Öneri Metin2 ile bağlantılı uygulamalar

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

Legandalith

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba, tekrar fikir almak için buradayım.

Uzun zamandır Metin2 ile bağlantılı hiçbir proje geliştiremiyorum, çünkü yarısında ya hevesim kırılıyor ve devam edemiyorum ya da başta yaptığım şey mantıklı gelse bile yarısından sonra veya proje artık bitmek üzereyken proje fikrine olan inancımı kaybediyorum. Çünkü elle tutulur hiçbir fikir bulamıyorum. Metin2 içinde geliştirme yapmak istemiyorum bu yüzden diğer yarım yamalak bildiğim diller ile her zaman dediğim gibi kendimi geliştirmek için proje geliştirmeye çalışıyorum.

En son geliştirmeye çalıştığım ve gerçekten inandığım bir proje Metin2Web idi. Fakat gerçekten özellikle oyuncu kültürünü değiştirebilmek göründüğünden daha zor olduğunu projenin yarısındayken anladım. Fakat bu projeyi tam olarak bu sebepten bırakmamıştım, bunu geliştirirken metin2 ile api geliştirme denemelerim vardı (her ne kadar api denebilirse), bu yüzden Flask yani Python'u tercih ettim. Başta Python öğrenirken gerçekten diğer dillere göre yazım kolaylığından dolayı çok sevsemde gerçekten kod yazıyor muyum? diye sorgulamaya başladım. Evet kodlama/programlama bir nevi bilgisayarla konuşmak gibidir fakat Pythonun yazım dili biraz fazla konuşma dili gibi. Yani başta Pythonun benim için en iyi özelliği kolay kodlama yapısıyken şuan sırf bu sebepten python ile ilerlemek istemiyorum.

Bu yüzden yeni bir dil tercih etmem gerektiğini hissettim. Bir çok dilin kodlama yapısını, kullanım alanlarını, eksilerini ve artılarını göz önünde alarak yaklaşık 2-3 ay önce JavaScriptte karar kıldım. Hem kullanım alanı çok geniş hem de günümüzde en çok kullanılan dillerden bir tanesi. Bu yüzden NodeJs ile öğrenmeye başladım. Ve ilk defa bir dile başladığımda mental olmadığım için ve zevkli geldiği için Pythonda geldiğim noktaya çok daha hızlı geldim.

Şuan düşündüğüm ve yapmak istediğim Metin2 özelinde birçok proje var. Fakat bunlar daha önce başlayıp yarım bıraktığım projelerden oluşuyor. Örnek vermek gerekirse Metin2Web projesine sıfırdan ve bu sefer JavaScript ile başta kendi başıma daha sonra frontend geliştiriciliği yapan bir arkadaşımla birlikte devam etmeyi düşünüyorum. Daha önce yaptığım projeyi bu sefer tam anlamıyla hayata geçirmek şuanki tek hedefim. Bu proje nedir derseniz, hem daha önce açtığım konuya bakabilir oradaki videodan bir fikir sahibi olabilir hem de en sonunda neye benzeyeceği konusunda şöyle bir
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
bırakabilirim. Bu bir MMORPG oyununda bir karakterin bilgilerini site üzerinden görebileceğiniz bir sitedir. Itemlerini, genel karakter bilgilerini, o an online olup olmadığını ve yeteneklerinize ve bakış açınıza bağlı olarak oyundaki sistemlerin dahi oyuncu bilgilerini yapabilirsiniz. Örnek Metin2 için, item gösterimi hakkında şu konudaki sistemin tooltip ile efsun+taşlı halini yapıyorum. Yani siz örnek olarak oyunda Legandalith diye bir oyuncu gördünüz, siteye girip arama kısmına Legandalith yazdığınızda onun hakkındaki tüm bilgilerini/eğer izin verirse itemlerini görebileceksiniz. Itemlerin üstüne geldiğinde silahının + kaç olduğunu, hangi efsunlara sahip olduğunu hangi taşlara sahip olduğunu görebileceksiniz. Ve hayallerimden birisi de direkt bu şekilde itemlere site üzerinden bir teklif vermek üzerine. Aynı zamanda site üzerinde Ejderha Parası ile karakter satışı yapılabilecek bir sistemde olacak.

Yani şuanlık bu proje üzerinde söyleyebileceklerim bu kadar. Bu başlı başına benim için aslında büyük bir proje. Daha önce başka dilde de olsa buna başladığım için tam olarak ne yapmam gerektiğinin nasıl ilerlemem gerektiğini biliyorum, fakat bu siteyi olabildiğince performanslı ve güvenlikli yapmak için çok uğraşmam gerektiğinin farkındayım. Ve beni asıl zorlayacak kısım orası gibi gözüküyor.

Bu proje hakkında şimdilik bu kadar bilgi verdiğime göre artık sizinde bu konu altında neler düşündüğünüzü ve varsa fikirlerinizi dinlemek istediğimi bilmelisiniz.

Öneri alacağım konuda baya kendi projemi anlatıp biraz da dertleşmiş oldum. Sizce Metin2 için başka nasıl uygulamalar veya site uygulamaları yapılabilir?

Geri