Dr Livesey

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Visual Studio 2022 ve C# kullanarak oluşturduğum bu projenin sadece bir proje değil aynı zamanda bir özgürlük projesi olduğunu hatırlatmak isterim.

Şuan ki şablonlar için çok fazla üzerine düşünülmedi, ancak ileride planlamalarım daha da şablon tasarımlamalarının geliştirileceği "üzerinde durulacağı" yönünde.

Bu platform üzerinde yayınlar yapılabilecek Freely Tube ve kanal açma işlemleri vs. hepsi bakiye ile platformun kendi bakiyesi üzerinden dönecek. İçerisinde yeniden yapılmış oyunlar olarak şu oyunlar barındırılacak ;

WILD ONES REMAKE (Bir zamanlar facebookta oynadığımız çocukluğumuzun oyununun nostalji tarzına ve usulüne uygun olarak geri getirilmesi hedefleniyor.)
MATRIX PANDEMONIUM ONLINE (Böyle bir oyun henüz yok, ancak matrix pandemonium diye aratırsanız karşınıza çıkacaktır. Bu oyunun sıfırdan ve remake olarak tasarlanması ve oyuncuların birbirleriyle dövüştürülmesi hedefleniyor. Oyun içerisinde wolfteamda olduğu gibi özel karakterler olacak ve bu özel karakterler marketten satın alınabilecek. Ancak bir karakter bir başka karakterden çok saçma güçlü şekilde olmayacak ve pay to win karşıtı olarak oyun tasarlanacak.)
DDTANK (Bombom 337 bahsetmek gerekirse P2W olmayacak ve eski bombomu özleyen kişilere özel tasarlanacak.)
WOLFTEAM (Henüz özel versiyonların oyunda olmadığı önceki eski sürüm oyunun geri getirilmesi hedefleniyor.)
METIN2 (Nostalji olarak 2008 tarzına sahip olması hedefleniyor.)
ALIEN SHOOTER STARSPACE 3D ONLINE (Bu oyunun MMORPG tarzı bir yapısının olması hedefleniyor. Oyunda sadece insan ırkı olacak, MMORPG olan bu oyun içerisinde sadece kana susamış yaratıkları öldürerek uzaylı istilasına uğramış gezegenleri keşfederek ve o bölgelere baskın yaparak oyun içerisinde ilerleyen bir yapısı olacak. Zelda gibi çok çeşitli materyaller oyun içerisinde keşfedilecek & kullanılabilecek.)

ve daha da fazlası...

Oyuncu başarım puanları kasarak kendi başarım puanlarını bakiyeye dönüştürebilecek "platform bakiyesi" ve bunun sayesinde bu bakiyeyi birden fazla oyun e-pini satın almak için kullanabilecek.

Bu minik platform, bir platform olmaktan daha fazlası olmayı hedefliyor. Sadece bunlarla da sınırlı kalmayarak özel e-posta, özel grup chati oluşturmak ve emoji paketleri gibi kişilerin kendisini daha fazla özelleştirebilmesine olanak sağlamak için tasarlanacak. Özel grup chati oluşturma kısmını daha fazla açmak gerekirse ;

LGBTIQA+ özel kanal oluşturabileceksiniz. Özel kanal ayarları kısmından /LGBTIQA+ tagını chate ekleyerek dahil edebileceksiniz. Yukarıda ki bu örnek daha fazla kişiye ve bireylere ulaşmayı hedeflediği için seçeneklerin daha da artırılması gerektiği düşünülüyor. Chatte bu tür kişiler için kanal oluşturulabilecek. Birden fazla tagıda dahil edebileceksiniz.

Irkçı kişiler için, siyahi kişiler için tag vsvs. örnek daha fazla uzatılabilir. Anlaşılacağı üzere geniş seçim yelpazesi sunarak chat kanalı oluşturulmasının sağlanması ve bu hakkın o kişi ve bireylere tanınması sağlanacak. Bu sohbet kanallarına girmeden önce girecek olan kişiye gerekli uyarı posteri ve ilgili metinler gösterilecek. Freely daha özgürlükçü bir yapıyı hedef alır. Kullanıcıların engellere ve sansürlere takılmadan istediği şekilde iletişim kurmasına yardımcı olması hedefleniyor. Projeye dün başladım ve şablonların oluşturulmasına devam ediyorum. Şablon kısımları bittikten ve tamamen tasarımlar tamamlandıktan sonra kodlara bağlama kısmına geçiş yapacağım.

Merhaba gördüğüm ve bildiğim kadarı ile kod bilginiz ve grafik bilginiz yok.Sadece kopyala yapıştır ile düzenlemeler yapıyorsunuz.Proje olarak gösterdiğiniz bir c# form uygulama şablonudur bunun gibi şablonların yüzlercesini ücretsiz internette bulabilirsiniz.Ve bu şablonda kullanılan frameworkü bile bilmiyorsunuzdur eminim ben söylüyüm size C# - Metro Ui Framework.

