PHP Eğitim 3 - Temel Sözdizimi - HTML'den Kaçmak | MMO Tutkunları
  1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
  2. Merhaba Ziyaretçi,
    Henüz sitemize üye girişi yapmadınız. Sitemizden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer sitemize daha önceden üye olduysanız, buradan giriş yapabilirsiniz. Sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Duyuruyu Kapat
  3. Merhaba Ziyaretçi, Usta üye alımında bazı maddeler değişti. Siz de güncel halini okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizin idari anlamda düzgün işleyebilmesi için yönetime yardımcı olacak gönüllüler aranıyor. Eğer beklenen kriterleri karşılıyorsanız moderatör olmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.
    Detaylar: Moderatör Alımları İçin Tıklayınız
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
İçerik üreticilerinin güvencesi olan temel telif hakkı sistemi forumumuzda kullanıma sunulmuştur. Telif hakkı ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: bu linke tıklayarak konuya erişebilirsiniz

PHP Eğitim 3 - Temel Sözdizimi - HTML'den Kaçmak

'Programlama Dilleri' forumunda Whistle tarafından 8 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Whistle

Whistle Sarhoş Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

5.722
    1.461
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Merhaba arkadaşlar,
    Bu PHP Yazılı eğitim konumuzda php kodlarımızı yazarken HTML kodlarının içerisinde nasıl kullanabileceğimizi açıkladım.

HTML'den Kaçmak

PHP bir dosyayı derlerken hangi kısımların yorumlanıp yorumlanmayacağına php etiketlerine bakarak karar verir.
    PHP'nin bu şekilde çalışması sebebiyle html kodları ile iç içe de bulunabiliyor. Bir önceki konumuzda ise PHP etiketlerinden bahsettik. Konuya gitmek için: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız...

PHP etiketleri dışında yazılan kodlar php yorumlayıcısı tarafından gözardı edilir.
    Aşağıdaki örneğe bakarak daha net anlamaya çalışalım;
    PHP:
    1. <p>PHP yorumlayıcısı burayı görmeyecektir.</p>
    2. <?php echo "Burası PHP tarafından yorumlanacaktır."; ?>
    3. <p>PHP yorumlarınıcı burayı da görmeyecektir.</p>
    Yukarıdaki örnekte basit bir şekilde html kodlarından kaçmayı gösterdim bunu ekrana çıktısı şu şekilde olacaktır.
    Kod (Text):
    1. PHP yorumlayıcısı burayı görmeyecektir.
    2. Burası PHP tarafından yorumlanacaktır.
    3. PHP yorumlarınıcı burayı da görmeyecektir.
    Peki karışık işlemlerde nasıl htmlden kaçacağız? Mesela koşul deyimlerini kullanırken.
    PHP bunlar içinde güzel alternatifler sunmuş. Ben 2 şekilde nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

HTML'den Kaçmak - İf Koşulu Örnek 1:
    PHP:
    1. <?php
    2. $ifade = true;
    3. if ($ifade == true): ?>
    4.     <p>İfade değerimiz true ise burası gözükecek.</p>
    5. <?php else: ?>
    6.     <p>İfade false olduğunda burası gözükecek.</p>
    7. <?php endif; ?>
    Yukarıdaki örnekte if koşulunu kullanırken nasıl htmlden kaçtığımızı belirttim. Bunun ekran çıktısı şöyle olacaktır.
    Kod (Text):
    1. İfade değerimiz true ise burası gözükecek.
    Bu örneği şu şekilde de yapabilirsiniz. Bende genelde bu şekilde kullanırım.
    PHP:
    1. <?php
    2. $ifade = false;
    3. if($ifade == true) { ?>
    4.     <p>İfade değerimiz true ise burası gözükecek.</p>
    5. <?php } else { ?>
    6.     <p>İfade false olduğunda burası gözükecek.</p>
    7. <?php } ?>
    Bununda ekran çıktısı şu şekilde olacaktır.
    Kod (Text):
    1. İfade false olduğunda burası gözükecek.
    Evet arkadaşlar bu konumuzdan da bu kadar. Bu konumuzda html kodlarından kaçınmayı açıklamak için bir kaç örnek sundum. Yalnız bazı örnekler ileriki seviyeler için. Burada asıl mantığını kavracağınız şey html kodlarının içinde nasıl php kodlarını kullandığımız.
    İyi öğrenmeler.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.