Freebsd Oh My Zsh Kurulumu ve Tema Ayarı

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu konumuzda Freebsd'ye
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
kurulumunu ve tema ayarını anlatacağım. Bu sadece daha fazla kişiselleştirme seçeneğimiz olacak.

Bu konuda anlatacaklarımı uygulayabilmek için zsh kurmanız gerekiyor. Bunun için şurayı takip ediniz.
Freebsd Shell Değiştirmek

Oh My Zsh'i kurmak için şu iki komuttan bir tanesini çalıştırınız.
Curl ile;
Bash:
sh -c "$(curl -fsSL https://raw.github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/master/tools/install.sh)"

Wget ile;
Bash:
sh -c "$(wget https://raw.github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/master/tools/install.sh -O -)"

Bu komutu çalıştırdıktan sonra şöyle bir pencere karşınıza gelecek.
oh my zsh kurulum.jpg

Bu pencereye geldikten sonra kişiselleştirmelerimizi yapmak için bize sistem bilgi veriyor. Mevcut oturum açtığımız kullanıcının ana sayfasına gitmek için şu kodu yazın. (Ben root altında kurdum bunu.)

Bash:
cd ~/

Buraya geldikten sonra şu komutu yazın;
Bash:
ee .zshrc
zshrc ayarlari.jpg

Eğer bu şekilde dosya varsa editörde açılmış olacak.
oh my zsh bira template.jpg

Gelen editörde ben bira temasını kullanabilmek için. ZSH_THEME karşısında yazan değeri bira olarak değiştirip dosyayı kaydettim. Değişiklikleri görebilmek için mevcut oturumdan çıkıp tekrar girerseniz yeni tema ile karşılacaksınız.

oh my zsh bira template.png

oh my zsh freebsd 11.jpg

Artık dilediğiniz kadar kişiselleştirme yapabilirsiniz. Mevcut temalara buradan ulaşabilirsiniz;

oh my zsh sadece tema değiştirmek için değil tabii ki de. Kullanımı kolaylaştırmak için pluginler kurabilirsiniz.
Pluginlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

oh my zsh kurulumu sonrası putty ile bağlandığınız numpad tuşları çalışmayacaktır. Düzeltmek için şuradaki rehberi takip ediniz

Eveet bu konumuzdan da bu kadar. Sıkıcı siyah ekranı en azından bu şekilde daha eğlenceli hale getirebiliyoruz. :)

Kaldırmak isterseniz şu komutları sırayla yazabilirsiniz.
Bash:
cd ~/
rm -rf .oh-my-zsh
rm -rf .zshrc
rm -rf .zsh_history

Özgün İçerik: Bu yazının tamamı ve resimler MMO Tutkunları'na ait özgün içeriktir. Kaynağı gösterildiği sürece başka platformlarda paylaşılabilir.

Son düzenleme:
Geri