Böyle bir proje yapmak için öncelikle daha önce çalışmalarınız olması gerekiyor oda yok :)

Güzel hayaller kuruyorsunuz kendinizi bilgili gibi gösteriyorsunuz fakat bir yandanda gerçekler var bu işleri az çok bilen kişiler malesef inanmaz böyle şeylere :)

Visual studio açıp formun üzerine araçlardaki toolsları sürükle bırak yapınca program yapılmıyor malesef sadece görüntüden ibaret :D

Merhaba gördüğüm ve bildiğim kadarı ile kod bilginiz ve grafik bilginiz yok.Sadece kopyala yapıştır ile düzenlemeler yapıyorsunuz.Proje olarak gösterdiğiniz bir c# form uygulama şablonudur bunun gibi şablonların yüzlercesini ücretsiz internette bulabilirsiniz.Ve bu şablonda kullanılan frameworkü bile bilmiyorsunuzdur eminim ben söylüyüm size C# - Metro Ui Framework.

Böyle bir proje yapmak için öncelikle daha önce çalışmalarınız olması gerekiyor oda yok :)

Güzel hayaller kuruyorsunuz kendinizi bilgili gibi gösteriyorsunuz fakat bir yandanda gerçekler var bu işleri az çok bilen kişiler malesef inanmaz böyle şeylere :)

Visual studio açıp formun üzerine araçlardaki toolsları sürükle bırak yapınca program yapılmıyor malesef sadece görüntüden ibaret :D
Amacım internetten bulduğum şablonları projeme ekleyip hava atmak olsaydı bu projeye hiç girişme zahmetinde bulunmazdım zaten. Bu uygulamayı hayata geçirebilmek için bazı fedakarlıklar yapmam gerektiğimin gayet farkındayım söylesenizde/söylemesenizde bunun bilgisini vermek istiyorum. Bionluk tarzı freelancer sitelerinden paralı şekilde destek alacağım ücretli şekilde. Herşeyi tek başıma yapmaya çalışacak kadar mükemmel yetenekli birisi olmadığımın da gayet farkındayım. Zaten istesem de bunu tek başıma yapamam. Güzel hayaller kuruyorsunuz demişsiniz buna da değinmek istiyorum hayallerimiz gerçekleştirebilmek için vardır ve gerçekleştirebilmek için bu yolda mücadele etmeliyiz sevgili dostum. İnsanlara gereksiz yere umut aşılamıyorum ya da bana bunun için bağış yapında demiyorum. Fakat projemi bitirdiğimde açık kaynak kodlu şekilde github hesabım üzerinden paylaşacağımın garantisini vermek istiyorum. İnsanlar bana tabi şunuda diyebilir neden açık kaynak kodlu şekilde kendi yaptığın projeni paylaştın enayi misin gibi pek hoş olmayan ithamlarda bulunabilir zaten amacımda enayi olmak değil güvenilir olduğumu göstermeye çalışmak. Çünkü herşeyden önce projeniz güvenilir ve kullanılabilirliğe müsait olmak zorunda. :giggle:

Siz yine de olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıp projenize devam edin. Belki ilk aşamalarda kopyala yapıştır ile başlarsınız ama üzerinde çalıştığınız ve emek verdiğiniz süreçte ilerleme kaydedip elbet bir gün kendi kodlarınızı yazabilecek duruma gelirsiniz. Kimse anne karnında kodlama bilgisiyle doğmuyor, herkesin bir başlangıç noktası var. Bu da sizinki olsun.

Siz yine de olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıp projenize devam edin. Belki ilk aşamalarda kopyala yapıştır ile başlarsınız ama üzerinde çalıştığınız ve emek verdiğiniz süreçte ilerleme kaydedip elbet bir gün kendi kodlarınızı yazabilecek duruma gelirsiniz. Kimse anne karnında kodlama bilgisiyle doğmuyor, herkesin bir başlangıç noktası var. Bu da sizinki olsun.
Kopyala yapıştır değil, videoları izleyerek ve uygulayarak göre göre. Gerektiğinde kendimden bir şeyler katarak ve hata aldığımda yapay zekadan yardım alarak ilerliyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim :)

Merhaba, öncelikle başarılar diliyorum. Bu tarz işlere bolca vakit harcamış biri olarak fikirlerimi belirtmek isterim.

Ben de yıllardır kendi kendime bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ufacık bir ürün ortaya koyduğumda bile her şeyi yapabilirmişim gibi hissediyorum ama durum böyle değil. Bence siz de şu an aynı hislere kapılıp büyük hayaller kuruyorsunuz. Ben her işe yapılabilir taraftan bakmayı seven biri olarak hedeflediğiniz şeylerin yapılabilir olduğunu düşünüyorum ancak gerçekçi bakarsak bunlar hem çok uzun vakit alır hem de çok fazla para.

