olan M2M (Magic To Master) UE5 Remastared projesinde Oracle veritabanı ve SAP HANA kullanıyor. Ancak CUBRID çok daha performanslı şekilde çalışıyor. Özellikle büyük verilerin işlenmesi ve NoSQL olarak çalışabilecek alanlarda CUBRID yüksek performans sağlıyor. Özellikle JAVA desteği bulunması UE5 için hazırladığımız ekstra pluginlerde web interface konularında çok büyük zaman kaybı ve kullanılabilirlik sağlıyor.

Diğer veritabanları için bölüm oluşturmak değil ancak ön-ek getirilmesi daha uygun olabilir. Bu vesile ile forum sayfasının diğer kaynaklarda araştırma yapan "searcher" kullanıcılara çekicilik sunacağını tahmin ediyorum. Her ne kadar emin olmasam da, Metin 2 - Modding sunucuları için kullanılabilir olduklarını düşündüğüm ve ekibimizin üzerinde çalıştığı üç veritabanı yönetim sistemi var. Bunlar ile ilgili sonuç alırsak ekstra belirteceğim bunları da.
Güzel konu olmuş. Her veri tabanı için konu açmalısın bence.
Beğenmiş olmanıza sevindim. Her ne kadar emin olmasam da, Metin 2 - Modding ve/veya Knight sunucuları için kullanılabilir olduklarını düşündüğüm ve ekibimizin devamlılık ile üzerinde çalıştığı hali hazırda üç veritabanı yönetim sistemi daha var. Bunlar ile ilgili sonuç alırsak ekstra belirteceğim bunları da. Çünkü yanılmıyor isem MariaDB'den çok daha performanslı bir veritabanı türü daha keşfettik. Özellik ile C++ diline uyum sağlaması yönündeki akıcılığı bir şaheser..

Ben teşekkür ederim, öncelikle ilgilendiğiniz için.

Devamını getirmeyi planlıyoruz, ekip arkadaşlarımız şu an yeni tarayıcı tabanlı oyun projemiz olan M2M (Magic To Master) UE5 Remastared projesinde Oracle veritabanı ve SAP HANA kullanıyor. Ancak CUBRID çok daha performanslı şekilde çalışıyor. Özellikle büyük verilerin işlenmesi ve NoSQL olarak çalışabilecek alanlarda CUBRID yüksek performans sağlıyor. Özellikle JAVA desteği bulunması UE5 için hazırladığımız ekstra pluginlerde web interface konularında çok büyük zaman kaybı ve kullanılabilirlik sağlıyor.

Diğer veritabanları için bölüm oluşturmak değil ancak ön-ek getirilmesi daha uygun olabilir. Bu vesile ile forum sayfasının diğer kaynaklarda araştırma yapan "searcher" kullanıcılara çekicilik sunacağını tahmin ediyorum. Her ne kadar emin olmasam da, Metin 2 - Modding sunucuları için kullanılabilir olduklarını düşündüğüm ve ekibimizin üzerinde çalıştığı üç veritabanı yönetim sistemi var. Bunlar ile ilgili sonuç alırsak ekstra belirteceğim bunları da.

Beğenmiş olmanıza sevindim. Her ne kadar emin olmasam da, Metin 2 - Modding ve/veya Knight sunucuları için kullanılabilir olduklarını düşündüğüm ve ekibimizin devamlılık ile üzerinde çalıştığı hali hazırda üç veritabanı yönetim sistemi daha var. Bunlar ile ilgili sonuç alırsak ekstra belirteceğim bunları da. Çünkü yanılmıyor isem MariaDB'den çok daha performanslı bir veritabanı türü daha keşfettik. Özellik ile C++ diline uyum sağlaması yönündeki akıcılığı bir şaheser..
yazınızdaki yeşil ile belirttiğim durum hakkında son durum nedir?

MagicToMaster
yazınızdaki yeşil ile belirttiğim durum hakkında son durum nedir?
@MagicToMaster vaktiniz olduğunda bu konuda cevap yazar mısınız?

Geri