lib hatasına ek çözüm.

mt2go2

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
normalde bu konu lib hatalarını çözüyor.
freebsd 13.1 32 bitte üstteki konuya göre yaptım oyuna giriş başarılı oldu.
fakat freebsd 13.1 64 bit kurduğumda yine yukardaki konuya göre yükleme yaptığımda oyuna giriş yapamadım.
tabi 64 bitte 64 bite göre compat v.s kurulum yapılıyor.
oyuna giriş yapamayınca şunu düşünerek yola çıktım.
freebsd 13.1 32 bit gcc10da build ettim galiba uyumlu olması için bu dosyanın aynısı yine 64 bittede olacak dedim.
ve 32 bit freebsdeki gcc10daki dosyaları, 64 bitteki gcc10 dosyalarıyla değiştirdim sorun çözüldü.

not:siz 64 bitte yükleme yaptığınızda hem /usr/local/lib32 hemde /usr/local/lib yükleme yapıyor.

not:
filezillada şu kısıma sakın karışmayın

/lib
/lib32
hatta "/" bu kısma
bu kısam dokunma sistem çöker.
/usr/lib
/usr/lib32 kısmına lib atabilirsin.
bu konuda bahsedilen kısım /usr/local/ bölümündeki libler.

64 bit freebsdeki hata bu

laızm olursa diye bırakıyorum
gcc 10 freebsd 13.1 32 bit
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Screenshot_3.jpg

Aynı sorunu şuan ben yaşıyorum. gcc10 + 12.2 de build edip normal sunucuya atınca lib hatası veriyor ve bu libleri localhosttaki makinadan alıp atmama rağmen okumuyor. Çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi

Zaten boost-all devil cryptopp openssl bunlar yüklü. 12x2 64bit makinada nereye atacağım bu verdigin libi

Zaten boost-all devil cryptopp openssl bunlar yüklü. 12x2 64bit makinada nereye atacağım bu verdigin libi
compatların hepsini yükle unsported hatası vermiyor libin olamdığını söylüyor.

pkg install gdb gcc gcc48 gcc8 gcc9 gcc10 gmake cmake openssl python subversion unzip devil unrar 7-zip
pkg install compat4x-i386 compat5x-amd64 compat6x-amd64 compat7x-amd64 compat8x-amd64 compat9x-amd64 compat10x-amd64 compat11x-amd64 compat12x-amd64

Önemli Not:
freebsd /lib ve /lib32 dosya yolunda değişiklik yapmayın galiba burası kök dosyalar burda yaptığınız değişiklik sizi formata götürebilir.

dediğim kök dosyalar "/" yeri resimdeki yer

1. çözüm
tüm libleri yüklemek
32 bit
pkg install gdb gcc gcc48 gcc8 gcc9 gcc10 gcc11 gcc12 gmake cmake openssl python subversion unzip devil unrar 7-zip
pkg install compat4x-i386 compat5x-i386 compat6x-i386 compat7x-i386 compat8x-i386 compat9x-i386 compat10x-i386 compat11x-i386 compat12x-i386

64bit
pkg install gdb gcc gcc48 gcc8 gcc9 gcc10 gcc11 gcc12 gmake cmake openssl python subversion unzip devil unrar 7-zip
pkg install compat4x-i386 compat5x-amd64 compat6x-amd64 compat7x-amd64 compat8x-amd64 compat9x-amd64 compat10x-amd64 compat11x-amd64 compat12x-amd64

2. çözüm

örneğin bilişimden makina aldınız.
girişte freebsd güncellemelerini yaptınız.
mysql yüklediniz
ama start verirken oyun lib hatası veriyor.
forumda bunla ilgili paylaşım var bu konuda lib eksiklerini düzeltiyor hemde öğretiyor.
ek olarak şöyle bir hata var. Gerekli libleri yüklediğiniz vakit hem 32 bite hem 64 bite kurulum yapıyor fakat unsupport hatası veriyor yani yüklenen libler 32 bitte olsa desteklemiyor.

bunun çözümü build ettiğiniz makinadan libleri alıp 64 bitteki makinadaki libleri değiştirmek.
örnek resimdeki hatanın çözümü
dosyaları build ettiğiniz local makinadaki
/usr/local/lib
klasörü içerisindeki gcc10 dosyalarını yada sadece gcc10 dosyasının içerisindeki libleri
bilişimden aldığınız 64 bit freebsddeki
/usr/local/lib gcc10 dosyasıyla değiştirmek

resimde /usr/local/lib dosya yolunca hata vermiş sizde farklı olabilir ona göre değişiklik yapılacak örnekte belirttiğim gibi
ben bendeki build ettiğim makinadaki libleri yükledim olursa bunları yükleyin.

Son düzenleme:
Lib sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız bir miktar dosya boyutunu büyüten ama kafa rahatlığı sağlayan bir yöntem var, -static.

Libgame, libthecore vs. gibi liblerin makefile dosyalarını açın ve cflaglar içerisine -static ekleyin, db ve game dizinin açın ve makefile dosyalarındaki cflaglar içerisine -static-libgcc -static-libstdc++ ekleyin, game ve dbnin boyutu bir miktar artacaktır, saygılar.

Lib sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız bir miktar dosya boyutunu büyüten ama kafa rahatlığı sağlayan bir yöntem var, -static.

Libgame, libthecore vs. gibi liblerin makefile dosyalarını açın ve cflaglar içerisine -static ekleyin, db ve game dizinin açın ve makefile dosyalarındaki cflaglar içerisine -static-libgcc -static-libstdc++ ekleyin, game ve dbnin boyutu bir miktar artacaktır, saygılar.
bu libleri game içine aldığı için mi dosya boyutu büyüyor.
şöyle birşey yapılabilir mi
örneğin 88 mb olan libcryptopp.a gamenin içinde ise bunu dışarıdan okumasını sağlarsak game boyutu düşürür mü

bu libleri game içine aldığı için mi dosya boyutu büyüyor.
şöyle birşey yapılabilir mi
örneğin 88 mb olan libcryptopp.a gamenin içinde ise bunu dışarıdan okumasını sağlarsak game boyutu düşürür mü
CryptoPP zaten dışarıdan okunuyor, server kaynaklarınız içerisinde hiçbir bileşende statik kullanmazsanız tüm libleri .so dosyalarıyla çalıştırır, statik şekilde derlerseniz buna gerek kalmaz, saygılar.

Geri