Metin2, Wolfteam, Wild Ones gibi oyunların platformunuzdan erişilebilir olacağını söylüyorsunuz. İşin ciddiyetinizi kavrayamadığınızı varsayıyorum. Sadece Metin2 için bile bir ton masrafa girmeniz gerekecek. Siz projeyi açık kaynak hale getirmek istediğinizi söylüyorsunuz fakat bu kadar büyük bir projede eğer geliriniz olmazsa başarıya ulaşamazsınız. Ayrıca paylaşmış olduğunuz kaynakları kullanarak çok daha iyi uygulamalar geliştirilmesi muhtemel. Wolfteam'in eski haline erişim sağlamak için Wolfteam'in kaynak kodlarına sahip olmanız ve üzerinde büyük değişiklikler yapmanız ya da oyunu sıfırdan inşa etmeniz gerekir ki sıfırdan birebir aynısını yapmak neredeyse imkansız. Diyelim ki bir şekilde yaptınız bu sefer sunucu çalıştırmanız gerekir ki oyun oynanabilsin. Bu da sürekli masraf demek. Gelir modeli olmayan bir projenin masrafı varsa o proje kısa sürede biter. Telif konusuna girmedik bile. Firmaların oyunlarını taklit ettiğiniz için size telif davası açmayacağını garanti edemezsiniz.

Gelelim işin program tarafına. Kendi programınızı inşa ediyorsunuz fakat tasarımda Metro UI kullanıyorsunuz. Büyük bir iş ortaya koyuluyorsa kendine has olması önemlidir. Bu şekilde olmaz mı elbette olur fakat ileride size sorun yaşatması muhtemel. Yarın bir gün yapmak istediğiniz bir değişiklik bu paketlerle uyumlu olmazsa sadece uyumlu hale getirmek için çok fazla vakit harcamanız gerekir ki bu istenmeyen durumdur. Ayrıca eğer uyumluluk sağlanamıyorsa yapacağınız değişiklikten vazgeçmeniz ya da paketi projenizden tamamen kaldırmanız gerekebilir ve bu durumun yol açacağı sorunları düşünmek insanı dehşete düşürüyor. On binlerce satır kodun yeniden inşa edilmesi:eek:

Belki de başınızı en çok ağrıtacak bölüm: Güvenlik. Açık kaynak bir projede güvenlik sorunu yaşamanız çok ama çok olası bir durumdur. Bu ve diğer sebeplerden ötürü programın açık kaynak olmadığını varsayalım. Öncelikle programınızın kodlarını tersine mühendislikten belli oranda korumanız gerekir. Belli oranda diyorum çünkü tamamen korumanın yolu yok. Eğer tüm işlem sunucularınız üzerinden gerçekleştirilecekse sunucularınızın korunması için çok fazla önlem almanız gerekir. Sunucularınıza yapılacak bir saldırıda tüm sisteminiz çökerse kullanıcılar bu programı kullanmaz. Ayrıca veri sızıntısına karşı da büyük önlemler almanız gerekir. Sızıntı yaşanması halinde büyük davalara maruz kalmanız ve hayatınızın geri kalanını cezaevinde geçirmeniz muhtemel.

Bu çok ama çok yüzeysel bir bakıştı. Bu işin sadece planlama aşaması bile aylar sürer. Eğer tek tek oyunları yapmayı düşünüyorsanız yıllar sürer. Yine de hedefinizden vazgeçmeyin derim. Yapacağınız işi en baştan detaylıca planlayın ve sonra yapmaya başlayın. Bana sorarsanız bahsettiğiniz oyunların platforma eklenmesi fikrini rafa kaldırın ve insanların sorunsuz şekilde mesajlaşabilecekleri bir uygulama ortaya koyun. Tüm işlevleri sorunsuz çalışır hale getirdikten sonra yavaş yavaş projeyi büyütün. Bir gün belki de burada yazdıklarınızı ve çok daha fazlasını yapmış olacaksınız. Bana sorarsanız gelir elde etmeyeceğiniz bir uygulamaya freelancer parası ödemek mantıklı değil. Bunun yerine siz bu projeyi geliştirirken profesyonel hale gelip freelancer olabilir ve hem kendinizi idame ettirecek hem de projenize katkı sağlayacak miktarlarda gelir elde edebilirsiniz.

Başarı çok çalışmakla olur. Çok çalışmak motivasyon gerektirir. Motivasyonun kaynağı da inançtır. Bir şeyi başaracağımıza inanarak motive olur ve motivasyonumuz sayesinde çok çalışırız. Çok çalışarak da imkanımızın yettiği her işin üstünden geliriz. Umarım başarılı olursunuz. Herkese iyi günler.

Projende başarılar dostum buton tasarımı vs gibi işlerinde yardım gerekirse benimle iletişime geçebilirsin boş zamanlarımda yardımcı olmaya çalışırım.

Geri