Yardım Quest vs Source

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

cosion

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merak ettiğim bir konu var. Oyuncuya başlangıç itemlerini verirken quest ile verebiliyoruz ayrıca source'dende bunu ayarlayabiliyoruz. Bu ikisi arasındaki farklar nedir acaba ? Performans konusundan bahsediyorum. İkisinin arasında çok fark var mıdır ?

bi işlemi kaynak kodundan yaptırmak her zaman daha mantıklıdır

2022' e giriyoruz. Questflag, timer vs vs tehlikeli uzak durun algısını anlamıyorum. Mağaradan kalma bir oyunu geliştiriyorsunuz. Quest ile basitçe yapabileceğin bir şeyi gameyle yapmana bence gerek yok.Bana göre game baştan aşağı tehlikeli.En basit sistemde en basit saçma bir şeyden başınız ağrıyor.Quest ile 5 dakika da yapabileceğin bir şeyi neden karmaşık hale getiresin ki. Tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük oyunlarda hala başlangıcını questten veriyor. Ayrıca quest ile game arasında da bence zerre performans farkı yok.Bu oyun 15 20 sene önce milyonlarca oyuncu tarafından oynandı ve dünya kadar quest dosyası var. Tartışmak bile anlamsız benim için.Ben defalarca oyun açmış biri olarak zerre zararını görmedim.

questden de yazsan veri game'e gelmeden işlemiyor zaten. Çok komplike sistem vs. yazmayacaksanız arasında kalmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. @welberw9696 e genel olarak katılıyorum fakat flagler yüksek onlinede set edildiğinde veya sorgusu çalıştığında 1000 2000 kişi için çalışacağını düşünürsek olabildiğince az flag kullanmak daha iyi.

Game’den vermek daha performanslı. Questin çalışması için ek kodlar oluyor. Lua C++’dan daha üst seviye bir dil. Bir algoritmanın çalışması düşük seviyeli dillerden daha fazla kaynak tüketir.

40k filesler çıkmadan önce kaynak kodları yoktu. Bu yüzden questler ile işleri halletmeye çalışıyorduk.

questflagtan uzak durman gerektiğini söylemedim fakat zaten adamlar oyun kodlarına bunun için kod koymuşken gidip ekstradan quest yazmanın adını sen koy xd. ayrıca oyuna her girişte oyuncu yenimi başlamış başlamışsa itemi ver başlamamışsa verme sorgusu 2k oyunculu oyunda yorar gereksiz yani.

1. si sen Questflag dan uzak durulmasını gerektiğini söylemedin.Bende senin mesajını alıntılamadım veya seninle ilgili bir şey yazmadım? Benim mesajımı alıntılayıp sana bir şey yazmışım gibi cevap vermen anlamsız.
2.si bakış açın tamamen yanlış. "Adamlar oyun kodlarına bunun için kod koymuşken gidip ektra quest yazmanın adını sen koy" ? Bu nasıl bir saçmalık. Adamlar quest fonk. ne diye yazdı ? Sen oyun dosyalarından bir haber misin ? Madem bu adamlar quest fonk. larını yarattı, neden 5 dakikalık bir işi quest olarak yazmayayım ? Kendinle çelişiyorsun yada ne yazdığının farkında değilsin.
3.sü Bu sorgu olayları sadece questte yok, game de var. Sen gidip başlangıç questi yazıp yeni başlayıp başlamadığını sorgulatırken gameye 1 ton yük mü veriyor sanıyorsun :D Varsa yoksa local değil mi ? Kulaktan doğma bilgiler, ezbere cümleler. Dümdüz quest kullan geç içi boş bilmiş cümlelere gerek yok.Önce localinizden kafanızı kaldırın şöyle 2k online görün öyle konuşun.Developer kafasından çıkın.

quest foksiyonunu yazan adam pc.give_item (ya da her neyse) ile adama başlangıç itemi ver diye yazmadı bunun biyologu var cartı var curtu var. senin çeliştiğimi sandığın ama çelişmediğim yer oyunun item vermesi için bir kod bloğu olduğu. bunun için sıfırdan quest yazmaya gerek yok. quest kullanmayın demedim questin boş şeylere kullanılmasını eleştirdim. ayrıca kulaktan dolma bilgilere önem vermeyeceksek burda bilgi psylaşmanın anlamı yok bilgini kendine sakla ki bende kulaktan duymayayım. ve oyunun kaynak kodu sorgusu ile quest sorgusu bir değil.
give_itemi biyologda kullanıyorsun ama başlangıc questinde kullanılmasını doğru bulmuyorsun..Bunu yazan adamlar başlangıç questinde kullan diye yazmadı. Yapma ya :) Ymirin bundan haberi var mı :D Kendinle çelişmediğini mi sanıyorsun sen hala?Neymiş oyunun item vermek için gamede kod bloğu zaten varmış. Bak sennnnn. :) O halde adama sormazlar mı kod zaten varsa pc.give_item ne ayak? Biyologuda game den yazsınlar madem? Herşeyi bileceksiniz herşeye bir yorum atacaksınız değil mi? Yorum atan sen olunca şaşırmıyorum zaten. Kusura bakma canım benimde zerre bir şey bildiğin yok. 2 forumda da maşallah atlamadığın konu yazmadığın yorum yok. Yazdığın o ergence yorumlarına kendi adına ben utanıyorum. Forumu bırakıyorum adı altında dünyanın primini kasıp herşeyi sildim birdaha yokum demenle dünya kadar hesap açıp hala forumlarda fink atmandan yorumlarından yaşında kapasitende gayet kendini belli ediyor. Şimdi ben seni ciddiye alıp nasıl cevap vereyim? Sen quest fonksiyonlarını biyolog için yazdılar başlangıc questinde kullanamazsın dediğin anda tartışabilmek adına son şansınıda kaybettin.Ne olduğunu bildiğim bi insanın beni şaşırtmaması kadar güzel bir şey yok.

Son düzenleme:
Yanlış bilmiyorsam orijinal dosyalarda da başlangıçtaki itemler quest ile veriliyor. give_basic_weapons.quest dosyasını inceleyiniz.

Bu konuda ben sadece başlangıç levelinin game taraflı verilmesi taraftarıyım. Sebebi de açıkçası daha performanslı gördüğüm için değil de, quest ile level verdiğimizde başlangıçta clienti arşa yükselten level efektinin olmaması için.. özellikle o an bir kaç kişi aynı anda oyuna başlamışsa, gereksiz bir görsel şölen ortaya çıkıyor. Bizzat ben de oyuncu olduğum zamanlarda ve farklı farklı serverlere başladığımda bilgisayarım çok iyi olmadığı için clientin kendine gelip oyuna başlamak için bile bir süre kasmanın geçmesini, clientin düzelmesini bekliyordum.

İyi bilgisayara sahip olanlar için bu sorun olmayabilir ama düşük özellikli bilgisayara sahip olan oyuncuları da hesaba katmak gerek bir yandan. En azından bu gibi durumlarda..

Bu konuda ben sadece başlangıç levelinin game taraflı verilmesi taraftarıyım. Sebebi de açıkçası daha performanslı gördüğüm için değil de, quest ile level verdiğimizde başlangıçta clienti arşa yükselten level efektinin olmaması için.. özellikle o an bir kaç kişi aynı anda oyuna başlamışsa, gereksiz bir görsel şölen ortaya çıkıyor. Bizzat ben de oyuncu olduğum zamanlarda ve farklı farklı serverlere başladığımda bilgisayarım çok iyi olmadığı için clientin kendine gelip oyuna başlamak için bile bir süre kasmanın geçmesini, clientin düzelmesini bekliyordum.

İyi bilgisayara sahip olanlar için bu sorun olmayabilir ama düşük özellikli bilgisayara sahip olan oyuncuları da hesaba katmak gerek bir yandan. En azından bu gibi durumlarda..
Çünkü standart questlerde direkt level değil exp veriliyor.Sürekli exp geldiği içinde görsel effect çıkıyor.Ben quest fonk.larına gameden direkt level verme ekledim, questte bunu kullanıyorum ve herhangi bir effect çıkmıyor.55 yazıyorsam aynı 1 lv başlamış gibi effect olmadan başlıyor karakter..

