Öneri Metin2 pvp Server Açmak hk.

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

Kazake1793

Üye
Üye
Merhabalar
Uzun süre Metin2 TR ve Pvp Serverlarda oynamış biri olarak artık oyunculuk noktasında bir yere gelmiş ve oyuncuların genel anlamda istek, ilgi ve ihtiyaçlarını anlamış bulunmaktayım.

Bundan sonra pvp Server açmak gibi bir düşüncem oluştu. Ve Metin2 geliştiriciligine merak sardım. Henüz bilgi birikimim sıfır olduğu için başlangıçta bazı soruları sorarak başlamak istiyorum.

Öncelikle tamamen eski Metin2 tarzında zor ve emek isteyen bir Server açmak istiyorum. Bunun için gerekli materyalleri nereden temin ederim, Server files vs gibi, bilmediğim pek çok şeyi satın almam mi gerekir internetten bulup kodlar üzerinde edit mi yapmam gerekir? Bu konuyu çok merak ediyorum.

İkinci olarak hosting şirketleri ne kadar güvenilir? Acmak istediğimiz serverin uzun soluklu olmasını istiyoruz. Senelerce devam etsin gibi bir düşüncemiz var. Bu konuda hosting sağlayan firmalardan hangisine guvenmeliyiz? Bazı firmalar da belli ücret karşılığı Server files editleyip kendi isteğimize uygun Server seçenekleri sunuyor. Bu konuda neler yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

Çok teşekkürler iyi forumlar

Çözüm
Merhaba, öncelikle kolaylıklar diliyorum :) Dilediğiniz zaman devam edebilirsiniz, biz metin2'den şaşmayanlar olarak buradayız :D
Ben elimden geldiğince anlatmaya çalışayım, eksiklerim yanlışlarım olursa affola şimdiden. Umarım anlaşılır olur.

Metin2 Local Server kurarken ilk başta oluşturulan sanal ağ bağdaştırıcısı köprü görevi görmektedir. Yani kuracağımız serverin local olarak çalışabilmesi için internet olmadan da internet varmış gibi destek vermekle sorumludur.
Bu sanal ağ bağdaştırıcısında oluşturulan IP adresi, sunucunun ana kimliği olur.
(Local olarak hazırlanan Web Sitesi çalışmaları için de Wamp Server yada XAMPP gibi programlar kullanılır mesela, bu programlar da internet olmadığı halde internet varmış gibi php...
Merhaba.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, bu işe girişecekseniz ilk adım olarak bilişim firmalarını unutun.
İlk olarak bilgisayarınıza sanal sunucu kurun ve internetten kendinize uygun bir files(yanında source de olacak) araştırıp bulun.
Tabiki tüm isteklerinizi karşılayan bir files bulmanız çok zor. İlla ki bulduğunuz filesi editlemeniz gerekecek.
Sanal sunucu ile çalıştığınızda bir nevi kendiniz bilişim firması olursunuz, bütün düzenlemeler sizin kontrolünüzde olur.
Son aşamaya geldiğinizde ise uygun bir bilişim firmasından sunucu kiralayıp, önceden hazırlamış olduğunuz files ile başlayabilirsiniz.
Aksi takdirde bilişim firmaları genelde source vermediği için düzenlemeleriniz de kısıtlı oluyor. Sadece files üzerinden düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Ancak bu dediğim yoldan ilerlerseniz, tüm kontroller sizin elinizde olur. Ve en önemlisi sıfır olan bilginizi bu şekilde en azından temel düzeye veya daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz.

Sanal sunucu ile kurulum için
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
videonun çok faydası olacaktır. Takıldığınız yerleri buradan sorabilirsiniz.
Not: Videodakileri uygulamaya başlamadan önce indirmeniz gereken en önemli şey içerisinde mysql kurulu freebsd dir.
İnternette linkleri fazlasıyla mevcut. Reklam olur düşüncesi ile link vermek istemiyorum bakarsanız bulabilirsiniz.

