Yardım Elektrik Gidip Geldi ve FreeBSD Açılmıyor

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

jinhuza

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Screenshot_2.png

Elektrik gidip geldi ve freebsd bu ekranda kalıyor, bu sorunu çözebilir miyiz? Kullandığım Freebsd Tunga 11.4

yanılmıyorsam bu sorun çözülmüyordu ya ama inşallah çözebilirsin bilgili arkadaşlar yazacaktır ama ben çözümü yok diye biliyorum

Build icin Veya test İcin bilişimden Vds alman daha iyi olucaktır , Cünkü öbür türlü dosyaların güvende olmuycaktır , bi tip hataların cözümü oldukca zordur

bsd hakkında forumları araştırmanı önermiyorum sanal disk onarım ve test komutları vardı benim başıma bikaç kere gelmişti çözdüm ben
Senin yaşadığın sorun muhtemelen reboot after panic denilen hata veya benzerleridir. Evet onlar çözülebilen hatalardır ancak fotodaki hatanın(eğer sebebi elektrik kesintisi ise) bir çözümü yok. Kullanıcı kaynaklı sebeplerden dolayı da bu hata alınabiliyor, onlar da çözülebiliyor fakat elektrik kesintisi doğrudan zarar veriyor.

Hata dosya sisteminin tamamen bozulduğunu ve okunamadığını söylüyor. Normalde FreeBSD'nin disklerinin durumu ONLINE iken, elektrik kesintisinden sonra hasar alırsa FAULTED oluyor. Bu hatayı harddiskin bozulmasından sonra Windows'un "No bootable device" hatası gibi düşünebiliriz. Yani özetle artık çöp.

Zamanında bu sorundan benim de çok kez başım yanmıştı, ancak değil Metin2 forumları, FreeBSD'nin resmi forum sitesinde bile aynı sebepten bu sorunu yaşayıp da çözebilen yok. Çözüme yönelik denenebilir birkaç işlem var ancak %95 ihtimalle olumsuz sonuçlanıyor.

Bunu onarmanın methodları var nasıl windows boot edilemiyorken bir usb flash sürücü açıp başlangıç onarma yapılabiliyorsa aynı şekilde bir bsd iso üzerinden onarma yapılabilir ancak bu sanal bir disk üzerine kurulduğundan bu method olur mu orası ayrı konu

Bunu onarmanın methodları var nasıl windows boot edilemiyorken bir usb flash sürücü açıp başlangıç onarma yapılabiliyorsa aynı şekilde bir bsd iso üzerinden onarma yapılabilir ancak bu sanal bir disk üzerine kurulduğundan bu method olur mu orası ayrı konu
onarmak kolayda ordaki yedekleri geri getirmek konu zaten onlar gelmez diye bahsediyoruz biz.

boot ettikten sonra kurulumu tamamlamadan çıkabiliyor musun?
Şöyle düşün windowsun bozuldu windows başlarken mavi ekran veriyor sende bunu windowsun kendi özelliği olan başlangıç onarma ile çözdün ve windows açıldı dosyalarda olduğu gibi durdu buda aynı mantık . Yani disk tamamiyle bozuk değil aslında sistem dosyaları onarıldığı zaman freebsd normal açılacak yani bir sıfırlama olmadan yani freebsd bir disk sende o diski usb ile başlatıp onarma yapacaksın gibi düşün.

Şöyle düşün windowsun bozuldu windows başlarken mavi ekran veriyor sende bunu windowsun kendi özelliği olan başlangıç onarma ile çözdün ve windows açıldı dosyalarda olduğu gibi durdu buda aynı mantık . Yani disk tamamiyle bozuk değil aslında sistem dosyaları onarıldığı zaman freebsd normal açılacak yani bir sıfırlama olmadan
freebsdde böyle bir olay var mı

Benim gibi bu durumu yaşayan arkadaşlar için sonuç şudur, geri döndürelemez şekilde imajın bozulduğunu söyleyebiliriz, ben de en son aldığım yedeklerim üzerinden tekrar kurulum yapıyorum şu an. Elektrik kesinsitisinden etkilenmeyen bir freebsd bulursanız bana söyleyin :d

İlla sistemi boot edecek değilsin , çeşitli yöntemlerle bozuk dosyayı da açabilirsin. Belki sunucunun bulunduğu dosyalarda bozulma olmamıştır. İnternette how to open vhd vdi şeklinde aratarak çözebilirsin.

Geri