Çünkü standart questlerde direkt level değil exp veriliyor.Sürekli exp geldiği içinde görsel effect çıkıyor.Ben quest fonk.larına gameden direkt level verme ekledim, questte bunu kullanıyorum ve herhangi bir effect çıkmıyor.55 yazıyorsam aynı 1 lv başlamış gibi effect olmadan başlıyor karakter..
Evet işte bir bakıma söylediğim şeyle aynı mantık olmuş oluyor. Efektsiz olarak başlaması daha iyi. Tabi başlangıcı 1 level olan oyunlarda böyle bir düzenlemeye gerek yok ama 55 65 level gibi başlangıcı olan oyunlarda bence şart.

biyolog her oyun başlangıcında çalışan bişey mi oyun başlangıcındaki give itemle biyologtaki give itemi bir tutman komik xd. oyunun başlangıç itemini verdirmekle geri kalan işlemlerde give item kullanmak farklı şeyler. biyologuda gameden yazsalarmış buda benim sorunum değil. herşeyi bildiğimi sanmıyorum ama gelip saçma sebeplerle bana burda ahkam kesip küçük düşürmeye çalışman işin boyutunu farklı yere çekiyor. sende kendince haklı sebeplerini gösterdin bende kendimce gösterdim. benimle birlikte 2 kişi daha gameden verdirmekte kararlıyken onlara değil ısrarla hala bana laf ediyorsun çünkü herhangi bir arkadaşının kuyruk acısını sende taşıyorsun. problem değil fakat farklı olayları buraya taşımak doğru değil. yok adım geçince bişeye inanmazmış yok forumu bırakıp geri dönmüşüm. bunlar bu konunun muhattapı değil ama madem açtın söyleyeyim. forumu bıraktığımı hiçbir yerde söylemedim. metin2 yi bıraktım fakat forumda devam edicem forum eğlenceli diye ısrarla her platformda dile getirdim. sıkı takipçim olmana rağmen bu yazdıklarımı çarpıtmana/görmemene şaşırdım. quest fonksiyonlarını biyolog için yazdılarda demedim fakat oyunun içinde zaten item verdirmek için kod varken ekstra quest yazmanın enayilik olduğunu savundum. enayiliktir yapılmaması gereken bişeydir yapan boş övünüyordur. yaşım 21 üniversite öğrencisiyim. hiçbir yaptığım işin, yaptığım yorumun, yaptığım hareketin yaşımı belli ettiğini sanmıyorum. zaten samimi olmadığım kişilerin postlarına yorum bile atmıyorum. umarım daha fazla kişisel düşmanlık etmeyip mantıklı argümanlarla sadece kendi fikrini savunursun. iyi forumlar.
Sen neyin kafasını yaşıyorsun cocuğum ?

"benimle birlikte 2 kişi daha gameden verdirmekte kararlıyken onlara değil ısrarla hala bana laf ediyorsun çünkü herhangi bir arkadaşının kuyruk acısını sende taşıyorsun."

Seninle ilgili tek bir şey yazmamışken benim postumu alıntı yapıp bana cevap veriyorsun bende doğal olarak cevabına karşılık veriyorum ve sen buna "neden bana laf ediyorsun kuyruk acın mı var" mı diyorsun ? Sen harbiden sandığımdan da daha küçük bir ergensin.Bugüne kadar milyon tane saçma sapan yorumunu görüp tek kelime etmedim ama gelip o ergen ağzını bilgisizliğini bana çevirsen haddini bildiririm şu 1

"sıkı takipçim olmana rağmen bu yazdıklarımı çarpıtmana/görmemene şaşırdım."

Ben mi seni takip ediyorum yoksa başkalarına "hayatınız bu forum olmuş metin2 olmuş çıkın hava alın" derken 40 tane hesap açıp her konuya atlayan seni "zoraki" mi görüyorum ? 2 sini ayırt edebilecek kapasiten var mı ? Tabi ki yok, şu 2

"oyunun içinde zaten item verdirmek için kod varken ekstra quest yazmanın enayilik olduğunu savundum.
Ymir g. zekalı çünkü. Her işini gameden halledebiliyorken amelelik olsun diye milyon tane quest fonksiyonu yarattı. Enayi olduklarını onlara bir mail atarak hatırlatmak ister misin? Onlar sana kimin enayi olduğunu hatırlatır şu 3

"enayiliktir yapılmaması gereken bişeydir yapan boş övünüyordur. yaşım 21 üniversite öğrencisiyim. hiçbir yaptığım işin, yaptığım yorumun, yaptığım hareketin yaşımı belli ettiğini sanmıyorum. zaten samimi olmadığım kişilerin postlarına yorum bile atmıyorum. umarım daha fazla kişisel düşmanlık etmeyip mantıklı argümanlarla sadece kendi fikrini savunursun. iyi forumlar."

Bu oyunun orijinalinde onca quest var, bugüne kadar dünya kadar quest yazıldı ve sen karşıma gelip enayiliktir yapanda boşa övünüyor mu diyorsun.Kusura bakma demeyeceğim, bi zahmet kusura bak. Savunduğun şey hakkında zerre bir bilgin yok sırf savunmak için savunuyorsun, samimi olduğun kişilere değil, ona buna şuna milyon konuya saçma sapan bomboş ciddiyetten uzak kendince eğlendiğini sandığın için boş bin tane yorum atıyorsun ve gayet yaşın, ergenliğin apaçık ortada. Zaten tahmin ettiğim yaşlardasın.
Ayrıca konu mantığa gelecekse bir zahmet sen ortalıkta gözükme zira ne söylediklerime mantıklı bir cevap verebiliyorsun nede savunduğun şeyin ne olduğunu biliyorsun. şu 4

Ergenliğinden çıkarsın, dönüp forumlara yazdığın mesajları tek tek okursun, işte o utanç yeter sana. Benim seni ve senin gibileri yerin dibine sokmak için ekstra bir çaba harcamama gerek yok.
Ne questten anlıyorsun, ne oyunun yapısından ne metin2 den. Ben zaten yazdığın yorumlara bu zamana kadar sesimi çıkarmadım çünkü ergen çenesi ve zekasıyla işim yok benim, tartışmam. Geldin kendi kendine gelin güvey olup mesajımı alıntıladın bende karşılığını verdim.
Sana ayna tutuyorsam ve bundan rahatsızsan o halde kendi kişiliğini görüşlerini değiştir/geliştir, benim karşıma geçip hiç bir şey bilmediğin halde biliyormuş tavrı tutunma, benim senin gibilere tahammülüm yok. Sen kimsin ki ben veya bir arkadaşımın kuyruk acısı olsun ?
Tüm forumlarda prim kasmaya çalışan, göz önünde olmaya çalışan, hiç bir bilgisi olmadığı halde bir şeyleri sağdan soldan duyduğu halde yorum yapan bir insana karşı ne acım olacak ?

Benimle ne cümle kurduğunu bilmeyen, savunduğu şey hakkında zerre bilgisi olmayan, dışarıdaki "telefonunu çıkar", "ekonomi gayet iyi " diyen dayıların zeka seviyesinde olan kimseyle işim yok.
Mesajımı boşuna alıntılayıp forumu rahatsız etme, ben senin eğlendiğini sandığın içi boş ergence muhabbeti yapabileceğin arkadaşlarına benzemem benimle tartışırsan üzülürsün. Tek bir mesaj daha yazmama gerek yok, kimsenin kapasitesini daha fazla zorlamam, bir insan haddini bilmeli, yaptıklarına dönüp bakmalı, savunduğu şey hakkında tecrübesi, bilgisi birikimi bir şeyleri olmalı. Ondan bundan duydum, geliştirici rankım var, bilgili olduğumu göstermeliyim kafasıyla gelme bana. X kişisi susar, Y kişisi susar, Z kişisi susar sana gelip cevap vermeye tenezül etmezler. Ama benim ergen ağzına ve cahillere tahammülüm 0
Ne olduğun belli mi ? Belli. Sen gelip durduk yere mesajımı alıntıladın mı ? Alıntıladın. Kendinle çeliştiğini farkedemeyecek, savunduğu şey hakkında "zerre" bilgi sahibi olmadan sadece bir taraf edinip karşıt fikir öne sürüp bunu holigan gibi savunuyor musun? O halde konusacak bir şey yok.

