Xenforo Kullanıcı Grupları ve İzinleri

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Uzun süredir Xenforo kullanan birisi olarak sistem hakkında baya bi bilgi deneyimledim. Bu konumuzda ise çok sık karıştırılan bir mesele hakkında duracağız.

Xenforo Kullanıcı Grupları​

Xenforo bir forum scripti olduğu için site yetkilileri dışından da içerik girilir. Siteye gelen iyi niyetli insanlar olduğu kadar kötü niyetli insanlar da vardır. Bu yüzden yazılımda kullanıcı grupları mevcuttur. Forum camiasında kullanıcı grupları rank olarak bilinir. Mesela; birisine Geliştirici rankını verdiğimiz zaman aslında o kişiyi Geliştirici kullanıcı grubuna dahil etmiş oluyoruz.

Peki kullanıcı grupları nedir?​

Kullanıcı gruplarında yetkiler bütünlüğü vardır. Örneğin; Üye adında bir kullanıcı grubu oluşturdunuz ve bunun yetkilerini ayarladınız. Eğer sisteme kayıtlı birisi bu kullanıcı grubunda ise sizin ayarladığınız yetkilere sahip olacaktır. Kullanıcı grupları sayesinde yüzlerce oluşan yetkiler arasında boğuşmanız zorunda kalmayacak, hangi kullanıcıya acaba ne yetkileri verdim diye düşünmeniz gerek kalmayacak. Bir kullanıcı grubunda düzenleme yaptığınız anda buna tanımlı olan her üyede otomatik olarak güncellenecek.

Kullanıcı izinleri nedir?​

Xenforo'da birden fazla yetki çeşidi vardır. Temel yetkiler, moderasyon yetkileri ve yönetim yetkileri. Moderasyon yetkilerini sisteme moderatör eklerken ilgili kişiye özel olarak tanımlayabilir veya bir kullanıcı grubunda da bu yetkileri verebilirsiniz. Yönetim yetkileri ise direkt olarak yönetici panelinde verilen izinlerdir. Temel yetkiler ise "konu açma, yorum yazma" gibi şeyleri kapsamaktadır.

Birden Fazla Kullanıcı Grubu​

Xenforo'da kullanıcı gruplarını bir üyeye iki şekilde atanır.
  • Birincil Kullanıcı Grubu
  • İkinci Kullanıcı Grubu

Birincil Kullanıcı Grubu​

Üyeye tanımlı olan öncelikli kullanıcı grubudur. Sisteme eklediğiniz kullanıcı gruplarından sadece bir tanesini seçebilirsiniz.

İkincil Kullanıcı Grubu​

Üyelere diğer eklediğiniz kullanıcı gruplarını tanımlamak isterseniz ikincil kısmından seçebilirsiniz. Birden fazla kullanıcı grubu seçilebilir.

Şimdi aklınıza bazı sorular takılabilir. Birden fazla kullanıcı grubu tanımlandığında izinler nasıl sistem tarafından belirleniyor. Bu aşamada işin biraz matematiğine ve mantığına gireceğiz. Ancak bunu sonraki konumuzda anlatacağım.

Xenforo Permissions (Yetkiler)

Geri