Gregtech 6 Fusion Reactor Rehberi

Whistle

Luntar
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Seneler önce Gregtech 5 için paylaştığım fusion reaktör kurulum rehberinden sonra Gregtech 6 içinde hazırlamaya karar verdim.
Gregtech 5 Fusion Reactor

Füzyon Reaktörü Nedir?​

Fusion reactor ile iki hafif elementi yüksek ısı ve basınç altında birbirleriyle çarpıştırarak daha ağır elementler ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Kütle kaybı sonucunda ortaya çıkan yüksek ısıyı ise elektrik üretmek amacıyla kullanılıyor. Evrenimizde yıldızlarda oluşan füzyon tepkimelerini yapay olarak gerçekleştirmemize imkan sağlıyor. Gerçek hayatta da füzyon reaktörleri ile deneyler yapılmaktadır.

Yıldızlarda oluşan Füzyon hakkında detaylı bilgiyi şu videodan öğrenebilirsiniz;

Gregtech 6 Fusion Reactor Power Plant Kurulumum​

Gregtech 6 modunda da bu reaktör oyun sonu seviyesi için mevcuttur.
Kurulum detaylarına girmeden önce başlangıç düzeyindeki fusion reactor enerji tesisimin nasıl göründüğünü paylaşayım. İlerleyen günlerde yaptığım eklemeleri konu altından paylaşacağım. Sonra sırayla kurulum sırasında nelere dikkat etmeliyiz anlatacağım.

Oyun içi görsellerine geçmeden önce planladığım Fusion Reactor enerji tesisimin diyagramını paylaşayım.
Gregtech 6 Fusion Reactor Power Plant Diagram - Whistle.jpeg

Yaptığım bu kurulum kendi kendine yetiyor ve enerji fazlalığı veriyor. Ayrıca ilerleyen aşamalarda reaksiyondan elde edilen diğer elementleri de farklı reaksiyonlara sokarak 2. ve 3. füzyon reaktörü eklemeleri yapılabilir. Eğer bunu yaparsam konu devamında güncelleme notu olarak paylaşacağım. Benim save dünyamda ana base enerjimi Nükleer Fisyon ve Petrol ile elde ediyorum. Füzyon işlemlerini ana base dan biraz uzağa yerleştirdim ve burada daha çok oyun sonu makinalarını çalıştıracağım. (Large Matter Fabricator, Matter Replicator, Molecular Scanner vb.) Çünkü oyunda elde etmesi çok maliyetli olan Adamantium ve Vibranium gibi elementleri kopyalamak istiyorum. Ancak bu çook fazla enerji gerektiriyor.

gregtech 6 fusion power plant.jpeg

Yukarıdaki görselde Deuterium-Deuterium füzyonu ile elektrik üretimi gerçekleşmektedir. Füzyon reaktörün başlatılması için büyük miktarda başlangıç enerjisine ihtiyaç duyuyor. Gregtech 6'da füzyon reaktörü LU enerji birimini kabul ediyor. Enerji birimleri hakkında detaylara buradan bakabilirsiniz: Gregtech 6 Enerji Türleri
gregtech6 fusion reactör.jpeg deutorium-deutorium fusion requipments.jpeg

Recipe'deki gereksinimlere baktığımızda reaksiyonu başlatmak için 95 milyon LU enerjiye ihtiyaç var ve her 730 minecraft tikinde 2.000 milibucket Deuterium istiyor. Reaksiyon çıktısı olarak Helium-3 ve Tritium veriyor. Bu çıktıları kullanarak yine reaksiyonlar oluşturabilirsiniz. Detayları NEI'dan bakarsınız. Başlangıç aşamasında Deuterium-Deuterium kullandığım için rehberi bunun üzerinden anlatacağım. Ayrıca Vibranium elde ettikten sonra 8196 EU/t kapasiteli piller yapabilecek ve içeriğini helium-3 ile doldurabilirsiniz. 200.000 milibucket karşılığında size 1 milyar EU verecek.

20 minecraft tiki 1 sn’dir. 36 buçuk saniyede bir 2.000 milibucket Deuterium üretmemiz gerekiyor. Çünkü yakıt takviyesi yapamazsak reaktör kendini kapatacak ve başlangıç için gereken enerjiyi yeniden vermek gerekecek. Bu durumda enerji kârı elde edemeyiz. Reaktör çalıştığı süre boyunca 8196 EU/t enerji verir. Deuterium-Deuterium reaksiyonunda toplamda (8192*730) = 5.980.000 EU elde etmiş oluruz.

