FreeBSD Kurulumu ve Ayarlarlar-ZFS

melihalbayrak

Geliştirici
Geliştirici
Yardımsever Üye
Usta Üye
Ticaret Puanı
0
İlk olarak FreeBSD ISO dosyasını indirmemiz gerekiyor.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Bu siteden istediğiniz sürümü indirebilirsiniz. Kaynak dosyalarını derleyecekseniz i386, Derleme yapmayacaksanız amd64 seçeneğini indirebilirsiniz. amd64 ya da i386'dan birine tıkladıktan sonra yeni sayfa çıkacak karşınıza oradan boot only iso yazan iso dosyasınız indireceksiniz.

Örnek görsel

Ekran görüntüsü 2021-04-25 213017.jpg

Hangi FreeBSD sürümünü kullandığınızın bu ayarlar ile alakası yoktur. İster 11 ister 13 kullanın bir fark yok. Genel ayarlardır. Ben FreeBSD 12.2 üzerinden anlatım yapacağım. FreeBSD 13 var fakat şimdilik stabil değil bana sorunlar çıkardı. Herkese önerim ise FreeBSD sürümlerinde üzerine güncelleme gelmeden kullanmayınız. FreeBSD 13.2 gibi sürümler yayınlandığında geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

Kurulumu adım adım anlatmayacağım. Klasik kurulum yapacaksınız ama benim gösterdiğim ayarları uygulayarak. Görselere geçmeden önce RAM boyutunu kendi bilgisayarınıza göre ayarlayınız. Local sunucu olduğundan 4GB üzerinde vermenin gereği yok. Donanımınız yeterli ise 4GB vermenizi öneririm. Fakat 1GB'dan altınıda vermeyiniz. Hem buildde hem oyun startında.

İlk olarak disk boyutunu minimum 4 GB, önerim ise 8GB olarak ayarlamanız.

1.jpg

Bundan sonra ise işlemci gücünü ayarlamamız gerekiyor. Burada gördüğünüz işlemci kısmını yeşil kısmın en sonunda kadar getirebilirsiniz. Kırmızı kısıma getirirseniz hata alacaksınız ya da başka sorunlar çıkaracaktır. Yine donanım gücünüze göre ayarlamanız gerekiyor. Bu yeşil kısım işlemcinizi mantıksal çekirdeğinin kaç adet olduğu ile alakalı. 4 çekirdek bir işlemci 2 core 2 thread olduğunu düşünürsek görseldeki işlemcim gibi burada 2 core kısmını kullanımına izin veriyor.

2.jpg

İşlemci ayarından sonra Geçersiz ayarlar algılandı hatası alabilirsiniz üstteki görseldeki gibi çözümü G/. APIC etkinleştiri işaretliyoruz sorun çözülüyor.
3.jpg

Depolama kısmında ise SSD kullanıyorsanız diski seçip SSD kutucuğunu işaretleyiniz.

4.jpg

Sonrasındaki ayarlar ise klasik zaten. Ağ ayarlarınızı yapınız. Ses kısmından sesi kapatabilirsini ve USB de buna dahil FreeBSD'de ses ve USB ile işimiz yok. Sonrasında normal kurulum aşamasına geçiyoruz.

Bu kısımda tüm işaretleri kaldırın hiçbirisi ile işimiz yok boşuna diskte yer kaplamasının anlamı yok. İhtiyacınız olan varsa seçebilirsiz.

5.jpg

Bu aşamada ise ZFS kısımı seçiyoruz. Bu ayar ne işe yarıyor neden UFS değil? ZFS yeni depolama metodu. ZFS, UFS'ye göre daha hızlı.

6.jpg

Burada ise Swap kısımın boyutunu ayarlıyoruz. Varsayılan 2GB ayarlıdır bunu 4GB yapıyorum siz istediğiniz değeri verebilirsiniz tabi minimum 2GB verebilirsiniz. Swap ne işe yarıyor derseniz Windows'daki yetersiz RAM olduğunda diskten nasıl bölüm ayırarak RAM olarak kullanıyorsa bu da aynı mantık tampon görevi görüyor.

7.jpg

Kaynak dosyalarını derlerken RAM yetersiz kaldığında ekranda SWAP tarzında bir sürü yazının çıktığını görebilirsiniz. O uyarı işte SWAP alanının yetersiz kalmasından dolayı karşımıza çıkıyor. 4GB ram verirseniz karşılaşacağınızı sanmam bu uyarı ile tabi uçuk bir şekilde gmake -j30 falan komutu vermezseniz.

8.jpg

Sonrasında İnstall diyoruz ve stripe diyoruz karşımıza disk seçeneği çıkıyor Space tuşu ile diski seçiyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Son bir uyarı verecek ve Yes diyoruz ve kurulum otomatik başlıyor. Bu kısım internet hızınıza göre değişebilir boot only iso indirdiğimiz için gerekli dosyaları internet üzerinden indirip kurulum yapıyor.

Bu aşamada ise dumpdev işaretini kaldırıyoruz. powerd ntpd ve sshd kutucuklarını işaretliyoruz diğer aşamaya geçiyoruz. Bu ayar ne işe yarıyor? Kaynak dosyalarınız derlerken bazen uyarı verir sunucu saati yanlış diye. ntpd'yi aktif ederek sunucu tarih saatini internet üzerinden güncellemesini sağlıyoru. ntpdate seçeneğinide seçebilirsiniz bu ise sunucunun tarih saatini sunucu açılırken güncellemesini sağlıyor. powerd ise sunucunun işlemciyi frekansını dinamik olarak kullanmasına destek sağlıyor.

9.jpg

Burada ise yine sadece bu üç kutucuğu işaretleyip ilerliyoruz. Bu ayar ne işe yarıyor? clear_tmp; sunucu her açılışınca tmp dosyasında biriken gereksiz dosyaları otomatik temizliyor. disable_syslogd; sunucunun log kayıtlarınız tutan hizmeti kapatıyor. disable_sendmail; kapatın gitsin gereksiz işimiz yok.

10.jpg

Geri kalan kısımlar yine standart kurulum aşamalarından sonra root erişim iznini verdikten sonra son bir ayar kalıyor. ee /boot/defaults/loader.conf yazıyoru ve görseldeki gibi Loader setting kısmına kadar aşağı iniyoruz ve autoboot_delay yazısınız başındaki # işaretini kaldırım 10 değerini -1 olarak değiştiriyoruz . Sonra beastie_disable nin başındaki # işaretinide kaldırıp No kısmını Yes yazıp kaydedip çıkıyoruz. Bu ayar ne işe yarıyor? Makine açılırken 10 saniyelik bir boot ekranı çıkıyor herkesin bildiği o ekranı direk geçmenizi ve hayatınızdan 10 saniye tasarruf etmenizi sağlıyor.

11.jpg

Sırada autodepend ve ccache kurulumu konusu gelecek. Boş vakit olduğunda. :)

niye bootonly ? disc1 iso daha mantıklı değil mi ?

Arkadaş yazmış ya neden disc1 diye. Benimde merak ettiğim soru disc1 ile boot only arasında dosya boyutu farkı neden bu kadar fazla.

Arkadaş yazmış ya neden disc1 diye. Benimde merak ettiğim soru disc1 ile boot only arasında dosya boyutu farkı neden bu kadar fazla.
Disc1 içinde temel dosyalar var. Bootonly ise sadece kurulum ekranı için gerekli dosyalar. Bootonly ile kurulumda dil seçtikten sonra direk ağ ayarları geliyor ve gereken ve kullanıcının seçtiği tüm dosyaları kendisi indiriyor.

Bütün yazılanları yaptım fakat zfs sisteminde kurmaya çalışırken şurada takılı kalıyor. Evet dedikten sonra böyle kalıyor. Bi türlü anlamıyorum.
Ekran görüntüsü 2021-05-16 154712.png

Bütün yazılanları yaptım fakat zfs sisteminde kurmaya çalışırken şurada takılı kalıyor. Evet dedikten sonra böyle kalıyor. Bi türlü anlamıyorum.
6751 eklentisini görüntüle
Onu bende çözemedim sebebi freebsd 13 kaynaklı. Ram miktarı 2GB geçince o problem oluyor zfs ile alakası yok ufs de yine aynı problem yapıyor. Fakat bazı kişilerde bu sorun olmuyor nedeni bilmiyorum.

Dediğiniz gibi sanırım 13 kullanmak için erken.

Zfs kurulumu bende bi araştırayım. Başarılı bir kurulum oluşturursam bu yazılı rehbere ek videolu içerik paylaşabilirim. Zaten swap alanıyla ilgili sorularda geliyor

Zfs kurulumu bende bi araştırayım. Başarılı bir kurulum oluşturursam bu yazılı rehbere ek videolu içerik paylaşabilirim. Zaten swap alanıyla ilgili sorularda geliyor
Aylardır kullanıyorum ZFS kurulum ile bir sorun yaşamadım gayet performanslı çalışıyor.

Onu bende çözemedim sebebi freebsd 13 kaynaklı. Ram miktarı 2GB geçince o problem oluyor zfs ile alakası yok ufs de yine aynı problem yapıyor. Fakat bazı kişilerde bu sorun olmuyor nedeni bilmiyorum.
Evet bende de aynısı oldu. O pencerede takılı kalıyor. :(

Aylardır kullanıyorum ZFS kurulum ile bir sorun yaşamadım gayet performanslı çalışıyor.
Ben hiç denemedim. :) Gözle görülür bir fark var mı peki?

Edit:
Merak edip biraz araştırdım. Resmi forum sitesinde bazı bilgiler yer alıyor. Merak eden
.

Eline sağlık FreeBSD 13.0 64bit kurulumunu ZFS dosya sistemiyle başarıyla yaptım

FreeBSD 13 kurulumu yapacağım fakat kendi bilgisayarıma değil. DigitalOcean'a yapıcam. Sadece .img dosya uzantısını kabul ediyor. Seçenekler arasında
var. Memstick ne demek bilginiz var mı?

Geri