Gregtech 6 Başlangıç Rehberi | MMO Tutkunları
 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  Henüz sitemize üye girişi yapmadınız. Sitemizden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer sitemize daha önceden üye olduysanız, buradan giriş yapabilirsiniz. Sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

  Duyuruyu Kapat
 3. Merhaba Ziyaretçi, Usta üye alımında bazı maddeler değişti. Siz de güncel halini okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Sitemizin idari anlamda düzgün işleyebilmesi için yönetime yardımcı olacak gönüllüler aranıyor. Eğer beklenen kriterleri karşılıyorsanız moderatör olmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.
  Detaylar: Moderatör Alımları İçin Tıklayınız
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
İçerik üreticilerinin güvencesi olan temel telif hakkı sistemi forumumuzda kullanıma sunulmuştur. Telif hakkı ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: bu linke tıklayarak konuya erişebilirsiniz

Gregtech 6 Başlangıç Rehberi

'Minecraft' forumunda Whistle tarafından 24 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

 1. Whistle

  Whistle Sarhoş Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

  5.877
  1.530
  1.971
  30 Ekim 2011
  Erkek
  Öğrenci
  Samsun
  Eğer daha önce ki Gregtech sürümlerini oynadıysanız veya hiç bu modu oynamamışsanız her iki durumda da Gregtech 6 sizin için biraz zorlayıcı gelebilir. Çünkü başlangıçda oyun dinamiklerini değiştirdiği için bilmeniz gerekenler var.

  Çubuk ve Kayalar
  Oyuna ilk girdiğiniz de büyük ihtimal yerde ki çubuk ve kayaları fark edebileceksiniz. Başlangıç aşamasında bunları yerden toplamanız gerekiyor. Fare'nin Sağ tık tuşuna basarsanız direk alabilirsiniz ama Sol tuşuna basarsanız kırılma efekti olacağı için bekleme süresi olacak.

  [​IMG]

  Peki bunları toplamamız ne işe yarayacak diye sorabiliriniz. Merak etmeyin rehberimizin devamında bunun üzerinde detaylıca duracağız.

  Yerde ki kaya ve çubukları topladığınız da envanterinize şu tarz itemler gelecektir.
  [​IMG]
  Çubuklar aletleriniz sapı için (Kazma, kürek, balta) ve meşale yapmak için kullanabilirsiniz. Kaya ve flint aletler için iskeletten düşen kemikleri de sap olarak kullanabilirsiniz.

  Flint bulamazsınız bile yerden topladığınız kayalar ile kendinize alet yapabilirsiniz. Kayanın türüne göre yaptığınız aletin özellikleri de değişkenlik gösterir.

  Yerden taş toplarken andesit, black granit gibi kaya parçaları envanterinize gelecek. Bu şu anlama gelmektedir. Taşı aldığınız yerin altında aynı türde taşların olduğunu anlayabilirsiniz.

  Flint (çakmak taşı) ilk aletlerinizi yapmak için en iyi yöntemdir. Çalışma masası (crafting table) yapmadan envanterinizde yer alan 2x2'lik bölge de üretebilirsiniz.

  Meteorites (meteorit) ile yapılan aletlerin manyetik özelliği olduğu için yerde ki eşyaların yanına gitmeden direk envanterinize gelmesini sağlar. Oyunun ilerleyen aşamasında daha iyi Crucible (madenleri içinde erittiğimiz kova gibi bir şey) yapmak içinde ihtiyacınız olacak.

  Yerden taşları toplarken bazılarında maden olduğunu fark edeceksiniz. Eğer cevher içeren bir taş aldıysanız büyük ihtimal bulunduğunuz yerin altlarında o cevherin damarı olacaktır. Yalnız şunu unutmayın! Minecraft oynarken direk altınızı kazmayın. Çünkü hiç hoş olmayan şeylerle karşılaşabilirsiniz. En iyi yöntem sarmak merdiven çeklinde aşağıya doğru kazmaktır.