Bu yüzden reaktörün EU çıkış bölümüne 1x Large Battery Box (EV) koyun ve içerisine 16 tane EV pil yerleştirin. IV to EV transformer ile pilleri şarj edebilirsiniz. Harcanan enerjinin dışında kalan enerjiyi ise LU enerjisine çevirerek depolayabilirsiniz. Bunları daha sonra dilerseniz QU gerektiren Matter cihazlarını çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Rehberin başında belirttiğim gibi ben bu amaçla kullanacağım.
Large Batter Box EV.jpeg Crystal Charger T5.jpeg

RS latch ile Batarya dolduğunda belirli bi seviyenin altına inene kadar LU'ya çevirmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü tek bir fusion reaktör 8196 LU dönüşümünü tam karşılamıyor. En az 2 tane fusion reaktör gerekiyor.
Aşağıdaki görselde en basit haliyle EU'dan LU'ya dönüşüm için RS latch örneği bulunmaktadır.

Batarya dolduğunda ve Energium Crystaller tam dolmadığında Batarya boşalana kadar şarj etmeye devam edecektir. Batarya yeniden dolduğunda tekrardan şarj edecektir.
RS Latch.jpeg RS Latch 2.jpeg

RS Latch kurulumu hakkında detaylı bilgiyi
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
öğrenebilirsiniz.

Gregtech 6 Fusion Reactor Kurulumu ve Gerekli Materyaller​

Kurulumumun detaylarına girişmeden önce Gregtech 6 fusion reactor multiblock kurulumu hakkında size bilgi veriyim. Gregtech 6'daki en büyük multiblock fusion reaktordür ve kapladığı alan 19x19x5 boyutlarındadır. Ortasında 5x5x5 boyutunda işlem çekirdeği bulunur ve etrafında plazmaların bulunduğu halka bulunur. Gregtech 5'e göre füzyon reaktörünün tasarımında baya bi değişiklik yapılmış ve Gregtech 5'deki gibi tier olayı yok.

Not: Gregtech 6'da chunk sınırlarının multiblocklara etkisi yoktur.

Kurulum şeması (her renkli piksel bir bloğa denk gelir. En alttaki orta kademedir. İlk iki sıra karşılıklı simetriktir.);
gregtech 6 fusion reactör kurulum şeması.jpeg

Füzyon reaktörü için elimizde toplamda şunları olması gerekiyor;
  • Merkez için gerekli malzemeler;
    • 1x Fusion Reaktör (8x Compact Forge Emitter IV, 1x Tungsten Steel Wall)
    • 53x Galvanized Steel Walls * (4x Steel Plate)
    • 3x Versatile Quadcore Processing Unit * (1x Galvanized Steel Machine Casing, 4x Circuit T6 , 1x Diamond Crystal Processor, 1x Sapphire Crystal Processor, 1x Ruby Crystal Processor, 1x Emerald Crystal Processor)
    • 12x Control Quadcore Processing Unit * (1x Galvanized Steel Machine Casing, 4x Circuit T6, 4x Ruby Crystal Processor)
    • 12x Logic Quadcore Processing Unit * (1x Galvanized Steel Machine Casing, 4x Circuit T6, 4x Diamond Crystal Processor)
    • 50x Ventilation Unit * (2x Air Vent, 2x Circuit (T3 ve üzeri), 1x Galvanized Steel Machine Casing, 2x Compact Electric Motor (LV))
  • Halkası için gerekli malzemeler;
    • 36 Stainless Steel Walls * (4x Stainless Steel Plate)
    • 576 Tungstensteel Walls * (4x Tungstensteel Plate)
    • 144 Large Iridium Coils * (8 tane 4x Iridium Wire)

Gregtech 6 Fusion Reactor halka iskelet yapısı şu şekildedir (Ortası: Stainless Steel Walls, Orta 4'lü: Large Iridium Coils, Dış Tarafı: Tungstensteel Walls);
gregtech 6 fusion reactor halka kesiti.jpeg

