FREEBSD 13.4'E MYSQL 5.6 KURMAK

sasafat

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Arkadaşlar selam, başlıkta belirttiğim gibi 13.4'e mysql 5.6 kurmak istiyorum ama ne local olarak ne online olarak kurmayı başaramadım pkg komutuyla kurulmuyor sanırım repo'dan kaldırılmış mysql'in sitesinden .gz arşiv bulup localden denedim ama onda da bir hata verdi kurmadı .vdi olarak freebsd 13'e 5.6 kurulu hazır sistemler var nasıl yaptıklarını bilmiyorum bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen?

Port kullanarak kurabilirsin.

AŞAĞIDAKİ İŞİNE YARAMAZ İSE SANA MYSQL5.6 KURULU BİR FREEBDS 13.0 GÖNDEREBİLİRİM. VEYA KENDİ FİLESİNİn BANA fFREEBDS DOSYASINI GÖNDERİRSEN KURAR SANA GERİ GÖNDERİRİM.

FreeBSD MySQL 5.6
FreeBSD üzerinde PKG ile MySQL 5.6 kurulumunu yapabilmemiz için öncelikle 11 sürümü veya yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda PKG kurulumu yaptığımız taktirde aşağıdaki kodlarla kısa bir sürede kurulum sağlayabiliriz.

Öncelikle sunucumuza SSH üzerinden bağlanıyoruz. Bağlandıktan sonra,

pkg install -y mysql56-server mysql56-client
Komutunu yazıyoruz. Bu komut ile birlikte MySQL 5.6 dosyaları sunucumuza kurulmaya başlayacaktır.

freebsd mysql 5.6
Kurulum bittiği taktirde rc.conf dosyamıza MySQL çalıştığını yazdırmamız gerekmektedir.

echo 'mysql_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
Komut yardımı ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında kuruluma devam edebilmek için

/usr/local/etc/rc.d/mysql-server onestart
freebsd mysql 5.6 başlat
Komutu ile MySQL servislerimizi aktif ediyoruz.

chown -R mysql /var/db/mysql/
chgrp -R mysql /var/db/mysql/
Komutları yardımı ile MySQL dosyalarımıza izin verdiğimiz taktirde diğer ayarlamalarda hata yaşamayacağız.

/usr/local/bin/mysqld_safe --user=mysql &
Bu kod sonrası terminal satırı gelmeyecektir. Bundan dolayı CTRL + C tuşlarını kullanarak çıkış yapıp terminal satırına geçebiliriz.

/usr/local/bin/mysqladmin -u root password sifreniz
Kodu ile root kullanıcımızın MySQL şifresini belirliyoruz. “sifreniz” yazan kısma kullanacağınız şifreyi girebilirsiniz.

mysql -p
Komutunu yazdıktan sonra şifre isteyecektir. Belirlediğimiz MySQL şifresini giriyoruz.

GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%'
IDENTIFIED BY 'sifreniz' WITH GRANT OPTION;
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO root@"%" IDENTIFIED BY "sifreniz";
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'mt2'@'localhost' IDENTIFIED BY 'mt2!@#';
flush privileges;
Komutları ile kullanıcılarımızın yetkilerini, şifrelerini ve diğer ayarları gerçekleştirmiş oluyoruz.

quit
Kodu yardımı ile kurulumdan çıkabiliriz. Kurulum bittikten sonra sunucumuzu tekrar başlattığımızda MySQL 5.6 sürümü aktif olacaktır.

pkg install mysql56-server (mysqli reslemeyi unutmayın aksi takdirde mysql hata verir)

Son düzenleme:
hocam senin söylediğin çalışmıyor pkg adresinde de gözükmüyor 5.7 ve 8.0 var kurulabilir ve çoğu filesler 5.5 ve 5.6 malesef hiç birşey yapamıyoruz

kurmak istediğin filesin dosyaları özelden iletirsen iletirsen senin için filesini daha rahat kullanılabilir hale getirebilirim. ilk musaitliğimde. hem kurulumu kolay olur hemde böyle hersey ile uğraşmazsın. halledeyim gönder. en kısa sürede de geri iletirim sana. mysql diğer versiyonlar için bişey diyemem de mysql 5.6 gayet iyi kullanılabilir. tabi herseyin güncelini kullanmak her zaman faydalıdır dahada. filesi gönderirsen 5.6 kurup filesin kurulumu kolay olarak gönderirim. fırsat bulabilirsem veritabınıda geliştirip yükseltip iletirim aynı dosyalar ile beraber.

kurmak istediğin filesin dosyaları özelden iletirsen iletirsen senin için filesini daha rahat kullanılabilir hale getirebilirim. ilk musaitliğimde. hem kurulumu kolay olur hemde böyle hersey ile uğraşmazsın. halledeyim gönder. en kısa sürede de geri iletirim sana. mysql diğer versiyonlar için bişey diyemem de mysql 5.6 gayet iyi kullanılabilir. tabi herseyin güncelini kullanmak her zaman faydalıdır dahada. filesi gönderirsen 5.6 kurup filesin kurulumu kolay olarak gönderirim. fırsat bulabilirsem veritabınıda geliştirip yükseltip iletirim aynı dosyalar ile beraber.
beni discord adresimden ekleyebilirsen daha detaylı bilgi verebilirim yardım olman acısından discord sedatjk

Neden 5.6 ?
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
versiyonların sahip oldukları açıklara bakabilirsin. Paket desteğinin çekilmesinin bir sebebi var. 5.7 varsa paketlerde onu kur. Filesin veritabanı çöp değilse, herhangi bir işlem yapmana gerek yok. Ufak hatalar çıkarsa da google amca yardım eder.

hocam senin söylediğin çalışmıyor pkg adresinde de gözükmüyor 5.7 ve 8.0 var kurulabilir ve çoğu filesler 5.5 ve 5.6 malesef hiç birşey yapamıyoruz
5.5 ve 5.6 olanları 5.7 çalıştırabilirsiniz. 8.0 için src tarafında düzenleme gerekiyor

kurarken mysql80 kurulu zaten diyor bunu kaldırmak için forumda uygun konu bulamadım araştırmalarım boşa cıkıyor nasıl kaldırabilecegim konusunda yardımcı olurmusunuz

aldığım hata : mysql80-client is installed and wanted version is mysql57-client.
service mysql-server stop

pkg remove mysql80-client mysql80-server
cd /var/db
rm -rf mysql
pkg install mysql57-client mysql57-server

sonra şurayı takip et
Freebsd 9.3 MySQL Kurulumu

pkg install mysql57-client mysql57-server komutu hatalı sanırım farklı bir yolu varmıdır 5.6 kurarkende aynı hatayı verıyodu
resim_2023-08-25_160405882.png

@MEKA NIN ANLATIMI İLE BİRLEŞTİR VE AŞAĞIDAKİ YAZILARI OKURSAN MANTIĞINI ANLAYARAK ÇÖZEBİLİRSİN DİYE UMUT EDİYORUM.

OLUMLU YADA OLUMSUZ KONUYA DÖN ELİMİZDEN BİRŞEY GELİRSE DESTEK OLALIM ÇÖZÜME ULAŞTIRMAK İÇİN.

Paketleri yükleme​

Yazılım yüklemek için,installalt komutunu ve yüklenecek paketin adını kullanın:

pkg install apache24

İle Eğer paketleri yüklediğinizdepkg install,pkgyerel paket katalog danışır, o zaman en deposundan istenen paket indirirpkg.FreeBSD.org. Paket yüklendikten sonra, saklanan bir SQLite veritabanına kaydedilir/var/db/pkg/local.sqlite. Bu dosyayı silmemeye dikkat edin, aksi takdirde sisteminiz hangi paketlerin kurulu olduğunu takip etmez. Yazılımın bağımlılıkları varsa,pkgbunları anlayacak ve temel paketle birlikte yükleyecektir. Bağımlılık olarak yüklenen paketlere otomatik paketler denir .

Paket yöneticisi, paketleri sadece internet üzerinden indirme ve diskte tek bir konuma kaydetme yeteneğine sahiptir. Bu, onları başka bir zamanda yüklemenizi sağlar.pkg fetchPaketi yüklemeden paketi indirmek için komutu kullanabilirsiniz :

pkg fetch nginx

Bu komut bağımlılıkları olmadan sadece Nginx'i getirecektir. Sen kullanabilirsiniz-dtüm bağımlılıkları yanı sıra adlandırılan paket kapmak için bayrak:

pkg fetch -d nginx

Paketler, paket önbellek dizinine indirilir/var/cache/pkg. Paketleri getirdikten sonra,pkgbunları bu dizine ekler. İçeriğini görmek için dosyaları listeleyebilirsiniz:

ls /var/cache/pkg

Şimdi, indirilen bir paketi getirme işleminden sonra yüklemek içinpkg installnormal şekilde çalıştırın . Yükleme işlemi, indirilenler yerine önbelleğe alınan dosyaları kullanır.

Zamanla, paket önbellek dizini büyüyebilir.pkg cleanKomut yeni versiyonlarıyla değiştirilmiştir olan tüm önbelleğe alınmış paketleri, hem de depoda artık hiçbir paket dosyalarını kaldırır:

pkg clean

Önbelleğe alınan tüm paketleri kaldırmak istiyorsanız -a bayrağı kullanın :

pkg clean -a

Her paketin yüklenmesinden veya yükseltilmesinden sonra paket önbelleğini otomatik olarak temizlemek istiyorsanız,pkg.confseçeneğiAUTOCLEANolarak ayarlayıntrue

Kurulu paketler hakkında bilgi edinme​

pkg info yazarak kurulu paket isimleri öğrenebilirsin.
Bir sisteme hangi paketleri yüklediğinizi unutursanızpkg info, yüklü yazılımların tam bir listesini elde etmek için kullanabilirsiniz :

pkg info
# atk-2.28.1 GNOME accessibility toolkit (ATK)
# avahi-app-0.7_2 Service discovery on a local network
# ca_root_nss-3.42.1 Root certificate bundle from the Mozilla Project
# . . .
# . . .

Yüklü bir paket hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, öğesini pkg infove paket adını kullanın . Bu, paket kurulum ayrıntılarını insan dostu bir raporda gösterir:

pkg info nginx kırmızı alana paket adı
# nginx-1.14.2_3,2
# Name : nginx
# Version : 1.14.2_3,2
# . . .
# . . .

Yazılımın sürümü, yazılım yükleme zamanı, yazılım lisansı, derleme zamanı bayrakları ve daha fazlası gibi birçok yararlı bilgi görebilirsiniz. Kontrolpkg-infotüm ayrıntılar için man sayfalarına.​

Paketleri kaldırma​

İkili paketleri kaldırmak için pkg deletealt komutunu kullanın . Ayrıca şu şekilde de mevcuttur pkg remove:

pkg delete nginx kırmızı alana paket adı
# or
pkg remove nginx kırmızı alana paket adı

Kaldırılacak paketlerin bir listesini ve bunun ne kadar yer açacağını göreceksiniz.

Diğer paketlerin bağımlı olduğu bir paketipkgkaldırırsanız, bağlı paketleri de kaldırır.

Kilit paketleri​

Sunucunuzdaki bir paketin asla yükseltilmemesini istediğiniz bir zaman olabilir. Bir paketi kilitlediğinizde,pkgyükseltmez, düşürmez, kaldırmaz veya yeniden yüklemezsiniz. Aynı kuralları paketin bağımlılıklarına ve bağlı olduğu programlara da uygular.

pkg lockBir paketi kilitlemek için kullanın :

pkg lock openssl

Buopensslpaket şimdi kilitlendi.

Sistemde şu anda kilitli olan tüm paketleri listelemek için şu -l bayrağı kullanın :

pkg lock -l

Kilidi kaldırmak için şupkg unlockkomutu kullanın:

pkg unlock openssl

Sistemdeki tüm paketleri bir kerede kilitlemek veya kilidini açmak için -a bayrağı kullanın :

pkg lock -a
pkg unlock -a

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Freebsd internet ayarlarını kontrol et

Kullandığın bsd 64 bit mi?

Geri