Sezonluk Server Sorunu Nedir ve Nasıl Çözülebilir | MMO Tutkunları
  1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
  2. Merhaba Ziyaretçi,
    Henüz sitemize üye girişi yapmadınız. Sitemizden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer sitemize daha önceden üye olduysanız, buradan giriş yapabilirsiniz. Sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Duyuruyu Kapat
  3. Merhaba Ziyaretçi, Usta üye alımında bazı maddeler değişti. Sizde güncel halini okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
İçerik üreticilerinin güvencesi olan temel telif hakkı sistemi forumumuzda kullanıma sunulmuştur. Telif hakkı ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: bu linke tıklayarak konuya erişebilirsiniz

Sezonluk Server Sorunu Nedir ve Nasıl Çözülebilir

'Metin2 Private Serverlar Genel' forumunda Whistle tarafından 27 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Whistle

Whistle Sarhoş Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 (Metin2) GM Casro2 (Metin2) Destek

5.289
    1.298
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Merhaba arkadaşlar,
    Bildiğiniz gibi Türk pvp piyasasının en kötü yanı belki de sezonluk serverler. Çok güzel projeler ile açılan serverin çoğu bir süre sonra kapanıyor. Sizce bunun nedeni nedir?

Aklımda takılan sorular şunlardır;
    • Sezonluk serverin sorumlusu yöneticiler mi oyuncular mı?
    • Oyunun zorluğu ve kolaylığı sezon süresinde bir etkisi olur mu?
    • Seçenek çok oyuncu az olduğu için mi serverler sezona düşüyor?
    • Sezonluk değilde daimi bir server olması isterseniz nasıl bir türde piyasaya çıkardınız?

Evet arkadaşlar. Bu soruları sormamım sebebi. Oyuncular ve yöneticilerin düşüncelerini paylaşıp sorunun sebebini öğrenmek. Eğer bu konu ile alakası bilgisi olanlar yorum halinde düşüncelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Bu bir ayretten tartışma konusudur. Tartışmanın usulleri MMO Tutkunları Genel Kuralları Madde 19'da belirtilmiştir.

McDynamic ve Jexsus bunu beğendi.
  2. akin025

akin025 Aktif Üye Üye

42
    22
    296
    16 Ocak 2018
    Erkek
    İstanbul
    • Bence yöneticiler heleki oyun yardimi bir svde bunu yaşadım.

• Çok zor olmadı oyuncularda bu kadar zor server oynuyacağıma türk oynarım daha iyi çağrışımı yapar.

• Bu olayın çok büyük önemi var. Serverlerın ömrünü kısaltan bir etmen.

• Oyuncularla ilgilenmenin yanı sıra adaletli olmanin önemi büyük. Oyunlada ilgilenmek gerek. Örneğin bazı serverlerde dünyanın küfürleri dönüyor. Oyuncu kaybını eğer önlemek istiyorsan bunlara gereken cezayi chat ban olabilir. Hesap kapatmadı çok sert bi kural olabilir bence. Sonuçta chat banla bir uyarı teşkil eder. Ben ne yaptığını görüyorum, duyuyorum oyunla ilgileniyorum gibisinden. Son olarakta oyuna küçük yenilikler yapmak iyi olucaktır sanırım.

McDynamic ve Whistle bunu beğendi.
  3. McDynamic

McDynamic MT Üye MT Üye Üye

258
    168
    706
    2 Kasım 2016
    Erkek
    Öğrenci
    İstanbul
    Katılıyorum. Kendi edindiğim tecrübelerimden yola çıkarak şu düşüncemi ortaya koyabilirim ki 90% geçerlidir çünkü oynadığım oyunların gidişatı nedense hep bırakıldığında 10% luk kısmı devam etti.

• Sezonluk serverin sorumlusu yöneticiler mi oyuncular mı? > Kesinlikle yöneticilerin oyuncular arasında yaptıkları yanlış tutumlar ve eklemek gerekirse oyunculara kulak verilmesi. Verilmesin denilemez fakat yüzde 1-5 gibi kısımla iş yaparsanız o yüzde 1-5 te kalmayabilir. Bunun yanı sıra hedefin olmaması. Server açıyorum deyip ama kaç kişiye göre neye göre düşünülmeden yapım aşamasında dahi hedefsizlik sonuçlarını beraberinde getirir diye düşünüyorum. Tekrar oyun içine dönersek sabit bir şekilde durulmamasıdır. Bu böyle gider yani her şey yöneticinin omuzlarında olduğu için dengeli bir davranış içinde olmak gerekir her şeyden önce de düşünceli !!! Rahatlığa yer olmayan bir konumdur.

• Oyunun zorluğu ve kolaylığı sezon süresinde bir etkisi olur mu? > Evet. Bunu şöyle düşünmek lazım. Evet bir sonuç hedef var en son seviye ve en son itemler hadi birde 5-5 efsunlar olsun bir ws lik server de alınan haz 1 ay iken orta server de 3 ay zor emek server de oyuncu kalmayana kadar. Fakat emek server yapımı kolay deyip hemen atılmamak lazım. Oyuncunun son seviyede bile cebelleştiği zahmetli ama mecburi olmayan bir işi olmalı buna göre oyunun dokusuna zarar verilmeden yapılmalı.

• Seçenek çok oyuncu az olduğu için mi serverler sezona düşüyor? > Hayır. Altını çizerek bu iş için olmazsa olmazlardan biridir GÜVEN. Yani 10 sene açık kalsın değildir elbette. Süre biçmekte mümkün değildir. Mesela kimse TR nin bu hale geleceğini bilemezdi. Diğer bir soruya atıf oldu şuan aslında da neyse devam edelim. :)

• Sezonluk değilde daimi bir server olması isterseniz nasıl bir türde piyasaya çıkardınız? > Kesinlikle zor emek serverle piyasaya çıkardım. Ws lik orta diye bir şey yoktur. Oyunun orijinal hali bellidir. Elbetteki sistemler bir takım modifikasyonlar yapılmalıdır. Unutmadan şunu kesinlikle söylemek isterim. Çoğu zaman görürüm serverimiz şu gün şu saat açılıyor denilip ondan sonra reklamları yapanlar var ve sonu hüsrandır. Toplu bir başlangıç olursa yeni gelenleri bastırabilir yönetimin adımlar atmasına mecburiyet verilmemiş olur.

Biraz uzun oldu ama filesin yapımından daha önemlidir diye düşünüyorum. :)

Not: Wslik ve orta server kuranlar bunu sakın yanlış anlamasınlar. Tamamen tercih meselesidir. Fakat gerçeklerde genel olarak böyledir. Çünkü oyunun merkezi buradan gelir.

Son düzenleme: 28 Şubat 2018
    Whistle ve akin025 bunu beğendi.
  4. Jexsus

Jexsus Mutluluk Fakiri Site Yetkilisi Admin Casro2 (Metin2) GM Casro2 (Metin2) Destek Üye

663
    402
    821
    30 Eylül 2014
    Erkek
    Ögrenci
    ANKARA
    Zorluk veya kolaylık fark etmiyor.
    Her şey yönetim biçimine bağlı ama metin2 pvp anlayışı çok farklılaştı. Son zamanlarda 1-2 ay oynayıp sıkılan userlere dönüştü herkes.
    Artık sezonluk server moda oldu bunun sebebi eski sezonluk basit pvp ler yüzünden oldu diyebilirim gözlemlerimce her şey bir yana oyunun sonu geliyor yavaş belki son çırpınışları diyebilirim Silkroad gibi eskiye özlem duyan oyunculara kalacak piyasa.

Whistle bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı şunu arayarak buldu:

1. metin2 yükleniyor deyip yüzde 99 da kalıyorsa

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.