Selam, hoş geldiniz. :)
Yeni başlayan birçok kişinin aklına takılan soruları sormuşsunuz. Konu tarzı öneri niteliğinde olduğu için öneki güncelledim.
Benim daha önce server açacaklar için tavsiye niteliğinde yayınladığım bi konu vardı. İlk önce burayı okuyunuz: Server Açacaklar İçin Tavsiyeler

Bilginiz sıfır ise ilk önce kendinizi geliştirmelisiniz. Bu aşamada kendinizi ne kadar adadığınıza bağlı. Çook eskiden yeterli kaynak yoktu artık yerli ve yabancı birçok sitede baya bi rehber, files ve web dosyaları bulunuyor.
Benim, yeni başlayanlardan ileri ki seviyeye kadar videolu rehberim var. Benim dışımda rehber videoları çekenler de var. Mümkün olduğunda bulabileceğiniz her kaynaktan bilgi edinmelisiniz. Bizim sitemizde doğruluğu kanıtlanmış rehberlerin hepsine şu konudan ulaşabilirsiniz. Metin2 Geliştirme Bölümüne Açılan Tüm Rehber Konuları

Her gün yeni yeni filesler paylaşıldığı için sizin tarzınıza uyan dosyalara ulaşmanız mümkün. Birebir kafanızda ki projeye uygun olanı bulamazsınız ama benzer files üzerinde düzenlemeler yaparak kendi tarzınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bunun içinde dediğim gibi tecrübe kazanmanız gerek.

Satın alma ile ilgili sorununuza gelirsek. Ciddi bir proje düşünüyorsanız bazı şeyler için para harcamanız gerekebilir. Bu alanda işini iyi yapan yerli ve yabancı geliştiriciler mevcut. Her şeyden önce dolandırılmamak ve bilgisizliğinizden yararlanmak isteyenlere fırsat vermemek için tecrübe kazanmanız şart.

Firmalara gelirsek. Benim buradan şu firma iyi şu firma kötü demek gibi bir hakkım yok. Uzun süredir hizmet veren şirketleri ben daha güvenilir buluyorum. Bunun dışında forumlarda ilgili şirketlerle ilgili açılan değerlendirme konularını ve mesajları da okuyarakta karar verebilirsiniz. Yalnız metin2 hizmeti sunan şirketlerin bazı kısıtlamaları yüzünden eliniz kolunuz bağlanabilir. İlk aşamada localde kendinize files geliştiriniz. Şirketleri sunucu hizmeti almak için kullanabilirsiniz.

Tüm bu yolculuğunuzda takıldığınız yerler olursa MMO Tutkunları'nda yardım konusu açmaktan çekinmeyin. :) Kurallarımıza uyduğunuz sürece mutlu mesut geçiniriz. :D

Metin2 pvp işleriyle uğraşan üyelerimiz, bu konuyu okuyorsa katkılarını sunmasını istiyorum.

Son düzenleme:
Merhaba.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, bu işe girişecekseniz ilk adım olarak bilişim firmalarını unutun.
İlk olarak bilgisayarınıza sanal sunucu kurun ve internetten kendinize uygun bir files(yanında source de olacak) araştırıp bulun.
Tabiki tüm isteklerinizi karşılayan bir files bulmanız çok zor. İlla ki bulduğunuz filesi editlemeniz gerekecek.
Sanal sunucu ile çalıştığınızda bir nevi kendiniz bilişim firması olursunuz, bütün düzenlemeler sizin kontrolünüzde olur.
Son aşamaya geldiğinizde ise uygun bir bilişim firmasından sunucu kiralayıp, önceden hazırlamış olduğunuz files ile başlayabilirsiniz.
Aksi takdirde bilişim firmaları genelde source vermediği için düzenlemeleriniz de kısıtlı oluyor. Sadece files üzerinden düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Ancak bu dediğim yoldan ilerlerseniz, tüm kontroller sizin elinizde olur. Ve en önemlisi sıfır olan bilginizi bu şekilde en azından temel düzeye veya daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz.

Sanal sunucu ile kurulum için
videonun çok faydası olacaktır. Takıldığınız yerleri buradan sorabilirsiniz.
Not: Videodakileri uygulamaya başlamadan önce indirmeniz gereken en önemli şey içerisinde mysql kurulu freebsd dir.
İnternette linkleri fazlasıyla mevcut. Reklam olur düşüncesi ile link vermek istemiyorum bakarsanız bulabilirsiniz.

Kesinlikle katılıyorum ben bunu dikkate almadan server açtım şuan aktif hala ancak source kodlarına erişemediğin oyun senin değildir çünkü temelde hiçbir düzenleme yapamıyorsun.Can sıkıntısından NPC editleyip durursun. Bence çok çok önemli bi konu.

Hocam tekrardan merhabalar. Bu işe artık başlıyorum kararımı verdim. Fakat şuan eski tip bir Metin2 dosyasına ihtiyacım var. Yani oyunun ilk çıktığı andan 2010lara kadar olduğu güzelliğini koruyan oyuna. Bu şekilde saf bir oyun dosyasını nereden temin edebilirim? İnternetten bulamadım, siz bulabilirseniz link atabilir misiniz?

