Güncel İkinci El Araç Fiyatları

XPyrion

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Selamın aleyküm biraderlerim
2012 model dacia duster aracımızı 45.000TL civarında almıştık ilk çıktığı zamanda ve yakın zaman da ailemle iletişim kurduğumda aracı sattıklarını ve bu sıfır fabrika çıkış fiyatının nerdeyse 3 katı kadar değer biçildiğini be sattıklarını söylediler. Akıl alır gibi değil. Neler olmuş böyle piyasaya inanılır gibi değil. 120.000TL civarı bu paralara satılabilecek bir araç değil. Hasar kaydı var değişen var ama ettiği paraya bak :D Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Çok derin bir konu açmışsın :D Benim düşüncem bu zamanda ne araba alınır ne satılır. Elindekine sahip çıkman lazım. Bu piyasa nereye gidiyor inanın hiç anlamıyorum. Geçenlerde sahibinden de 2020 arabaya bakıyordum fiyatı 360.000₺ arabanın sıfırı tüm opsiyonlarıyla 340.000₺ idi, sıfır araba almak için 2 3 ay beklemek lazımmış ondan böyleymiş. Avrupa'da yüzüne bakılmayan arabalar bizde 2 yıllık asgari ücret. Sonumuz hayır olsun.

@Elisia Ya şimdi şöyle bir şey var yurtdışıyla kıyaslamamak lazım bak ben Avustralya’da yaşıyorum. Tamam belki dediğin doğru burda askeri ücret araç parası ediyor ama faturalar pahalı ev kiraları aylık ödemeler ev fiyatları. Burda araba alırsın ev alamazsın mesela min.$600.000 ev fiyatı gelde ev al. O yüzden dediğim şu ki öyle karşılaştırma yapmaya kalkarsak çıkamayız işin içinden. Türkiye de 5 6 yıl çalış ev al. Sıkıyorsa yurtdışında yap bunu Neyse konumuz bu değil ama maksat muhabbet olsun. :) Gerçekten ikinci el araç piyasası çökmüş durumda benim bir fikrim var ama Allah bilir doğru yanlış. Bu yeni üretilen TOGG aracımızla ilgili olabilir diye düşünüyorum

@Elisia Ya şimdi şöyle bir şey var yurtdışıyla kıyaslamamak lazım bak ben Avustralya’da yaşıyorum. Tamam belki dediğin doğru burda askeri ücret araç parası ediyor ama faturalar pahalı ev kiraları aylık ödemeler ev fiyatları. Burda araba alırsın ev alamazsın mesela min.$600.000 ev fiyatı gelde ev al. O yüzden dediğim şu ki öyle karşılaştırma yapmaya kalkarsak çıkamayız işin içinden. Türkiye de 5 6 yıl çalış ev al. Sıkıyorsa yurtdışında yap bunu Neyse konumuz bu değil ama maksat muhabbet olsun. :) Gerçekten ikinci el araç piyasası çökmüş durumda benim bir fikrim var ama Allah bilir doğru yanlış. Bu yeni üretilen TOGG aracımızla ilgili olabilir diye düşünüyorum
Hocam benim bildiğim kadarıyla; ülkelerin uyguladığı politikalar çok farklı. Mesela sen ev almak istiyorsun kredi çekiyorsun ve o krediyi çok uzun yıllar ödüyorsun. Adamların politikası seni kendilerini bağlı tutmak. Ne zengin olursun, ne sürünüyorsun. Adam sana orta derece bir hayat sunuyor. Ama Türkiye'de zenginler ile fakirlerin arası giderek açılıyor. Yakında Hindistan gibi olabiliriz. Fakir giderek fakir daha fakir oluyor. Belki orada ev alamazsın ama en azından rahat yaşarsın. Türkiye'de ev almak çok kolay çünkü bütün yatırımlarımız inşaat üstüne. Abi adamlar 5 6 ayda 15 katlı apartman dikiyorlar :D Evler bu yüzden alınabilir.

Bu şarkıyı ne zaman dinlesem kendimden geçiyorum. İnsanın ruhuna bu kadar mı işler :D

Araç fiyatlarının artması normal bunun dış politikayla alakası yok, ülkedeki gümrük + ÖTV +KDV vergilerinin oranları aşırı miktarda yükseldiğinden ötürü araç fiyatlarında bir artış meydana geldi , bununla birlikte pandemi süreci boyunca bir çok firma araç üretimini durdurmak zorunda kaldı bu yüzden sıfır araba satın almak ayrı bir dert haline geldi ve bu durumda 2.el piyasasının yükselmesine neden oldu , ekonomi konusunda daha çok şey söylerim/anlatırım da şimdi , silivri soğuk malum kış yakın.

Durum tam olarak bu o_O

Bana kızacaksınız ama ekşi kapanmadıysa burası kapanmaz. Ancak gelecekte ne olur bilemem o yüzden düşünmemek için emojideki gibi :disney-is-frozen29: fırlatıp atıyorum :D

Geri