Yardım Source Dosyalarında Virüs

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

alparslan

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben bir bilişim firmasından ücretli files source dosyaları satın aldım fakat client_src içerisinde virüs buldu McAfee. Dolayısı ile güvenilir bulamadım virüs bulduğu dosyaları araştırdığımda ise içlerinden bi kaçının bilgisayardaki .exe dosyalarına saldırarak büyük performans sorunları çıkardığı gibi bi kaç bilgi edindim. Bu yüzden şuan için kullanamıyorum ve dosyaları bilgisayarımdan temizledim. Sorum ise şu ilk olarak client_src metin2 oyununda ne görevi görüyor? oyunun bel kemiği dosyası sanırım oyuncular için fakat files ile bağlantısı nedir? Temiz bir client_src bulduğumda satın aldığım filesin diğer dosyaları ile kullanmaya çalışırsam sorun çıkarması muhtemel midir? Yoksa sorunu bu şekilde bir nebze de olsa çözebilir miyim?

Bulunan virüsler ise şu şekilde :

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

NOT: Forum kullanma olaylarında yeni olduğum için bu tarz bir link paylaşımı serbest midir bilemiyorum. Eğer yasak ise kusura bakmayın.

Merhaba, öncelikle tek bir antivirüsün verdiği sonuca inanmamak gerek. Antivirüs programları bazen virüs olmadığı halde bazı etkileşimleri virüs olarak algılayabiliyor. Attığınız görsellerdeki dosyaların client source'da olduklarından emin misiniz?
Çünkü içlerinde Windows'a ve Java'ya ait .exe dosyaları var. Sadece client source dosyasını taramadan geçirin.

Ayrıca client source nedir? sorusuna gelecek olursak, oyuna giriş yapılan .exe dosyasının kaynak dosyalarıdır. Game source'da yapılan değişikliklerin (gerektiğinde) oyuna giriş yapılan .exe ye tanıtılmasını ve game-client arasındaki ilişkiyi sağlar.

Daha önce böyle bir olay bi arkadaşımın başına gelmişti. Satın aldığı kişiye bu durumu bildirmişti ve temizlemişlerdi. Bu durumu onlara bildirmek zorundasın böyle bir hakları yok.

Merhaba, öncelikle tek bir antivirüsün verdiği sonuca inanmamak gerek. Antivirüs programları bazen virüs olmadığı halde bazı etkileşimleri virüs olarak algılayabiliyor. Attığınız görsellerdeki dosyaların client source'da olduklarından emin misiniz?
Çünkü içlerinde Windows'a ve Java'ya ait .exe dosyaları var. Sadece client source dosyasını taramadan geçirin.

Ayrıca client source nedir? sorusuna gelecek olursak, oyuna giriş yapılan .exe dosyasının kaynak dosyalarıdır. Game source'da yapılan değişikliklerin (gerektiğinde) oyuna giriş yapılan .exe ye tanıtılmasını ve game-client arasındaki ilişkiyi sağlar.

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim ben de dediğinizi düşünerek farklı virüs tarama programlarından geçirdim ve maalesef neredeyse hepsi çoğu dosya için aynı sonucu verdi. Ve tekil olarak client_src dosyasını taramadan geçirdim. Ve bütün virüsleri bu dosyalarda buldu. Çoğunluğu HackShield adlı bir klasör altındaydı. /client_src/extern/bin/Archive/HackShield/Win/x86/amazon.exe gibi dosyalar şeklinde tam yolları. ResHacker adlı bi klasör altında bulunan virüste mevcut.

Son olarak dediğim gibi farklı bir client source aldığım taktirde firmadan aldığım files dosyasının herhangi bir önemi kalmayacak sanırım.

Daha önce böyle bir olay bi arkadaşımın başına gelmişti. Satın aldığı kişiye bu durumu bildirmişti ve temizlemişlerdi. Bu durumu onlara bildirmek zorundasın böyle bir hakları yok.

Evet haklısınız. Firmaya ilettim. Fakat firma virüs bulması çok saçma. Bu dosyaları diğer müşterilerimize de ilettik vs onlarda herhangi bir problem yoktu gibi konuşmalar gerçekleşti. Zaten filesi almam çok sancılı bir süreç olduğu için firmanın bu sorunu ne kadar sürede çözeceği ise tam bir muamma. Bekleyiş içerisindeyim.

Evet haklısınız. Firmaya ilettim. Fakat firma virüs bulması çok saçma. Bu dosyaları diğer müşterilerimize de ilettik vs onlarda herhangi bir problem yoktu gibi konuşmalar gerçekleşti. Zaten filesi almam çok sancılı bir süreç olduğu için firmanın bu sorunu ne kadar sürede çözeceği ise tam bir muamma. Bekleyiş içerisindeyim.
Sancı dedin de aklıma direkt "malum firma" geldi :D ismini vermeyeyim :D Yaz onlara belli sen aynı kişiden satın almışsın yaz üstele düzeltmeleri lazım. Kaspersky denen virüs programını da kullan onda da bir test et bakalım o hepsinden iyidir. Sonuçları ilet onlara çözmek zorundalar. Üstelik diğer müşterilerin senin gibi virüs taraması yapıp yapmadığını veya o müşterilerde sendeki gibi bir virüs programı olup olmadığı ne malum? Blöf yapıyorlar dostum üstele sorununu. Source dosyaları önemli dosyalardır. Sen o dosyalar için para bayıldın o kadar onlara. Hakkını ara susma :)

Evet 'malum firma' maalesef herkese çok fazla problem yaşatmış sanırım :) nedir bu çektiğimiz firmadan :) Kaspersky içinse sebebini bilmediğim bir şekilde kaspersky ücretsiz sürümünü resmi web sitesinden indirdim ve tarama yaparken maalesef programın kendisi bilgisayarımı inanılmaz bir şekilde şişirdi. Virüs var mı diye bakmak için yüklediğim program sanırım bişeyleri tetikledi ve c diskim saat içersinde hiç işlem yapmama rağmen 150 gb doldu. O yüzden o programa tövbeliyim diyebilirim.

Niye bu kadar kastınız ki? o öğelerin hepsi gereksiz, mainline_released dosyalarında da var onlar. Gameforge'nin kullandığı extern programları, zaten kullanmayacaksınız. silin gitsin.

Niye bu kadar kastınız ki? o öğelerin hepsi gereksiz, mainline_released dosyalarında da var onlar. Gameforge'nin kullandığı extern programları, zaten kullanmayacaksınız. silin gitsin.

Merak ettiğim bir diğer konuda buydu bu dosyalar client source için ne kadar gerekli fakat yazmayı unutmuşum birde şu var virüs diğer dosyalara ne kadar etki etmiştir?

Merak ettiğim bir diğer konuda buydu bu dosyalar client source için ne kadar gerekli fakat yazmayı unutmuşum birde şu var virüs diğer dosyalara ne kadar etki etmiştir?

virüs mü?

tumblr_onhqkbXhna1ujmvy2o1_1280.jpg

:D maalesef hepsi için geçerli olmasa da ahnrpt.exe imzalanmamış. Tabi ki her imzalanmamış dosyaya virüs gözü ile bakmak doğru mudur bilemiyorum. Fakat araştırdığımda çoğu döküman bu dosya imzalanmamış ise ki dosya yolunun da önemli olduğunu belirten kaynaklar var ve bu dosya yolu windows altında değil yani bunlar büyük oranda bu dosyanın virüs olduğunu gösteriyor. Ki bu sadece tek antivirüs programının verdiği sonuç değil. Bir çok antivirüs programı için bu dosyaya virüs dedi.

Özelden banada iletmiştiniz. O dosyaların çoğu kullanılmıyor bile. Siz yinede aldığınız kişiye bunları iletim. Virüs içeren şeyleri kaldırsınlar.
clienti build ettikten sonrada virüs taraması yapmayı unutmayın.
Client build ettikten sonra verdiği exe dosyasında virüs olmaması çok önemli. Çünkü oyuncular bilgisayarına indirecek ve virüs programlarının uyarı vermesi sadece markayı lekeler.

Özelden banada iletmiştiniz. O dosyaların çoğu kullanılmıyor bile. Siz yinede aldığınız kişiye bunları iletim. Virüs içeren şeyleri kaldırsınlar.
clienti build ettikten sonrada virüs taraması yapmayı unutmayın.
Client build ettikten sonra verdiği exe dosyasında virüs olmaması çok önemli. Çünkü oyuncular bilgisayarına indirecek ve virüs programlarının uyarı vermesi sadece markayı lekeler.

Henüz build etmedim fakat bir diğer problem ise auto lanucher kısmında indirdiği dosyalardan bir tanesi yüklenmeye başladığında yine antivirüs programı uyarı veriyor. Sorun auto launcher exe ile alakalı değil indirdiği pack için böyle bir durum söz konusu. En kısa sürede hazırladığınız auto launcher videosunu izleyerek hangi sunucudaki hangi dosyayı indirmeye çalışıyor diye de kontrol edeceğim.

Geri