Xenforo Permissions (Yetkiler)

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhaba arkadaşlar,
Bu konumuzda Xenforo forum yazılımında kullanıcı izinlerinden bahsedeceğim. Burada yazılanları daha iyi anlamak için daha önce açtığım Xenforo Kullanıcı Grupları ve İzinleri adlı konuyu okumalısınız. Bu devamı niteliğinde olacaktır.

Xenforo Permissions (Yetkiler)​

Xenforo izinler konusunda oldukça geniş çaplı araçlar sunmaktadır. Kullanıcı grupları için tanımlanan izinleri genel olarak ayırlamanın yanı sıra her bölüme özel olarak yeniden düzenleyebilir hatta kullanıcılara özel olarak tanımlamalar yapabilirsiniz.

Xenforo'da yetki çeşitleri​

• Kullanıcı İzinleri (Kullanıcı gruplarında, bölümlerde ve üyeye özel tanımlanabilir.)
  • Moderator
  • Yönetici

Kullanıcı İzinlerinde öncelik şu şekilde sıralanır. Bölümler > Üyeye Özel > Kullanıcı Grupları
Moderatör ve Yöneticiler içinde ayrı izinler vardır.

Kullanıcı İzinleri​

Kullanıcı grubu izinlerini düzenlemek için AdminCP -> User Groups -> Permissions kısmına geliyoruz ve izinlerini düzenlemek istediğimiz Kullanıcı Grubunu seçiyoruz.

Xenforo'da kullanıcı gruplarına izinler tanımlanırken karşımıza resimdeki gibi 3 ayrı seçenek yer alacaktır.

Xenforo kullanıcı grubu izinleri.jpg

• Evet: Bu seçenek seçilirse kullanıcı grubuna kayıtlı olan üyelerde yetki tanımlanmış olacak.
  • Hayır: Bu seçenek seçilirse kullanıcı grubuna kayıtlı olan üyelerde yetki olmayacak. Çoklu kullanıcı gruplarına kayıtlı olan üyelerde gösterim sırası en yüksek olan ranka tanımlı yetkili alır.
  • Asla: Bu seçenek seçilirse kullanıcının kayıtlı olduğu diğer gruplardaki seçenekler gözardı edilecek ve yetki olmayacak.

Yetki Çeşitleri
  • Evet/Hayır
  • Değer alacak şekilde

Daha önceki konumuzda bir kullanıcının birden fazla üye gruplarına kayıtlı olabileceğini belirtmiştim. Bu durum yetkilerin hesaplanması sırasında da büyük öneme sahip. Üyenin kayıtlı olduğu kullanıcı gruplarından gösterim önceliği en yüksek olanın yetkilerini alır. Eğer yetki değer atamalı ise en yüksek olan tanımlanır.

Mesela beni ele alın. Ben şuan :admin-rank:, :gelistirici-rank:, :yardimsever-uye-rank: ve :yazar-rank: ranklarına sahibim.

Hayır seçeneğini biraz açalım...

"Üye Listesi Görebilir" yetkisi Yardımsever Üye, Geliştirici ve Yazar ranklarında Hayır olsun. Admin rankında evet işaretli olsun. Bu durumda bu yetkiye sahip olacağım.

Asla seçeneğini biraz açalım...​

"Üye Listesi Görebilir" yetkisi Geliştirici ve Yazar ranklarında Hayır olsun. Yardımsever Üye'de ise Asla işaretli olsun ve Admin rankında evet işaretli olsun. Bu durumda bu yetkiye sahip olmayacağım. Çünkü tek bir Asla işaretli ise diğer kullanıcı gruplarında ne seçilirse seçilsin yetki olmayacaktır.

Konunun devamı gelecek. Şuan saat geç olduğu için burada bıraktım

Geri