Sett Mini Rehber

Jeex

MT Üye
MT Üye
Yazar
Mesaj
157
Beğeni
146
Puan
741
Sett-990x556.jpg


Sett

Sett oyunun yeni karakteri, oldukça hırçın, agresif ve her şeyi yumruklarıyla halleden bir dövüşçü. Haliyle, karakterimiz böyle olunca oyun stilimiz bir anda onun gibi oluyor. Sizde Sett kadar agresif olmak zorundasınız. Savunmaya gerek yok, sadece saldırın.

Öncelikle karakterimizin yetenek setinden bahsedelim. Ardından çıkmamız gereken eşyalar (bu noktada küçük bir parantez açmamda fayda var, Sett oynarken herkes farklı şekilde eşya diziyor. Bu mini rehberde benim dizdiğim eşya setini ve oyun şeklini okuyacaksınız. En azından, kendi deneyimlerimi aktaracağım için normal oyunlarda deneyip nasıl bir oyun stiliniz olduğunu keşfetmeniz lazım), ardından nasıl bir oyun stili izleyeceğimiz hakkında konuşacağız. O zaman Sett'in yeteneklerine geçelim.

Yetenekler

sett-pit-grit.png


Dövüşçü İnadı

Sett normal saldırılarını gerçekleştirirken bir sol, bir de sağıyla vurur. Sağ yumruğu biraz daha güçlü ve hızlıdır. Ayrıca Sett kaybetmekten nefret eder ve eksik canına bağlı olarak fazladan can yenilenmesi kazanır.

Not: Buradan anlamamız gereken, sol yumruğun ardından sağ yumruk biraz daha hızlı ve güçlü çıkıyor. Ancak tekrar sol yumruğa döneceği zaman aynı hızda vurmuyor. Bunu asla unutmayın. Eksik canınıza bağlı olarak fazladan can yenilenmesi kazanıyorsunuz.

sett-knuckle-down.png


Yapıştır

Sett'in sonraki iki saldırısı, hedefin azami canına bağlı olarak fazladan hasar verir. Ayrıca Sett rakip şampiyonlara doğru hareket ederken hareket hızı artışı kazanır.

Not: Sett, sadece rakip şampiyonlara hareket ederken hareket hızı artışı kazanıyor. Sett kaybetmekten ve kaçmaktan nefret eder, bu yüzden rakibe doğru bu yeteneği kullanıp geri dönerken hızlanır kaçarım demeyin, Sett tekrardan yavaşlıyor. Sett asla bir kavgadan kaçmaz.

sett-haymaker.png


Balyoz Gibi

Sett aldığı hasarı inat olarak biriktirir. Yetenek kullanıldığında Sett biriktirdiği tüm inadı harcayarak bir kalkan kazanır ve belli bir alana yumruğuyla vurur. Orta hat üstündeki rakipler gerçek hasar, yan hatlardaki rakiplerse fiziksel hasar alır.

Not: Sett bu yeteneği açtığı anda, ikinci bir pasif elde ediyor. İnat pasifi. Şampiyonlardan hasar aldıkça inadınız dolmaya başlıyor (bir süre sonra gidiyor). İnadınız ne kadar yüksekse, bu yeteneği kullandığınız an vereceğiniz hasar bir o kadar yükseliyor.

Img-W-skill-1024x576.jpg


Görselde görüldüğü gibi, orta hat üzerinde kalan rakipler gerçek hasar alırken, yanda kalanlar bu hasarı normal bir hasar olarak alıyorlar. Yani Sett oynarken birincil amacınız, inadınızı en yüksek seviyeye getirmek ve ardından orta hat üzerinden hasar çıkarmanız olacaktır. Böylelikle Sett'in gerçek potansiyeli açığa çıkacak ve daha yüksek hasarlar vereceksiniz.

sett-facebreaker.png


Surat Dağıtan

Sett iki yanında duran tüm rakipleri çekerek onlara hasar verir ve onları sersemletir. Eğer rakipler sadece tek bir yandaysa, sersemletilmek yerine yavaşlatılırlar.

Not: Rakip şampiyonları minyonlar ile birbirlerine tokuşturursanız, rakip şampiyonlar gene sersemletme etkisi alıyor. Yani illa iki şampiyon olacak diye bir şey yok.

sett-the-show-stopper.png


Yürek Hoplatan

Sett bir rakip şampiyonu kavrayarak havaya zıplar ve daha sonra onu yere savurur. Hedef ve hedefin düştüğü konumun yakınındaki tüm rakipler hasar alır ve yavaşlar.

Not: Takım savaşlarında oldukça etkili olacak bir yetenek. Birilerini götürebilirsiniz veyahut karşı takımın saldırı gücü taşıyıcısını alıp takımınızın arasına sokabilirsiniz, aynı şekilde bir anda karşı takımın arasına atlayıp herkese hasar ve yavaşlatma etkisi dahi uygulayabilirsiniz.

Karakterimizin genel olarak yetenek setini tanıdığımıza göre, eşya dizilimine geçebiliriz.

Eşyalar

trinity-force.gif


Üçlü Kuvvet


+250 Can

+250 Mana

+25 Saldırı Gücü

+%40 Saldırı Hızı

Bekleme Süresinde %20 Azalma

+%5 Hareket Hızı

ÖZEL Pasif - Savaş Galeyanı: Normal saldırılar, 2 saniyeliğine 20 Hareket Hızı verirken; katletme halinde ise 60 Hareket Hızı verir. Bu Hareket Hızı avantajı, menzilli şampiyonlar için yarıya iner.

ÖZEL Pasif - Büyülükılıç: Bir yetenek kullandıktan sonra yapılan ilk normal saldırı, isabet halinde taban Saldırı Gücü değerinin %200 kadarına eşdeğer ilave fiziksel hasar verir (1.5 saniye bekleme süresi).Kesinlikle ve kesinlikle çıkmanız gereken ilk eşyamız. Verdiği saldırı gücü, saldırı hızı ve %20 bekleme süresinde azalma gibi özelliklerle tam Sett'e uygun giden bir eşyamız. Aynı zamanda özel pasifleri ile bizi daha güçlü bir konuma getiriyor.

aklin-sonu.jpg


Aklın Sonu

Arkadaşlar bunu herkes çıkmaz, hatta çoğu oyuncu bana "Sterak niye çıkmıyorsun, aklın sonu ne birader?" diyecektir. Ancak şimdi eşyanın özelliklerine bakarsak Sett'e ne kadar uygun olduğunu görebiliriz.

+%50 Saldırı Hızı
+50 Büyü Direnci
+%5 Hareket Hızı

ÖZEL Pasif – Aklın Sonu: İsabet halinde 15 ila 80 Büyü Hasarı verirsin. Canının yarısından fazlası eksikse, bu etkinin verdiği hasarın %33 kadarına eşdeğer miktarda iyileşirsin. Bu miktar, yakın dövüşçü şampiyonlar için artarak %100 olur.

Saldırı hızı? Tabi ki lazım, sağ yumruğu ne kadar hızlı atarsam o kadar güçlü vuruşlar gerçekleştiririm. Üstelik bunu sıklaştırmış olurum. Ayrıca pasife bakalım, canımın yarısından fazlası eksik iken, yakın dövüşçü şampiyonlar için %100 kadar iyileştirme var. Üstelik etkinin verdiği hasar kadar. Bu eşya kesinlikle Sett'e çıkılmalı.

hasmetli-hydra.jpg


Haşmetli Hydra

+450 Can
+50 Saldırı Gücü
+%100 Taban Can Yenilenmesi

ÖZEL Pasif – Biçiş: Temel saldırılar 5 + azami can değerinin %1 kadarını ilave fiziksel hasar olarak hedefe; 40 + azami can değerinin %2.5 kadarını da koni biçiminde bir alanda isabet alan diğer rakiplere fiziksel hasar olarak verir.
ÖZEL Aktif – Hilal: Bir sonraki saldırında, bütün hedeflerin aldığı Biçiş hasarı, fiziksel hasar olarak 40 + azami can değerinin %10 kadarına çıkar ve koni şeklindeki etki alanı büyür (20 saniye bekleme süresi).

Artık yavaş yavaş can ve güç toplamanın zamanı. Bu eşya sayesinde hem canımız artacak hemde gücümüz. Oldukça iyi bir eşya.


olu-adamin-zirhi.jpg


Ölü Adamın Zırhı

+425 Can
+60 Zırh

ÖZEL Pasif – Tam Yol İleri: Hareket ederken İvme yükleri biriktirirsin. 100 yükte hareket hızı en fazla 60 artar. İvme; sersemletme, kışkırtma, korkutma, dönüştürme ya da hareketsiz bırakma etkileri altındayken hızlıca, yavaşlatma etkisi altındayken de yavaşça azalır.
ÖZEL Pasif – Ezici Vuruş:100 yük biriktikten sonra normal saldırılar 100 ilave hasar vererek yükleri boşaltır. Saldırıyı gerçekleştiren yakın dövüşçüyse hedefini 1 saniyeliğine %50 yavaşlatır.

