Çözüldü Nvidia ekran kartı anlık fps dropları

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

kaizec

Çaylak Üye
Üye
Nvidia ekran kartımda daha önce olmayan fps dropları görüyorum 130 140 fps birden 3 e 5 e 10 a düşüyor geri yükseliyor bi nevi yırtılma gibi sürücüleri komple silip güncel versiyonlarını fln kurdum ama nafile banamısın demiyor performans ayarlarına çektim yok ısınıyor mu diye kontrol ediyorum laptobu yok fps drop sorununu çözemedim varmı bilgili birisi sorunu bilen veya çözebilecek?

Bu gibi durumlar sadece ekran kartı kaynaklı olmaz. Şöyle diyeyim,

• Anakart
  • İşlemci
  • Ram
  • Harddisk
  • Ekran Kartı

Bu sıralama; bir bilgisayar için en çok önem arz eden donanımlardan, en az önem arz edenlere göre sıralıdır. Aralara elbette farklı donanımlarda eklenebilir(güç kaynağı gibi) ancak yinede ekran kartı bu listenin en altında kalır. Çünkü en nihayetinde bir bilgisayar harici ekran kartı olmadan da oyun ve grafik ağırlıklı uygulamalar hariç; tam performans ile çalışabilir ama diğerleri olmadan asla çalışmaz.

Yani bu listede bir üsttekinin sıkıntı çıkarması, bir şekilde otomatik olarak bir alttaki veya alttakilere de yansır. Ekran kartıyla alakalı bütün kontrolleri yaptığınızı söylüyorsunuz. O zaman listeden yukarı doğru ilerleyin ve sırasıyla kontrolleri sağlayın.

Mesela harddiskiniz yavaşlamış olabilir (doluluk oranı, virüs, ömrünü tamamlama vs.)
İşlemci ısınıyor olabilir, bu da ya işlemcinin arızalı olduğunu ya da termal macunun bittiğini gösterir.
Ram yetersizliği de bir ihtimal. Yani oynadığınız oyun için yeterlidir belki fakat arkaplanda çalışan uygulamaları da hesaba katmanız gerek.

Tabi burdaki sorun bariz ortada, anlık takılma. (belki saniyelik, belki de saliselik.)
Buna neden olan donanımı da sizin bulmanız gerekiyor. İyi bir temizlik yapın ve gereksiz olan bütün uygulamaları kaldırıp sonlandırmayı deneyin.
Oyun oynarken arkaplanda yorucu hiç bir işlem olmamasına dikkat edin.

Bu gibi durumlar sadece ekran kartı kaynaklı olmaz. Şöyle diyeyim,

• Anakart
  • İşlemci
  • Ram
  • Harddisk
  • Ekran Kartı

Bu sıralama; bir bilgisayar için en çok önem arz eden donanımlardan, en az önem arz edenlere göre sıralıdır. Aralara elbette farklı donanımlarda eklenebilir(güç kaynağı gibi) ancak yinede ekran kartı bu listenin en altında kalır. Çünkü en nihayetinde bir bilgisayar harici ekran kartı olmadan da oyun ve grafik ağırlıklı uygulamalar hariç; tam performans ile çalışabilir ama diğerleri olmadan asla çalışmaz.

Yani bu listede bir üsttekinin sıkıntı çıkarması, bir şekilde otomatik olarak bir alttaki veya alttakilere de yansır. Ekran kartıyla alakalı bütün kontrolleri yaptığınızı söylüyorsunuz. O zaman listeden yukarı doğru ilerleyin ve sırasıyla kontrolleri sağlayın.

Mesela harddiskiniz yavaşlamış olabilir (doluluk oranı, virüs, ömrünü tamamlama vs.)
İşlemci ısınıyor olabilir, bu da ya işlemcinin arızalı olduğunu ya da termal macunun bittiğini gösterir.
Ram yetersizliği de bir ihtimal. Yani oynadığınız oyun için yeterlidir belki fakat arkaplanda çalışan uygulamaları da hesaba katmanız gerek.

Tabi burdaki sorun bariz ortada, anlık takılma. (belki saniyelik, belki de saliselik.)
Buna neden olan donanımı da sizin bulmanız gerekiyor. İyi bir temizlik yapın ve gereksiz olan bütün uygulamaları kaldırıp sonlandırmayı deneyin.
Oyun oynarken arkaplanda yorucu hiç bir işlem olmamasına dikkat edin.
Yeni format attığım in virüs olmadığına eminim 8gb Ram var valorant la yine bu laptop da 100 üstü fps sabit alıyordum fps yine 100 üstü ama anlık fps dropları yiyorum, arka planla ilgili herşeyi kapattım %4 %15 %6 şeklinde temiz çalışıyor yani bende anlamıyorum herşey stabil ve düzgün gözükürken anlamsız hata alıyorum herşeyi tek tek kontrol edeceğim ama nokta atışı yapamıyorum

Yeni format attığım in virüs olmadığına eminim 8gb Ram var valorant la yine bu laptop da 100 üstü fps sabit alıyordum fps yine 100 üstü ama anlık fps dropları yiyorum, arka planla ilgili herşeyi kapattım %4 %15 %6 şeklinde temiz çalışıyor yani bende anlamıyorum herşey stabil ve düzgün gözükürken anlamsız hata alıyorum herşeyi tek tek kontrol edeceğim ama nokta atışı yapamıyorum
Dediğim gibi sorunun sebebi sadece yazılımsal olmayabilir. Ekran kartının fanının kirlenmiş olması bile bu ve benzeri bir çok soruna neden olabilir. Ya da işlemcinin aşırı ısınması gibi..
Yazılımsal olarak her şeyi denedikten sonra el beceriniz varsa donanımları söküp kontrolden geçirerek temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Dediğim gibi sorunun sebebi sadece yazılımsal olmayabilir. Ekran kartının fanının kirlenmiş olması bile bu ve benzeri bir çok soruna neden olabilir. Ya da işlemcinin aşırı ısınması gibi..
Yazılımsal olarak her şeyi denedikten sonra el beceriniz varsa donanımları söküp kontrolden geçirerek temizlemeyi deneyebilirsiniz.
Format atmadan önce fanından termal macununa kadar da kontrol ettim :( ben genelde her yolu denedikden sonra tıkanıyorum böyle gözümden kaçan ufka birşey var ama işte...

Harddiski testten geçirebilirsiniz. Eğer bad sector gibi bir durum söz konusu ise, bir ihtimal o da sebebiyet verebilir.

Harddiski testten geçirebilirsiniz. Eğer bad sector gibi bir durum söz konusu ise, bir ihtimal o da sebebiyet verebilir.
Sorunu tespit ettim Windows 10 21h1 güncellemeleri optimizasyon sorunlarına sebep oluyor güncelleştirme geçmişinden bunları kaldırmak gerekli bu tarz herşeyi düzgünken fps sorunu yaşıyan olursa sebebi bu arkadaşlar ^^

Çözüm
Bende sorunun ekran kartı driverlarından kaynaklandığını düşünüyordum. Bazen en güncel sürümü yükleyince benzer sorunlar oluyor. Eskiden benimde başıma gelmişti. Windows güncellemesi sebebiyle olduğunu okuduğumda şaşırdım. Hiç ummadık yerden çıktı.

Konuyu doğru bölüme taşıdım ve mesajınızı çözüldü işaretleyip kilitledim. Benzer sorunlarla karşılaşanlar için bu konu belki işe yarayabilir. @Yeniceri 'ye katkıları içinde teşekkürler. @kaizec çözümü de belirttiğiniz içinde teşekkürler.

Merhaba @kaizec,

Yaşadığınız problemin bir çok çözüm yolu ve bir çok sebep yolu var. Bu yaşadığınız problemi deneyerek bulmanız gerekmektedir ve yorumları okuduğumda çözdüğünüzü gördüm, sevindim.

İlerleyen zamanlarda tekrar bu gibi problemleri yaşarsanız yapacağınız diğer adımları aktarmak istiyorum;

Windows 10 için,
  • Arama satırlarına: Arka plan uygulamaları yazarak giriş yapınız ve gelen ekranda Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver seçeneğini kapatınız.
  • Arama satırlarına: Depolama ayarları yazarak giriş yapınız, gelen ekranda Sürücüleri en iyi duruma getir seçeneğine giriş yapınız ve tüm disklerinizi En iyi duruma getir seçeneği ile iyileştirme yapınız.
  • Arama satırlarına: Odaklanma yardımı yazarak giriş yapınız ve gelen ekranda tüm seçenekleri kapalı konumuna getiriniz.
  • Arama satırlarına: Bildirim ve eylem ayarları yazarak giriş yapınız, gelen ekranda tüm seçenekleri kapalı konuma getiriniz ve işaretli olan tüm seçeneklerin işaretini kaldırınız.
  • Arama satırlarına: Oyun modu ayarları yazarak giriş yapınız, gelen ekranda grafik ayarları seçeneğine tıklayınız, göz at seçeneği ile oynadığınız oyunun kurulu olduğu dosyadan .exe uzantısını seçiniz ve seçenekler sekmesinden yüksek performans seçimini yapıp kaydediniz.
  • Çalıştır komutuna: prefetch yazarak klasörü açınız ve gelen ekranda tüm dosyaları temizleyiniz.
  • Çalıştır komutuna: temp yazarak klasörü açınız ve gelen ekranda tüm dosyaları temizleyiniz.
  • Çalıştır komutuna: %temp% yazarak klasörü açınız ve gelen ekranda tüm dosyaları temizleyiniz.
Not: 2. madde hariç arama satırlarına yazdığınız tüm işlemler kalıcı olacaktır, tekrar bu işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

Bilgi: Arama satırlarına, Depolama ayarları yazarak giriş yapınız, gelen ekranda Geçici dosyalar giriş yaparak genel temizlik yapabilirsiniz. Burada bulunan tüm dosyaları seçebilirsiniz fakat seçim yapmada dikkat edeceğiniz indirilenler seçeneğidir, seçip temizlik işlemi yaparsanız indirdiğiniz tüm dosyalar ilgili klasörden silinebilir.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra en önemli ve bu yaptığınız işlemleri aktif hale getirecek madde bilgisayarı yeniden başlatmanızdır. Başlattıktan sonra görev yöneticisini açarak gereksiz çalışan her şeyi kapatıp oyununuzu oynamanızdır.

Tekrar aynı problemi yaşamamanız dileklerimle.

İyi forumlar.

Son düzenleme:
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri