Kadına Yönelik Şiddet Hakkında

Whistle

S İ N İ R L E N M E K
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde şiddet maduru olan binlerce insan var.
Ülkemizde ise kadına yönelik şiddetin artması sebebiyle toplumda buna karşı bi refleks oluştu ve günlerce ana akım medyada yer buldu. Cinayetin/şiddetin hiçbir haklı yanı yok. Haberlerde gördüğüm kadarıyla çok saçma sapan nedenlerden dolayı cinayet işleniyor, şiddet uygulanıyor.
Bu durumla ilgili yazılacak çok şey var ama genelde okuduğunu anlayamayanlar yüzünden fazla detaya inmeyeceğim.

Kadına, hayvanlara ve çocuklara uygulanan şiddet hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?
Hangi önlemler alınırsa şiddeti azaltabiliriz?

Söz konusu namus olmadıkca şiddeti ve cinayeti asla hiç bir şekilde savunamayız. Neticesine bakıldığında söz konusu namus bile olsa bu tarz sonuçlar savunulamaz elbette ama o duruma düşmüş ve gözü dönmüş insan için pek fazla bir şey diyemiyoruz maalesef.

Öte yandan basit ama bu gibi durumları özetleyen çok basit bir cümle okumuştum bir yerde.
Tanrı insanı yarattı, insan ise şeytana taptı..

Dediğiniz gibi kavgası bile edilmeyecek konulardan cinayet işleniyor. Sıkıntının diğer boyutu ise; çoğunluğu müslüman olan bir ülke olmamıza rağmen kadına şiddet ve cinayet oranımızın, diğer bir çok farklı dine mensup olan milletlerden çok daha fazla olması..
İnsan hayret ediyor. Allah ıslah etsin demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

Aynen çok saçma nedenlerden dolayı hayatlar gidiyor. Yani bunun bir dönüş yolu da yok. Pişman olunca oturup konuşamazsın o kişiyle de. Birisi öldüğü zaman geri hayatı veremiyoruz sonuçta. Ciddi psikolojik sorunu olmayan bireyler genelde cinnet geçirdiği zaman veya çok ağır sarhoşken bu işi gerçekleştiriyor. En iyi yöntem olarak birisi ile tartışmaya girildiyse herhangi bi kaza olmaması için o bölgeden ayrılmak.

Peki. Ülkemizde neden bu şiddet olayları bu kadar arttı? Size göre neler yapılsa azaltılabilir?

Bu sorunun cevabını vermek çok kolay değil. Çünkü düşününce işin içine bir çok faktör giriyor.
Kültür, adet vs. hepsi bütün bu olayların aslında bir parçası ve insanın karakterinin oluşmasında bir etken. Hepimizin bildiği gibi çıkarcılık ve mefaatcilik bizim milletimizin büyük çoğunluğunda mevcut. Paragöz olmak da bunlardan bir tanesi elbet.. Daha nice faktörler var.
Bir çok kesimde "Ben ne diyorsam, ne istiyorsam o olacak" zihniyeti hüküm sürüyor. Ama sorsan "Çok seviyorum" cevabından başka cevap alamazsın..

Azaltmak konusuna gelince de; burada insan arada sıkışıyor işte. Çelişkili bir durum ortaya çıkıyor.
Çünkü dediğim gibi görünende müslüman bir ülkeyiz. Ve bana göre ceza sisteminde (en azından büyük suçlar için) Kur'an ın da yeri olmalı diye düşünüyorum. Çünkü maalesef ülkemizde suç-ceza ilişkisi çok tartışılır durumda. Müslüman olmayan bazı ülkeler bile aşağıdaki cezaları uygulayabiliyorken, bizim nasıl bu kadar küçümseyip suçlulara taviz verdiğimizi anlayamıyorum.

İslam, tecavüz cezası için hadımlık, cinayet için ise kısası buyurmuştur. Uygulanması gereken cezalar uygulanmadığı için insanlar bu tür konularda çok rahat hareket edebiliyorlar. Kendinden vazgeçmiş, bomboş insanlar "Girerim yatarım hapiste ne olacak" diyerekten her türlü suça teşebbüs edebiliyor. Oysa gerekli cezalar verilse, bu tür insanlar bile teşebbüste bulunamazdı..

“. Müminler! Öldürülen insanlar konusunda size kısas farz kılındı.” (Bakara 2/178)

"Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur." (Mâide Suresi - 32)

Son düzenleme:
Beni asıl üzen mesele her şiddet olayında uygulayan kişi yerine genelleme yapılması.
Örneğin “erkek şiddetine kurban gitti”

Bu tarz genellemelerin yapılması moralim bozuluyor. Şiddetin cinsiyeti olmuyor maalesef. Ülkemizde gücü yeten güçsüzleri birbir ortadan kaldırıyor. Mesela daha yeni olan bir olay hakkında haber linkini buraya bırakacağım.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Bu haberde de bi erkek şiddet maduru oldu ve hayatını kaybetmiş. Fakat bu olay medyada genişçe yer almayacak, ünlülerde prim (duyar) kasmak için twit atmayacak.

Toplumumuzda insanlar gereğinden fazla asabi ve şiddete yatkın. Buna neden olan sebep araştırılmadan kesin bi çözüm bulmak zor ne yazık ki.

O konu zaten bambaşka. Sadece şiddette değil, bir çok konuda kadın, olması gerekenden çok daha fazla ön planda oluyor. Niyedir bilmem. Tamam bazı yönlerden el üstünde tutulur, önplana koyulur fakat bu durum tamamen "biz herşeyden daha önemliyiz" zihniyetinden ibaret. Yarın bir gün olaylar yatıştıktan sonra yine görürüz TV de "Eşitlik isteriz" propagandalarını. Oysa konu buraya gelince, eşitliği sağlayamayanlar ta kendileri. Ölen bir erkeğin tek ciddiye alındığı mevki maalesef ki şehitlik mertebesi. Çok şükür ki en azından o konuda bozgunluk yaşamıyoruz.

Gündemle ilgili düşüncelerini paylaşan birisinin podcastlarını dinliyorum. Mesela en son şu videosuna denk geldim ve kendisine hak verdim. Kendisi resmen düşüncelerime tercüman olmuş.

Ne zaman şiddetin cinsiyeti olmadığını öğrenip sorunların nedenini anlarsak ancak o zaman çözebiliriz. Aksi halde bazı gruplar bu tarz haberleri cımbızlayarak prim kasmaya devam edecek..

Ülkemizde kadına yönelik şiddet çok fazla arttığı için sürekli medyada yer alıyor. Bu sorunların çözülebilmesi için ülkeyi yönetenlerin kanunları uygulaması gerekiyor. Özellikle iyi hal indirimi uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor. İnsanlar az ceza alacağını bildiği için birbirine şiddet uyguluyor.

Tek temennim biran önce yönetenler tarafından artan şiddetin nedenleri araştırılması ve çözüm bulunması.

Geri