  Ateş Yakmak ve Meşale
  Elinizde flint ve cevher taşıyan bazı kayaçlar varsa çakmak üretebilirsiniz. Ya da oyunda undead (ölümsüz) moblardan ve zindan (dungeon) sandıklarından kibrit (match) elde edebilirsiniz.

  Eğer bu yöntemleri yapacak durumda değilseniz flint ile bir bıçak yaparak yerde ki otlara vurun.
  Envanterinize grass (ot) gelecek. Daha sonra bunları crafting table'de Grass Bale (ot balyasına) çevirip yere serin ve zamanla kurumasını bekleyin. Bir süre sonra yeşil renkte gözüken balyalar sararacak. Sarardıktan sonra geri toplayın. Kurumuş otlar ile torch ve ateş yakmak için file starter craft etmenize yardım edecek.

  Dünyada gezinmeye devam ederseniz sıklıkla kurumuş odunlar ile karşılaşacaksınız. Onlara da bıçak veya balta ile sağ tıklayarak Dry Bark kazanabilirsiniz. Bunla da torch ve file starter craft edebilirsiniz.

  Copper (Bakır), Lead (kurşun) ve diğer kolay eriyen madenler
  Maden eritme düzeneği kurmak için şunları yapmanız gerekiyor:
  Vanilla fırında bazı madenleri pişirebilirsiniz. Örn: Chalcopyrite, Tetrahidrite, Tin, Lead vs.

  Pişen cevherleri ingot haline getirdikten sonra bunları plakaları çevirmeniz gerecek. Bu yüzden örs'e (anvil) ve çekice (hammer) ihtiyacınız olacak. Yerden topladığınız kaya parçaları ile yapabilirsiniz. Rehberin ilerleyen yerlerinde örs kullanımı hakkında detaylar vereceğim.

  Maden eritme sistemini kurarken ihtiyacımız olan Crucible ve Burning Box malzemelerini craft edebilmek için File, Chisal, Wrench ve Saw gibi el aletlerinize ihtiyacınız olacak. Başlangıç aşamasında bunları copper, lead gibi madenlerden kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Gerekli el aletlerinizi yaptıktan chisal ve file ile Crucible craft edebilirsiniz. Crucible kullanmak için Burning Box'a ihtiyacınız olacak. Başlangıç aşamasında Lead veya Bismuth Burning Box craft edebilirsiniz.

  Burning Box craft etmek için 4x Lead veya 4x Bismuth Plate ve 1x Double Copper Plate elde etmeniz gerekiyor.

  Double plate elde etmek için 3 ingot örsünüzde çekiçleyin.

  Burning Box'unuzu yapmak için 3x bricks (tuğla) bloklarına ihtiyacınız olacak. Dünyada topladığınız killeri (clay) fırında pişirerek elde edebilirsiniz.

  Burning Box ile madenleri eritmek için Crucible craft etmek gerekiyor. Başlangıçta seramik crucible yapabilirsiniz. Kil bloklarını fırında pişirerek sertleştirilmiş kil (Hardened Clay) elde edebilirsiniz.

  Örs (Anvil) Kullanımı
  Örsünüzü kullanmak için çekicinizin olması gerekli.
  Örsü yerden topladığınız red, black granit gibi taşlardan craft edebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bronze, tungstensteel gibi madenler ile daha sağlam örsler yapabileceksiniz.

  Gregtech 6'nın örsleri için herhangi bir gui tasarımı bulunmuyor bu yüzden etkileşim ile malzemelerimizi üreteceğiz.
  [​IMG]

  Plaka (Plate) Üretimi İçin: Sola ve sağa ingot (külçe) koyun ve çekiçleyin. Bu size double ingot verecek. Tekrardan double ingotu örse diğer tarafı boş kalacak şekilde koyun ve çekiçleyin. Artık plate hazır. :)

  Folyo (Foil) Üretmek İçin: Sol tarafa plate koyun ve çekiçleyin.

  Bükülmüş Plaka (Curved Plate) Üretimi İçin: Sağ tarafa plate koyun ve çekiçleyin.