Ben insanları uzaktan izlemeyi severim ne olduklarını tespit ederim o kişinin kapasitesi de yaşı da zekası da belirlenir ve konu kapanır.Ama o kişi sebepsiz yere gelip o ergen ağzını bana açarsa haddini bildirmekten geri durmam.

Son düzenleme:
Sen neyin kafasını yaşıyorsun cocuğum ?

"benimle birlikte 2 kişi daha gameden verdirmekte kararlıyken onlara değil ısrarla hala bana laf ediyorsun çünkü herhangi bir arkadaşının kuyruk acısını sende taşıyorsun."

Seninle ilgili tek bir şey yazmamışken benim postumu alıntı yapıp bana cevap veriyorsun bende doğal olarak cevabına karşılık veriyorum ve sen buna "neden bana laf ediyorsun kuyruk acın mı var" mı diyorsun ? Sen harbiden sandığımdan da daha küçük bir ergensin.Bugüne kadar milyon tane saçma sapan yorumunu görüp tek kelime etmedim ama gelip o ergen ağzını bilgisizliğini bana çevirsen haddini bildiririm şu 1

"sıkı takipçim olmana rağmen bu yazdıklarımı çarpıtmana/görmemene şaşırdım."

Ben mi seni takip ediyorum yoksa başkalarına "hayatınız bu forum olmuş metin2 olmuş çıkın hava alın" derken 40 tane hesap açıp her konuya atlayan seni "zoraki" mi görüyorum ? 2 sini ayırt edebilecek kapasiten var mı ? Tabi ki yok, şu 2

"oyunun içinde zaten item verdirmek için kod varken ekstra quest yazmanın enayilik olduğunu savundum.
Ymir g. zekalı çünkü. Her işini gameden halledebiliyorken amelelik olsun diye milyon tane quest fonksiyonu yarattı. Enayi olduklarını onlara bir mail atarak hatırlatmak ister misin? Onlar sana kimin enayi olduğunu hatırlatır şu 3

"enayiliktir yapılmaması gereken bişeydir yapan boş övünüyordur. yaşım 21 üniversite öğrencisiyim. hiçbir yaptığım işin, yaptığım yorumun, yaptığım hareketin yaşımı belli ettiğini sanmıyorum. zaten samimi olmadığım kişilerin postlarına yorum bile atmıyorum. umarım daha fazla kişisel düşmanlık etmeyip mantıklı argümanlarla sadece kendi fikrini savunursun. iyi forumlar."

Bu oyunun orijinalinde onca quest var, bugüne kadar dünya kadar quest yazıldı ve sen karşıma gelip enayiliktir yapanda boşa övünüyor mu diyorsun.Kusura bakma demeyeceğim, bi zahmet kusura bak. Savunduğun şey hakkında zerre bir bilgin yok sırf savunmak için savunuyorsun, samimi olduğun kişilere değil, ona buna şuna milyon konuya saçma sapan bomboş ciddiyetten uzak kendince eğlendiğini sandığın için boş bin tane yorum atıyorsun ve gayet yaşın, ergenliğin apaçık ortada. Zaten tahmin ettiğim yaşlardasın.
Ayrıca konu mantığa gelecekse bir zahmet sen ortalıkta gözükme zira ne söylediklerime mantıklı bir cevap verebiliyorsun nede savunduğun şeyin ne olduğunu biliyorsun. şu 4

Ergenliğinden çıkarsın, dönüp forumlara yazdığın mesajları tek tek okursun, işte o utanç yeter sana. Benim seni ve senin gibileri yerin dibine sokmak için ekstra bir çaba harcamama gerek yok.
Ne questten anlıyorsun, ne oyunun yapısından ne metin2 den. Ben zaten yazdığın yorumlara bu zamana kadar sesimi çıkarmadım çünkü ergen çenesi ve zekasıyla işim yok benim, tartışmam. Geldin kendi kendine gelin güvey olup mesajımı alıntıladın bende karşılığını verdim.
Sana ayna tutuyorsam ve bundan rahatsızsan o halde kendi kişiliğini görüşlerini değiştir/geliştir, benim karşıma geçip hiç bir şey bilmediğin halde biliyormuş tavrı tutunma, benim senin gibilere tahammülüm yok. Sen kimsin ki ben veya bir arkadaşımın kuyruk acısı olsun ?
Tüm forumlarda prim kasmaya çalışan, göz önünde olmaya çalışan, hiç bir bilgisi olmadığı halde bir şeyleri sağdan soldan duyduğu halde yorum yapan bir insana karşı ne acım olacak ?

Benimle ne cümle kurduğunu bilmeyen, savunduğu şey hakkında zerre bilgisi olmayan, dışarıdaki "telefonunu çıkar", "ekonomi gayet iyi " diyen dayıların zeka seviyesinde olan kimseyle işim yok.
Mesajımı boşuna alıntılayıp forumu rahatsız etme, ben senin eğlendiğini sandığın içi boş ergence muhabbeti yapabileceğin arkadaşlarına benzemem benimle tartışırsan üzülürsün. Tek bir mesaj daha yazmama gerek yok, kimsenin kapasitesini daha fazla zorlamam, bir insan haddini bilmeli, yaptıklarına dönüp bakmalı, savunduğu şey hakkında tecrübesi, bilgisi birikimi bir şeyleri olmalı. Ondan bundan duydum, geliştirici rankım var, bilgili olduğumu göstermeliyim kafasıyla gelme bana. X kişisi susar, Y kişisi susar, Z kişisi susar sana gelip cevap vermeye tenezül etmezler. Ama benim ergen ağzına ve cahillere tahammülüm 0
Ne olduğun belli mi ? Belli. Sen gelip durduk yere mesajımı alıntıladın mı ? Alıntıladın. Kendinle çeliştiğini farkedemeyecek, savunduğu şey hakkında "zerre" bilgi sahibi olmadan sadece bir taraf edinip karşıt fikir öne sürüp bunu holigan gibi savunuyor musun? O halde konusacak bir şey yok.

Ben insanları uzaktan izlemeyi severim ne olduklarını tespit ederim o kişinin kapasitesi de yaşı da zekası da belirlenir ve konu kapanır.Ama o kişi sebepsiz yere gelip o ergen ağzını bana açarsa haddini bildirmekten geri durmam.
hmm, peki ben yorumlarımı siliyorum boşu boşuna şuradan tartışma uyarısı yemek istemiyorum sen ne diyosan o olsun

Şu ana kadar uyarı verilecek bir durum bulamadım. Dozunu kaçırmadığınız sürece fikirleri beyan ettirmekte herkes özgür.

Bu arada mesajların silinmesi bir şeyi değiştirmiyor. Geçmişte silinen mesajlarda hakaret/küfür tespit ettiğimiz zaman uyarıları verdik. Bu durum düzenleme geçmişi için de geçerli.

Şu ana kadar uyarı verilecek bir durum bulamadım. Dozunu kaçırmadığınız sürece fikirleri beyan ettirmekte herkes özgür.

Bu arada mesajların silinmesi bir şeyi değiştirmiyor. Geçmişte silinen mesajlarda hakaret/küfür tespit ettiğimiz zaman uyarıları verdik. Bu durum düzenleme geçmişi için de geçerli.
sorun yok eray admin ben yinede sileyim

Çok garip bir soru bende şu şekilde cavaplayım;

Game dosyasından vermek ile quest ile vermek arasındaki fark işlem aynı fakat perdesi farklı

Game oyunun 2. perdesi Lua dilinde yazarsan 3. perdeden yazarsın.

Kısacası quest ile de versen sonuç olarak fonksiyon çalışacak yine game çalışacak yani..
Birinde direkt çalışır diğerinde quest kullanarak çalıştırırsın. Aradaki fark bu.

Geri