Kademe kademe fusion reaktör kurulum aşaması;
1. Katman2. Katman3. Katman (Orta)4. Katman5. Katman
gt6 fusion reactor 1. katman.jpeg gt6 fusion reactor  2. katman.jpeg gt6 fusion reactor  3. katman.jpeg gt6 fusion reactor  4. katman.jpeg gt6 fusion reactor  5. katman.jpeg
gt6 fusion reactor 3. katman-2.jpeg gt6 fusion reactor  5. katman-2.jpeg

Deuterium-Deuterium Füzyon Reaksiyonu İçin Üretim Tesisi Detayları​

Deuterium ve Tritium üretimi için nehirden çektiğim suyu centrifuge'den geçirerek Semiheavy water, heavy water ve tritiated water elde ediyorum. 4 tane large Centrifuge bu işlevi gerçekleştiriyor. Her centrifuge HV Electric Motor tarafından çalıştırılıyor.
water centrifuge.jpeg
Her bir large centrifuge 256 minecraft tiki (12,8 saniye)’de bir 1.600.000 milibucket water'ı 1.600 semiheavy water, 160 heavy water, 16 tritiated water'a çeviriyor.
4 tanesinden toplamda 6.400 semiheavy water, 640 heavy water, 64 tritiated water elde ediyoruz.

Her bir large centrifuge'a 12,8 saniyede bir 1.600.000 milibucket water takviyesi yapabilmek için her bir large centrifuge altına su tankları yerleştirdim ve her su tankında River biyomundan su çeken 16 tane drain bağlı. Gregtech 6'da sınırsız suyu sadece River biyomundan elde edebilirsiniz. Diğer biyomlardan elde edeceğiniz su bir süre sonra tükenecektir. Bu yüzden füzyon enerji tesisini River biyomlarının yakınına kurun. Eğer harici modlar size sınırsız su kaynağı veriyorsa o yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Semiheavy Water centrifuge'den tekrardan geçiriyorum ve Heavy water ve Tritiated Water elde ediyorum. Bunun için 2x bronze centrifuge kullandım.
semiheavy water centrifuge.jpg
Her 12,8 saniyede bir Large Centrifuge'lardan elde ettiğimiz 6.400 Semiheavy Water'ın 2x Bronze Centrifuge'dan geçirilmesiyle 640 Heavy Water ve 64 Tritiated Water elde ediyoruz.
Large Centrifuge'lardan gelen Heavy Water ve Tritiated Water'ları toplayınca elimizde elektroliz işlemine gönderilmek üzere toplamda 1280 Heavy Water ve 128 Tritiated Water oluyor.

Heavy water ve tritiated water'u electrolyzer'den geçiriyoruz iyi miktarda Deuterium ve az miktarda Tritium elde ediyorum.
Heavy water'dan Deuterium elde etmek için MV Electrolyzer kullandım.
heavy water to deutorium with mv electrolyzer.jpeg
Her 12,8 saniyede bir Heavy Water'ın elektroliz işleminden 853 Deuterium elde ediyoruz.

Tritiated water'dan tritium elde etmek için LV Electrolyzer kullandım.
tritiated water to tritium with lv electrolyzer.jpeg
Her 12,8 saniyede bir Tritiated Water'ın elektroliz işleminden 85 Tritium elde ediyoruz.

Elektroliz işlemleri sırasında 469 milibucket O2 yan ürün olarak çıkıyor. Bunu depolamayı tercih ettim. İleride Matter Fabricator'de kullanacağım. Şimdilik depo dolduğunda O2'nin fazlalığını ise basınç valfi ile dışarı aldım.

Rehberimizin başında Deuterium-Deuterium füzyon sürecinde her 36 buçuk saniyede bir 2.000 Deuterium istediğini belirtmiştim.
Mevcut üretimimiz ile 36 saniyede bir 2559 Deuterium ve 255 Tritium elde etmiş oluyoruz.
Böylelikle bir miktar üretim fazlalığıyla beraber Deuterium-Deuterium reaksiyonunu sürekli hale getiriyoruz.

İleriki aşamada 2. füzyon reaktörünü kurup Deuterium-Tritium reaksiyonu yapabilirsiniz. Çünkü Deuterium-Deuterium reaksiyonu sonucu her 36 saniyede bir 500 milibucket Tritium ve Helium-3 elde etmiş olacağız. Daha sonra kullanmak üzere Deuterium, Tritium ve Helium-3'ü büyük tanklarda depolayın.