  Örsler yapıldığı malzemeye göre dayanıklıkları vardır. Bu yüzden örsler kullanıldıkça yıpranacak ve en sonunda parçalara ayrılacaktır. Kırılma sonrası yapılan malzemeye göre arkasında parçalar bırakacak. Bunları geri dönüştürebilirsiniz. Örsün kalan canını öğrenmek için Magnifying Glass üzerine sağ tıklayabilirsiniz. Bu eşyanın ne olduğuna yazımızın ilerleyen yerlerinde değineceğiz.


  Crucible Kurulumu
  Bu aşamaya geldiğinizde artık madenlerinizi eritip kalıp haline getirmeniz gerekiyor. Bu saye de steam/bronze çağına geçebilirsiniz.
  Crucible'ı kullanmak için Burning Box'a ihtiyacınız olacak. Burning Box'u yaptıktan sonra ceramic (seramik) Crucible yapmanız gerekiyor. Topladığınız killerden yapabilirsiniz.

  Kalıp (Mold) Hazırlama
  Erittiğiniz malzemeleri kalıba dökmek için Mold yapmanız gerekiyor. Yeni craft edilen moldlarda herhangi bir kalıp şekli bulunmamaktadır. Siz Chisal kullanarak kalıba şekil vermeniz gerekiyor. Başka bir konu da tüm kalıp şekillerinden detaylıca bahsederim ama eğer İngot (külçe) yapacaksanız 3x5, plaka için 5x5, Çubuk için 1x5 boyutlarında şekillendirmeniz gerekiyor.
  Şekillendirme işleminde yanlış bir işlem yaparsanız Mold'unuzu çöpe atmanıza gerek yok çünkü her nokta için bir nugget olacak şekilde hesaplanıyor. Şekilleri verirken hizalamanın bir önemi yok. Sadece belirtilen boyutları tam karşılasın yeterli.
  Mold'un hangi kalıbı üreteceğinden emin değilseniz Magnifying Glass ile bakabilir ya da envanterinize aldığınız da tooltip ekranında hangi kalıp olduğunu görebilirsiniz.

  Madenleri Eritip Kalıba Dökme
  Tüm hazırlıkları yaptıktan sonra artık madenlerinizi eritmeye hazırsınız demektir. Lakin bu aşamada da bilmeniz gereken çok şey var. Yoksa benim gibi durmadan Crucible'i eritirsiniz.

  Her malzemenin erime ve kaynama noktaları var. Aynı şekilde Crucible ve Mold'larınızı yaptığınız malzemeye göre de erime noktaları var. Seramikten yapılan kalıplar en fazla 2500K'ne (Kelvin) kadar dayanabilir. Meteoric Steel'den yapılan ise 2807 K kadar dayanabilir. Zaten başlangıç aşamasında bronze, iron yapacağınız için seramik yeterli olacaktır.

  Oyunda yanabilen hemen hemen her şeyi yakabilirsiniz. Fidanlar, kömürler, el aletleri, odunlar vs. Bunların belirli yanma süreleri var. Kömürlerin yanma süreleri uzun olduğu için belirli sıcaklığa geldikten sonra söndürmesi zor olabilir ve çok ısıdan dolayı Crucible'ın erimesine sebep olacaktır. Bu yüzden başlangıçta yanma süreleri daha hızlı olan yanıcı maddeleri kullanmanız gerekiyor ya da kömür filan kullanıyorsanız madeniniz eridiği zaman Burning Box'u kırınız. İlerleyen zamanlarda yanıcı gaz ve sıvı kullanan Burning Box'lar olacak. Bunlar anında tepki verdiği için bu sıkıntıyı yaşamayacaksınız. Rehberin ilerleyen yerlerinde de bunlardan bahsederim.

  Oyunda birebir edindiği deneyimler ve kaynakta belirttiğim rehberden yola çıkarak hemen hemen bildiğim çoğu şeyi anlatmaya özen gösterdim. Maden eritmeyle alakalı bir önemli nokta daha kaldı. Kazdığınız cevherleri (block tarzında olanlar) direk Curible içine atarsanız sistem bunu taş olarak görecektir ve madenler boşa gidecektir. Bu yüzden ilk aşamada Hammer (çekiç) yaptıktan sonra cevherleri parçalamanız gerek. Bu size Crushed Copper Ore gibi eşya verecek. Bu şekilde bunu Crucible atabilirsiniz. Fakat attıktan sonra kürek yardımı ile içinde ki taş parçalarını almanız gerekiyor. Çünkü maden bloklarını olduğu gibi kırdığımız için cevherlerin içinde taş kalıntıları da oluyor. Iron (demir) yaptıktan sonra ufak ufak madenleri yıkamaya girecekseniz. Yıkanmış madenlerde bu durum söz konusu değil.

  O halde hadi kaynatalım. :)
  Rehberin başlarında ateş yakabilmeniz gereken bilgileri vermiştim zaten. Tüm her şeyi hazır ettikten sonra artık Burning Box'u ateşleyebilirsiniz. Burning Box'un yapıldığı malzemeye göre ısı verecektir. Mesela: İnvar'dan yapılan Burning Box 16/HU verirken Bronze'dan yapılan 24/HU verir.

  Cevherlerin erimesi için gereken hısının hesaplanması kısaca şu şekilde.
  ((Eritilecek Metallerin ve Crucible ağırlığı)*(Mevcut sıcaklık ve ortam sıcaklığına bölünür.) ve (Burning Box verimliliğinin % olarak 50000 katı))
  Ben oynadığımda ortam sıcaklığı sabit 284K'idi. Biyomdan biyoma değişiyor mu bilmiyorum.
  Not: Crucible'lar yapıldığı malzemeye göre çabuk ısınabilir. Seramikten yapılan Crucible, Tantalum'a göre daha fazla ısı geçirir.

  Madenleri eritirken yaktığımız malzemeler bir süre sonra küle dönüşecek. Aralıklarla Burning Box içinde külleri temizlemeniz gerekiyor. Yanmadığı zaman elinizle alabilirsiniz ama yanarken elinizle almaya kalkarsanız cıs olacaktır. :D Bu yüzden kürek kullanın.

  Madenler bir süre ısındıktan sonra sıvı formuna dönüşecek. Bu aşama da Burning Box'u söndürmeniz gerek. Önüne tam blok koyarak söndürebilirsiniz.

  Erimin madenleri kalıba dökme ve soğutma
  Madenler eridikten sonra bunları kalıba döküp şekil vermesini sağlayacağız. Yaptığınız Mold (kalıp) Crucible yanına koyunuz ve bir kez Mold üzerine sağ tıklayın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra alabilirsiniz. Sıcakken almaya kalkarsanız malzemenin sıcaklığına göre canınız gidecek. Eğer sıcakken almak istiyorsanız Pincers el aletini kullanabilirsiniz.

  Artık gelişiminizi sürdürmek ve buhar çağına geçmek için gereken makinaları craft etmeye başlayabilirsiniz.

  Termometre Yapımı
  Mevcut sıcaklığı ölçmemiz ve ileri de redstone kullanarak otomatik Crucible kurumu hazırlamak için sıcaklığı ölçmek istiyoruz. Başlangıçta en azında elle sıcaklığı ölçmek için termometre yapmanız gerekiyor. Termometre yapımı Mercury (Hg - Civa) istediği için bunu Cinnabar madeninden karşılayabilirsiniz. Cinnabar'ın sıvılaşma sıcaklığı düşük olduğu için 1 sn kadar kısa sürede ısıtmanız yeterli. Çok ısıtırsanız kaynayacaktır. Size zarar verip kaybolacaktır. Bu yüzden dikkat!

  Kaynayan cıvayı almak için Glass Bottle (Cam şişe) ile Crucible'a sağ tıklayın.
  Termometre için Kırmızı boya şişesi de isteyecek. Kırmızı gülleri Juicer (ezici gibi bir şey) ile ezebilirsiniz. Daha sonra Glass Bottle ile sağ tıklayarak alın.
  Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra bir miktar cam ile termometrenizi yapabilirsiniz. NEI modun da gerekli tarifler mevcut zaten. Sadece tarifi gösterilemeyen şeyleri anlattım.
  Termometre ile sağ tıklayarak Crucible ve Mold sıcaklığını ölçebilirsiniz.
  Bir süre daha ilerledikten sonra Thermometer Sensor yapabilirsiniz. Bu sensör Crucible'a yerleştirildiği için otomatik olarak sıcaklığı ölçüp panelde size gösterecek. Nasıl bir şeye benzediğiniz merak ediyorsanız;

  Tabii ki de sadece sıcaklığı öğrenmek için kullanmıyoruz bunu. Screwdriver (Tornavi da) ile fonksiyonlarını değiştirebilirsiniz. Üzerinde ki tuşlar ile sıcaklık aralığı belirleyebilirsiniz. Bu sayede Crucible kurulumunuzu otomatikleştirebilirsiniz. Bu detaylı bir işlem olduğu için burada fazla yer vermem mümkün değil ama videolu rehberlere bakabilirsiniz.

  Iron (Demir) ve Steel (Çelik) Gibi Madenlerin Yapımı
  Gelişiminizi sürdürmek için demir ve çeliğe ihtiyacınız olacak. Bu yüzden bunların nasıl yapıldığını da bilmeniz gerekiyor. Gregtech 6 ile beraber artık oyunda saf olarak demir madeni bulamıyoruz. Magnetite, Brown/Yellow Limonate, Hematite gibi madenleri C (Carbon) ile birleştirerek demir üretebiliyoruz. Gerekli tarifler için NEI moduna bakabilirsiniz.

  Not: İlerleyen zamanlar da makina ile madenler işlenirken bazı malzemeler ufak miktarda demir parçaları verecektir. Ama o aşamaya kadar bu şekilde.

  Demir Yapımı
  İlk aşamada demir yapmanın en kolay yolu Black Sand (Siyah kum) toplamak. Bu kumda Magnetite cevheri bulunur.
  3 Külçe demir için: 14x Black Sand, 3x Carbon'u kaynatmanız gerek. (Kömür ve Charcoal tanesi 0,5 oranında C bulundurur. Bu yüzden 6 tane kömür atmanız gerek.)

  Hepsi eridiğinde kırmızı renkte sıvı oluşacak. Bunu gördüğünüz anda demirin oluştuğunu anlayabilirsiniz. Bu noktada kalıba döküp demirinizi almak kaldı.

  Wrought Iron Yapımı
  Çelik yapabilmek için Demiri çok fazla ısıtıp Wrought Iron elde etmeniz gerekiyor. Demirin sıvılaşma ısısı 1811K iken Wrought Iron için 2014K civarındadır. Wrought Iron'a döndüğünde kırmızı sıvı hafif soluklaşacak.

  Çelik Yapımı
  Çelik oyunda sıklıkla kullanacağımız malzemelerden birisi. Elektrik çağı için gerekli olan malzemelerin yapılmasından tutunda LV aşamasında da bir çok makinayı çelikten ve/veya paslanmak çelikten yapacaksınız.

  Çelik yapımı için Wrought Iron ve 1.000 milibucket miktarında havaya ihtiyacınız olacak. Başlangıçta steam ile çalıştığınız (Bronze Engine - RU) kullanarak Crucible'a hava verebilirsiniz. Bir süre daha kaynattıktan sonra kıpkırmızı renge bürünecek. Bu aşamada çelik olmuş demektir. Geriye kalan kalıba döküp soğumasını beklemek.


  Not: Daha anlatılacak çok şey var ama buraya kadar yazmak çok yordu. Yakın zamanda konu güncellenecektir.


  Kaynak: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız...

  Not: Bu konu birebir çeviri değildir. Oyun ingilizce olduğu için bir çok malzemenin adı ingilizce olarak yazdım. Fakat ne olduğunu bilmeyenler için parentez içine türkçesini yazdım. Yada ingilizcesini yazıp parentez içinde türkçesini yazdım..

  Bu yazılı rehberdir. İlerleyen zamanda bunlarla ilgili kısa kısa videolar paylaşabilirim.
   
  Son düzenleme: 2 Nisan 2020 01:31
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.