Yeni Files ile Açtığım Ücretsiz Server

maxbro

[GM]MaxBro
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar herkese iyi forumlar dilerim. Daha önce geliştirmeye başlamış olduğum altyapı filesimin tamamlanması üzerine tamamen ücretsiz vslik server açıyorum. Sürekli aç kapa yapılan veya çeşitli yüzük pet kanat vb. itemlerin satıldığı sunucularda oynamaktan bıkmış kardeşlerim diledikleri zaman sunucuya gelip oynayabilirler. Sunucuda herhangi ücretli hiçbir şey yoktur.

Peki neden ücretsiz bir server açıyorum?

Aslında cevabı çok basit. Her şey para değil bu hayatta. Tabi bunu söylerken, para kazanmak amacıyla açılan bir serverin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalini bir kenara bırakarak söylüyorum. 2028 yılına kadar website ve 2024'ün ortalarına kadar kiralamış olduğum sunucularım var. Yeni proje yapmayı da düşünmüyorum açıkçası muhtemelen bu açtığım son server olacak. Bu sebepten ötürü cihazların boş durmasındansa güzel oynanılabilir bir server olsun herkes oynasın istedim ve böyle bir karar aldım.

Zaten forumda pek fazla aktif değildim fakat artık çok nadir aktif olacağım. Daha çok kendimi yapay zeka alanındaki yeniliklerde geliştirmeyi düşünüyorum. Server files işleri başlangıçta eğlenceli fakat server açmayı düşünenler için birkaç tecrübemi paylaşmak isterim. Yanlış tanımlamalar yaparsam diye de baştan özrümü dileyeyim :)

Yapılan projelerde başarı oranını günümüz şartlarında çok düşük görüyorum. Bunun ilk sebebi piyasada oyuncudan çok reklamcı var ve herkes bir şeyler koparma peşinde ve de bu durum belki de bir tek beni rahatsız ediyordur. Yeni başlayanların veya çok yüksek bütçesi olmayanların pek bir şeyler başaramayacağı bir piyasa oluşmuş maalesef. Çünkü lonca lideri gelecek sizden para isteyecek, tiktokçusu gelecek para isteyecek, youtuber gelecek para isteyecek. Ücret vermek tabi ki ortada bir emek varsa karşılığını ödemek adına sorun değil. Fakat sorun olan şu, ücret ödemeyi sonlandırdığınız anda başkasıyla anlaşılması üzerine toplu bir user kaybı yaşanması ve de serverin maalesef ömrünün son bulması demek. Üzücü olan diğer gerçeklerden biri de bu piyasanın bir vurgun piyasası olarak görülmesi ve açılan ve yapılan her projede beklentileri karşılanınca projelerin sonlandırılması. Bu durum oyuncu taraflı olmaya da başlamış. Bu gün en kral oyunların steam veya epic store market fiyatları bile 1.000-2.000 tl bandında dolaşırken iki üç hafta sonra kapatılan sunucularda bundan iki üç kat daha fazla ücretlere hesap diziliyor.

Bu gidişat doğrultusunda pvp sektörünün sonunu parlak görmüyorum. Bundan dolayı da pvp serüvenimi sonlandırıyorum. Benden yeni başlayacak kardeşlerime, 5 yıllık tecrübelerime dayanarak nacizane tavsiyem başka alanlarda tecrübeler edinin ve kendinizi geliştirin.

Eğer bu forumda veya başka bir yerde kalp kırdıysam veya birini incittiysem lütfen hakkını helal etsin. Umarım yeni başlayan veya proje yapma düşüncesi olan kardeşlerime faydalı bir iki cümlem olmuştur. Herkesi saygıyla selamlıyorum.

Metin2 oyun sıfatından çıkıp sadece iş modeline girdiğindendir durum böyle. Aslında sunucu açmak ve insanlara oyun oynatmak evet bir iş modeli, herkes bu işten para kazanmanın peşinde. Fakat Metin2 için oyuncu topluluğuda olaya aynı çerçeveden baktığından beri bir projenin ne kadar iyi olduğu ya da kötü olduğu önemli değil. Oyuncular bir sunucuya artık oyun oynamak için, vakit geçirmek için, eğlenmek, kafa dağıtmak için girmiyor. Bu işlerin içerisinde olup çokca şey duyduğum için bunları bu kadar özgüvenli yazabiliyorum. 2-3 oyuncu profili var günümüzde. Bir kısım oyuncu her cuma açılan bir sunucuya girip nesne market açılışına kadar oynayıp, para kazanmanın derdinde. Taş çatlasın 1 hafta kalıyorlar. Biliyorlarki yeni server hype'ından dolayı oyuncu azalacak ve cuma günü başka bir sunucu açılacak. İkinci kısım nesne market açıldıktan sonra nesne markete para yatırıp, 1. haftanın sonunda daha fazla para elde etmek isteyen oyuncular. 3. kısım ise sanırım %10 luk bir kısım bile belki etmeyecek sadece oyunu oynamak için oyuna girenler.

Burada asıl önemli olduğunu düşündüğüm kısım 2. kısımdaki nesne markete para yatırıp daha fazla para kazanmak isteyen oyuncu topluluğu. Çünkü bu oyuncu topluluğu sayesinde hem oyuncu, hem de sunucu sahibi kazanıyor. Fakat bu sadece yeni server hype sebebiyle olduğu için oyuncular genelde sadece ilk hafta nesne marketi kullanıyor. Zaten 1. haftanın sonunda veya dediğiniz gibi izlediği youtuber oyunu bırakıp yeni sunucuya geçti diye o sunucuya geçenler çoğunlukta. Bu yüzdende ayda bir server reset durumuyla karşılaşıyoruz. Piyasada daha önce "çok" oyuncuya ulaşmış sunuculara baktığımızda hepsinin en az 10-15 sunucu geçmişi var.

Bu artık çözülemeyecek bir şey. Bunun çözülmesinin imkanı yok. Metin2 bu saatten sonra yeni oyuncu kazanamaz, oynayan kitle ise sadece para için oynuyor ve para tatlı geldiği için artık tekrar sadece oyun gözüyle bakamazlar. Benim bu güne kadar gördüğüm en başarılı proje Aeldra idi. O da geçtiğimiz günlerde bir açıklama ile projelerinin artık sonlanacağını ifade etti 3 senenin sonunda. Aeldra gibi bir proje bile bitebiliyorsa.. bilemiyorum.

Sanırım yapılacak tek şey, dediğiniz gibi başka alanlara yönelmek veya en azından büyük hayallere kapılmadan sadece kendimizi geliştirmek için uğraşmalıyız. Çünkü özellikle yazılımda öğrenmeye devam etmenin bence tek şartı bir şeyler yapmak. Ve Metin2 başlı başına bir proje olduğu için elementleriyle uğraşmak hem oyunu bildiğimiz için keyif, hem de kendimizi geliştirmek için bir fırsat veriyor.

Son olarak şunları söyleyip bitireyim, şuan eğer Türkiye piyasasına oynayıp tek amacınız para kazanmaksa, performans&stabilite&hile koruması hiçbir şey önemli değil tek yapmanız gereken oyunu olabildiğince basit, yüksek hasarlı, ve oyunu kolay tüketebilecekleri bir modele sokmak. Hatta şuan free, üzerine hiç düşünülmemiş, bir işlem bile yapmadığınız bir filesi alıp gerektiği kadar reklam basarsanız tebrikler oyununuz "tuttu" ve para kazanmaya başlayabilirsiniz piyasadaki şuanki tüm Türk sunucuları gibi.

