Çözüldü sh Script Yazmak

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

Finnael

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaslar, metin2 altyapi files olusturma egitimini takip ettikten sonra server acma isini daha kolaylastirmak icin kendi sh scriptimi yaziyordum fakat sebebini cozemedigim bir hata almaktayim.

Kod:
#!/bin/sh
clear
echo -e "\033[32m \nStarting DB...\033[0m"
cd /usr/game/cores/db/
./db &
sleep 5
clear
echo -e "\033[32m \nStarting Auth..\033[0m"
cd /usr/game/cores/auth/
./auth &
sleep 5
clear
echo -e "\033[32m \nStarting Channel 1..\033[0m"
cd /usr/game/cores/ch1/
./ch1 &
sleep 5
clear
echo -e "\033[32m \nStarting Channel 99..\033[0m"
cd /usr/game/cores/ch99/
./ch99 &
sleep 5
clear
echo
echo -e "\033[32m \n Channel 1 has activated ..\033[0m"
echo

Aldigim hatalar ise boyle:
putty not found.jpg

Kod da bellirtigim dosyalarin icin de db, auth ve game dosyalarin olmasina ragmen yine de bulunamadi gibi bir hata veriyor. Daha once boyle ilginc bir hatayla karsilasan oldu mu? Ornek vermek acisindan /usr/game/cores/db'nin icerigi:

dosyalar.jpg

Son düzenleme:
game ve db dosyalarını share/bin içine attınız mı?

Evet share/bin icerisinde hem game hem de db dosyasi bulunuyor. Zaten kendim putty uzerinden elle teker teker actigim zaman bir sikinti cikmiyor. Fakat sh ile baslatmak istedigim zaman not found hatasi aliyorum.

Çok garip. Bu şekilde çalışması gerekiyor.
No such file or directory hatası veriyor. Sanırsam dizinle alakalı bi sorun var.
İsterseniz bana özel mesajdan anydesk veya teamviewer bilgisi gönderin. Beraber bakalım

Bu konuyu gördükten sonra bir sonraki videoda en iyisi bash scriptini yazmayı anlatayım dedim. Alışagelmiş bash scriptlerinde bazı sorunlar vardı. Açık olan oyunu denetlemeyip tekrar açmaya çalışması, kapatırken db çekirdeğini kapatmadan kanal dosyalarını kapatarak item kaybını sağlaması vs gibi bir çok etken vardı. Şuan oyunu açma scriptini bitirdim. Buda ekran görüntüsü. Bir sonraki videoda -9. bölüm- nasıl yazılacağını ve çalışma mantığını anlatacağım.

altyapi files bash script.jpg

Daha önceki birçok yazımda vrunner'i önermediğimi söylemiştim. Bunu bu şekilde yapmamım bir diğer sebebi de freebsd timer kullanarak sürekli olarak oyunu kontrol edecek ve bir şekilde kanal kapanırsa otomatik aktif edebilecek.

Zaten bu rehbere başlamadan önce aklımda vardı. Şu şekilde yapabilirsem daha güzel diye. Bu yüzden biraz uğraştırıcı oluyor. Kendimi birden shell kodlama rehberlerinde buldum. :D

Altyapı Filesi Rehberi bittikten sonra sitemizde eğer bi dev ekibi kurulabilirse MMO Tutkunları Altyapı Filesi Hazırlama Hakkında bu konuda anlattığım şekilde ilerletmek istiyorum. :)

Mesela kanal 1'i kapattıktan sonra tekrardan çalıştırdım.
altyapi files bash script kapali core kontrolu.jpg

Az çok mantığı anlaşılmıştır diye düşünüyorum. :)
Videoları dikkatlice izlediyseniz kanal klasörleri altında game dosyasını tanımlarken kanal ismi ile tanımlamıştım. Bunun nedeni de bu yüzdendi :)

Veee son olarak oyunu kapatmak için gerekli scripti yazdım.
mmotutkunlari altyapi files kapatma scripti.jpg

Bir önceki mesajımda oyun kapanırken kanallar kapanmadan dbnin kapanması sorunu sebebi ile item kaybı olacağından bahsettim. Sadece 28 satırlık komut ile bu kadar efektif bir script yazabildim.

Baya bi deneme yaptım. Bi sorun çıkmadı şimdiye kadar. Nasıl yazıldığını artık altyapı files hazırlama 9. bölüm yayınlandığında bakabilirsiniz.

Eline sağlık yardım gerekirse edebilirim
Çok teşekkürler. :)
Ben sadece oyunu başlatma ve kapatma scriptlerini yazmayı anlattığım bir video çektim. Şuan yükleniyor hatta.
İsterseniz altyapı filesi için diğer iş görevleri içinde scriptlerinizi yazabilirsiniz. Katkıda bulunan herkesin isimleri listelenecek.
Zaten serinin sonunda proje dosyaları forumun github hesabında herkese açık halde paylaşılacak.
Eğer @okcoder1134 'in sunduğu öneri bir şekilde faaliyete geçebilirse sitemizde küçük çapta bi dev ekibi oluşturabiliriz. Bu ekipte site adına içerikler üretebilir, altyapı filesini geliştirebilir.

Benim için öncelik insanların bir araya gelerek bir şeyler üretebilmesi.. Her ne kadar zor olsa da bi hayalin peşinden koşturuyorum :rolleyes:

Çok teşekkürler. :)
Ben sadece oyunu başlatma ve kapatma scriptlerini yazmayı anlattığım bir video çektim. Şuan yükleniyor hatta.
İsterseniz altyapı filesi için diğer iş görevleri içinde scriptlerinizi yazabilirsiniz. Katkıda bulunan herkesin isimleri listelenecek.
Zaten serinin sonunda proje dosyaları forumun github hesabında herkese açık halde paylaşılacak.
Eğer @okcoder1134 'in sunduğu öneri bir şekilde faaliyete geçebilirse sitemizde küçük çapta bi dev ekibi oluşturabiliriz. Bu ekipte site adına içerikler üretebilir, altyapı filesini geliştirebilir.

Benim için öncelik insanların bir araya gelerek bir şeyler üretebilmesi.. Her ne kadar zor olsa da bi hayalin peşinden koşturuyorum :rolleyes:
Güzel bir düşünce, eğer bu şekilde bir ekip olursa katılmaktan memnuniyet duyarım

Haftalar sonra gelen yeni mesaj. Konu çözüme ulaştıktan sonra altyapı filesi için hazırladığım sh scriptlerinden bahsetmiştim ve videolu anlatımını da youtube kanalımıza ekleyeceğimi söylemiştim. Konuyu ziyaret edenler için son durumu bildiriyorum.

Tüm videolar yayınlandı. Dileyenler şu videolara bakarak nasıl yazdığımı öğrenebilirler.

Oyunu açma ve kapatmak için sh script yazımı;

Log temizliği için sh script yazımı;

Metin2 files oluşturma ve geliştirme ile ilgili daha fazla videolu içeriklere buralardan ulaşabilirsiniz.
Metin2 Sıfırdan Altyapı Server Files Hazırlama Rehberi
Metin2 Geliştirici Eğitimi Video Serisi

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri