Karabağ Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

XPyrion

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Son zamanlar ülkece içinde olduğumuz durum hakkında neler düşünüyorsunuz arkadaşlar? Kardeş ülke olan Azerbaycan ile verdiğimiz bu savaş. Hak olanı geri almak hakkında?

30 yıl kadar geç kalınmış bir dava. Çok tarih bilgim yok fakat öğrendiklerim kadarıyla bunu söylüyorum.

Türk milleti olarak savaş çıkmaması için hep tavizler verdik. Bu tavizler verildikçe birileri hep ileriye gitmeye başladı. Atatürk’ün de dediği gibi;

Mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Hakiki düşüncem şudur: Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.

(1923, Adana) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 128)

Azerbaycan’ın mücadelesi haklı bir mücadeledir. Umarım işgal altındaki tüm topraklarını kurtarabilirler.

Karabağ, Azerbaycan'ın hakkıdır, toprağıdır. Ötesi yok.
ermenistan'a gelince de, bir avuç nüfusla neyine güvenip de ahkam kesiyor, baş kaldırıyor anlamış değilim. Ava giderken avlandı resmen.
Birilerinin gazına gelip kendinde bir özgüven buldu lakin elinde patladı. Daha ilk günden, kimse bir şey yapmıyorken "Türkiye bu işe karışmasın" diyerek ödlekliğini gözler önüne serdi. Günümüzde artık büyük devletler savaşların bir çoğunu silahsız, politikalar üstünden gerçekleştirirken, bizim küçük enişte, tasmasını tutanların bir lafıyla bu olguyu kırdı. Hak ettiğini de buldu. İnşallah da fazlasını bulur.

İşin aslında, Kurtuluş Savaşında yedikleri şamar az gelmiş, başka bir açıklaması yok. Yıllar sonra gene kaşıntı başlamış.

Son düzenleme:
Ve birde sosyal mecralarda dünyaca ünlü sanatçıların ermenilerin saçma sapan yalanlarına inanıp paylaşımlarda bulunması da ayrıcı beni deli ediyor şu görsele bakın lütfen

Dosya Eklentileri

• F2B91C54-3744-4D16-BDBB-F8810FEE5A40.jpeg
    F2B91C54-3744-4D16-BDBB-F8810FEE5A40.jpeg
    235,9 KB · Gösterim: 204
Bu tarz durumlarda hükümet ile halkı ayırmak gerekiyor. Bu savaşı fırsat bilen bazı kesimler ülkemiz içerisinde de iç savaş çıkartmak için bazı söylemlerde bulundu. Ülkemizde de Türk vatandaşı kimliğini taşıyan ermeni kökenli insanlar da var. Tekrardan 6 - 7 Eylül'de yaşayan olayları canlandırmak isteyenlere fırsat vermemek gerekiyor.

Ne yazık ki her kökende kendini bilmez insanlar oluyor. Mümkün olduğunca tepkilerimizi direk kendini bilmez insanlara yönlendirmek daha doğru olacaktır. Onlara kızıp ülkemizde işinde gücünde olan, bu vatanı seven insanlara saldırmamak gerekiyor. Daha öncede çinli diye korelileri döven olmuştu çünkü o_O

Bu tarz durumlarda hükümet ile halkı ayırmak gerekiyor. Bu savaşı fırsat bilen bazı kesimler ülkemiz içerisinde de iç savaş çıkartmak için bazı söylemlerde bulundu. Ülkemizde de Türk vatandaşı kimliğini taşıyan ermeni kökenli insanlar da var. Tekrardan 6 - 7 Eylül'de yaşayan olayları canlandırmak isteyenlere fırsat vermemek gerekiyor.

Ne yazık ki her kökende kendini bilmez insanlar oluyor. Mümkün olduğunca tepkilerimizi direk kendini bilmez insanlara yönlendirmek daha doğru olacaktır. Onlara kızıp ülkemizde işinde gücünde olan, bu vatanı seven insanlara saldırmamak gerekiyor. Daha öncede çinli diye korelileri döven olmuştu çünkü o_O

Amacım siyaset değil ama yorumunuza karşılık şunu söylemek istiyorum, Türk Milleti olarak en büyük hatayı, farklı kökenli insanları sınırlarımız içinde barındırarak yapıyoruz. Bu durum, ülkenin evrensel olaylara dahil olmasında büyük rol oynuyor maalesef.
İşinde gücünde olanlar, gitsin kendi memleketinde işinde gücünde olsun. Olamıyorlarsa da o onların kaderidir yani Türkiye olarak her insana kucak açamayız bence. Bizim de içimizde bin perişan halde olan insanlar var, kimin kucağına atıyoruz kendimizi? Düşmez Kalkmaz Bir Allah deyip devam ediyoruz tutunmaya bir şekilde. Afrikadaki yoksulları da alalım o zaman çağıralım.. Dünyada zor durumda kim varsa alalım içimize, kendi milletimizden bile daha iyi ayrıcalıklara sahip olmalarını sağlayalım.
Koskoca Osmanlı'nın yıkılmasının temellerinde bile bu gerçek yatıyor maalesef. Her milletten insanı içinde barındırdı neredeyse, ve nihayetinde artık baş edemedi, çatlaklar oluşmaya başladı.

Bunu birilerini suçlamak için söylemiyorum, elbette iyi niyetten yapılan bir hareket, şimdi de yaptığımız iyi niyetten. Bu açıdan düşündüğümüzde gurur duyulacak bir şey hatta. Ama gerçekci düşündüğümüz zaman, bana göre yanlış bir tutum. Dahası; sonrasında yapılan ayrım da cabası.. Bunlara bağlı olarak artan toplumsal olaylar cabası..
Avrupa ülkeleri kendilerinde böyle bir durum olmasına asla müsade etmiyor mesela. Neden? diye sorduğumuzda da cevap çok uzakta değil.. Nedenler arasında bencilliklerinin arasında kendi milli duyguları da yatıyor. Başlarına gelecekleri az çok kestiriyorlar, duygusal değil de realistik yaklaşıyorlar. Bizde de en başından beri bunun böyle olmasını isterdim açıkcası.

Geçmişte itilaf devletlerinin dolduruşlarına geldikleri için durum bu maalesef. Böl / parçala ve yönet taktiği halen uygulanıyor. Bugün etnik köken olarak ayrışırız, yarın dini görüşe göre. Ondan sonra giyim ve kuşama göre. Ülkemizde yakın geçmişte rock müzik dinleyenler için neler deniyordu. Benim bu konuda net görüşüm şudur. Kim Türkiye Cumhuriyeti'nden rahatsızlık duyuyorsa çekip gidebilir. Yok anadilde eğitimmiş şuymuş buymuş bunlar gerçekten içi boş tartışmalar. Ülkemizin gelişmeye, eğitime ihtiyacı var. Ancak hala vatandaşlara düşmanlık pompalanıyor. İç siyasetimizde de bu böyle. Bizden değilsen şusun busun. Ülkemizin, bu topraklarda yaşayan insanlara sahip çıkması gerekiyor. Ancak sürekli olarak dışarıdan birileri getirtiliyor. Bu da gelecekte sorun çıkartacak. Ülkeyi yönetenler ve vatandaşlar olarak bu kafa yapısından sıyrılmadığımız sürece ekonomi de düzelmeyecek.
Bakalım zaman bize neler gösterecek. Umarım bu sefer Azerbaycan haklarını sonuna kadar alır.

İşinde gücünde olanlar, gitsin kendi memleketinde işinde gücünde olsun. Olamıyorlarsa da o onların kaderidir yani Türkiye olarak her insana kucak açamayız bence.
Ülkeler işini iyi yapan insanlara kucak açıyorken, ülkeden gönderilmesi gerekenlerin başına "işinde gücünde olanlar" yazarsan hata yapmış olursun. Yazına katılıyorum ama ülkenin bu durumda olmasıyla yardım etmesinin yakından uzaktan alakası yok.
Ve birde sosyal mecralarda dünyaca ünlü sanatçıların ermenilerin saçma sapan yalanlarına inanıp paylaşımlarda bulunması da ayrıcı beni deli ediyor şu görsele bakın lütfen
Ermenilerin Amerika'da büyük güce sahip olması bu provokasyonu başarılı bir şekilde yürütmelerine yardımcı oluyor. Geçen sene araştırmıştım bu konuyu, tavsiye ederim çok şey öğrenirsin. kardashianlardan başlayabilirsin :D

Ülkeler işini iyi yapan insanlara kucak açıyorken, ülkeden gönderilmesi gerekenlerin başına "işinde gücünde olanlar" yazarsan hata yapmış olursun. Yazına katılıyorum ama ülkenin bu durumda olmasıyla yardım etmesinin yakından uzaktan alakası yok.