Deuterium-Tritium Füzyon Reaksiyonu için Üretim Tesisi Detayları​

İleride Deuterium-Tritium reaksiyonu için füzyon reaktör eklemesi yapacağım. Teorik olarak yaptığım planın matematiğini anlatacağım. Çünkü füzyon reaktörleri çok malzeme istiyor. Ancak beni beklememeniz için yine de rehbere eklemeye karar verdim. Zaten her aşamada önceden plan yapıp öyle kuruyorum. Daha önceki GT5 fusion reaktör rehberimde de bu şekilde ilerlemiştim. Neyse devam edelim rehberimize.

Deuterium-Deuterium reaksiyonu için kurduğum üretim tesisimden elde ettiğim 255 milibucket tritium ile Deuterium-Deuterium reaksiyonu sonucu gelen 500 milibucket tritium ile toplayınca elimde her 36 saniyede bir 755 tritium olacak. Ayrıca Deuterium üretimimizde 559 milibucket fazlalığımız mevcut. Bu yüzden üretim fazlalığı yan ürünü değerlendirerek füzyon enerji santralimizi daha verimli hale getireceğiz.

Rehberin başında paylaştığım füzyon tariflerine bakarsanız 2. sırada Deuterium-Tritium için gerekli olanlar yazıyor. Her 88 saniyede bir 1.000 Tritium ve 1.000 Deuterium'a ihtiyaç duyuyor. Bu füzyon tepkimesi sonucunda 1.000 Helium Gas veriyor.

Mevcut üretim kapasitemizden arta kalan ve Deuterium-Deuterium'dan elde ettiğimiz Tritium'u hesaplayınca her 88 saniyede bir elimizde 1342 Deuterium ve 1812 Tritium oluyor. Gördüğünüz üzere tritium fazlalığı bir hayli fazla. Aslında Deuterium-Tritium reaksiyonunu gerçekleştiren 2 tane füzyon reaktörü eklenebilir. Eğer 2. bir Deuterium-Tritium füzyon reaktörü kuracaksanız açığı kapatmak için Large Centrifuge'lardan bir tane daha eklemek gerekiyor.

Bu da bize 12,8 saniyede bir ek olarak toplamda 480 Heavy Water ve 48 Tritiated Water elde etmemizi sağlayacak. Elektroliz işlemleri sonucu 320 Deuterium ve 32 Tiritum elde etmiş oluyoruz. Ve her 88 saniyede bir toplamda 2336 Deuterium ve 233 Tritium elde etmiş oluyoruz.

Elimizde artık her 88 saniyede bir 3678 Deuterium ve 2045 Tritium olmuş oluyor.

Deuterium-Helium-3 Füzyon Reaksiyonu için Üretim Tesisi Detayları​

Deuterium - Tritium reaksiyonuna 2. bir fusion reaktörü eklemek istediğimiz bir tane daha Large Centrifuge eklediğimiz geriye boşta
1678 Deuterium ve 45 Tritium kalıyor yine. Kalan Deuterium miktarı fazla olduğu için bunu da Deuterium - Helium-3 tepkimesinde kullanabilirsiniz.
Bu da her 91 saniyede bir 1000 Deuterium ve Helium-3 tüketecek.

Bir miktar Deuterium ve Tritium arda kalıyor. Bunları Matter Fabricator’de yakabilirsiniz.

Böylelikle şu aşamaya enerji üretim amaçlı 4 tane füzyon reaktörümüz olacak. 1x Deuterium-Deuterium, 2x Deuterium-Tritium, 1x Deuterium-Helium-3. Toplamda 32768 EU/t elektrik üretim kapasitesine ulaşabiliriz.

Arta kalan gazları ve sıvıları ise Matter Fabricator'den geçirerek zor elde edilen elementler için Charged Matter ve Neutral Matter biriktirebilirsiniz.

Gregtech 6 fusion reactor ile enerji üretim tesisimizi bu şekilde kurabiliriz. Elde etmesi zor olan Vibranium'u bir kere ürettikten sonra kopyalayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda konuya dahil ederim bunları da. Bir sonraki rehberde görüşmek üzere...

