Öneri mt2 geliştirme alanında ihityaç durulan eğitimler

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

SemihSEL

Semi Yazılım
Cezalı
Ticaret Puanı
0
sizce mt2 alanın hangi alanlarda eğitim videoları eksik hangi dallarda eğitim udemy videoları yapılmalı ? sistemler / kostumler zırh modeller/ silahlar/ binek / güvenlik vb. gibi ihtiyaçları önerided bulunabilecek olan var mı öneride bulanabilecek ......
kostum zırh model benzeri eğitiminde hangi konulara ihtiyaç duyuluyor mesela ben hiç kostum ten logo sökme eğitim videosu hiç görmedim örneğin önerilerinizi bekliyorum.. konu yanlış kouma açılmış ise uyarırsanız konuyu taşırım

Daha önceki Metin2 Gelişim serisi temeller üzerine idi.Fakat kendi filesını tasarlamak kendi tarzını yapma kısmında işin icraat kısmı tıkanıyordu.Şimdi asıl olaya geçilmeli ve Metin2 nin Source tarafından başlanıp C++ temel derslerine girilmeli ,sistem ekleme örnekleri ile başlanıp ve serinin ilerleyen bölümlerinde ufak sistem yazma dersleri ile iyice C++ ayağı kavratılıp bundan sonra Python derslerine girilip pack kişiselleştirme dersleri ile devam edilmeli ki en sonunda kişi hem Source hem Pack ayağını çözüp her 2 yerden sistem ekleyebilme yapabilmeli bunları yapan birisi a dan z ye filesını kişiselleştirir,serverını da rahatlıkla kurar.Bu dersleri çekmekte büyük emek isteyeceği için bunuda Metin2 Gelişim serisinin 2.serisi olarak udemyde ücretli bi şekilde emeğinin hakkını verecek şekilde Whistle hocam koysun benim gibi temelleri kavrayıpta tıkanan bizlere nimet olur ve bizde tabiki udemyde hocama destek oluruz,faydalanırız ve çoğu kişiye fayda sağlayacaktır.Gelirleri ile de Casro2 nin reklamındada kullanabilir ama hepsinden önemlisi Forumda da bilgili insanların sayısını çoğaltacak,sorulan soruların bile kalitesi artıcaktır.Sonuçta herşey gelip geçici bilgileri aktarmak önemli ben Whistle hocamın bu seriyi devam edeceğine inanıyorum umarım dikkate alır...

Son düzenleme:
tabi millet artık işin en başından öğrenmek istemiyor. Detaylıca saatlerce o işe yapmak için video izlemek istemiyor. Onun yerine dediğin gibi bir sistem örnek alınıp onun eklemesini göstersen daha çok ilgi çekiyor ve satıyor. mesela Whistle alt yapı files yapımını anlatırken gayet başarılı bir anlatım gerçekleştirmiş o kadar ay gün saat uğraşma emeğinin karşılıgını aldıgını düşünmüyorum. sebebi millet hazır istiyo. sistem yapmayı ögretme hoca sistem eklemeyi ögret dosyayı ver yapalım geçelim kafasındalar hata alıncada kalıyorlar.

tabi millet artık işin en başından öğrenmek istemiyor. Detaylıca saatlerce o işe yapmak için video izlemek istemiyor. Onun yerine dediğin gibi bir sistem örnek alınıp onun eklemesini göstersen daha çok ilgi çekiyor ve satıyor. mesela Whistle alt yapı files yapımını anlatırken gayet başarılı bir anlatım gerçekleştirmiş o kadar ay gün saat uğraşma emeğinin karşılıgını aldıgını düşünmüyorum. sebebi millet hazır istiyo. sistem yapmayı ögretme hoca sistem eklemeyi ögret dosyayı ver yapalım geçelim kafasındalar hata alıncada kalıyorlar.
Dostum ben en başindan beri tüm videolari izledim ve uyguladim,kraizyden mainline src yi ve client src yi kendim calisir hale getirdim quest dersleri ve digerlerini hepsini yaptim.Ama video izlememek ugrasmamak değil olay isin C++ ve Python kisminin dersleri eksik ve sonrasinda sistem ekleme mantigi ve sistem yazma seklinde dersleri girilebilir.Hani hazir sistem ekleme geç değil olay bu dedigim dersler yok yani olsada izlesek.Bunlarin altyapi dersleri olmassa sistem ekle cikar cok hata yaparsin.Bu dersleri yapsin ücreti ile isteyen dersleri alsin emekleri de boşa gitmeyecektir,bir sürü kişiye fayda sağlayacaktır