Ermenilerin Amerika'da büyük güce sahip olması bu provokasyonu başarılı bir şekilde yürütmelerine yardımcı oluyor. Geçen sene araştırmıştım bu konuyu, tavsiye ederim çok şey öğrenirsin. kardashianlardan başlayabilirsin :D
işinde gücünde olanlardan kastettiklerim zaten ahım şahım mesleklere sahip değiller. Vergisiz açılan dükkanlar ve iş yerlerinden ibaret. Sırf bunu yapacak diye de hiç bir ülke kolay kolay "sorun teşkil edebilecek" milletten bir kişiyi bile sınırlarından sokmuyor içeri. Ülkenin içinde bulunduğu bütün durumların sebebini buna bağlamıyorum elbette, ama çok çok yakından olan alakalı kısımları da var. Sana bana yapılmayan ayrıcalıkların, mültecilere yapılması gibi.

Sınavsız üniversiteye giriş gibi hakkı tanınması gibi, vergisiz iş yeri açıp işveren olma şansının tanınması gibi, bizlere yıllar boyu sunulmayan bize düşününce bile ütopik gelen bu imkanların, ülkeden gönderilmesi gerekenlerin, geldikleri ilk günden sahip olmaları yardımın ötesinde bir şey olsa gerek.

İşinde gücünde olan insan ile pozitif ayrımcılık arasında fark var. Pozitif ayrımcılığı sadece farklı kökene ait olanlara değil, kendini destekleyenlere de yapiyorlar. Benim ülkenin sorunlarını konuşacak dermanım yok, yanlış anlamışım seni. @Yenicerii

Hocam öncelikle kendi vatanım için nasıl savaşa hazırsam Azerbaycan içinde savaşırım hele ki savaşcağım ülke ermenistansa gözüm kapalı giderim ermenistan ve ermeniler ülkemizde çeşitli kimlikler ve örgütlerle zaten mevcut durumdalar.Öyle ki pkknın yapılanmasının çoğuda ermenilerden oluşuyor.Şerefsiz terörist başı abdullah öcalanında ermeni olduğunu duymuştum okumuştum.Soyadı ordan geliyormuş sözde soykırım davasının öcünü almak için ama yeri tamda bulunduğu yer fare deliğidir.Ama Türkiye bir savaşa destek vermek yerine öncelikle içimizdeki hainleri ve onların oturduğu mahalleleri başlarına yıkmalıdır.Geçmişte bazı hatalarımdan dolayı bir çok kez bu it sürülerinin mahallelerinde bulundum gerek Adana'nın barbaros mahallesi olsun gerekse istanbulun kanarya ha aralarında gerçek kürt kardeşlerimizde var her zaman başımıztacı onlar ama kürt kimliğine bürünmüş ermenilerde mevcut.Barbaros mahallesinin orta yerinde bu şerefsiz aponun posteri var istanbulun kanarya mahallesindeki kafelerde bunların paçavraları var ben milliyetçi olarak büyüdüm öyle gördüm büyüklerimden kaldıramadım gördüğüm manzarları ve ülkenin polisi askeri bu kadar mı zayıfa bunları başlarına geçirmiyolar dedim.Tek başıma olduğum için elimden bişey gelmedi.Kısaca Azerbaycan davasında haklıdır sonuna kadar gitmelidir ve bu itlerin ülkesini başına yıkacak güçtedir.Ama Türkiye'nin baştan aşağı temizlenmesi gerekir dağlarından tutunda sokaktaki kapı önlerine kadar o yüzden dışarıyı bırakıp önce içeriyi temizlemek gerek.Atalarımız ne demiş ; Kahpe içerden olursa kapı kilit tutmaz.

Bu konuya yorum yazan herkesin forum kurallarımızı ihlal etmeden düşüncelerini açıkladığı için çok teşekkür ederim.

Konuşulacak konular bitmez. Konu konuyu açar. Açıkcası sitemizde teröristlerin adlarının ve isimlerinin bulunmasını dahi istemiyorum. Senelerdir ülkemizdeki terör sorunu bir türlü çözülemiyorsa içimize bakmalıyız. Sitemizde siyaset yasağı olmasa söylenecek çok var, neyseki kurallar engelliyor.

Bu konunun daha fazla başka yerlere çekilmemesi için kilitlenmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri