Öneri Metin2 pvp Server Açmak hk.

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

Kazake1793

Üye
Üye
Merhabalar
Uzun süre Metin2 TR ve Pvp Serverlarda oynamış biri olarak artık oyunculuk noktasında bir yere gelmiş ve oyuncuların genel anlamda istek, ilgi ve ihtiyaçlarını anlamış bulunmaktayım.

Bundan sonra pvp Server açmak gibi bir düşüncem oluştu. Ve Metin2 geliştiriciligine merak sardım. Henüz bilgi birikimim sıfır olduğu için başlangıçta bazı soruları sorarak başlamak istiyorum.

Öncelikle tamamen eski Metin2 tarzında zor ve emek isteyen bir Server açmak istiyorum. Bunun için gerekli materyalleri nereden temin ederim, Server files vs gibi, bilmediğim pek çok şeyi satın almam mi gerekir internetten bulup kodlar üzerinde edit mi yapmam gerekir? Bu konuyu çok merak ediyorum.

İkinci olarak hosting şirketleri ne kadar güvenilir? Acmak istediğimiz serverin uzun soluklu olmasını istiyoruz. Senelerce devam etsin gibi bir düşüncemiz var. Bu konuda hosting sağlayan firmalardan hangisine guvenmeliyiz? Bazı firmalar da belli ücret karşılığı Server files editleyip kendi isteğimize uygun Server seçenekleri sunuyor. Bu konuda neler yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

Çok teşekkürler iyi forumlar

Çözüm
Merhaba, öncelikle kolaylıklar diliyorum :) Dilediğiniz zaman devam edebilirsiniz, biz metin2'den şaşmayanlar olarak buradayız :D
Ben elimden geldiğince anlatmaya çalışayım, eksiklerim yanlışlarım olursa affola şimdiden. Umarım anlaşılır olur.

Metin2 Local Server kurarken ilk başta oluşturulan sanal ağ bağdaştırıcısı köprü görevi görmektedir. Yani kuracağımız serverin local olarak çalışabilmesi için internet olmadan da internet varmış gibi destek vermekle sorumludur.
Bu sanal ağ bağdaştırıcısında oluşturulan IP adresi, sunucunun ana kimliği olur.
(Local olarak hazırlanan Web Sitesi çalışmaları için de Wamp Server yada XAMPP gibi programlar kullanılır mesela, bu programlar da internet olmadığı halde internet varmış gibi php...
Hocam buradaki videonun 10.07 dk.sinda galiba pack açma işleminde orijinal Metin2 dosyaları lazım oluyor bende Metin2 TR dosyaları yok bir pvp serverin dosyaları var onlarla yapılır mı yoksa Metin2 TR yi mi indirmem gerekir?

Merhaba.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, bu işe girişecekseniz ilk adım olarak bilişim firmalarını unutun.
İlk olarak bilgisayarınıza sanal sunucu kurun ve internetten kendinize uygun bir files(yanında source de olacak) araştırıp bulun.
Tabiki tüm isteklerinizi karşılayan bir files bulmanız çok zor. İlla ki bulduğunuz filesi editlemeniz gerekecek.
Sanal sunucu ile çalıştığınızda bir nevi kendiniz bilişim firması olursunuz, bütün düzenlemeler sizin kontrolünüzde olur.
Son aşamaya geldiğinizde ise uygun bir bilişim firmasından sunucu kiralayıp, önceden hazırlamış olduğunuz files ile başlayabilirsiniz.
Aksi takdirde bilişim firmaları genelde source vermediği için düzenlemeleriniz de kısıtlı oluyor. Sadece files üzerinden düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Ancak bu dediğim yoldan ilerlerseniz, tüm kontroller sizin elinizde olur. Ve en önemlisi sıfır olan bilginizi bu şekilde en azından temel düzeye veya daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz.

Sanal sunucu ile kurulum için
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
videonun çok faydası olacaktır. Takıldığınız yerleri buradan sorabilirsiniz.
Not: Videodakileri uygulamaya başlamadan önce indirmeniz gereken en önemli şey içerisinde mysql kurulu freebsd dir.
İnternette linkleri fazlasıyla mevcut. Reklam olur düşüncesi ile link vermek istemiyorum bakarsanız bulabilirsiniz.

Evet temiz bir metin2 klasörüne ihtiyacınız var.
İndirdikten sonra kopyalayıp apayrı bir yere temizinin yedeğini alın. Aksi takdirde daha sonra oluşabilecek sorunlarda tekrar indirmeniz gerekebilir.

Hocam videonun 12.dk sindaki navicat işleminde, Host name ı 192.168.1.33 giriyorum fakat şöyle bir hata veriyor,

1130 - host 192.169.1.33 is not allowed to connection to this mysql Server.

NOT, tüm işlemleri video ile aynı yaptım. Ve navicat de console açılmıyor.

İndirdikten sonra kopyalayıp apayrı bir yere temizinin yedeğini alın. Aksi takdirde daha sonra oluşabilecek sorunlarda tekrar indirmeniz gerekebilir.

Sayın yenicerii hocam çok değerli vaktiniz ayırdığınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Şimdilik bu serüvene, okul ve dersler sebebiyle, ara veriyorum. Fakat öğrenmelerim ve araştırmalarım devam edecek.
Ben yaptım oldudan çok her şeyin mantığını anlayarak yapmak istiyorum bu işi. O yüzden sizden ricam Server kurarken yaptığımız her adımın, navicat ile yapılan işlemler, freebsd nin ne ise yaradığı, putty ve sanal makine arasındaki bağ nedir, vb, gibi merak ettiğim bir çok nokta var. Siz tüm bu programları ve işlevlerini açıklayabilir misiniz? Okumaktan keyif duyacağım.
Çok teşekkür ediyorum.

Merhaba, öncelikle kolaylıklar diliyorum :) Dilediğiniz zaman devam edebilirsiniz, biz metin2'den şaşmayanlar olarak buradayız :D
Ben elimden geldiğince anlatmaya çalışayım, eksiklerim yanlışlarım olursa affola şimdiden. Umarım anlaşılır olur.

Metin2 Local Server kurarken ilk başta oluşturulan sanal ağ bağdaştırıcısı köprü görevi görmektedir. Yani kuracağımız serverin local olarak çalışabilmesi için internet olmadan da internet varmış gibi destek vermekle sorumludur.
Bu sanal ağ bağdaştırıcısında oluşturulan IP adresi, sunucunun ana kimliği olur.
(Local olarak hazırlanan Web Sitesi çalışmaları için de Wamp Server yada XAMPP gibi programlar kullanılır mesela, bu programlar da internet olmadığı halde internet varmış gibi php kodlarını çalıştırır web sayfalarının da çalışmasını sağlar. Mantık aynı.)

FreeBSD ise Metin2 nin çalıştığı işletim sistemidir. Şöyle düşünün; Nasıl ki Iphone'un çalışmasını sağlayan işletim sistemi IOS ise, Metin2'yi de bir telefon modeli ve, FreeBSD yi de bu telefonun işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. Elbette FreeBSD sadece metin2 ile sınırlı bir işletim sistemi değil fakat şu an sadece Metin2 ile alakalı olan kısımları ele alarak konuşuyorum. FreeBSD ye verilen IP genelde ilk aşamada oluşturulan ağ bağdaştırıcısına verilen IP'den farklı olur. Çünkü genel olarak yazılım ortamında, herkesin de az çok bildiği bir kural vardır. Bir IP adresi sadece tek bir kaynağa ait olabilir, bir IP adresi birden fazla kaynağa tanımlanamaz. Aksi takdirde çakışma olacağı için çalışmalar engellenecektir. VirtualBox ise burada yukarıda bahsettiğim gibi köprü görevi görmektedir.
Şu şekilde götereyim:

VirtualBox IP = Oluşturulan sanal ağ bağdaştırıcısının IP sini alır ve kimlik olarak kullanır.
FreeBSD IP = VirtualBox kimliği ile beraber çalışan bir sistem.
Şöyle düşünürseniz daha iyi anlayacaksınız.
Bir web sitesinin bir IP adresi vardır. Ancak arkaplanda o web sitesinin çalışmasını sağlayan bir sunucu ve o sunucunun da kendine ait bir IP adresi vardır.

