PHP Mysql Tablo Oluşturmak

Quaftar

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Merhaba ,
birçok script'lerde bu sistem kullanılmaktadır. SQL dosyasına artık gerek kalmıyacaktır. Kodlama test edilmiştir. Tabloları kendinize göre editliyebilirsiniz.
Tablo Oluşturma:
<?php
$baglanti = new mysqli("İp adres", "Kullanıcı", "Parola", "Veri Tabanın İsmi");

if ($baglanti->connect_errno > 0) {
    die("<b>Bağlantı Hatası:</b> " . $baglanti->connect_error);
}

$baglanti->set_charset("utf8");

$sorgu = $baglanti->query("CREATE TABLE mmotutkunları (
  id INT AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
  ad VARCHAR(20) NOT NULL,
  soyad VARCHAR(30) NOT NULL,
  eposta VARCHAR(50) NOT NULL
)");

if ($baglanti->errno > 0) {
    die("<b>Sorgu Hatası:</b> " . $baglanti->error);
}

echo "Tablo başarıyla oluşturuldu.";

$baglanti->close();
?>
:b.m.z15:

Bu konu altında merak ettiğiniz sorularınızı ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz. ;)

Aslında benim bir önerim var. SQL komutlarını sırayla ne işe yaradığını anlatabilirsiniz. Ver çekme, ilişkilendirme, ekleme, güncelleme, tablo oluşturma, tabloyu düzenleme vs.

Benim aklımda videolu olarak böyle bir seri planı var ancak yoğun olduğum için başlayamadım.

Öneriniz için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz konu hakkında araştırmalar sonucunda konu açmayı düşünüyorum. Gönül isterdi ki video cekebiliyim, bu aralar çok yoğunum. :(

Selam, PHP öğrenmeye yeni başladım ve PHP ile ilgili konularınızı takip ediyorum. Kodlamadan anladığım kadarıyla bu .php dosyası çalıştırıldığında veritabanında bir tablo oluşturuyoruz ancak bu bir kez kullanmak için tasarlanmış gibi geldi. Tablo oluşturmak için phpmyadminden veya navicattan düzenleme yapabilecekken neden bu scripti kullanmalıyız? Tamamiyle kişisel tercih mi yoksa bu scriptin avantajları mı var?

Tablo oluşturmak için phpmyadminden veya navicattan düzenleme yapabilecekken neden bu scripti kullanmalıyız? Tamamiyle kişisel tercih mi yoksa bu scriptin avantajları mı var?
Gerçekten çok güzel bir soru sormuşsunuz. Neden bu komutları php'de çalıştırma gereksinimi duyabiliriz...
Wordpress gibi hazır scriptleri daha önce kurmuşsanız otomatik olarak tabloları oluşturduğunu fark edersiniz. Bu tarz durumlarda işe yarıyor. Ya da mevcut bir yazılıma güncelleme getirdiniz ve tablolarda değişiklik yapma gereği duydunuz yine aynı yöntem uygulanıyor. Forum yazılımızda da süreç bu şekilde işliyor. :)

Tablo oluşturmak için phpmyadminden veya navicattan düzenleme yapabilecekken neden bu scripti kullanmalıyız? Tamamiyle kişisel tercih mi yoksa bu scriptin avantajları mı var?
@Whistle dediği gibi çok güzel soru sormuşsunuz gerçekden. ;)
Bu kod kullanmak istiyenler için kişisel tercihine kalmış. @comos
Kodlamalarla arası iyi olanlar için bu kod kullanışlı oluyor. Şahsen ben böyle kullanıyorum.
  • Localhost'la uğraşdığım için bunu tercih ediyorum.
  • Navicat'ın kullanma süresi dolduğu için. ( Lisans )
  • phpmyadmini ilk başta kullanmakda zorlandığım için , kod yazmayı tecih ediyorum.

Geri