Map Değişiminde Minimap Düzenleme&Kaydetme [Photoshop]

Kaiser

⋞ 〈 ☪ 〉 ⋟
Site yetkilisi
Admin
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar.
Metin2 de server kurma/düzenleme olaylarına yeni girenler için minimap nedir? nerededir? ve nasıl düzenlenir&değiştirilir? gibi soruların cevaplarını anlatma gereği duydum. Uzun gibi gelebilir fakat işlemin kendisi çok kısadır.

Minimap nedir?

Minimap oyun içerisinde M tuşuyla açılan harita genel görünümünün ta kendisidir.
Bu harita, genelde map değiştirme fikri olmayanlar için sabit ve varsayılan hali ile kullanılır. Ancak işin içine map değiştirme olayı girdiğinde bazen işler karışabiliyor :)

Minimap'ın dosyası nerededir?

Minimap üzerinde oynama yapabileceğiniz asıl dosya; pack klasörü>ETC.eix>ymir work>ui klasörünün içinde bulunur. Örn: Mavi Bayrak 1.Köy minimap dosyası: metin2_map_c1.dds yada metin2_map_c1_atlas.dds ismiyle bu dizinde bulunur.

Map değişimlerinde Minimap dosyası nasıl güncellenir?

Bazı map paylaşımlarında minimap dosyaları, herkesin minimap dosyasının adı vb. farklı olabileceğinden direkt .dds uzantısında değil de, genellikle elle hazırlanması için .png uzantısında verilir. Bu durumda da aşağıda anlattığım yöntem ile kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle şu iki şarttan birini sağlamanız gerekiyor.
1- Bilgisayarınızda hem Adobe Photoshop hem de Paint.net kurulu olmalı.
2- Bilgisayarınızda Photoshop ve Photoshop DDS eklentisi kurulu olmalı.

Yukarıdaki şartlardan birini sağladığınızı düşünerek geçelim:

Eğer ilk şartı sağlıyorsanız, orjinal minimap dosyanızı paint.net ile açın, farklı kaydet menüsünden .png şeklinde kaydedin ve .png dosyasını photoshopta açın. Eğer ikinci şartı sağlıyorsanız zaten direkt olarak .dds olarak photoshopta açabilirsiniz.
Sonrasındaki durumu aşağıdaki görselde özetledim.

Adsızz.jpg

Buradan sonra yapmanız gereken ise çok basit. Aşağıdaki görseli inceleyin.

222.jpg

• Yeni minimap dosyanızı, orjinalin üstüne yapıştırın. İlk yapıştırıldığında boyutu devasa olabilir, alt maddelerden işleme devam edin.
  • CTRL+T ile seçili hale getirin ve yukarıdaki kırmızı ile işaretli alanı seçin ve köşesinden tutup görselde gösterildiği gibi küçültün.
  • Altta kalan orjinal minimap boyutuna yaklaştığınızda sağdaki kırmızı ile işaretlenmiş yerden şeffaflığı düşürün.
  • Orjinal minimap ile aynı hizaya getirin. Photoshop otomatik olarak hizalamayı yakalıyor zaten. Sonrasında tekrar şeffaflığı %100 yapın.
  • Eğer Photoshop DDS Eklentisini kurmuşsanız direkt File>Save As menüsünden .dds olarak kaydedin ve orjinal minimap dosyasınızın adını verin, son olarak da packinize yani en başta belirttiğim minimap dizinine atın.
  • Eğer Photoshop DDS Eklentisi kurulu değilse, Paint.net kurulu olması gerekmekte. Photoshopta File>Save As menüsünden .png olarak kaydedin. Kaydettiğiniz .png dosyasını Paint.net ile açıp hiç bir değişiklik yapmadan .dds olarak kaydedin ve bir üstteki madde de belirttiğim gibi packinize atın.
Hayırlı olsun :)

Dipnot: Konuda World Editor'e değinecektim fakat iki yöntem de aynı kapıya çıktığı için ve World Editor Photoshoptan dahi çok kastığı için değinme gereği duymadım.Umarım yardımcı olmuştur, iyi çalışmalar..

Son düzenleme:
Malum bu tür bazı konularda internette çok az kaynak ya da çok karışık kaynaklar mevcut, o yüzden edindiğim her yeni bilgiyi ve tecrübeyi burada,ihtiyacı olan herkesle paylaşacağım :)

Bu bakış açınızı çok sevdim.
:disney-is-frozan3:

Yetkin olduğunuz her alanla ilgili sitemizde içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Sitemizde ağırlıklı olarak Metin2 geliştirme kısımı aktif olsa da bu vesile ile bilgisayar bilimleriyle ilgili çok fazla bilgi ediniyoruz. Öğrendiklerimizi ne kadar çok başkalarıyla paylaşırsak ilgili olanlar için daha fazla kaynak sağlamış oluruz. :)

Bu tarz doğruluğu kanıtlanan ve forum kurallarımıza uygun biçimde oluşturulan özgün rehber konularını şu listeye belli zaman aralıklarında ekliyorum.
Metin2 Geliştirme Bölümüne Açılan Tüm Rehber Konuları

Teşekkür ederim :)
Dediğiniz gibi ilgili kişilere yardımcı olması için elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Aktarmaya da devam edeceğim :)

elinize sağlık güzel konu bir de yanında photoshop cc .dds eklentisinide verseydiniz güzel olurdu :)

Geri