Server Kurulumu Hakkında Yardım

Alcatraz

Çaylak Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Selamlar.

Arkadaşlar bildiğiniz üzere Gameforge'un Metin2 ve 4Story adı altında iki çeşit MMORPG tabanlı istemci oyunu mevcut. Eski bir oyuncu olarak 4Story oyununun PVP server'ını kurmak istemekteyim ancak daha önceden böyle bir deneyimim bulunmamaktadır. PVP server oluşturma sürecindeki tüm yasal sorumluluklar şahsıma aittir.

PVP Server nasıl kurulur, nelere dikkat edilir, kullanılan araçlar nelerdir? A'dan Z'ye tarafıma yardımcı olabilecek veya bu bilgileri içeren bir kaynak önerebilecek bir arkadaş var ise buyursun.

Selamlar,

Bu konuyu Soru, Cevap ve Yardım kategorisinde açmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum öncelikle.

Eğer 4Story tabanlı bir geliştirme öğrenmek istiyorsanız bunun metin2 den farkı olmadığını belirtmek isterim biraz araştırmalar sonucu aslında metin2 tarzı bir oyunu farklı .cpp, .h, .py dosyaları ile bir araya getirmişler bir nevi "Server files" tasarlar gibi tasarlamışlar.

Gerekli olan dosyalara baktığımız da ise hangi işletim sistemi tabanlı çalıştığına dair bir şey bulamadım fakat kontrol sağladığımda FreeBSD sürümlerinde çalışmaya uygun bir şey gibi duruyor,

Aynı şekilde metin2 de kullanılan programlar ile kullanılmaya açık duruyorlar burada farklı forum linklerini atmam pek uygun değil ama kısa bir araştırma ile source kaynaklarını bulabilirsiniz

Database için : Navicat veya MongoDB Tabanı kullanabilirsiniz.
Client Source tabanı için : Visual Studio 2013 sürümünü desteklediğini görüntüledim.
İşletim sistemi için : Emin olmamak ile beraber FreeBSD Sürümlerini deneyebilirsiniz
Python tarafını incelemedim fakat yukarıda da belirttiğim gibi metin2 yapmaktan farksız gibi duruyor bir denemenizi tavsiye ederim.

Düzeltme : VisualStudio 2017 kullanıyormuş.

Enes Bey öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Değindiğiniz noktalar üzerinden araştırmamı genişleteceğim. Paylaştığınız program ve yöntemler için minnettarım.

Esenlikler.

Bende baştan sona bir oyun sunucusu açmak istiyorum aklımın bir köşesinde. Fakat nasıl yapacağımı pek bilmiyordum. Forum üzerinde konu başlığı aratınca işe yarayan birkaç yazı çıktı. Geriye kaldı uygulaması.

Son olarak @Enes Deniz yazınızda bahsetmiş olduğunuz programların son sürümlerini kullansak sorun oluşur mu? Mesela ben visual studio 2022 kullanmaktayım yeni yeni ve alışma aşamasındayım henüz. Bilgi verebilirseniz bu konu hakkında çok sevinirim.

Bende baştan sona bir oyun sunucusu açmak istiyorum aklımın bir köşesinde. Fakat nasıl yapacağımı pek bilmiyordum. Forum üzerinde konu başlığı aratınca işe yarayan birkaç yazı çıktı. Geriye kaldı uygulaması.

Son olarak @Enes Deniz yazınızda bahsetmiş olduğunuz programların son sürümlerini kullansak sorun oluşur mu? Mesela ben visual studio 2022 kullanmaktayım yeni yeni ve alışma aşamasındayım henüz. Bilgi verebilirseniz bu konu hakkında çok sevinirim.
Bunu şu şekilde bir öne alabiliriz;
Mağlum bildiğimiz üzere metin2 dosyaları da ilk yayınlandığında bu programların ve işletim sistemlerinin önceki sürümlerini kullanmamıza izin veriyordu.

Daha sonrasında Metin2 geliştiricileri bunların "Extern" yani kütüphanelerini bularak sürüm yükseltme üzerinde deneyler yapmaya başladılar ve sonunda başardılar oyunun metin2 benzerliğini de göz önüne alırsak şayet kendi şahsi düşünceme göre bunların da kütüphaneleri güncellenebilir.

Geri