Facebook Şirketinin İsmi “Meta” Olarak Değiştiriliyor

EsatOfficial

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Facebook şirketi, radikal bir yeniden markalaşma kararıyla ismini “Meta” olarak değiştirme kararı aldı.

Metaverse (sanal evren) yolunda bünyesine kattığı uygulamalarla tekelleşmeye doğru giden Facebook şirketi, bugün radikal bir karar açıkladı. Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger’ı barındıran kuruluş, Facebook Inc. olan ismini Meta olarak değiştirdi. Uygulamaların ismi aynı kalacak fakat şirket bu yeni isimle metaverse vizyonuna doğru ilerlemeye devam edecek.

Facebook İsmi, Meta Olarak Değiştirildi​

Mark Zuckerberg’ün yaptığı açıklamalara göre Facebook ismi şirketin sahip olduğu diğer uygulamaları yansıtmıyordu ve odak sadece Facebook üzerindeydi. Bu değişiklik hamlesi sayesinde şirket odağını tek bir uygulamaya değil, metaverse’e verecek. Zuckerberg, sanal konferansta isim değişikliğiyle ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

“Umarız zamanla bir metaverse şirketi olarak görülmeye başlarız. İşimizi ve kimliğimizi, olşuturmaya çalıştığımız şeyin üzerine konumlandırmak istiyorum.

Şu an işimize iki farklı yönden bakıyoruz: Bir tanesi uygulama ailemiz, diğeri ise gelecekteki platformlar üzerine çalışmamız.

Ve, bunun bir parçası olarak, yaptığımız her şeyi kapsayan, bizim kim olduğumuzu ve inşa etmek istediğimiz şeyi yansıtan bir markaya geçme vaktimiz geldi.”

“Karşınızda Meta – Facebook şirketinin yeni ismi. Meta, 3D olarak oynayacağımız ve bağlanacağımız bir mekan olan metaverse’ü kurmaya yardım ediyor. Sosyal bağlantının yeni bölümüne hoş geldiniz.”

Metaverse Nedir?​

Sanal gerçeklik içinde bir dünya olarak tasvir edilen metaverse, internetin gelecekteki hâli olarak görülüyor. Metaverse; internet üzerinden arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz, işe gidebileceğiniz, gerçek hayatı sanal olarak yaşayabileceğiniz bir ortam olacak. Meta’nın sahip olduğu uygulama ailesi de bu vizyonu hayata geçirebilecek potansiyele sahip. Bakalım Mark Zuckerberg gelecekteki sanal hayatımızı şekillendirmek için neler planlıyor?

Barış Özcan da bu konuyu ele alan bir video paylaşmıştı. Tam hatırlamıyorum ama sanal bir dünya ya da sanal olarak çok büyük bir yapı inşa etmeye başlamışlar bile. İçinde her şey varmış anlatılana göre. Cafe vb.

Açıkcası zerre kadar faydalı yada iyi bir şey gibi gelmiyor bana.
Asıl plan sosyal hayatı tamamen yok edip insanları sanal aleme taşımak ve bundan büyük gelirler elde etmek.
Tıpkı makinelerin insan gücünün yerini aldığı gibi. Elbette ikisi farklı konu ama olaylar aynı. Bunun için de şimdiden ufak ufak zihinlere yerleştirmeye başladılar bile. Genel olarak bütün bunları yorumlayacak olursak, "insan" faktörü olabildiğince minimuma indirilmeye çalışılıyor. Belki bu yazdıklarım şu an için birer saçmalıktan ibaret gelecektir ancak bundan 30 yıl sonra yada belki 50 yıl sonra ya da siz ne kadar derseniz artık, bunlar gerçekleştiğinde kimse farkına bile varmayacak ve herkes otomatik olarak ayak uydurmuş olacak.

Mesela şu an akıllı telefona olan bağlılığımız gibi, ya da bilgisayara, sosyal medyaya vs. Gayet normal bir şeymiş gibi gelecek ama hayatlar sömürülmüş olacak.

Bizlere gösterilen ile, perde arkasında dönen mevzular çok farklı aslında.

Barış Özcan da bu konuyu ele alan bir video paylaşmıştı. Tam hatırlamıyorum ama sanal bir dünya ya da sanal olarak çok büyük bir yapı inşa etmeye başlamışlar bile. İçinde her şey varmış anlatılana göre. Cafe vb.

Açıkcası zerre kadar faydalı yada iyi bir şey gibi gelmiyor bana.
Asıl plan sosyal hayatı tamamen yok edip insanları sanal aleme taşımak ve bundan büyük gelirler elde etmek.
Tıpkı makinelerin insan gücünün yerini aldığı gibi. Elbette ikisi farklı konu ama olaylar aynı. Bunun için de şimdiden ufak ufak zihinlere yerleştirmeye başladılar bile. Genel olarak bütün bunları yorumlayacak olursak, "insan" faktörü olabildiğince minimuma indirilmeye çalışılıyor. Belki bu yazdıklarım şu an için birer saçmalıktan ibaret gelecektir ancak bundan 30 yıl sonra yada belki 50 yıl sonra ya da siz ne kadar derseniz artık, bunlar gerçekleştiğinde kimse farkına bile varmayacak ve herkes otomatik olarak ayak uydurmuş olacak.

Mesela şu an akıllı telefona olan bağlılığımız gibi, ya da bilgisayara, sosyal medyaya vs. Gayet normal bir şeymiş gibi gelecek ama hayatlar sömürülmüş olacak.

Bizlere gösterilen ile, perde arkasında dönen mevzular çok farklı aslında.
ben ızledım barıs ozcanın vıdeosunu

Değiştirmez olaydı. Twitter’da her şeye meta diyenler çıktı

Metaverse olayları bana biraz para tuzağı gibi geliyor. Ortada gözle görünür bir olay yok adamlar internetten arsa satıyor rahiplerin cennetten sattıkları gibi. Bence isim değişikliğinin sebebi sosyal medyada genç kesimin Facebook 'a karşı büyük bir önyargısı var bunu değiştirmek istiyor olabilirler.

Benim önyargım daha da arttı :D
Bu arada Caprica dizisini tavsiye ederim.

Geri