Metin2 Mob Drop İtem / Moblardan Düşen İtemleri Ayarlama

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Herkese merhaba,
Bu makalemizde moblardan düşen itemleri nasıl ayarlarız onu anlatacağız.

Filezilla ile sunucunuza bağlanın daha sonra ;

"usr/game/share/locale/turkey" dizinine giriyoruz, "mob_drop_item.txt" dosyasını açıyoruz. (Notepad ++) ile açmaya özen gösterin.
2010 fileslerde bu dizin "usr/game/share_data/locale/turkey" olarak geçer.

Buz Cadısından örnek bir anlatım ;
Group Cadi
{
type limit
mob 1192
level_limit 70
1 Áøº´±âºñ±Ş¼ 1 10000
2 ¼¸ğ°Ë+1 1 5
3 ¸¶ÀΰË+2 1 5
4 È¥¿ø°Ë+2 1 5
}
Turuncu kısım (mob kodu = yaratık kodu) "navicat > player > mob_proto" tablosundan öğrenebilirsiniz.
Mavi kısım (level limiti) itemlerin kaç levelde çıkacağı.
Yeşil kısım (itemlerin çıkma sırası) sıraya göre ekleyin
Kırmızı kısım (hangi itemin çıkacağı) "navicat > player > item_proto" tablosundan, "name" kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.
Kahverengi kısım (itemin kaç adet çıkacağı) kaç adet düşmesini istiyorsanız onu yazın.
Gri kısım (itemin çıkma şansı) % olarak çıkma şansını yazabilirsiniz.

Bu rehberde anlatılanları video olarak izlemek isterseniz:

Öncelikle merhaba,
Hocam şimdi ben type limit ve level_limit 65 yazıyorum bana 65 lv den sonra item atmaya başlıyor peki ben bunu 65 lv den sonra item atmamasını istersem nasıl bir yol izlemeliyim?

Tam tersi durum için kaynak kodunda düzenleme yapmalısınız

limit_level type' ini kullanmaktan vazgeçtim onun yerine type drop kodunu kullanıyorum şu an biraz uğraştırdı ama güzel düşme oranını yakalayınca level arttıkça metinden item atmamaya başlıyor, fakat birşey daha takıldı aklıma acaba metine eklediğimiz itemlerin sayısı arttıkça mesela 200 yazdık diyelim düşme şansına bu 200 item sayısınamı bölünüyor sanki böyle bir mantık varmış gibi hissettim yada düşen itemin adetine göre oran belirleniyor bu konu üzerinde biraz daha çalışmam gerekecek :D

Group Yabani_Usak
{
Kill_drop 2000
Mob 502
Type kill
1 17082 1 25 10
2 17102 1 20 10
3 17122 1 15 10
4 17142 1 10 10
}

Sizin dediğinize göre 1 fazlalığı var ve kill_drop diye bir sütun daha var bu durumda ne anlama geliyor

Son düzenleme:
Her 2000 tane kestiğinizde drop düşer

EUC formatında da latin1 karakteri kullanabilirsiniz. Zaten dosyayı incelerseniz içerisinde latin karakterler mevcut.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Utf-8 formatını server files düzgün okuyabiliyor mu emin değilim ancak notepad++ programı ile karakter kodlamasını değiştirebilirsiniz.

Geri