Oldschool Tarzında Hasbihal

hasanmacit

dc: hasanmacit
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Şu sıralar fazlasıyla görülmeye başlayan oldschool server furyasını hepiniz görmüşsünüzdür. Ve tabii ki içindeki sistemleri de. Bunun hakkında aslında forumdaki herkesin fikrini almak istedim. Sizce oldschool bir servere sistem eklenmeli midir ? Yani oyuncuya kolaylık sağlanmalı mıdır yoksa oyuncu olabildiğince zorlanmalı mıdır ? Oldschoolun amacı oyuncuya o dönemin şartlarını kolayca göstermek midir yoksa oyuncuya 2009 metin2 sini olduğu gibi oynatmak mıdır ne düşünüyorsunuz ?

Benim düşüncem oyuncu 2009 da neyse o şartlarda oynamalı, oyuncuya ekstra kolaylık sağlanmamalı gerek sistem gerek drop açısından. Zaten işin zevki bence oyuncuya zorluk çıkınca çıkıyor. Oyuncu o şartlarda kendine çözüm aramaya çalışıyor ve serverin tadı o zaman çıkıyor. Tabii ki günümüz oyuncu kitlesi başlangıçta metine 100k vurulmayan serverleri oynamıyor buna lafım yok oyuncu kitlesi çok değişti her şey hazıra ve paraya bindi ama bence herhangi bir serverde önemli olan zorluk ve işin emeği diye düşünüyorum.

Şu an piyasada olan 1-99 emek serverlerin çoğunu P2W olarak görüyorum. İçerisindeki sistemlerin neticesine bakınca bir şekilde nesne markete dayanıyor. Elbett market olacak fakat bu oyuncular arasındaki denge farkını etkiliyorsa uzun ömürlü olmuyor serverler. Ve keyifli de olmuyor. Hele de söz konusu oldschool bir server ise hiç bir espirisi kalmıyor. Hatta kurucular server ismini değiştirip tekrardan server açıyorlar ve bir şekilde kitle oluşuyor. Zannımca bir oycununun tam olarak hissetmek istediği 2008 2009 yıllarındaki metin2'nin gerek kozmetik olsun gerek oyunun akışı olsun o yıllara götürmesi. Çok hafif sistemsel kolaylıklar olabilir onun haricinde ben hiç yakıştırmıyorum. 1-99 server files üzerinde çalışan biri olarak söylüyorum bunu

Günümüzde 1-99 seven, tercih eden oyuncu sayısı kaçtır bilmiyorum. Çünkü baktığımız zaman orta emek serverler daha çok kalabalık. Buna 65-250 de dahil. Ama eğer 1-99 türünde bir server hazırlanacaksa ve tamamen eski tarz sevenlere hitap edecekse, o serverde sadece fixlere ağırlık verilmeli. Gereksiz ve alakasız sistemlerin hiç biri eklenmemeli (efsun botu da dahil.)

Aslında bu konuda söylenecek pek de bir şey yok. Sonuçta burda bir çoğumuz eski metin2 nin nasıl olduğunu, nelere sahip olduğunu ve nelere sahip olmadığını az çok biliyoruz. Aynı o şekil olmalı işte :)

Ama bu çizginin dışına çıkıldığı zaman, o server oldschool kategorisinden de çıkmış olur. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.
Mesela oldschool tarzı diyip de, oyuna offline shop eklemek ya da atıyorum kostüm sistemi falan eklemek baya saçma bir durum olur bence.

Günümüzde 1-99 seven, tercih eden oyuncu sayısı kaçtır bilmiyorum. Çünkü baktığımız zaman orta emek serverler daha çok kalabalık. Buna 65-250 de dahil. Ama eğer 1-99 türünde bir server hazırlanacaksa ve tamamen eski tarz sevenlere hitap edecekse, o serverde sadece fixlere ağırlık verilmeli. Gereksiz ve alakasız sistemlerin hiç biri eklenmemeli (efsun botu da dahil.)

Aslında bu konuda söylenecek pek de bir şey yok. Sonuçta burda bir çoğumuz eski metin2 nin nasıl olduğunu, nelere sahip olduğunu ve nelere sahip olmadığını az çok biliyoruz. Aynı o şekil olmalı işte :)

Ama bu çizginin dışına çıkıldığı zaman, o server oldschool kategorisinden de çıkmış olur. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.
Mesela oldschool tarzı diyip de, oyuna offline shop eklemek ya da atıyorum kostüm sistemi falan eklemek baya saçma bir durum olur bence.
kesinlikle katılıyorum bu konuda anlaşıp 1-99 server sahiplerine duyuru geçelim xd.

Offline shop istisna olabilir. Offline shop şahsi görüşüm olarak olmazsa olmaz bir sistemdir ama onun haricindeki gereksiz. Ticaret camı dersek satın almalısını eventten ya da ücretli satışı falan yapılabilir ama normal pazar göstermeli cam varsa npcye dahi koyulabilir. Efsun botu olmayabilir çünkü eski tip oyunda npcde efsun nesnesi satılmaz öyle her metindende 20 30 tane düşmez. Sonuç olarak kısıtlı bir itemi bot ile kullanmayı kimse pek istemez.

Offline shop istisna olabilir. Offline shop şahsi görüşüm olarak olmazsa olmaz bir sistemdir ama onun haricindeki gereksiz. Ticaret camı dersek satın almalısını eventten ya da ücretli satışı falan yapılabilir ama normal pazar göstermeli cam varsa npcye dahi koyulabilir. Efsun botu olmayabilir çünkü eski tip oyunda npcde efsun nesnesi satılmaz öyle her metindende 20 30 tane düşmez. Sonuç olarak kısıtlı bir itemi bot ile kullanmayı kimse pek istemez.
hangi itemin hangi pazarda olduğunu bulmak büyük kolaylık tabi ama eskiden her pazarı gezer uygun fiyat arardın mesela npc yerine sanki nesnede satmak daha mantıklı

hangi itemin hangi pazarda olduğunu bulmak büyük kolaylık tabi ama eskiden her pazarı gezer uygun fiyat arardın mesela npc yerine sanki nesnede satmak daha mantıklı
Oyun yöneticisine kalmış bir şey dediğim gibi. İster nesneden satar ister eventten düşürtür ister boss içine ekler vs.

1-99 açan adamlar o dönemde oyuncunun keşfedip oyunu çözüp zevk aldığını unutarak taklit ediyorlar. Hayal güçlerini geliştirip oyuna entegre etmeleri gerekiyor. Mesela sürgün mağarası güncellemesini ele alalım, cadı savaşları, general kıvrıkları, zindana girdiğinde hangi metinin kesileceği konusunu çözmek, sürgün mapinde hangi odalar daha kasılmaya uygun oyuncu sürekli anlamaya çalıştığı için zevk alıyordu. 15 sene geçti aradan herkes artık ezbere oynuyor bir mapte bir yerden bir yere giderken düşünmüyor bile.

Tavsiyem oldschoola özgü yeni mekanlar, yeni sistemler, yeni yapılarla gelmek.
tabi yaşam kalitesi güncellemeleri de gelebilir, stack sayısının 200den 2000e çıkması,
ikarus tarzı offshop, belki yeni zindanlar, efsunun metinlerden düşük oranlarda düşmesi, örümcek zindanı sürgün gibi maplerde slot sayısının arttırılması, ctrl x sağ clickle hızlı item satma, hızlı eşya toplama, k envanteri yerine envanter sayısının arttırımı gibi vs vs.

Eskinin ikonik görevleri mesela sayfa görevleri yapması ayrı zevkliydi ödülleri değiştirilerek benzeri gelebilir.

İnsanımızda yaratıcılık olmadığı için sadece taklit ediyor, zaten ortalama bir server sahibinin kullandığı Türkçe kelime sayısı çeşit bakımından 100ü geçmez.

1-99 açan adamlar o dönemde oyuncunun keşfedip oyunu çözüp zevk aldığını unutarak taklit ediyorlar. Hayal güçlerini geliştirip oyuna entegre etmeleri gerekiyor. Mesela sürgün mağarası güncellemesini ele alalım, cadı savaşları, general kıvrıkları, zindana girdiğinde hangi metinin kesileceği konusunu çözmek, sürgün mapinde hangi odalar daha kasılmaya uygun oyuncu sürekli anlamaya çalıştığı için zevk alıyordu. 15 sene geçti aradan herkes artık ezbere oynuyor bir mapte bir yerden bir yere giderken düşünmüyor bile.

tabi yaşam kalitesi güncellemeleri de gelebilir, stack sayısının 200den 2000e çıkması,
ikarus tarzı offshop, belki yeni zindanlar, efsunun metinlerden düşük oranlarda düşmesi, örümcek zindanı sürgün gibi maplerde slot sayısının arttırılması, ctrl x sağ clickle hızlı item satma, hızlı eşya toplama, k envanteri yerine envanter sayısının arttırımı gibi vs vs.

Eskinin ikonik görevleri mesela sayfa görevleri yapması ayrı zevkliydi ödülleri değiştirilerek benzeri gelebilir.

İnsanımızda yaratıcılık olmadığı için sadece taklit ediyor, zaten ortalama bir server sahibinin kullandığı Türkçe kelime sayısı çeşit bakımından 100ü geçmez.
bence kesinlikle offshop olmamalı fakat diğer dediklerine katılıyorum herkes ezberlediği için yeni yerler kullanılabilir

Senin bu anlattığını 55 120 serverler zaten yapıyor. Tek farkı bi 1-99 olması olur.

bence kesinlikle offshop olmamalı fakat diğer dediklerine katılıyorum herkes ezberlediği için yeni yerler kullanılabilir
Çevrimdışı pazar sistemi olmamalı derken neden olmamalı oyundaki hangi düzeni bozuyor merak ettim.

İtem elde etmeyi artı basmayı efsunu zorlaştırınca vs inan daha uzun süreli bir oyun keyifli olur.
Olması gerekeni değil, şuanki 1-99'ların durumunu söyledim. Bana kalırsa da + basmayı sandıklardan değil, slotlardan istiridye-incileri balıkçılıktan, yani kasılması gereken her şeyi kendi yerinde kastırtan bir oyun yapısı olması gerek.

Olması gerekeni değil, şuanki 1-99'ların durumunu söyledim. Bana kalırsa da + basmayı sandıklardan değil, slotlardan istiridye-incileri balıkçılıktan, yani kasılması gereken her şeyi kendi yerinde kastırtan bir oyun yapısı olması gerek.
Benim söylemek istediğimde o zaten orijinale sadık kalmak.

oyunun zorluğunu bozuyor oyuna büyük kolaylık sağlıyor
Oyunun zorluğunun pazarın online yada offline olmasıyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum.

Senin bu anlattığını 55 120 serverler zaten yapıyor. Tek farkı bi 1-99 olması olur.

Çevrimdışı pazar sistemi olmamalı derken neden olmamalı oyundaki hangi düzeni bozuyor merak ettim.
55-120ler yapmıyor hocam 55-120lerin mt2 mantığı ile uzaktan yakından alakası yok, 55-120ler mmorpg mantığının her şeyini yıkan tabiri caizse 3 yaşında eline tablet verilen çocuklar gibi düşüncesiz, mantıksız, oyuncuya hızlıca bir şeyler sunan absürd yapılardır. Vurkaç için en mantıklı seçenek tabi en kralı 3 hafta yaşıyor.

dediğim olay 1-105 ve 1-120 official güncellemeler gelmeden oyunun Ymir mantığı ile expande edilmesi.

Sizce 1-99 bir serverin oyun yapısı nasıl olmalı? Farm düzeni vs. Catacomb, ejder şart midir mesela?

Sizce 1-99 bir serverin oyun yapısı nasıl olmalı? Farm düzeni vs. Catacomb, ejder şart midir mesela?
ben hiç metin2 tr oynamadım. 99 seviye sınırını görmedim. fakat videolarda baya eski olduğu belli oluyor. tahminim o dönemde catacomb bile yoktur. mesela 1-99 döneminde oyuncu zorlanmalı. o dönemi yansıtıyorsa eğer oyun oyuncuyu zorlamalı. bu tip oynanır oynanmaz onun tartışması değil bu konu. maksat yapımın öyle olması. oyuncuya kolaylık sağlanmamalı. 1-99 açıp başlangıçta full set iç item, ortalamalı kostüm pet binek verilirse ne anlamı kalıyor ki bu işin ?

Geri