Çözüldü MySQL Sürüm Farkları

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

brave

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Yaklaşık 1000-2000 aktif online oyuncuya hitap edebilecek bir oyun için mysql sürümünün çok fazla farkı olur mu? Şuan mysql 5.5 kullanıyorum. Bu forumda mı hatırlamıyorum ama bir forumda mysql 5.5, mysql 5.6 ve mysql 8 hız grafiği görmüştüm 5.5 bayağı aşağıdaydı ama çok etkisi olur mu bunun?

Çözüm
mariadb-java-connector-driver-performance%208.png

databaseyi genelde select queryleri yorar. metin2 de yüksek online de select querylerine bağlı databasede cpu kullanımı oluyor.

bu tip select kullanan uygulamalar için en iyisi mongodb gibi nosql tarzı databaseler ancak metin2 için henüz nosql uyarlaması yok bundan dolayı şuan için en iyisi mariadb..
Etkinin büyük kısmı sunucudaki oyuncu sayısına bağlıdır, tavsiyem mariadb kullanmanız illa mysql diyorsanız kesinlikle 8.

Ben bu konu hakkında araştırma yapmıştım ve mariadbnin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

MySQL 8 veya MariaDB kullanabilirsiniz.

Hız ve performans bakımından MariaDB önerilir genellikle. Fakat daha önce benzer konularda da belirttiğim gibi, bilişim firmalarının neredeyse hepsi mysql kullandığı için MariaDB destekli bir filesi sunucuda çalıştırmanız imkansız. Hatta teyit etmek için bir kaç bilişim firmasına bunu sordum ve aldığım cevap hep aynıydı. Eğer sunucuyu bilişimden kiralayacaksanız bu faktörü göz önüne almanız gerek.

MariaDB destekleyen bilişim firması belki vardır bilmiyorum, bana denk gelmedi.

Hız ve performans bakımından MariaDB önerilir genellikle. Fakat daha önce benzer konularda da belirttiğim gibi, bilişim firmalarının neredeyse hepsi mysql kullandığı için MariaDB destekli bir filesi sunucuda çalıştırmanız imkansız. Hatta teyit etmek için bir kaç bilişim firmasına bunu sordum ve aldığım cevap hep aynıydı. Eğer sunucuyu bilişimden kiralayacaksanız bu faktörü göz önüne almanız gerek.

MariaDB destekleyen bilişim firması belki vardır bilmiyorum, bana denk gelmedi.
bu tarz şeyleri bende merak ettim hep mesela sunucudaki mysql sürümünü localdeki gibi kaldırıp mariadb yükleyemiyormuyuz ? bilişim niye izin vermiyor mesela vermiyorsa sonuçta ben kiralamışım benden sonra sıfırlasın makinesini

bu tarz şeyleri bende merak ettim hep mesela sunucudaki mysql sürümünü localdeki gibi kaldırıp mariadb yükleyemiyormuyuz ? bilişim niye izin vermiyor mesela vermiyorsa sonuçta ben kiralamışım benden sonra sıfırlasın makinesini
Yükleyebilirsin neden böyle düşünüyorsun? Hatta ben bi ara test için Metin2 sunucusu satan bi şirketten sunucu aldım. Özellikle sipariş kısmına not düştüm. Herhangi bir ek paket filan kurmayın diye ama mysql 5.5 kurulu teslim etmişlerdi. Kaldırıp farklı bi sürüm kurmuştum bende...

mariadb-java-connector-driver-performance%208.png

databaseyi genelde select queryleri yorar. metin2 de yüksek online de select querylerine bağlı databasede cpu kullanımı oluyor.

bu tip select kullanan uygulamalar için en iyisi mongodb gibi nosql tarzı databaseler ancak metin2 için henüz nosql uyarlaması yok bundan dolayı şuan için en iyisi mariadb..

Çözüm
Yükleyebilirsin neden böyle düşünüyorsun? Hatta ben bi ara test için Metin2 sunucusu satan bi şirketten sunucu aldım. Özellikle sipariş kısmına not düştüm. Herhangi bir ek paket filan kurmayın diye ama mysql 5.5 kurulu teslim etmişlerdi. Kaldırıp farklı bi sürüm kurmuştum bende...
ozaman neden destek istemen lazım yazmış @Trashy

ozaman neden destek istemen lazım yazmış @Trashy
Başta sunucuyu kurdururken ben şunları şunları istiyorum derseniz ve firmada kurmuyorsa tabii ki de önde bir engel oluyor. Ancak önceki mesajımda yazdığım gibi zaten sunucu elinize geçince istediğiniz paketleri kurabilirsiniz. Böyle bir durumda destek alamayacak duruma gelirsiniz. Zaten @Yeniceri yorumunda da gayet detaylı açıklamış.

konu kapalıydı o yüzden @Trashy den özür dileyemedim pardon hocam yanlış etiket atmışım sen yazınca farkettim

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri