FreeBSD Kurulumu ve Ayarlarlar-ZFS

Konuda dikkatimi çeken birkaç eksiği ve yanlışı düzelteyim. Amacım karalama değil konu sahibi güzel bir içerik hazırlamış ellerine sağlık. Bende bildiklerimi ekleyeyim. Bİlgi paylaştıkça çoğalır.

Kime göre neye göre. ZFS'nin hızlı olduğu durumlar değişkendir. ZFS kaybedilirse sorun çıkacak dosyalar olduğunda kullanılır. Ana avantajı dosyaların snapshotlarını tutmasıdır. Olası bir kayıpta kendini iyileştirir. Hız için gidip zfs kurarsanız hata edersiniz. Hele ki sanal sunucuda zfs saçmalık. Düşük ramli cihazlarda ZFS kullanırsanız katastrofik sorunlarla karşılaşırsınız, dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Ki ZFS kurulurken genel uygulanan yöntem işletim sistemini UFS olarak kurup. Sadece dosyaları tuttuğunuz disk bölümlerini ZFS olarak biçimlendirmektir. ZFS birçok durumda daha hızlı olabilir ama buradaki hız son kullanıcı için önem arz eden bir durum değildir. Hayvan gibi bir web serveriniz vardır. o zaman zfs kullanırsınız ama bir server derliceksiniz diye zfs kurmak saçma ki derlemede hızı CPU belirler.

bootonly, sadece boot edebilmek için gerekli dosyaları içerir. Diğer herşey sonradan indirilir. Kurulumu yavaşlatır.
memstick. Flash disk ile format atacaksanız kullanacağınız imajdır. Rufus benzeri programlarla flasha yazar sonra format atarsınız.
disc1, klasik CD boyutlu yükleme imajıdır. CD ye yazıp format atabilirsiniz.
dvd ise dvd ye yazabileceğiniz büyüklükte imajdır. Yükleme sonrası birçok program için internet bağlantısına ihtiyaç duymazsınız. İçerisinde bir çok dosya ekstra olarak bulunur.
minimemstick ise, aynı bootonly gibi flash ile sadece book etmenize olanak sağlar. Gene internetten indirir dosyaları. memstick imajlar benim bilgisayarım gibi cd okuyucusu olmayan bilgisayarlara format için kullanılır.

XZ olanlar ise aynı isimdeki imajların arşivlenmiş halleridir. Boyuttan kazanmak için. İndirdikten sonra winrar, 7zip gibi uygulamalarla arşivden çıkarırsınız aynı dvd ya da disc imajları çıkar. Birebir aynı dosyalar yani.

Bir diğer nokta sanal disk boyutunu 4 8 GB sınırı. Bu sınırı 20 30 yapın. O kadar yapmanız o kadar yer kaplayacağı anlamına gelmez. sanal diskin o kadar büyüyebileceği anlamına gelir. 8GB birkaç derleme aracını kurduktan sonra dolar zaten. O yüzden 20 30 ideal.

Swap space olayıda. Sadece ZFS özel değildir. FreeBSD'nin kendisi ram'e doyduğunda ikincil hafıza alanlarını ram olarak kullanabilir. Elbette muazzam bir hız kaybı yaşar. Bu ayarı UFS'de de yapabilirsiniz. Tam hatırlamıyorum, rc.d yada loader.conf scriptlerinde swap kullanım ayarını açıp kapatabilirsiniz.

Ufak bir toparlama yapacak olursam.
8GB ram altında ZFS kullanmayın. Çöküverir sistem dımdızlak kalırsınız. (Tecrübeyle sabit...)
Sanal sunucuda (Virtual Box vb.) ZFS kullanmayın.
Ram verirken gönlü bol davranın. Saygılar sevgiler...

Konuda dikkatimi çeken birkaç eksiği ve yanlışı düzelteyim. Amacım karalama değil konu sahibi güzel bir içerik hazırlamış ellerine sağlık. Bende bildiklerimi ekleyeyim. Bİlgi paylaştıkça çoğalır.

Kime göre neye göre. ZFS'nin hızlı olduğu durumlar değişkendir. ZFS kaybedilirse sorun çıkacak dosyalar olduğunda kullanılır. Ana avantajı dosyaların snapshotlarını tutmasıdır. Olası bir kayıpta kendini iyileştirir. Hız için gidip zfs kurarsanız hata edersiniz. Hele ki sanal sunucuda zfs saçmalık. Düşük ramli cihazlarda ZFS kullanırsanız katastrofik sorunlarla karşılaşırsınız, dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Ki ZFS kurulurken genel uygulanan yöntem işletim sistemini UFS olarak kurup. Sadece dosyaları tuttuğunuz disk bölümlerini ZFS olarak biçimlendirmektir. ZFS birçok durumda daha hızlı olabilir ama buradaki hız son kullanıcı için önem arz eden bir durum değildir. Hayvan gibi bir web serveriniz vardır. o zaman zfs kullanırsınız ama bir server derliceksiniz diye zfs kurmak saçma ki derlemede hızı CPU belirler.

bootonly, sadece boot edebilmek için gerekli dosyaları içerir. Diğer herşey sonradan indirilir. Kurulumu yavaşlatır.
memstick. Flash disk ile format atacaksanız kullanacağınız imajdır. Rufus benzeri programlarla flasha yazar sonra format atarsınız.
disc1, klasik CD boyutlu yükleme imajıdır. CD ye yazıp format atabilirsiniz.
dvd ise dvd ye yazabileceğiniz büyüklükte imajdır. Yükleme sonrası birçok program için internet bağlantısına ihtiyaç duymazsınız. İçerisinde bir çok dosya ekstra olarak bulunur.
minimemstick ise, aynı bootonly gibi flash ile sadece book etmenize olanak sağlar. Gene internetten indirir dosyaları. memstick imajlar benim bilgisayarım gibi cd okuyucusu olmayan bilgisayarlara format için kullanılır.

XZ olanlar ise aynı isimdeki imajların arşivlenmiş halleridir. Boyuttan kazanmak için. İndirdikten sonra winrar, 7zip gibi uygulamalarla arşivden çıkarırsınız aynı dvd ya da disc imajları çıkar. Birebir aynı dosyalar yani.

Bir diğer nokta sanal disk boyutunu 4 8 GB sınırı. Bu sınırı 20 30 yapın. O kadar yapmanız o kadar yer kaplayacağı anlamına gelmez. sanal diskin o kadar büyüyebileceği anlamına gelir. 8GB birkaç derleme aracını kurduktan sonra dolar zaten. O yüzden 20 30 ideal.

Swap space olayıda. Sadece ZFS özel değildir. FreeBSD'nin kendisi ram'e doyduğunda ikincil hafıza alanlarını ram olarak kullanabilir. Elbette muazzam bir hız kaybı yaşar. Bu ayarı UFS'de de yapabilirsiniz. Tam hatırlamıyorum, rc.d yada loader.conf scriptlerinde swap kullanım ayarını açıp kapatabilirsiniz.

Ufak bir toparlama yapacak olursam.
8GB ram altında ZFS kullanmayın. Çöküverir sistem dımdızlak kalırsınız. (Tecrübeyle sabit...)
Sanal sunucuda (Virtual Box vb.) ZFS kullanmayın.
Ram verirken gönlü bol davranın. Saygılar sevgiler...
Yorumun için teşekkürler biraz ekleme yapmak istiyorum. ZFS hızlıdır çok hızlıdır ultradır diye bir şey yazmadım konuya UFS'ye göre daha performanslıdır yazdım bunu da internetteki test sonucu paylaşımlarına dayanarak yazdım. Ayrıca Virtualbox ile ZFS kullanmayın kısmına katılmıyorum aylarca Virtualbox ile ZFS kullandım 4 GB bellek vererek bir kez olsun sorun yaşamadım. Senin sorun yaşamış olman herkesin yaşayacağı anlamına gelmiyor. Sanallaştırma programları real bilgisayarın donanımıyla ilgili olarak sorunsuz çalışıyor. A işlemcisinde sorunsuz çalışan virtual B işlemcisinde saçma sorunlar çıkarabiliyor belki sana da bunun gibi bir şey sorun yaşatmış olabilir. Ufak bir örnek vereyim. FreeBSD 13 ile kendi bilgisayarımda 32 bit kurduğumda 4 GB bellek verdiğimde start almıyor saçma bir hata veriyor ama 2 gb vs verdiğimde sorun olmuyor. 64 bit ile sorunsuz istediğim boyutta RAM miktarı verebiliyorum. Sanallaştırma ne zaman ne hata verir belli olmaz yani. Durduk yere çöker bir gün açmaya çalışırsın bir bakmışsın uçmuş gitmiş. Swap alan konusunda ise arttırılmasını şu sebepten belirttim kaynak dosyası derlerken bellek yetersiz kaldığında (2 gb ram ile -j20 çekilirse mesela) derlemenin yarıda kalıp insanı sinir etmemesi için belirttim eğer ccache ile derleme yapılırsa bunlara hiç gerek kalmaz orası ayrı tabi. Bootonly her zaman kullanılmalıdır şahsi görüşüm bu şekilde. Çünkü internete bağlı olan bir bilgisayarda ne CD ne DVD boyutunun indirilmesine gerek yok. Bootonly indirirsin kurulumda ne istiyorsan onu seçersin sistem online olarak en güncel olarak yüklemeyi yapar. Offline bir kurulumda CD veya DVD boyutu tercih edilecektir elbette.

eline sağlık peki bu sürüme mysql sorunsuz kurulabiliniyormu ??
Desteği kesilmemiş her sürüme mysql kurulumu yapabilirsin. Mysql 8 sürümü için ya 64 bit kurulum yapacaksın ya da son 32 bit destekli mysql8 paket dosyalarını indirip manuel kuracaksın.

yok bi ara öyle bir söylenti vardı freebsd mysql ile sorun yaşamıştı desteğini kaldırmıştı o bakımdan sordum
Söylenti falan bilmem. Şu an 64 bit FreeBSD makinaya Mysql 8 kurulumu yapılıyor ama 32 bit kurulumu yapılamıyor çünkü 32 bit desteğini kesti. Fakat birkaç sürüm önceki Mysql 8 sürümlerinde 32 bit desteği var. Araştırıp yüklenebilir manuel olarak.

Yorumun için teşekkürler biraz ekleme yapmak istiyorum. ZFS hızlıdır çok hızlıdır ultradır diye bir şey yazmadım konuya UFS'ye göre daha performanslıdır yazdım bunu da internetteki test sonucu paylaşımlarına dayanarak yazdım. Ayrıca Virtualbox ile ZFS kullanmayın kısmına katılmıyorum aylarca Virtualbox ile ZFS kullandım 4 GB bellek vererek bir kez olsun sorun yaşamadım. Senin sorun yaşamış olman herkesin yaşayacağı anlamına gelmiyor. Sanallaştırma programları real bilgisayarın donanımıyla ilgili olarak sorunsuz çalışıyor. A işlemcisinde sorunsuz çalışan virtual B işlemcisinde saçma sorunlar çıkarabiliyor belki sana da bunun gibi bir şey sorun yaşatmış olabilir. Ufak bir örnek vereyim. FreeBSD 13 ile kendi bilgisayarımda 32 bit kurduğumda 4 GB bellek verdiğimde start almıyor saçma bir hata veriyor ama 2 gb vs verdiğimde sorun olmuyor. 64 bit ile sorunsuz istediğim boyutta RAM miktarı verebiliyorum. Sanallaştırma ne zaman ne hata verir belli olmaz yani. Durduk yere çöker bir gün açmaya çalışırsın bir bakmışsın uçmuş gitmiş. Swap alan konusunda ise arttırılmasını şu sebepten belirttim kaynak dosyası derlerken bellek yetersiz kaldığında (2 gb ram ile -j20 çekilirse mesela) derlemenin yarıda kalıp insanı sinir etmemesi için belirttim eğer ccache ile derleme yapılırsa bunlara hiç gerek kalmaz orası ayrı tabi. Bootonly her zaman kullanılmalıdır şahsi görüşüm bu şekilde. Çünkü internete bağlı olan bir bilgisayarda ne CD ne DVD boyutunun indirilmesine gerek yok. Bootonly indirirsin kurulumda ne istiyorsan onu seçersin sistem online olarak en güncel olarak yüklemeyi yapar. Offline bir kurulumda CD veya DVD boyutu tercih edilecektir elbette.
Bootonly herzaman iyi değil çünkü fiziksel olarak kurulan bsd'lerde driver sorunu oluyor. Ben mesela 13 kuramıyorum. Wifi driverı olmadığından 12 kurup oradan update atıyorum. Cd yada Dvd olarak kurarsak internet bağlantısı olmadan en azından OS'a geçebiliyoruz. Elbette bu göreceli bir durum. Bootonly kullanılabilir. Karşıt görüş vermedim.

ZFS olayında da bana olması size olacak anlamında değil ya olursa durumudur. Olmaması güzel, ya olsaydı... ZFS checksum ve diğer onu özel yapan özellikleri için kendisi ram yer, olay burada. Rami değerli bir kaynak olarak düşünürsek sanal bilgisayarlar ve PC'ler için. ZFS gereksiz oluyor. Çünkü sağladığı faydaları kullanmayacaksın zaten. 8GB altında zaten ZFS kendisi rami şişirecektir. ZFS web serverlar gibi 64GB üzeri rame sahip sunucular için idealdir. CPU'su düşük RAM ve ikincil hafıza alanları fazla olan cihazlar içindir. Ya da milyonlarca dosyalarla uğraşıyorsunuzdur. O zaman işe yarar. her blok için snapshot tuttuğundan, aynı blokları birleştirir alandan kazanırsınız. Ayrıca her yeni binary veriyi, çöp tutan bloklar (silinen dosyaların blokları) yerine sıfır yerlere yazar, bu dosya kaybı açısından iyidir ama SSD gibi ömürlü cihazları hızlı öldürür. HDD'lere daha uygundur. Bu yüzden sunucularda güzel bir ssd'ye işletim sistemi kurulur (ZFS olmadan). Diğer takılan onlarca HDD ise ZFS olarak bağlanır. ZFS'nin ikinci büyük özelliği birçok diski tek bir diskmiş gibi bağlayabilmesidir. Aynı anda birçok diskten dosya çekebilir. Hız kısmı orada işte. Tek disk için bizim hissedeceğimiz hız farkı yok. Ama çoklu diskleri RAID ile UFS olarak bağlarsak o zaman ZFS ile arasında hız farkı olur.

-j20 olayı ise RAM den ziyada CPU'yu bağlar. "-j" aynı anda kaç kaynak dosyasının derleneceğini belirler. Bu sayı sizin CPU'nun çekirdek sayısını geçmemelidir. Çünkü CPU aynı anda çekirdek sayısı kadar işlem yapabilir. -j20 yapmak 20 dosyayı cpu'ya besleyecektir ama cpu gene çekirdek sayısı kadar sırayla işleyecektir. Hız olarak test etmedim ama tahminim 4 çekirdekli bir pc de -j20 yapmak -j4 yapmaktan daha yavaş olacağıdır. Çünkü sırayla mı ilerliyor yoksa o 20 dosya arasında git gel mi yapıyor bilmiyorum. Sırayla yapıyorsa hızda fark olmaz ama git gel yapıyorsa yavaş olacakıtır. Orası biraz FreeBSD'nin kerneline kalıyor. Windows için konuşacak olursam 4 çekirdekli bir pc de 8 işlem yapmaya çalışınca işletim sistemi sırayla yapmıyor her birini ufak ufak ilerletiryor. Bu da CPU'nun geçiş yapmasından hız kaybı oluyor. Ama freebsd de durum nasıl bilmiyorum sadece tahminde bulunuyoum.

eline sağlık peki bu sürüme mysql sorunsuz kurulabiliniyormu ??
Aşağıdaki linklerden hangi sürümlerde hangi versiyonlar var görebilirsin.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Packages (timestamps in pop-ups are UTC):

kısmındaki tabloda, hangi versiyonlar var görebilirsin. Versiyon numarası yazıyorsa pkg sistemiyle yükleyebilirsin. Eğer orada yoksa portlardan senin derlemen gerekir. Ki uğraştırabilir. Genellikle olmaması zaten derlemenin uğraştırmasından paket takipçilerinin elini sürememsinden.

Aşağıdaki linklerden hangi sürümlerde hangi versiyonlar var görebilirsin.

Packages (timestamps in pop-ups are UTC):

kısmındaki tabloda, hangi versiyonlar var görebilirsin. Versiyon numarası yazıyorsa pkg sistemiyle yükleyebilirsin. Eğer orada yoksa portlardan senin derlemen gerekir. Ki uğraştırabilir. Genellikle olmaması zaten derlemenin uğraştırmasından paket takipçilerinin elini sürememsinden.
teşekkürler sorunumu hallettim.

(383 mb)
(1 gb )
(4.3 gb)
(sanırım taşınabilir freebsd)
yukardaki 3 seçeneğe baktığın zaman mbları düşük yani küçültülmüş değilde birçok eklenti kaldırılmış paketler.
3üde işinizi görür.
3ünüde kurarsanız güncel sisteminiz olur.

internetiniz varsa.
(383 mb) (riskli bi kurulum için)
(1 gb ) (risksiz bi kurulum için)
internetiniz yoksa
(4.3 gb)

neden riskli bi kurulum dedim çünkü yukarda ki adamın wi-fi kartını görmemiş. buda
.isonun kararlı olmadığını gösterir.
neden disc1.iso risksiz dedim çünkü debindan bi dosya indireceğiniz vakit debianda bu tarz düşük mb olan isoyu öncelik gösteriyor.
neden internetiniz yoksa dedim.dvd1 isoya birçok paket ekli geliyor.kurulumda internetiniz yoksa yarım kalmaz.ama diğerlerinde yarım kalabilir.

ben bunu debianda görmüştüm.
debiandada dvd 3.4 gb netiso 380 mb diye 2 ye ayrılıyor.
netiso kurulumda
ilk olarak kernel 5.10.18 yüklüyor sonrasınra update edip 5.10.19a geçiyor.
bootonly belki direk 5.10.19 kurup devam ediyordur.

hani şey gibi başlangıc server taraflı bağlantı kurup server taraflı kurulum yapıyor.

bide freebsd yavaş inierse freebsd torrentden indirebilirsiniz.google yazarsanız kendi sitesine yönlendiriyor.

Geri