Yardım Game(server) source build karşılaştığım hata.

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

selim9550

The Godfather
Premium Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Build esnasında aldığım hata:
gmake[1]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50'
cd include; gmake clean
gmake[2]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/include'
gmake[2]: Nothing to be done for 'clean'.
gmake[2]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/include'
cd src; gmake clean
gmake[2]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src'
rm -f lapi.o lcode.o ldebug.o ldo.o ldump.o lfunc.o lgc.o llex.o lmem.o lobject.o lopcodes.o lparser.o lstate.o lstring.o ltable.o ltests.o ltm.o lundump.o lvm.o lzio.o ../lib/liblua.a
gmake[2]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src'
cd src/lib; gmake clean
gmake[2]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src/lib'
rm -f lauxlib.o lbaselib.o ldblib.o liolib.o lmathlib.o ltablib.o lstrlib.o loadlib.o ../../lib/liblualib.a
gmake[2]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src/lib'
gmake[1]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50'
gmake -C liblua/.lua50
gmake[1]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50'
cd include; gmake all
gmake[2]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/include'
gmake[2]: Nothing to be done for 'all'.
gmake[2]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/include'
cd src; gmake all
gmake[2]: Entering directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src'
gcc -O2 -g -m32 -Wall -I../include      -c -o lapi.o lapi.c
gmake[2]: gcc: No such file or directory
gmake[2]: *** [<builtin>: lapi.o] Error 127
gmake[2]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50/src'
gmake[1]: *** [Makefile:12: all] Error 2
gmake[1]: Leaving directory '/usr/selim/Server/liblua/.lua50'

En başında liblua 5.0 hata veriyor sandım ama kontrol ettim, tekrar build aldım ama liblua ile alakalı bir hata olmadığını fark ettim,

gmake[2]: gcc: No such file or directory bu hatadan dolayı gcc yüklü mü diye pkg info yazarak baktım ve yüklü görünüyor.

Source içerisinde ki Makefile incelediğim zaman en üst satırda cc=gcc yazıyor

Acaba sürümleri mi farklı diye güncellemek istediğim zaman
aldığım hata da bu:
Updating FreeBSD repository catalogue...
pkg: http://pkg.FreeBSD.org/FreeBSD:11:i386/quarterly/meta.txz: No address record
repository FreeBSD has no meta file, using default settings
pkg: http://pkg.FreeBSD.org/FreeBSD:11:i386/quarterly/packagesite.txz: No address record
Unable to update repository FreeBSD
Error updating repositories!

Bu konuda ki çözümleri uyguladım ama sonuca varamadım.

Hata neyden kaynaklanıyor önce onu öğrenmek istiyorum, daha sonra çözümünü öğrenmek istiyorum...

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bsd'nin dhcp'si aktif olmadığı için dışarıyla bağlantısını kuramıyor. O yüzden error updating repos hatasını alıyorusunuz. + olarak files makefilesinde gcc yazıyorsa gcc 42 demek oluyor, bunun için 9.2 veya freebsd 10 kullanmanız gerek çünkü o gccnin desteği kalktı ve sadece hazır vdi ya da ova dosyalarında bulunuyor.

Bsd'nin dhcp'si aktif olmadığı için dışarıyla bağlantısını kuramıyor. O yüzden error updating repos hatasını alıyorusunuz. + olarak files makefilesinde gcc yazıyorsa gcc 42 demek oluyor, bunun için 9.2 veya freebsd 10 kullanmanız gerek çünkü o gccnin desteği kalktı ve sadece hazır vdi ya da ova dosyalarında bulunuyor.
Aslında yukarıda belirttiğim konu da DHCP ayarlarını yapılandırdım, neden hala sorun oluyor bunu anlayamadım.

GCC=4.2 ise files için güncelleme yapmam gerekecek.

gcc: No such file or directory

Gcc yok gibi duruyor. pkg install gcc yazıp dener misin?
Gcc var ama sürümler farklı. Yüklü olsa bile server source sürümünden kaynaklanan bir sorun var derlenemiyor. Eve geçince @Whistle hocamın videolarını izleyerek client ve server source güncelleştirip öyle derleme yapacağım.

Gcc var ama sürümler farklı. Yüklü olsa bile server source sürümünden kaynaklanan bir sorun var derlenemiyor. Eve geçince @Whistle hocamın videolarını izleyerek client ve server source güncelleştirip öyle derleme yapacağım.
Game içindeki makefile iletir misin?

Şöyle birşey var. Mesela sourcenin gcc sürümü gcc9. Sen yazdın pkg install gcc9 ve yükledin. Makefile içinde gcc9 değilde gcc yazdığı için derleyemez. Hem gerekli gcc sürüm (örn: gcc9) hemde gcc yüklü olması gerekir. Eğer gcc yüklemeden sadece gcc9 ile build almak istersen makefile içinde gcc yazan yerleri gcc9 olarak çevirmen gerekiyor.
Not: gcc9 örnek olarak verdim.

Edit 2: şu videoyu izleyerek gcc7’ye gücelleyebilirsin. Daha sonra makefile içindekileri gcc9’a çevirebilirsin. Warning hataları alacaksın muhtemelen, daha sonra onları kendin çözmen gerekiyor veya gizlemem gerekiyor. Bu hatalar sourceyi build etmene engel değil. Sürün yükselttikten sonra değişikliklerden kaynaklı uyarı verir sadece.

Son düzenleme:
Geri