AltyapıFiles Üzerine Server Kurulumu Serisi

hiqermod

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben Ömer yaklaşık 2 yıl önce bu siteye kayıt olup çocukluk sevdam metin2 üzerine araştırmalar yapmaya başladım şuan belirli bir seviyeye geldiğime inanıyorum bu konu başlığında @Whistle hocamın Altyapı filesinin üzerinden bir server kurma serüvenimi sizlerle paylaşıcam 3 ay sonrada kendim bir pvp server açmayı planlıyorum ve aşamalarımı burdan sizlere bildiricem bir bug veya errorle karşılaştığımda neler yaptığımı sizinle paylaşıcam ozaman çokta uzatmadan başlayalım umarım bu konu herkese yardımcı olur sayın moderatör arkadaşlardan ricam ilk defa böyle bir seri başlatıyorum başlıklar açarken hatalar yaparsam lütfen beni uyarın birlikte düzeltelim.

Başlarken Src leri sizlerle paylaşıyım dediğim gibi @Whistle hocamın Srclerinden gidicem Server Source linki
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

FreeBsd version olarak 13.2 64 bit kullanacağım indirme linki

Ayar olarak işlemciye 2 çekirdek ram olarakta 4096 mb yi seçtim şuanlık localde geliştirmeye başlayacağım işletim sistemim win11 sanallaştırma olarakta oracle virtual box'u tercih ettim disk bölümüne geçtiğimdede 80 gb lık dinamik ayarlanabilir bir disk boyutu verdim ağ ayarını köprü bağdaştırıcısını seçtim ki makina kendi ip sini alabilsin şuan format işlemlerine başlıyorum

Hostname'i
şeklinde verdim çünkü bsd açılırken hostname i kontrol ediyor eğer kurallara uygun bir hostname değilse sistemin boot time ini bir tık yavaşlatıyor ondan dolayı şuan anladığım kadarıyla "www." ile başlayıp veya başka bir sub domain ".com" veya başka bir uzantıyla bitmesi bizim öncelikli kuralımız dediğim gibi ben
şeklinde ayarladım

File systeme geldiğimde ZFS yi tercih edip partitionları otomatik yapması için bsd ye bıraktım

format işlemine devam ederken sistem saatinin otomatik olarak senkronize olabilmesi için System Configuration seçeneklerinden ntpd yi aktifleştirdim bu sayese internet saatiyle sistem saatini senkronize edebilecek yanlış hatırlamıyor isem saat kayık olduğunda pkg ler update lenirken minik problemler yaşatabiliyor şansa bırakmayıp ntpd yi aktifleştirdim

kurulumu sonlandırmadan hiqermod adında bir kullanıcı oluşturdum ve group olarak wheel i ekledim yanlış hatırlamıyosum freebsd de bu group'un pek çok yetkisi var sistemi daha iyi yönlendirmek ve yönetmek amacıyla root hesabından değil oluşturduğum hiqermod hesabından işlerimi halledicem bunun için sudo paketini kullanıcam

böylelikle kurulumun sonuna gelmiş bulunmaktayım şimdi ilk olarak root hesabıyla sisteme giriş yapıp gerekli paketleri yükleyip yetkilendirmeyi yapacağım

paketlerle başlayalım öncelikle
Kod:
portsnap auto
komutuyla sistemdeki derlenebilir paketlerin listelerini güncelleyerek başladım bu işlem duruma göre biraz uzun sürebiliyor

daha sonra sırasıyla

Kod:
pkg update
pkg upgrade
komutlarını çalıştırarak packageleri güncelledim

Shell olarak BASH kullanıcağım için öncelikle bash ı indiriyorum
Kod:
pkg install bash

daha sonrasında BASH ı default olarak kullanmak istediğim için gerekli ayarı yapıyorum

Kod:
chsh -s /usr/local/bin/bash root
chsh -s /usr/local/bin/bash hiqermod

bu ayarlarıda hallettiğimize göre ssh bağlantısına geçebiliriz root hesabıyla şu adımları izledim
Kod:
ee /etc/ssh/sshd_config
ile ssh conf dosyami açtım port un önündeki # işaretini silip 22 değerini 2222 ye çektim
daha sornasında PermitRootLogin kısmını no dan yes e çektim
Kod:
service sshd restart
komutuyla birlikte confun aktif olmasını sağladım
ifconfig yazıp ip yi gördükten sonra ssh bağlantımızda tamamdır
ssh root@seninip -p 2222
ile bağlantı kurulabilir

şimdi benim için sistemi manage etmek çok önemli kod editörü olarakta vscode yi kullanıyorum linux ta takılırken cok işime yarayan remote ssh extentionu burdada kullanabilmek için bir takım işlemler gerekiyor
Kod:
sysrc linux_enable="YES"
service linux start
pkg install linux_base-c7
pkg install vim
pkg install wget
öncelikle bu kurulumları yaparak linux kernel desteğini arkamıza alıyoruz

şimdi
vim /etc/login.conf
diyerek login confu açıyoruz default taki path kısmını şu şekilde güncelliyoruz
Kod:
:path=/compat/linux/usr/sbin /compat/linux/usr/bin /sbin /bin /usr/sbin /usr/bin /usr/local/sbin /usr/local/bin ~/bin:\
daha sonra
cap_mkdb /etc/login.conf
komutunu kullanarak değişiklikleri aktive ediyoru böylelikle hayırlı olsun bsd mize vscode remote ssh extentionuyla bağlantı sağlayabiliriz

ilk kurulumlar bitti devamı part2 de yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz önemli herkese iyi forumlar!

Geri