Putty'e gelince; Putty ile bir sunucuya bağlanıldığında, o sunucu üstünden komutlar ile düzenlemeler ve desteklenen diğer işlemler uygulanır. Bu serüvende Putty eliniz kolunuz olacaktır. Putty'i Windows da kullandığımız cmd gibi düşünebilirsiniz.

Navicat ise; olmazsa olmazdır. Navicat veritabanı yönetimini sağlar ve daha çok işlevsellik üzerine çalışır. Yani Navicat üstünden yapılan değişiklikler çoğunlukla anında oyuna uygulanır. (Bir çarı GM yapma, adını ismini cismini değiştirme, silah özelliklerini değiştirme vs.) Tabiki navicattan yapılan her işlem tek başına navicattan yapılmaz, aynı işlemi pack içine de uygulamak gerekebilir bazen.
Pack ve navicatı yan yana getirdiğimizde şöyle söyleyebilirim:

Pack'de yapılan değişiklik = İlk olarak oyun içindeki görüntüsünü değiştirir
Aynı işlemi navicatta da yapınca = Meydana gelen görüntünün gerçeklik kazanması/çalışmasını sağlar.

Basit bir örnek: Bir silahın 100 olan saldırı değerini pack'den düzenleyip 250 yaptığınızda, ilk aşamada oyun içinde sadece görüntü olarak değişir. Yani oyunda görünen 250 sadece görüntüden ibaret olup, arkaplanda saldırı değeri yine 100 olarak çalışacaktır.
Burada navicat araya giriyor. Aynı işlemi navicattan da yapınca 250 değeri gerçeklik kazanır.
Bu ve bir çok işlem daha navicattan yapılabilmektedir.

Küçük bir hatırlatma: Navicatın çalışabilmesi için Windows'da MySQL Server kurulu olmalıdır ve bu hizmetin çalışıyor olması gerekir.

Çözüm
Çok teşekkür ederim hocam.. Öncelikle sormak istediğim soru, iki farklı video izleyerek kurulum yapmaya çalıştım. Birincisi sizin verdiğiniz videoda bir ağ bağdaştiricisi oluşturmak gerekirken diğer videoda buna gerek duymadan yapılıyordu. Farkı nedir bunun?

Bir de freebsd kalıbını comfigure ederken verdiğimiz ip değeri nerelere verdiğimiz ip değeri ile aynı ve farklı olmalı acaba?

Bilgisayara local olarak server kurmanın birden fazla yolu mevcut tabi. Bu da kurulan serverin tipine göre değişir.
Mesela hamachi server kurulumu da bahsettiğimizden farklıdır.
Özel mesaj yoluyla detayları verirseniz flood olmaması açısından oradan da ilgilenebilirim.

Hocam merhabalar. Şimdi serverı kurduktan sonra mesela sunucuda beğenmediğimiz birkaç nokta var bunları değiştirirken filezilla yi kullanıp mysql a bağlanıp mi edit yapacağız, yoksa navicat ile bağlanıp oradan mı edit yapacağız?

Misal vereyim, oyuna başlarken efsun nesnesi, arttırma kağıdı gibi nesneleri oyuncunun envanterine vermek yerine bu nesneleri metinlerden düşmesini sağlamak istiyoruz. Bunu nasıl sağlarız? Çünkü bazı Serverlarda efsun nesnesi, arttırma kağıdı gibi eşyalar NPC lerde satılıyor oluyor. Ben bu NPC lerim hepsini kaldırmak ve Eski tip Metin2 deki gibi her eşyayı farm yaparak düşürülebilir yapmak istiyorum.

Saygılarımla

Merhabalar.
Size tavsiyem bu şekilde parça parça bir şeyler değiştirmeyi istemek yerine, öncelikle bir servere göz atıp, eklenecekleri,kaldırılacakları, yapılacakları vs. bir not defterine maddeler halinde yazın. Sonrasında ise genel bir açıklama size ön ayak olacak bilgileri daha anlaşılır şekilde sağlayabilirim elbette. Çünkü her düzenlemenin usülü aynı değil.

Merhabalar sorularıma bir files linki üzerinden devam edeceğim merak ettiğim birkaç konu var. Şu files in mysql şifresini nasıl bulabilirim?

Sonraki sorum bahsi geçen konudaki aşağıdaki alıntı ne demektir açıklayabilir misiniz?

Serveri İlk Defa Kullanıcaklar, Game ve Db Açılmıyor Gibi Hatalar Alanlar Bu Dosyaları Source Atıp Build Etmeli.

Yq4pv6.png

o0E4W7.png

-------------

Kurulum Hakkında Kısa Bilgi;

Game.tar.gz & Mysql.tar.gz Ftpden / dizinine atılacak ortak kurulum olacak

Putty Girilmesi Gereken Kodlar;

Cd /
Tar zxvf game.tar.gz
Tar zxvf mysql.tar.gz

Bir sonraki sorum, söyle bir ibare var konuda. İndirdiğimiz dosyayı filezilla aracılığı ile mi atıyoruz bu dizine?

Bazı Npcler Tıklanmama Sorunu Fix ( Gardiyan & Depocu vb )

İndireceğiniz Dosyayı;
/usr/game/share/locale/turkey/quest
Dizinine Atıyoruz Ve Reboot Atıyoruz

Biraz karışık oldu ama qoute butonunu bulamadım kusura bakmayın. İyi geceler herkese.

serverinfo.py dosyasını düzenlemek istedim fakat içerisine ne Server Name ne de Ip Adresi kısmını bulabildim. Yardımcı olur musunuz?

Python:
import os
import app
import localeInfo
import debugInfo
import ayarlar

def BuildServerList(orderList):
    retMarkAddrDict = {}
    retAuthAddrDict = {}
    retRegion0 = {}

ridx = 1
    for region, auth, mark, channels in orderList:
        cidx = 1
        channelDict = {}
        for channel in channels:
            key = ridx * 10 + cidx
            channel["key"] = key
            channelDict[cidx] = channel
            cidx += 1

region["channel"] = channelDict

retRegion0[ridx] = region
        retAuthAddrDict[ridx] = auth
        retMarkAddrDict[ridx*10] = mark
        ridx += 1

return retRegion0, retAuthAddrDict, retMarkAddrDict

app.ServerName = None

if (localeInfo.IsEUROPE() and app.GetLocalePath() == "locale/tr"):
    STATE_NONE = "...."

STATE_DICT = {
    0 : "....",
    1 : "NORM",
    2 : "BUSY",
    3 : "FULL"
}

SERVER01_CHANNEL_DICT = {
    1:{"key":11,"name":ayarlar.KANAL_1,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_1,"udp_port":ayarlar.CH_1,"state":STATE_NONE,},
    2:{"key":12,"name":ayarlar.KANAL_2,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_2,"udp_port":ayarlar.CH_2,"state":STATE_NONE,},
    3:{"key":13,"name":ayarlar.KANAL_3,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_3,"udp_port":ayarlar.CH_3,"state":STATE_NONE,},
    4:{"key":14,"name":ayarlar.KANAL_4,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_4,"udp_port":ayarlar.CH_4,"state":STATE_NONE,},
    5:{"key":15,"name":ayarlar.KANAL_5,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_5,"udp_port":ayarlar.CH_5,"state":STATE_NONE,},
    6:{"key":16,"name":ayarlar.KANAL_6,"ip":ayarlar.SERVER_IP,"tcp_port":ayarlar.CH_6,"udp_port":ayarlar.CH_6,"state":STATE_NONE,},
}

REGION_NAME_DICT = {
    0 : "",      
}

REGION_AUTH_SERVER_DICT = {
    0 : {
        1 : { "ip":ayarlar.SERVER_IP, "port":ayarlar.AUTH, },

}      
}

REGION_DICT = {
    0 : {
        1 : { "name" :ayarlar.SERVER_ADI, "channel" : SERVER01_CHANNEL_DICT, },
    },
}

MARKADDR_DICT = {
    10 : { "ip" : ayarlar.SERVER_IP, "tcp_port" : ayarlar.MARKADDR, "mark" : "10.tga", "symbol_path" : "10", },
}

Tekrardan selamlar..
Sıfırdan Freebsd kurulumu, server files editleme vs derken server dosyalarını iyice karmaşık Bi hale getirdim. Şimdi tekrardan Bi files editleme istiyordum ki, 2004 Metin2 files, diye arama yaparken metin2 rain server files diye bir kavram çıktı. Bir de bunu denemek ve editleme istiyorum. Bilgisi olanlar metin2 rain server fileslar hakkında bilgilerini paylaşabilir mi acaba? Artı eksi yönleri nelerdir, bir Server filesı olarak kullanılır mi vs.

Şimdiden teşekkür ederim

Hocam tekrardan merhabalar aşağıda verdiğim, önerdiğiniz filestw clientın exe sine tıkladığımda da "uygulama düzgün olarak baslatilamadi 0xc00007b" hatası alıyorum. Yardımcı olur musunuz? :(

Merhabalar.
Size tavsiyem bu şekilde parça parça bir şeyler değiştirmeyi istemek yerine, öncelikle bir servere göz atıp, eklenecekleri,kaldırılacakları, yapılacakları vs. bir not defterine maddeler halinde yazın. Sonrasında ise genel bir açıklama size ön ayak olacak bilgileri daha anlaşılır şekilde sağlayabilirim elbette. Çünkü her düzenlemenin usülü aynı değil.

Hocam öncelikle merhaba
Bunun için ilk önce Whistle arkadaşımızın tavsiye ettiği eğitim serisini detaylı olarak izleyin bence.
Daha sonra eminim ki aklınızda oluşacak fikir "Hangi files güvenlidir." değil de "Filesimi nasıl güvenli hale getiririm" fikri olacaktır. Unutmayın kaynak kodları sizde olan her dosyanın güvenliğini ne derecede iyileştirebileceğiniz sizin elinizdedir.
Eğer bu işe başlamak istiyorsanız kendi Freebsd sisteminizi kendinizin kurmasını tavsiye ederim.
Bunun en güzel yanı alınan hataları görmek ve hata aldıkça öğrenmek ve ilerleme kaydetmektir.
Bu arada Source kavramı kaynak demek Build ise derlemek demek. Game ve Db Sourcelerinin Build edilme işlemi Freebsd üzerinden yapılmakta Client Build işlemi ise Visual Studio (Genellikle 2013 fakat değilse de size sürümünü gösterecektir) programı ile yapılmaktadır.
Başlangıç aşamasında ise hangi filesin güvenli olup olmadığını boşverip direk bodoslama içine dalıp ufak dahi olsa işin nasıl yapıldığını deneme yanılma yoluyla güzelce kavramanızı tavsiye ederim.

Genel olarak bir server açmanı tavsiye etmem , eğer maddi durumun çok iyi ise hobi olarak değerlendirip bir server açabilirsin fakat şuan bir serverdan iyi paralar kazanmak için gerçekten muazzam bir yatırım ve sunuma sahip olman gerekiyor. Metin2 oyuncusu her geçen gün azalmakta olan bir oyun. Bu konuda sana tavsiyem alternatif oyunlara yönelmen

Genel olarak bir server açmanı tavsiye etmem , eğer maddi durumun çok iyi ise hobi olarak değerlendirip bir server açabilirsin fakat şuan bir serverdan iyi paralar kazanmak için gerçekten muazzam bir yatırım ve sunuma sahip olman gerekiyor. Metin2 oyuncusu her geçen gün azalmakta olan bir oyun. Bu konuda sana tavsiyem alternatif oyunlara yönelmen
buna katılıyorum, ben mesela BDO geliştiriciliğine yöneldim Metin2 zaten günden güne ölmekte bir oyun ama yine ara sıra hobi olarak geliştirilebilir.Ben öyle yapıyorum şahsen

Geri