Çözüldü Give Basic Quest - Core Dumped

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

CrownOfStone

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
quest give_basic_weapon begin
state start begin
function basic_item(job,index)
item_list={}
item_list[0] = {3009, 11209, 15009}
item_list[1] = {1009, 11409, 15009}
item_list[2] = {19, 11609, 15009}
item_list[3] = {7009, 11809, 15009}
return item_list[job][index]
end

when login begin
if pc.getqf("basic_weapon") == 0 then
pc.setqf("basic_weapon", 1)

if pc.countitem(item) == 0 and pc.weapon != item then
pc.give_item2(give_basic_weapon.basic_item(pc.job,1) )
pc.give_item2(give_basic_weapon.basic_item(pc.job,2) )
pc.give_item2(give_basic_weapon.basic_item(pc.job,3) )

ortak_item_list = {39036}
for i = 1, table.getn(ortak_item_list) do
pc.give_item2(ortak_item_list)
end
end
end
end
end

Videoda gördüklerimi yaptım, core dumped hatası geldi.

Dosya Eklentileri

• resim_2023-04-17_010312747.png
    resim_2023-04-17_010312747.png
    14,4 KB · Gösterim: 48
  • resim_2023-04-17_010327539.png
    resim_2023-04-17_010327539.png
    28 KB · Gösterim: 47
Çözüm
Merhaba, koda ilk baktığımda eksik sayıda ve konumda end deyimi var mı diye baktım. For döngüsü için kullanılmamış bir end deyimi var. Hatanın sebebi tam olarak bu. Bu eksik tamamlandığında quest'i okutabileceksiniz. Fakat şunu da belirteyim, ortak_item_list içerisindeki item'ları alamayacaksınız. Çünkü yazdığınız For döngüsü bu işi yapmıyor.

Neyse ki internette Lua dilinin yazım kurallarına dair kaynaklar var. İnceleyip kendi ortamımda test edip çalıştığından emin oldum. Şimdi de size aktarmaya çalışacağım. Ancak, detaylı bir anlatım yapmak istiyorum. Burada yorum olarak yazarsam çok az kişiye bilgi aktarmış oluruz. O yüzden bir konu olarak paylaştım. İşte burada.

Sizin probleminize...
Merhaba, koda ilk baktığımda eksik sayıda ve konumda end deyimi var mı diye baktım. For döngüsü için kullanılmamış bir end deyimi var. Hatanın sebebi tam olarak bu. Bu eksik tamamlandığında quest'i okutabileceksiniz. Fakat şunu da belirteyim, ortak_item_list içerisindeki item'ları alamayacaksınız. Çünkü yazdığınız For döngüsü bu işi yapmıyor.

Neyse ki internette Lua dilinin yazım kurallarına dair kaynaklar var. İnceleyip kendi ortamımda test edip çalıştığından emin oldum. Şimdi de size aktarmaya çalışacağım. Ancak, detaylı bir anlatım yapmak istiyorum. Burada yorum olarak yazarsam çok az kişiye bilgi aktarmış oluruz. O yüzden bir konu olarak paylaştım. İşte burada.

Sizin probleminize gelecek olursak, kodunuzu düzenleyip buraya bırakıyorum.
Not: Lütfen yorum satırları kullanın, kendiniz için bile.

Screenshot_29.png

Dosya Eklentileri

• give_basic_weapon.rar
    478 byte · Gösterim: 5
Son düzenleme:
Çözüm
Teşekkür ederim detaylı yorumunuz ve yardımınız için. Aklıma takılan bir şey var aşağıya resimlerini bıraktım.
1. Görsel Udemy
2. Görsel Sizin attığınız
3. Görsel (Üçgen işareti koyulan) benim yaptığım.

Benim yaptığım Udemy ile neredeyse tıpatıp aynı olmasına rağmen niçin benimki çalışmıyor
Sizin yaptığınız ile Udemy arasındaki birçok farklı satırdaki kodların işleyişteki farklılıkları neler olacak

Yorum eklemek dediğiniz işlevi ben Crtl+Q veya Crtl+Shift+Q ile yapamıyorum
Kendi kodlarımı Udemy'deki gibi renkli ve anlaşılır yapmak için ne yapmalıyım

Dosya Eklentileri

• resim_2023-04-17_184621540.png
    resim_2023-04-17_184621540.png
    487,6 KB · Gösterim: 45
  • resim_2023-04-17_184629940.png
    resim_2023-04-17_184629940.png
    22 KB · Gösterim: 42
  • benimki.png
    benimki.png
    32 KB · Gösterim: 48
  • resim_2023-04-17_185138701.png
    resim_2023-04-17_185138701.png
    12,7 KB · Gösterim: 40
Lütfen kodları görsel olarak vermeyin, o kodu alıp denememiz gerekiyor. Görsel olduğu için bunu yapamıyoruz.
Sizin kodunuzun neden çalışmadığını yukarıda anlattım.
* Notepad++ .quest uzantılı dosyaları renklendirmiyor. Çünkü .quest uzantısı Metin2 yapısında kullanılan ve özel/custom bir dosya uzantısı.
Fakat içerisinde barındırdığı kod aslında Lua dilinde yazılmış. Notepad++ Lua dilini tanır, eğer dosya uzantısını .lua olarak değiştirirseniz belirli keyword'leri renklendirir.
.lua uzantılı dosyanın kodlarını Ctrl+Q kombinasyonuyla yorum satırı haline getirebilirsiniz.

Ben de zorlanıyorum quest okurken. O yüzden elimde orijinalQuest.quest varken ayrıca orijinalQuest.lua isminde bir kopya oluşturuyorum.
.lua dosyasında düzenlememi yaptıktan sonra .quest dosyasına aktarıp test ediyorum.
Ek olarak kendi Notepad++ stil ayarlarımı buraya bırakıyorum:

Dosya Eklentileri

• Screenshot_30.png
    Screenshot_30.png
    107,4 KB · Gösterim: 43
Anladım, sizin ayarlarınızın aynısını yaptım daha hoş oldu. Teşekkürler her şey için. Bundan sonra kodları txt. dosyası olarak göndereceğim.

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri