Sudanlı sanatçı İslam karşıtı tavrı nedeniyle Fransa nişanını reddetti.

XPyrion

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Ticaret Puanı
0

Sudanlı sanatçı İslam karşıtı tavrı nedeniyle Fransa nişanını reddetti​

Sudanlı kadın ressam Kamala İbrahim İshak, Fransa’nın İslam karşıtı tavrı ve Peygamber Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler nedeniyle Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı'nı reddetti.​

29.10.2020​

Sudanlı sanatçı İslam karşıtı tavrı nedeniyle Fransa nişanını reddetti

Hartum​

Sudanlı kadın ressam Kamala İbrahim İshak, Fransa’nın İslam karşıtı tavrı ve Peygamber Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler nedeniyle Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı'nı reddetti.
Sudan resmi haber ajansı SUNA, ressam İshak’ın Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı'nı almayı reddettiğini yazdı.
Haberde, İshak’ın Fransa’nın İslam karşıtı tavrı ve Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler nedeniyle nişanı almak istemediğini Fransa’nın Hartum Büyükelçiliğine bildirdiği, elçiliğin durumun üzüntüyle karşılandığını belirttiği kaydedildi.
Fransa'nın "Chevalier de I'Ordre des Arts et des Lettres" sanat ve edebiyat nişanı, Fransa Kültür Bakanlığı himayesinde Fransa ve dünya çapında sanat ve edebiyatın gelişimine sundukları katkılarla fark yaratan kişilere veriliyor.
Fransa'da 16 Ekim'de Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin ardından Macron'un İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması ile Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerin binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki ve protestolarla karşılanmıştı.

Son zamanlarda haberlerde yer alan çirkin konular üzerinden bende bir şeyler söylemek isterim. Biz insanlık olarak acaba ne zaman herkesin dinine, inancına saygı göstermeyi öğreneceğiz. Yabancılar müslümanlara demediğini bırakmıyor bizlerde demediğimizi bırakmıyoruz. Birisi gider kendi görüşüne uymuyor diye öğretmenin boğazını keser diğeri camileri polislerle basar. Siyasetçiler ise oy uğruna bu çatışmayı körüklemekten başka bir şey yapmıyor. Fransa'nın daha ılımlı yaklaşması ve bu tarz olayların artmaması için provokasyona neden olacak eylemlerden kaçınması gerekirdi. Resmen 3. dünya ülkesi liderleri gibi davranıyorlar. Amaçları ne bilmiyorum ancak islam düşmanlığı üzerinden avrupadaki aşırı sağcılardan oy alabileceğini mi sanıyor. Artık bu tarz numaralar Türkiye'de bile işlemiyor.

Verilen ödülleri reddetmek herkesin hakkı sonuçta bu konuda bir eleştirim yok. Teknoloji, sanat ve bilimin ilerlediği kadar insanlık olarak eski zamanlardan kalma alışkanlıklarımızdan kurtulup birlik ve beraberlik içinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Ancak insanları kutuplaştıran siyasetçiler olduğu sürece bu zor.

Fransız millet vekilinin şu konuşmalarını dinlemenizi öneririm. Gerçekten çok iyi bir açıklama yaptı.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Kesinlikle İshak’ın yapmış olduğu ve göstermiş olduğu tavrı destekliyorum.

Geri