Kodlama öğrenmeye ve serverı editleme aşamasına ise yaza doğru geçmeyi planlıyorum. Ben aynı zamanda öğretmenim şuan online dersler vs. olduğu için pek zamanım olmuyor ama en kısa zamanda serverımın filesını editlemeye başlayacağım. O zaman daha çok soru sorup başınızı ağrıtacagim sizin de.

İyi forumlar dilerim..

Merhaba..
Bu tip server fileslarda çalışmadım hiç, o yüzden deneyimlediğim de olmadı açıkcası. Bu sebepten dolayı "şu filesi" öneririm gibi bir öneride bulunamam maalesef.
Ancak şu şekilde arama yaparsanız, isteklerinize uygun yada en yakın bir files bulacağınızı düşünüyorum.
Reklama girer diye direkt link atamıyorum fakat
çıkan sonuçlardan fileslara göz atabilirsiniz.

Eğer bulamazsanız bile, aynı tipte uygun bir files bulup, istemediğiniz özellikleri silip, yine istemediğiniz sistemleri devredışı bırakıp istediğiniz hale getirebilirsiniz.

Hocam merhaba.
Arama sonuçlarına baktığım zaman çoğu ücret istiyor. Ücret ödeyip mi satın almamı tavsiye edersiniz?

Bir sorum daha var. Aklımızdan geçen proje gerçekten kalıcı olmak üzerine kurulu. Yani yarın bir gün sunucunun bilgileri çalınsın vs istemeyiz. Bunun için her editlenen files paylaşımına güvenebilir miyiz, yani editlenen kişi kendine göre ileride sunucu bilgilerini çalabilir mi?

Aynı çalınma mevzusu hakkında bir de hoşt şirketlerini merak ediyorum. Diyelim ki filesımızı bulduk editledik çok da güzel bir Server oldu. Hosting şirketleri bu konuda güvenilir mi? Hangi şirketlere güvenmeliyiz, emeğimizin çalınmaması için ne gibi önlemler alabiliriz?

Verilerinizin çalınması çok düşük bir ihtimal, fakat işin özünde yazılım dünyasında imkansız kelimesine pek yer yoktur :)

Sorularınıza gelecek olursak;

1- Ücretsiz olanları mevcut. Biraz araştırırsanız bulursunuz. Ben de müsait olduğumda mesaj yoluyla size bulduklarımı iletebilirim.
2- Sunucu bilgileri bilişim firmasının bünyesindedir ve onların güvencesi altındadır. Sizinle alakalı bir durum değil. Bu sebeple sunucu bilgilerinin çalınması ihtimali çok çok düşüktür. Ancak files'da (varsa) bugları kapatmanız gerekir. Hile vb. kullanımları böyle engelleyebilirsiniz. Ayrıca bilişim firmaları kiralanan sunucu paketine göre ek güvenlik hizmetlerini ek ücret ile beraber sağlayabiliyor.(Siz bilişimin verdiği değil de, kendi filesınızı kullanacağınız için bu hizmeti sağlarlar mı bilemiyorum. Bunu zamanı geldiğinde firma ile görüşün.)
3- Küçük bir detay olarak; hosting firmalarıyla işiniz yok, hosting firmaları Web hosting sağlar. Siz zamanı geldiğinde bilişim firmalarından sunucu kiralayacaksınız, hosting firmalarından değil.
4- İlk önce files düzenleme konusunda temel atıp, belirli bir mesafe katettikten sonra, files için güvenlik yöntemlerini araştırıp, bunları da kendinize göre uygulayabilirsiniz.

Önemli bir not düşeyim; Metin2 Serverı için internetten edindiğiniz ve çalışacağınız/yükleyeceğiniz HER TÜRLÜ dosyayı, kullanmadan önce virüs taramasından geçirmeniz, güvenlik konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. Mümkünse virüstotal sonuçları belirtilmiş dosyaları tercih edin, indirdikten sonra tekrar tarama yapın.

Konu içeriği ve konuya verilen yorumlar detaylı olduğundan dolayı ve verilen önerilerin doğru olduğunu düşündüğüm için yeni başlayanlara emsal niteliğinde bir içerik oluştu. Bu yüzden bu konuyu da sabite alıyorum. Öneri konusu olduğu için hiçbir zaman kilitlenmeyecektir. Önerisi olanlar yorum yapabilirse daha da iyi olur. :)

Verilerinizin çalınması çok düşük bir ihtimal, fakat işin özünde yazılım dünyasında imkansız kelimesine pek yer yoktur :)

Sorularınıza gelecek olursak;

1- Ücretsiz olanları mevcut. Biraz araştırırsanız bulursunuz. Ben de müsait olduğumda mesaj yoluyla size bulduklarımı iletebilirim.
2- Sunucu bilgileri bilişim firmasının bünyesindedir ve onların güvencesi altındadır. Sizinle alakalı bir durum değil. Bu sebeple sunucu bilgilerinin çalınması ihtimali çok çok düşüktür. Ancak files'da (varsa) bugları kapatmanız gerekir. Hile vb. kullanımları böyle engelleyebilirsiniz. Ayrıca bilişim firmaları kiralanan sunucu paketine göre ek güvenlik hizmetlerini ek ücret ile beraber sağlayabiliyor.(Siz bilişimin verdiği değil de, kendi filesınızı kullanacağınız için bu hizmeti sağlarlar mı bilemiyorum. Bunu zamanı geldiğinde firma ile görüşün.)
3- Küçük bir detay olarak; hosting firmalarıyla işiniz yok, hosting firmaları Web hosting sağlar. Siz zamanı geldiğinde bilişim firmalarından sunucu kiralayacaksınız, hosting firmalarından değil.
4- İlk önce files düzenleme konusunda temel atıp, belirli bir mesafe katettikten sonra, files için güvenlik yöntemlerini araştırıp, bunları da kendinize göre uygulayabilirsiniz.

Önemli bir not düşeyim; Metin2 Serverı için internetten edindiğiniz ve çalışacağınız/yükleyeceğiniz HER TÜRLÜ dosyayı, kullanmadan önce virüs taramasından geçirmeniz, güvenlik konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. Mümkünse virüstotal sonuçları belirtilmiş dosyaları tercih edin, indirdikten sonra tekrar tarama yapın.

Hocam özel olarak gönderdiğiniz CosbyV4Altyapi dosyasını indirdim. Rar İçinden dosyaları buraya atıyorum öncelikle bu dosyaların işlevini tek tek açıklayabilir misiniz?
Bir de merak ediyorum, hazırlayacağımız eski tr tipi Server için bu files uygun mudur bunu nasıl editleyip eski tr tipine uygun hala getirebiliriz?

N5sRtX.jpg

Game source(Sunucu) = Oyun ile ilgili sistemlerin barındırıldığı, eklenip kaldırıldığı kısımdır.
Client source(Uygulama) = Exe dosyasının altyapısıdır, aynı şekilde bunda da eklemeler ve düzenlemeler yapılabilir.
Pack: Hangi files olursa olsun genel olarak Metin2' nin çalışabilmesi için olmazsa olmazların bulunduğu klasördür.
Mysql: Serverin beynidir, adından da anlaşıldığı üzere filesın kullanacağı veritabanıdır.
Game: Filesın ta kendisidir.

Kurulum işlemlerini yaptıktan sonra, yapmak istediklerinizi araştırma yoluyla başlayarak yapabilirsiniz.(Örn: Başlangıç levelini 1 level yapma) gibi.
Takıldığınız ve yapamadığınız yerleri yine konular halinde sorabilirsiniz.

Hocam ilk linki indirdim ve dosya içeriği şöyle:

s2fMCZ.png

Ben şimdi sunucu kurulumunu yaparken hangi kaynaktan yararlanayım? Sunucuyu kurduktan sonraki işlemlerde bu tar.gz uzantılı dosyaları editlemek için farklı bir derleyici mi kullanmam gerekecek yoksa direk rar ile açıp editledikten sonra tekrar rar şekline koymam mı gerekecek?

Yukarıdaki mesajımda ilk aşama için yapmanız gerekenleri belirttim ve size yardımcı olacak videoyu da ekledim. Oradan başlayabilirsiniz.

Hocam farklı bir videoda 'BOMBA FİLES' adında bir klasorde bir freebsd9.vhd adlı bsd kalıbı buldum. Bunu kullanmamda sakınca olur mu sizce? Güvenlik açısından bunu kullanmamda sakınca olur mu yoksa farklı bir kalıp dosyası önerir misiniz?

Yukarıdaki mesajımda ilk aşama için yapmanız gerekenleri belirttim ve size yardımcı olacak videoyu da ekledim. Oradan başlayabilirsiniz.

Bir de filesi indirdiğim kaynakta söyle yazıyor bu ne demek acaba ve nasıl yapılır?

NOT;

Serveri İlk Defa Kullanıcaklar, Game ve Db Açılmıyor Gibi Hatalar Alanlar Bu Dosyaları Source Atıp Build Etmeli.

Maalesef ilk denemem başarısızlık ile sonuçlandı. İlk olarak uygun bir freebsd kalıbı bulamadım. İkinci olarak kurulum yaparken root açıcı program olmadığı için kuruluma devam edemedim.
Sizden ricam bir adet guvenilebilir freebsd ve root açıcı program tavsiye eder misiniz?

Geri