Daha Fazla Füzyon!​

Enerji kapasitemizi arttırmak için daha fazla füzyon reaktörü ekleyerek Helium Gas'ları vs kullanabiliriz. Anlatıma geçmeden önce hazırladığım taslak diyagramı şu şekilde;
Gregtech 6 Fusion Reactor Power Plant Diagram 6x - Whistle.jpeg

Dosya Eklentileri

• EU to LU.jpeg
    EU to LU.jpeg
    385,8 KB · Gösterim: 24
Son düzenleme:
RS latch düzeneği rehbere dahil edilmiştir.

Rehbere fusion reactor enerji tesisimin diyagramını ekledim. En azından yazılanlar daha anlaşılır olacaktır :D

Rehberi açtığımdan günden bu yana Fusion Reactor tarafından üretilen enerjiyi Energium Crystal'lerde sakladım. 12 milyar LU depolandıktan sonra Vibranium üretimini başlattım. Füzyonun başlaması saatler sürdü. 5 buçuk saat civarı. Çünkü 4 tane Energium Crystal ile 32768/t LU enerji verebildim en fazla.

144 milibucket adamantium ve Beryllium-7 ile 1 tane üretiliyor. Bir kere ürettikten sonra Molecular Scanner'dan tarattıktan sonra Matter Replicator ile kopyalayabilirsiniz.

Gregtech 6'da mevcut sürüme göre (6.17.01) end-game elementi budur. Bununla 8196 EU kapasiteli piller ve yüksek şans oranına sahip aletler üretilebiliyor.
Gregtech 6 Vibranium.jpeg

Gregtech 6 fusion power cell.jpeg

Rehber konumda ilk hedefimin 4 tane Fusion Reactor kurmak olduğumu söylemiştim. İlk Fusion Reactor'u kurduğumdan bu yana 1 hafta geçti. Fusion Reactor için gerekli malzemeleri hazırlaması vakit alıyor maalesef. Daha az uğraşmak için üretimin bir bölümünü otomatikleştirme yoluna gittim. Ben bilgisayarda işlerimi hallederken oyun arkaplanda üretimleri kendisi yaptı.

Gregtech 6 Auto Circuit T6 (Ultimate) Assembly Line

2. Fusion Reactor'u Deuterium-Tritium füzyonu için çalıştırdım. Bu füzyonun başlaması için 230 milyon LU başlangıç enerjisine ihtiyaç var.
Artık 16384/t EU enerji üretim kapasitem var. Ana Base'imde fission reactor ile ürettiğim anlık enerjiyi yakalamış oldum.
Gregtech 6 Deuterium-Tritium Fusion.jpeg Gregtech 6 Fusion Reactors.jpeg 2024-04-11_23.08.53.jpeg

Bunun haricinde dün ürettiğim Vibranium sayesinde 8192 EU/t kapasiteli piller yapabildim. Deuterium-Deuterium reaksiyonundan gelen Helium-3'lerden de bu şekilde faydalandım.

Füzyon reaktörlerin ürettiği enerjinin tamamını LU enerjisine çevirdim. LU enerjisini QU enerjisine çevirerek artık Large Matter Fabricator'umu 4096 QU ile sürekli çalıştırabiliyorum. 8196 QU ile çalıştırabilmem için rehber konumda belirttiğim gibi 4 tane fusion reactor kurmam gerekiyor.
Helium-3 pillerimi ise tesisteki diğer makinaları çalıştırmak için kullandım.

2. fusion reactor'u kurduğumdan bu yana neredeyse 3 hafta oldu. Artık 3. fusion reactor'unu çalıştırdım. Planladığım gibi 3. fusion reactor deuterium-tritium reaksiyonunu gerçekleştiriyor. Anlık olarak 24576 EU/t enerji üretimim oldu. Üretilen tüm enerjiyi LU'ya çevirdim. Large Matter Fabricator'a QU enerjisi vermek için kullanıyorum. Bolca Adamantium kopyalamam lazım :D

Fusion reactor enerji tesisimindeki diğer cihazların elektrik ihtiyacı helium-3 ile doldurduğum piller karşılıyor. Fazlasıyla yeterli olduğunu fark ettim.

Gregtech 6 fusion reactors.jpeg

Geri