Metin2 oyun sıfatından çıkıp sadece iş modeline girdiğindendir durum böyle. Aslında sunucu açmak ve insanlara oyun oynatmak evet bir iş modeli, herkes bu işten para kazanmanın peşinde. Fakat Metin2 için oyuncu topluluğuda olaya aynı çerçeveden baktığından beri bir projenin ne kadar iyi olduğu ya da kötü olduğu önemli değil. Oyuncular bir sunucuya artık oyun oynamak için, vakit geçirmek için, eğlenmek, kafa dağıtmak için girmiyor. Bu işlerin içerisinde olup çokca şey duyduğum için bunları bu kadar özgüvenli yazabiliyorum. 2-3 oyuncu profili var günümüzde. Bir kısım oyuncu her cuma açılan bir sunucuya girip nesne market açılışına kadar oynayıp, para kazanmanın derdinde. Taş çatlasın 1 hafta kalıyorlar. Biliyorlarki yeni server hype'ından dolayı oyuncu azalacak ve cuma günü başka bir sunucu açılacak. İkinci kısım nesne market açıldıktan sonra nesne markete para yatırıp, 1. haftanın sonunda daha fazla para elde etmek isteyen oyuncular. 3. kısım ise sanırım %10 luk bir kısım bile belki etmeyecek sadece oyunu oynamak için oyuna girenler.

Burada asıl önemli olduğunu düşündüğüm kısım 2. kısımdaki nesne markete para yatırıp daha fazla para kazanmak isteyen oyuncu topluluğu. Çünkü bu oyuncu topluluğu sayesinde hem oyuncu, hem de sunucu sahibi kazanıyor. Fakat bu sadece yeni server hype sebebiyle olduğu için oyuncular genelde sadece ilk hafta nesne marketi kullanıyor. Zaten 1. haftanın sonunda veya dediğiniz gibi izlediği youtuber oyunu bırakıp yeni sunucuya geçti diye o sunucuya geçenler çoğunlukta. Bu yüzdende ayda bir server reset durumuyla karşılaşıyoruz. Piyasada daha önce "çok" oyuncuya ulaşmış sunuculara baktığımızda hepsinin en az 10-15 sunucu geçmişi var.

Bu artık çözülemeyecek bir şey. Bunun çözülmesinin imkanı yok. Metin2 bu saatten sonra yeni oyuncu kazanamaz, oynayan kitle ise sadece para için oynuyor ve para tatlı geldiği için artık tekrar sadece oyun gözüyle bakamazlar. Benim bu güne kadar gördüğüm en başarılı proje Aeldra idi. O da geçtiğimiz günlerde bir açıklama ile projelerinin artık sonlanacağını ifade etti 3 senenin sonunda. Aeldra gibi bir proje bile bitebiliyorsa.. bilemiyorum.

Sanırım yapılacak tek şey, dediğiniz gibi başka alanlara yönelmek veya en azından büyük hayallere kapılmadan sadece kendimizi geliştirmek için uğraşmalıyız. Çünkü özellikle yazılımda öğrenmeye devam etmenin bence tek şartı bir şeyler yapmak. Ve Metin2 başlı başına bir proje olduğu için elementleriyle uğraşmak hem oyunu bildiğimiz için keyif, hem de kendimizi geliştirmek için bir fırsat veriyor.

Son olarak şunları söyleyip bitireyim, şuan eğer Türkiye piyasasına oynayıp tek amacınız para kazanmaksa, performans&stabilite&hile koruması hiçbir şey önemli değil tek yapmanız gereken oyunu olabildiğince basit, yüksek hasarlı, ve oyunu kolay tüketebilecekleri bir modele sokmak. Hatta şuan free, üzerine hiç düşünülmemiş, bir işlem bile yapmadığınız bir filesi alıp gerektiği kadar reklam basarsanız tebrikler oyununuz "tuttu" ve para kazanmaya başlayabilirsiniz piyasadaki şuanki tüm Türk sunucuları gibi.
Muhteşem yazmışsınız. Birkaç defa zevkle okudum :)

Geri