Dostum ben en başindan beri tüm videolari izledim ve uyguladim,kraizyden mainline src yi ve client src yi kendim calisir hale getirdim quest dersleri ve digerlerini hepsini yaptim.Ama video izlememek ugrasmamak değil olay isin C++ ve Python kisminin dersleri eksik ve sonrasinda sistem ekleme mantigi ve sistem yazma seklinde dersleri girilebilir.Hani hazir sistem ekleme geç değil olay bu dedigim dersler yok yani olsada izlesek.Bunlarin altyapi dersleri olmassa sistem ekle cikar cok hata yaparsin.Bu dersleri yapsin ücreti ile isteyen dersleri alsin emekleri de boşa gitmeyecektir,bir sürü kişiye fayda sağlayacaktır
sistem yazmanın dersi olmaz ki, adam basit bir sistem yazsa senin istediğine denk gelmeyecek. güzel bir sistem yazsa sen ordan yola çıkarak bir şey yazamayacaksın çünkü o iş zaten öyle çalışmıyor. nasıl almanca bilmeden cümle yazamasan c, python bilmeden sistemde yazamazsın. bu bir dil. anlayıp öğrenmek sonra uygulamaya geçmek gerek.

sistem yazmanın dersi olmaz ki, adam basit bir sistem yazsa senin istediğine denk gelmeyecek. güzel bir sistem yazsa sen ordan yola çıkarak bir şey yazamayacaksın çünkü o iş zaten öyle çalışmıyor. nasıl almanca bilmeden cümle yazamasan c, python bilmeden sistemde yazamazsın. bu bir dil. anlayıp öğrenmek sonra uygulamaya geçmek gerektabikii C++ ve Python bilmek gerek ama bunlari bilerek yine
Kardeşim C++ ve Python bilmek gerekiyor fakat dışardaki adam sana ham halde ögretiyor sence bu dilleri ham halde bilerek sistem yazabilecekmisin.Oyunun da bu dilleri kendi içinde kullandigi algoritması var ve bunu oyuna uyarlamadan,bunu bilmeden nasıl sistem yazacaksın? Sen bu dilleri ögrenirken Metin2 ile bağdaşacak şekilde öğrenmen lazım,ham halde C++ bilmek değil.Diyelim sistem yazacaksin,oyunun da bu dilleri kendi içinde kullandıgı algoritmasi ve kullanim komutlari var, dil bilmek şart kod bloğundaki hatayı ne yazdigini ve dilin kurallarını anlarsın ama sistem yazarken yeterli degil.Sourcedeki bütün cpplerin birbirleri ile çalışma mantıgı ile dersleri başlatıp,C++ yı Temel düzeyde bilenler için sistem ekleme örnekleri ve C++yı daha iyi bilen kişiler icinde ufak sistem yazma dersleri.Yani C++ ve pyhton dil bilgisini oyunun sistemine algoritmasina uyarlı şekilde öğrenilme imkani sağlanılsa harika olunur,tabiki bu çekirdeksiz üzüm misali olur,C++ ham hal yerine oyun yapisina gore öğrenildiği için benim gibi kendi işi gücü zaten olan vakit kaybi olmadan öğrenecek zaman tassarufu sağlayacak.Sonuçta bu işi kendi hobimiz için yapıyoruz ve filesimizi de geliştirmek istiyoruz.Kendi işimiz kariyerimiz zaten var.Komple oyun developeri olmak niyetiyle değil.Udemye 2. seri şeklinde devam etmesini Whistle hocamızın diliyorum,ilk seriyi çok güzel yapmişti.2.seriyide ayni şekil yapacagini biliyorum.Dersleri gayet kavratıcıydı,öğreticiydi kendisine de yakışıyor seriye devam etmesini diliyorum

Kardeşim C++ ve Python bilmek gerekiyor fakat dışardaki adam sana ham halde ögretiyor sence bu dilleri ham halde bilerek sistem yazabilecekmisin.Oyunun da bu dilleri kendi içinde kullandigi algoritması var ve bunu oyuna uyarlamadan,bunu bilmeden nasıl sistem yazacaksın? Sen bu dilleri ögrenirken Metin2 ile bağdaşacak şekilde öğrenmen lazım,ham halde C++ bilmek değil.Diyelim sistem yazacaksin,oyunun da bu dilleri kendi içinde kullandıgı algoritmasi ve kullanim komutlari var, dil bilmek şart kod bloğundaki hatayı ne yazdigini ve dilin kurallarını anlarsın ama sistem yazarken yeterli degil.Sourcedeki bütün cpplerin birbirleri ile çalışma mantıgı ile dersleri başlatıp,C++ yı Temel düzeyde bilenler için sistem ekleme örnekleri ve C++yı daha iyi bilen kişiler icinde ufak sistem yazma dersleri.Yani C++ ve pyhton dil bilgisini oyunun sistemine algoritmasina uyarlı şekilde öğrenilme imkani sağlanılsa harika olunur,tabiki bu çekirdeksiz üzüm misali olur,C++ ham hal yerine oyun yapisina gore öğrenildiği için benim gibi kendi işi gücü zaten olan vakit kaybi olmadan öğrenecek zaman tassarufu sağlayacak.Sonuçta bu işi kendi hobimiz için yapıyoruz ve filesimizi de geliştirmek istiyoruz.Kendi işimiz kariyerimiz zaten var.Komple oyun developeri olmak niyetiyle değil.Udemye 2. seri şeklinde devam etmesini Whistle hocamızın diliyorum,ilk seriyi çok güzel yapmişti.2.seriyide ayni şekil yapacagini biliyorum.Dersleri gayet kavratıcıydı,öğreticiydi kendisine de yakışıyor seriye devam etmesini diliyorum
kardeşim c bir dil metin2 de bir kitap gibi düşün. benzer bir kitap yazarken naparsın kitabın sayfalarına bakarak yazıp uyarlarsın. metin2 deki bağlantıyı sen kurucaksın. hangi dosyada ne var sen öğreniceksin. dışardan biri öğretemez sana bunu. her dosyaya bakıcaksın. oyunun normal sistemlerine bakıcaksın ya da ekleyebilceğin sistemlere bakıcaksın. ilişkiyi sen kurucaksın. mesela atıyorum çevrimdışı pazar kurarken shop.cppye ne eklenmiş niye eklenmiş ekleme amacı neymiş, mantığını çözüp sonra sen yazıcaksın mesela, ya da baktın mantıksızlık var düzelticeksin. kimse sistem yazmayı öğretemez.

Bu kadar vaktiniz varsa MMO oyun temelleri üstünden yeni bir oyun üstünde çalışmak daha tutarlı aslında. Metin2 geliştiriciliği yerine kendi MMO üstünde ustalaşmak ileride çok daha yarar sağlar. Türkiyede özellikle hyber casualdan ciddi gelir sağlayan şirketler var ama bu alana hiç yatırım yok.Çünkü ciddi emek ve uğraş istiyor. Ama dünya devi oyun şirketlerine de bakarsanız bu işlerle uğraşan adamlar. Mesele paradan ötede vizyonda yani. Turkmmoda zamanında çok uğraşmıştım ekip oluşturmaya ama takmadılar işlerine gelmedi hazır sistem üstünden ilerlemek işlerine geliyor sanırım işin temellerinden ilerleseler daha az uğraşacaklar ve daha hızlı ilerleyecekler. Güncel teknolojilerle uğraşmak çok daha sağlıklı. Şu olduğu yerde sayan pvpcilik yerine MMO kültüründe güncel ilerlemek çok daha mantıklı.

Son düzenleme:
sistem yazmanın dersi olmaz ki, adam basit bir sistem yazsa senin istediğine denk gelmeyecek. güzel bir sistem yazsa sen ordan yola çıkarak bir şey yazamayacaksın çünkü o iş zaten öyle çalışmıyor. nasıl almanca bilmeden cümle yazamasan c, python bilmeden sistemde yazamazsın. bu bir dil. anlayıp öğrenmek sonra uygulamaya geçmek gerek.
valla c++ ve ptyhon için udemy de milyonlarca kaynak var zaten.. ama tabi anlatılıp anlattıklarını sonra bir mt2 projesiyle birleştirilebilir o zaamn efsanevi olur ..

kardeşim c bir dil metin2 de bir kitap gibi düşün. benzer bir kitap yazarken naparsın kitabın sayfalarına bakarak yazıp uyarlarsın. metin2 deki bağlantıyı sen kurucaksın. hangi dosyada ne var sen öğreniceksin. dışardan biri öğretemez sana bunu. her dosyaya bakıcaksın. oyunun normal sistemlerine bakıcaksın ya da ekleyebilceğin sistemlere bakıcaksın. ilişkiyi sen kurucaksın. mesela atıyorum çevrimdışı pazar kurarken shop.cppye ne eklenmiş niye eklenmiş ekleme amacı neymiş, mantığını çözüp sonra sen yazıcaksın mesela, ya da baktın mantıksızlık var düzelticeksin. kimse sistem yazmayı öğretemez.
mantığını çözüm sen yapıcaksında tabiki simdi olay şurda yıl 2023 çogu insan pyhon ögreniyim 1 sene sonra mt2 degiştiriyim demiyor aceleciler şunu nasıl sökerim bunu nasıl takarım mantığı bosver kafasında olduklarından var olan bütün sistemleri montajını gösteren bir eğitim setini sıfırdan ileri anlatım eğitim setine tercih ederler. piyasada çoçuk ve bu işi bildiğini zanneten yazılımcıyım mühendisim mt2 en iyi ben bilirim diye dolanan çoçuk yaşlı çok.. hızlı sonuc isteyende mesela mt2 files geliştirmeye başlıyor adam SABIRSIZ oldugu için ögrenmek yerine kısayol kullanmak istiyor udemy eğitim yapan insanlarda emek veriyor alınmıyor kötü dahi olsa ama kısayol eğitim videoları hep daha fazla satıyor malesef.

Bu kadar vaktiniz varsa MMO oyun temelleri üstünden yeni bir oyun üstünde çalışmak daha tutarlı aslında. Metin2 geliştiriciliği yerine kendi MMO üstünde ustalaşmak ileride çok daha yarar sağlar. Türkiyede özellikle hyber casualdan ciddi gelir sağlayan şirketler var ama alana hiç yatırım yok. Turkmmoda zamanında çok uğraşmıştım ekip oluşturmaya insanlar hazır sistem üstünden ilerlemek işlerine geliyor sanırım aslında işin temellerinden ilerleseler daha az uğraşacaklar ve daha hızlı ilerleyecekler. Güncel teknolojilerle uğraşmak çok daha sağlıklı. Şu olduğu yerde sayan pvpcilik yerine MMO kültüründe güncel ilerlemek çok daha mantıklı.
metin2 gibi veya silkroad gibi bir oyun yapmak basit ve maaliyetsiz bir iş degil helede şu ekonomide ... şirket vb. olup altına çalışan almadığın sürece aşırı zor çünkü modellemeye bir adam lazım güvenliğe bir adam lazım yazılıma adam lazım siteye adam lazım oyun içerisinde huzuru saglayacak adam lazım. testlere adam lazım lazımda lazım tek işinin böyle bir oynu başarması için çok fazla konu hakkında bilgi sahibi olması ve parasınında olması lazım. arkadaşlardan internetten delme çatma ekip de kolay kurulmaz. yılan oynuna benzemez bu oyunlar zahmetlidir. senin deyiminle daha fazla hayal kırıklıgı olabilir. ki zaten bu dediğin oyunları geliştirmeyi ögrenmeyede biraz imkan gerekli sağlam bi bilgisayar ve ekran donanım gibi maaliyetlidir. reklam kısımlarından bahsetmiyorum bile...sıfırdan oyun yapmak telifsiz mt2 gibi zor. O Oyun kurma işini herkes başaramaz ÖNCE ZEKA İŞTER. metin2 filesin bile bazen bi en ufak hatası ile aylarca ugraşan insanlar var onuda bulunca bişey yaptım zannetiliyor.. herkes ister kendi ooynunu kurmak yada destek almak fakat hem başka işte çalışıp hem oyun yapmak hemde parasal sıkıntılarla ugraşmak çok zor iştir. HELEDE TÜRKİYEDE

İyide Zaten işin mantığı o şekilde dediklerini bende biliyorum.Buna bende hemfikirim fakat benim kast ettiğim bu değil,Yeni bir C++ Python Serisinde bu dillerin bilgilerini öğretip ardindan öğrenilen bilgileri Metin2 üzerinden örneklemeler ile gidilse daha verimli daha seri ögrenim sağlanılır diyorum.Çünkü,ham halde C++ ve Pyhton ögrenip oyuna entegre etmek çok çok daha güç bu işi hobi olarak yapanlara dedigim sekil yeterli ve işini görür...

Son düzenleme:
İyide Zaten işin mantığı o şekilde dediklerini bende biliyorum.Buna bende hemfikirim fakat benim kast ettiğim bu değil,Yeni bir C++ Python Serisinde bu dillerin bilgilerini öğretip ardindan öğrenilen bilgileri Metin2 üzerinden örneklemeler ile gidilse daha verimli daha seri ögrenim sağlanılır diyorum.Çünkü,ham halde C++ ve Pyhton ögrenip oyuna entegre etmek çok çok daha güç bu işi hobi olarak yapanlara dedigim sekil yeterli ve işini görür...
dogru mantıklı olan odur zaten de.. millet AÇ AÇ aç millet kimsenin biseyler ögrenmek için ne o kadar sabrı ne zamanı var. insanların çogu türkiyede 12 saat çalışıyor yorgun işten geliyor sonra diğer işler sonra birde işin işine aşk girerse seni o bahsettiğin uzun verimli eğitim hangi şartdlarda kim izliycek. izleyen çıkar ben izlemem .. Bir profesyonel olarak yazılımcı olmasamda şunu diyebilirim bilgisayar dilini veya başka birseyi ögrenmek ayları alır seneleri.. ama insanlara 1 saatte yazılımcı yapıcam seni de ona para verir izle ama 99 saate yazılım ögrende başlar ve bırakır almaz bile kısa videolarla ögrenmek mümkün degil millet onun yerine artık programlama dillerini zamana yayarak tecrübe yolu ile ögrenmeye egiliyor yani bana web site yappmayı ögrenme bana hangi program hangi yazılım veya kısa yolda o web sitesini nasıl hacklerim onu göster seklinde mantıkla gidiyor ve tecrube ile bata çıka ögreniyor. kimse saatlerce video izlemiyor millet aç aç.. en çokta umuta..

eğitimler çogunluga hitap eder. azınlıga degil hersey öyledir. azınlık hobi olarak yapar . ama çogunluk sıkıntıdan çaresizlikten seviyorum bu işi belki burdan kazanırım der mmotutkunları forumlarında çogu böyledir. eglencesine ugraşanlar ögrenci veya daha çoçuk veya ek gelir peşinde umudu bol kişilerdir. bunlarda azınlık kısım maalesef ki. o yüzden sonuca hızlı götüren eğitimler c+++ ögretip sistem yazmayı ögretmektense sistem burda al kurulumu bööyle diyen eğitimler daha fazla izlenir. alınır. bence .. ama senin dediğinde mantıkllı ama hangi hayat şartlarında birine göre

dogru mantıklı olan odur zaten de.. millet AÇ AÇ aç millet kimsenin biseyler ögrenmek için ne o kadar sabrı ne zamanı var. insanların çogu türkiyede 12 saat çalışıyor yorgun işten geliyor sonra diğer işler sonra birde işin işine aşk girerse seni o bahsettiğin uzun verimli eğitim hangi şartdlarda kim izliycek. izleyen çıkar ben izlemem .. Bir profesyonel olarak yazılımcı olmasamda şunu diyebilirim bilgisayar dilini veya başka birseyi ögrenmek ayları alır seneleri.. ama insanlara 1 saatte yazılımcı yapıcam seni de ona para verir izle ama 99 saate yazılım ögrende başlar ve bırakır almaz bile kısa videolarla ögrenmek mümkün degil millet onun yerine artık programlama dillerini zamana yayarak tecrübe yolu ile ögrenmeye egiliyor yani bana web site yappmayı ögrenme bana hangi program hangi yazılım veya kısa yolda o web sitesini nasıl hacklerim onu göster seklinde mantıkla gidiyor ve tecrube ile bata çıka ögreniyor. kimse saatlerce video izlemiyor millet aç aç.. en çokta umuta..
Dostum kendi ağzınla söylüyorsun,Türkiyede yaşam şartlarını ve malesef böyle.
Sence bu hayat şartlarında sadece Metin2 yi seven ve hobi amacli gelistirmekten zevk alan komple dil öğrenebilirmi bu kadar vakit ayırabilirmi bu oyun için ? Ben senin dediğin uzun eğitim videolari çekin demedim,1saatde herseyi öğreten eğitim yapinda demedim.Sadece C++ Pyhton ögretme serisi olusturulup Metin2 üzerinden örnekleme yapilarak ilerlenilmesi vakit kazandirir tamamen dil odakli gidilmesi ham halde hayat şartlarinda çok zor dedim.Seninde dedigin gibi herkesin kendi isi gucu var,Sadece Metin2yi sevdigi icin vakit ayirip hobi olarak gelistiren birisi zaten buna muhtaç öbürtürlü imkani yok bir oyun için hayat şartlarinda o kadar vakit ayiramaz.

Son düzenleme:
Geri