Çözüldü Mysql 8.0 kurulumu hk.

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.

dexcantesbc

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba iyi forumlar.

MMO Tutkunları altyapı server filesi kurmak için FreeBSD 12.2'de mysql 8.0 kuracaktım mysql serveri pkg arşivinde bulmuyor. Resimdeki hatayı veriyor farklı BSD sürümleri de denedim aynı hatayı aldım.

indir.png

Son düzenleme:
Yeniden freebsd kurulumu yapmayı sonrasında tekrardan denemeni öneririm çünkü genel bir sorun olsa az önce bende de kurulum olmazdı.
11.3 12.3 13.0 hepsini en az 2 şer kere kurdum tekrar tekrar denedim kurmuyor portslardan kurayım dedim ordanda kurmuyor anlam veremedim
pkg update -f denedim

Newer FreeBSD version for package erlang-metrics:
To ignore this error set IGNORE_OSVERSION=yes
- package: 1203000
- running kernel: 1202000

şeklinde bi hata verdikten sonra onay isteyip download ediyor

portslardan derleyebilirsiniz.

Sırayla şu komutları yazın;
portsnap fetch extract
cd /usr/ports/databases/mysql80-server
make install clean

Kod:
pkg search -x mysql80-server
Kod:
pkg info -x mysql80-server
Kod:
pkg unlock mysql80-server

Dener misin? ve ayrıca
Kod:
grep mysql All
yazip ekran goruntusu paylaşır misin?

FreeBSD`nin kendi websitesinde söyle bir konu mevcut.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

aynı sorun bendede var udemydeki dersin birebir aynısını yaptım sizden tek farklı aldıgım komut IGNORE_OSVERSION=yes bunu cogu pkg komutunda veriyor iki defa kurdum ve birebir aynı işlemleri yaptım internette kaynakta yok cozemedim

aynı sorun bendede var udemydeki dersin birebir aynısını yaptım sizden tek farklı aldıgım komut IGNORE_OSVERSION=yes bunu cogu pkg komutunda veriyor iki defa kurdum ve birebir aynı işlemleri yaptım internette kaynakta yok cozemedim
13.0 da çözmek için 5-6 saat uğraşdım fayda etmedi 13.1 kurdum çözüldü :D umarım derslerin ilerisinde 13.1 sorun cıkarmaz

Çözüm
Arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyordum bende Eray hocanın udemydeki derslerine kayıtlıyım izliyorum 13.0 denedım görmedi 13.1 denedim görmedi fakat şu kodları terminale sırasıyla yazıp search deyince gördü,sorun yaşayan olursa görsün diye paylaşıyorum;
# 1.
mkdir -p /usr/local/etc/pkg/repos

# 2.
echo 'FreeBSD: { url: "pkg+
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
{ABI}/latest" }' > /usr/local/etc/pkg/repos/FreeBSD.conf

# 3.
pkg update -f

pkg search mysql yazdım bilginize

Son düzenleme:
bence mariadb kullanın
maridb mysqldan ayrılan ekip.
mariadbye göre
mysql 8.0 dan sonra amacından saptı farklı kodlamaya döndü.
şuan metin2ye uyan güncel mysql maridb sürümleri
dikkat ederseniz mysql 8.0 birüsür değişiklik yapılıyor fakat maridbde sadace dosya yolu değişiyor kod oalrak bi değişiklik yok.
metin2de önemli olan uyum ve kararlılıktır.

pkg search mysql yazdığında mysql 8 göremiyorsan kurduğun sürüm mysql 8.0 uyumlu değil uyumlu olsa pkg eklerler.
ben 13.1 sürümünde mysql 8.0 gördüm.
mysql son sürümlerini freebsd eklemiyorlar stabil olunca ekliyorlar

pkg search mysql yazdığında mysql 8 göremiyorsan kurduğun sürüm mysql 8.0 uyumlu değil uyumlu olsa pkg eklerler.
ben 13.1 sürümünde mysql 8.0 gördüm.
mysql son sürümlerini freebsd eklemiyorlar stabil olunca ekliyorlar
Freebsd 13.1 kurdum bende başta görünmedi,Üste yazdığım kodları terminale yazınca gözüktü kurdum.Ders videosunun aynısını yapmama rağmen nacivatdan ssh den bağlanıyor normal olarak bağlanmıyor 2 saatir çözemedim gitti . nvim/usr/local/etc/mysql/my.cnf giriyorum bind adress default olarak 127.0.0.1 geliyor bu şekil denedim olmadı 0.0.0.0 yapıp denedım yine olmadı root uda % koyarak başa koydum grant all access de yaptım ama nacivat da ssh den 1 kere girdi general dan 1 kere bile girmedi.Şimdide 2 sinden de girmiyor ne yapıcaz şaştık kaldık.NOT:Şimdi denedim generaldan localhost yazınca giriyor ssh sekmesindende ip yazınca giriyor.Videoda 2sindende ip ile giriyor benimki bu şekil oluyor neden çözemedim
Adsız.png

Son düzenleme:
Geri