Sett'e artık can çıkmamız ve biraz tanklaşmamız gerekiyor. Canı yüksek olan bir Sett w yeteneği ile oldukça iyi hasarlar çıkaracak aynı zamanda takımına daha yararlı olacaktır.

3e64e2cda784ad8f293d0678ebc069af4bb64ce1.jpeg


Ruh Gömleği

+450 Can

+55 Büyü Direnci

+%100 Taban Can Yenilenmesi

Bekleme Süresinde %10 Azalma

ÖZEL Pasif: Tüm iyileştirme etkilerini %30 arttırır.

Gene can ve aynı zamanda iyileştirme etkilerini arttıran pasif. Bundan daha güzel ne istiyoruz?

NOT: 6. Eşya olarak ayakkabı almanız gerekiyor, büyü direnci ayakkabısı yani Merkür'ün adımları gayet iyi olacaktır bu noktada.


Oynayış Stili

Evet, geldik en önemli noktaya. Bu karakteri nasıl oynayacağız ve nasıl bir yol izleyeceğiz? Aslında bu kadar basit duran bir karakterin, kendine has bir tarzı var. Tamamen agresif oynamak.

Evet yanlış okumadınız, Sett kendi kişiliği gibi agresif bir oyuna ihtiyaç duyuyor. Koridor safhasında kendi kendinize minyon kesip, ardından güvenli bir oynayış sergilemek, pek mantıklı değil. Sett, aynı zamanda koridor safhasında aşırı güçlü bir şampiyon olduğu için, rakip şampiyonu her türlü öldürme ihtimaliniz bulunuyor. Özellikle 3. seviyeden sonra oldukça güçleniyor.

E yeteneğimiz ile rakibi sersemletip geri çekmek önemli. Bunu yaptıktan sonra, Q yeteneğimiz ile yumruklarımızı güçlendirmeli ve hasarımızı vermeliyiz. Yalnız dikkat, genel olarak güzel bir hasar yemeye hazır olun. W yeteneğimizi hemen kullanamayız. Hasarları yedikten ve inadımız oldukça biriktikten sonra, rakibi W'nun orta hattına almaya özen gösterip kullanıyoruz. Genellikle çok fazla bir hasar vuracağınız için, rakibin ölmesi an meselesi oluyor.

R yeteneğimizi kesinlikle takımımıza ve rakibe göre kullanacağız. Örnek vermem gerekirse, bundan bir ya da iki gün önce oynadığım bir oyunda karşı Kennen çok fazla kastığından, takım savaşlarında R açtığı gibi (R si toplu bir şekilde hepimizi sersemletiyor) onu R ile uzaklara götürüp takımımdan uzak tutma görevi bana kalmıştı. Böylelikle takımım sersemletme etkisi almadan rahatça savaşmış ve oyunu kazanmıştık. Bu tarz kullanımlar yapabileceğiniz gibi, karşı tarafın saldırı gücü taşıyıcısını bir anda arkadan takımınızın arasına fırlatabilir, veyahut herkes dövüşürken tekrar onu alıp karşı takıma hem hasar hemde saldırı gücü taşıyıcısını 2, bilemedin 3 saniye etkisiz bırakabilirsiniz. 3 saniye oyun için ne kadar önemli biliyorsunuzdur.

Tek yapmanız gereken, Sett oynarken acele edip W yeteneğinizi kullanmayın. Bekleme süresi çok fazla ve size kalkan bile verdiği için çok ihtiyaç duyacağınız bir yetenek. Acele etmeden, biraz hesaplayarak oynamanız gerekiyor.

Bu konumuzun sonuna geldik, umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden Sett oynayacaklara iyi oyunlar, çalılarınıza kontrol totemi atmayı unutmayın !

(75 Altın dostum, al at onu işte. Sonra diğer bedava totemin süresi bitiyor, karşı ormancı sana gank atıyor. 75 Gold yahu, ver gitsin, bir şey kaybetmezsin.)
Lol'e yeni eşya setleri geldiğinden en kısa sürede bu konu güncellenecek. Ayrıca şunu belirtmek isterim, yediği son nerf'lerden sonra Sett bir hayli güçsüz hale gelmişti ancak merak etmeyin, yeni eşyalarla birlikte tekrardan eski gücüne kavuştu.

Dipnot: Nerf, gücünün azaltılması demek. Her güncellemede fazla güçlü olan yetenekler veya karakterler dengeleme amacıyla güçsüzleştirilir. Haliyle Sett'in W yeteneği oldukça güçsüzleştirilmişti, şimdi ise tekrar eski gücüne kavuştu. Bende tekrardan oynamaya başladım, şimdi Sett ile ekranda yumruklarımızı tokuşturuyoruz.
 

Üst